Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 04:03:50 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΜΕΤΑΛΛΙΟ Ε.Σ.  (Αναγνώστηκε 4346 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Angel67
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 37


Προφίλ
« στις: Νοέμβριος 18, 2016, 05:10:52 μμ »

Παρακαλώ μπορεί να καταλάβει κάποιος τη χρονολογία του μεταλλιου κι αν έχει κάποια αξία?
Ευχαριστώ
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 21, 2016, 11:16:16 πμ »

Δεν είναι μετάλλιο, αλλά ένα σπάνιο βραβείο βολής τυφεκίου της δεκαετίας του '30. Έχει συλλεκτική αξία, η χρηματική είναι αρκετά δύσκολο να αποτιμηθεί, καθώς δεν κυκλοφορούν ιδιαίτερα στην αγορά. Εξαρτάται επομένως από το πόσο το θέλει κανείς και πόσα είναι διατεθιμένος να δώσει.

Οι τιμές στα ελληνικά militaria είναι λίγο ανορθολογικές σε κάποιες περιπτώσεις, ειδικά για τα σπάνια κομμάτια. Οπότε εδώ είσαι στην περίπτωση που αν σκοπεύεις να το δώσεις, η "σωστή" τιμή είναι αυτή που θα έκανε και εσένα και τον αγοραστή να νιώθετε ικανοποιημένοι. Δε θα πω τιμή προς τα πάνω, εγώ δε θα το κοστολογούσα όμως κάτω από τα 80 ευρώ, τιμή δηλαδή κοντά στην οποία βρίσκονται κάποια λίγο-πολύ κοινά μετάλλια ανδρείας. Θα διασφάλιζα έτσι ότι κάπως αναγνωρίζεται η σπανιότητά του παράλληλα με το συλλεκτικό του ενδιαφέρον και ότι δεν το δίνω για λίγα, έτσι ώστε να εμφανιστεί προς πώληση στην τριπλάσια ή τετραπλάσια τιμή κάπου αλλού την αμέσως επόμενη μέρα.
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
Angel67
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 37


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 21, 2016, 03:15:32 μμ »

Σ ευχαριστώ πάρα πολύ για την τόσο αναλυτική σου απάντηση. Σύμφωνα μ΄αυτά που μου έγραψες, τώρα κατάλαβα ότι πρέπει να είναι του παππού μου, ο οποίος ήταν αξιωματικός του Πυροβολικού.  Το βρήκα σε κάποιο παλιό κουτί και δεν γνώριζα από που είχε προέλθει.

Σ ευχαριστώ και πάλι
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 21, 2016, 03:26:27 μμ από Angel67 » Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 22, 2016, 12:25:08 πμ »

Τίποτα!

Πάρα πολύ πιθανό τότε, ειδικά αν συμπίπτει με την περίοδο που υπηρετούσε ο παππούς σου. Αν έχεις κι άλλα αντικείμενα δικά του, θα είχε πολύ ενδιαφέρον να τα δούμε!
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
Angel67
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 37


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 22, 2016, 06:01:11 πμ »

Έχω και το σπαθί του, αλλά δεν είναι σε πάρα πολύ κατάσταση. Θα το φωτογραφίσω όμως και θα το στείλω.
Καταγράφηκε
Stratis76
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 601


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 22, 2016, 11:11:39 πμ »

Kαλημέρα.
Δε γνωρίζω τη σπανιότητα αλλά εφόσον είναι ένα βραβείο για στρατιωτικούς σκοπευτικούς αγώνες, προσωπικά
δε θα έδινα τα ίδια χρήματα που θα έδινα για ένα αριστείο ανδρείας.
Μάλλον η ζήτηση θα καθορίσει την τιμή. Το πόσο θα πουληθεί την επόμενη μέρα, μήνα, χρόνο δε το ξέρει κανείς. Αν π.χ εγώ σου πω πως θα το κοστολογούσα 25 ευρώ και είχες και τα 80 του Γιώργου, πόσο θα το πουλούσες σε ένα τρίτο;
Προσωπικά εαν ήταν του παππού μου θα το κρατούσα  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
Angel67
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 37


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 22, 2016, 07:55:09 μμ »

Kαλημέρα.
Δε γνωρίζω τη σπανιότητα αλλά εφόσον είναι ένα βραβείο για στρατιωτικούς σκοπευτικούς αγώνες, προσωπικά
δε θα έδινα τα ίδια χρήματα που θα έδινα για ένα αριστείο ανδρείας.
Μάλλον η ζήτηση θα καθορίσει την τιμή. Το πόσο θα πουληθεί την επόμενη μέρα, μήνα, χρόνο δε το ξέρει κανείς. Αν π.χ εγώ σου πω πως θα το κοστολογούσα 25 ευρώ και είχες και τα 80 του Γιώργου, πόσο θα το πουλούσες σε ένα τρίτο;
Προσωπικά εαν ήταν του παππού μου θα το κρατούσα  Κλείσιμο ματιού
Έτσι κι αλλιώς δεν σκόπευα να το πουλήσω. Σ΄ευχαριστώ πολύ για την άποψή σου.
Καταγράφηκε
Angel67
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 37


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 22, 2016, 08:00:02 μμ »

Τίποτα!

Πάρα πολύ πιθανό τότε, ειδικά αν συμπίπτει με την περίοδο που υπηρετούσε ο παππούς σου. Αν έχεις κι άλλα αντικείμενα δικά του, θα είχε πολύ ενδιαφέρον να τα δούμε!
Έβγαλα φωτογραφίες και το σπαθί αν και δυσκολεύτηκα γιατί είναι κοντά στο ένα μέτρο. Όπως σου είπα όμως δεν είναι σε καλή κατάσταση και θα μ΄ενδιέφερε πολύ να μπορούσα να το επαναφέρω κοντά στην αρχική του κατάσταση.
Καταγράφηκε
Angel67
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 37


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 22, 2016, 08:01:17 μμ »

Τίποτα!

Πάρα πολύ πιθανό τότε, ειδικά αν συμπίπτει με την περίοδο που υπηρετούσε ο παππούς σου. Αν έχεις κι άλλα αντικείμενα δικά του, θα είχε πολύ ενδιαφέρον να τα δούμε!
Έβγαλα φωτογραφίες και το σπαθί αν και δυσκολεύτηκα γιατί είναι κοντά στο ένα μέτρο. Όπως σου είπα όμως δεν είναι σε καλή κατάσταση και θα μ΄ενδιέφερε πολύ να μπορούσα να το επαναφέρω κοντά στην αρχική του κατάσταση.
Καταγράφηκε
Angel67
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 37


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 22, 2016, 08:02:44 μμ »

Τίποτα!

Πάρα πολύ πιθανό τότε, ειδικά αν συμπίπτει με την περίοδο που υπηρετούσε ο παππούς σου. Αν έχεις κι άλλα αντικείμενα δικά του, θα είχε πολύ ενδιαφέρον να τα δούμε!
Έβγαλα φωτογραφίες και το σπαθί αν και δυσκολεύτηκα γιατί είναι κοντά στο ένα μέτρο. Όπως σου είπα όμως δεν είναι σε καλή κατάσταση και θα μ΄ενδιέφερε πολύ να μπορούσα να το επαναφέρω κοντά στην αρχική του κατάσταση.
Καταγράφηκε
Angel67
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 37


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 22, 2016, 08:06:13 μμ »

 
να τα εχεις για να θυμασαι τον παππου Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Χαμόγελο Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 23, 2016, 02:07:23 πμ »

Όμορφο και με ιδιαίτερη συναισθηματική αξία, αν και ταλαιπωρημένο από τις συνθήκες αποθήκευσής του μάλλον.

Προσωπικά θα σου πρότεινα να μην επιχειρήσεις να το αποκαταστήσεις εσύ αν κρίνεις ότι δεν έχεις τις απαραίτητες γνώσεις, ούτε να το εμπιστευθείς σε κάποιον που δεν είναι σίγουρο ότι πιστοποιημένα γνωρίζει τι κάνει. Είναι πολύ εύκολο να καταστραφεί κάτι -και η συλλεκτική του αξία- από αποτυχημένες ή "επιτυχημένες" προσπάθειες αποκατάστασης.

Γενικά το να το κρατήσεις σε κάποιες συνθήκες ελεγχόμενης υγρασίας και θερμοκρασίας, μακριά από σκόνη, είναι αρκετό για να μη χειροτερέψει η τωρινή του κατάσταση.
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
Angel67
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 37


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 23, 2016, 05:34:13 πμ »

Όμορφο και με ιδιαίτερη συναισθηματική αξία, αν και ταλαιπωρημένο από τις συνθήκες αποθήκευσής του μάλλον.

Προσωπικά θα σου πρότεινα να μην επιχειρήσεις να το αποκαταστήσεις εσύ αν κρίνεις ότι δεν έχεις τις απαραίτητες γνώσεις, ούτε να το εμπιστευθείς σε κάποιον που δεν είναι σίγουρο ότι πιστοποιημένα γνωρίζει τι κάνει. Είναι πολύ εύκολο να καταστραφεί κάτι -και η συλλεκτική του αξία- από αποτυχημένες ή "επιτυχημένες" προσπάθειες αποκατάστασης.

Γενικά το να το κρατήσεις σε κάποιες συνθήκες ελεγχόμενης υγρασίας και θερμοκρασίας, μακριά από σκόνη, είναι αρκετό για να μη χειροτερέψει η τωρινή του κατάσταση.
Δυστυχώς ήταν αποθηκευμένο σε υπόγειο για πολλά χρόνια. Αν βρω οτιδήποτε άλλο ενδιαφέρον γιατί είδα ότι ασχολείσαι θα στο στείλω. Βρήκα και κάποια παλιά μαχαιροπήρουνα που απ΄ότι μου είπατε είναι με σφραγίδα του βρετανικού στρατού, όπως και κουτάλια του Αμερικάνικου. Σ΄ευχαριστώ για την βοήθειά σου.
 Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Stratis76
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 601


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 23, 2016, 10:36:55 πμ »

Κρυφοσυλλέκτης πρέπει να ήταν ο παππούς  Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences