Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 08:44:56 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Απ: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤτΕ  (Αναγνώστηκε 10279 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Εν-αντι
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1244


www.Τ Τ Ε .de


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 10, 2016, 01:02:39 πμ »

Με μαιλ δε γίνεται δουλειά, μπορεί να γραφτεί ένα ωραίο κείμενο όπως του gemuncey ή το ίδιο όπως είναι και να κατατεθεί σαν αλληλογραφία με αριθμούς πρωτοκόλλου και όλα και να το πάρουν κάποιοι σοβαρά.
ναι,το μειλ ειναι το ιδιο νομιμο πλεον γιαυτο το προτεινα και γιατι θα ναι πιο ευκολο για τους εκτος αθηνων..αν εχω δικιο σε αυτο που γραφω καποιος που το ξερει νομικα αν ισχυει να απαντησει παρακαλω..οσον αναφορα για το μπουγιον ισως μια μεση λυση οπως αυτη που αναφερθηκε για μικρη ποσοτητα να ειναι εφικτη..για τα υπολοιπα βλεπω πως συμφωνουμε οι πιο πολλοι αλλα πρεπει να γραψουν και αλλοι εδω μεσα γιατι αλλιως φενεται οτι η πλειοψηφια ειναι ευχαριστιμενη εδω στο σαιτ απτην ττε...αν υπαρχει και τετοια αποψη ας γραφτει..γουστα ειναι αυτα..
Καταγράφηκε
Costis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 64



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 10, 2016, 05:07:03 μμ »

http://www.ipetitions.com/

Δεν ξέρω αν αυτό κάνει για το σκοπό που θέλουμε
Καταγράφηκε
Costis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 64



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 10, 2016, 05:12:12 μμ »


2028... 200 χρόνια από τον φοίνικα.... ίσως επανακυκλοφορία  σε ασήμι, χρυσό και πλατίνα (σετ)


Ττσσσσ ... τι είπες τώρα ?
Σαν θέμα, τα σπάει ... Ακόμα και αν κυκλοφορήσει μόνο σε Χρυσό - Ασήμι, θα γίνει ανάρπαστο,
(ειδικά αν κρατήσουν το όριο κοπής ανάμεσα σε 900 - 1500 κομμάτια) μιας και ο Φοίνικας είναι
και παραμένει το αγαπημένο νόμισμα της πλειοψηφίας των Ελλήνων συλλεκτών !!


Σκέψου τα δίπλα δίπλα (1828-2028) και να έχουν 200 χρόνια διαφορά! 200 χρόνια ιστορία!!! ανατριχιαστικό στην σκέψη
Καταγράφηκε
pasmel
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 230


Έστιν ουν Ελλάς και η Μακεδονία


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 10, 2016, 06:28:04 μμ »

Πολύ καλή η σκέψη του costis!
Θα πρέπει κατά τη γνώμη μου για τις συγκεκριμένες επετείους να προετοιμαστούν για πολύ ξεχωριστές αναμνηστικές εκδόσεις...
Καταγράφηκε
Εν-αντι
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1244


www.Τ Τ Ε .de


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 11, 2016, 12:41:28 πμ »

1000 ιδεες υπαρχουν..απο restrike ολα τα αρχαια νομισματα ,ολους τους ρυθμους στις κολωνες τον αρχαιων(ο κορινθιακος ειναι εργο τεχνης)κτισματων κ.α. και απο συχρονη ιστορια το'' οχι του λαου΄΄αλλα εκει παιζει δακτυλος
Καταγράφηκε
Εν-αντι
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1244


www.Τ Τ Ε .de


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 11, 2016, 02:34:04 μμ »

δε ξερω το σαιτ αλλα δειτε αυτο http://www.mlahanas.de/Greeks/Mythology/AchillesShield.html
Καταγράφηκε
Vangeliz
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 933


Προφίλ WWW
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 12, 2016, 09:08:16 μμ »

Από θεματολογία σίγουρα υπάρχει πάρα πολύ μεγάλη... (πέρα από την αρχαιότητα)
Φυτά της Ελλάδας, Ζώα της Ελλάδας...
Μνημεία της Unesco στην Ελλάδα
Θρησκευτικά μνημεία
Εθνικοί δρυμοί και φυσικά μνημεία
Διάφορα σημαντικά γεγονότα της σύγχρονης ιστορίας
Και άλλα πιο δύσκολο ίσως να αποτυπωθούν σε νόμισμα.
Αξίες και έννοιες... Δημοκρατία, Φιλότιμο, Φιλοξενία, Ειρήνη κτλ.
Επίσης τα μέταλλα πολλά, αν και αμφιβάλλω ότι το δικό μας νομισματοκοπείο έχει την δυνατότητα για πολλά πολλά.

Νομίζω όμως ότι το βασικότερο πρόβλημα που έχουμε είναι η κόπωση των συλλεκτών λόγω της οικονομικής κρίσης. Αν ας πούμε αποφάσιζε η ΤΤΕ να βγάλει ακόμα 5 διαφορετικές σειρές νομισμάτων, ας ήταν και σε άλλα μέταλλα, πιστεύω θα επανερχόμασταν στην συζήτηση που γίνεται κάθε χρόνο. Ποιος θα μπορέσει να τα μαζέψει όλα. Δυστυχώς ή ευτυχώς έχουμε συνηθίσει να τα μαζεύουμε όλα της ΤΤΕ είτε μας αρέσουν, είτε όχι για να είμαστε και καλά πλήρεις...
Τα τελευταία χρόνια έχουν γίνει αρκετά βήματα πιστεύω... τουλάχιστον μιλάμε πλέον για σειρές νομισμάτων και όχι νομίσματα με άσχετη θεματολογία μεταξύ τους. Έτσι έχουμε σειρές με
Αρχαίες Προσωπικότητες, Αρχαίους πολιτισμούς, Θεούς του Ολύμπου και την σειρά των 6Ε από επιστήμη-τεχνολογία.
Νομίζω ότι είναι ένα καλό βήμα. Εννοείται σε κάποιους δεν αρέσουν κάποιες σειρές και εννοείται ότι μπορούμε να προτείνουμε και άλλες. Αλλά είπαμε δεν είμαστε υποχρεωμένοι να μαζεύουμε όλες τις σειρές. Επίσης και η καλλιτεχνική απεικόνιση μπορεί να μην αρέσει σε πολλούς (όπώς και σε μένα για κάποια) αλλά εδώ μάλλον δεν μπορούμε να κάνουμε και πολλά.
Για τα bullion δεν έχω να εκφέρω άποψη γιατί δεν ασχολούμαι με αυτά... αλλά φυσικά δεν είμαι αντίθετος.
Σε δύο-τρία πράγματα νομίζω ότι μπορούμε και θα έπρεπε να επικεντρωθούμε στην παρέμβαση μας στην ΤΤΕ.
Δηλαδή να προτείνουμε συγκεκριμένα μέταλλα και συγκεκριμένη θεματολογία.
Αλλιώς νομίζω θα είναι πολύ αόριστη και χωρίς αποτέλεσμα η όποια παρέμβαση μας.
Επίσης ένα επίσης σημαντικό που θα έπρεπε να θίξουμε είναι ο τρόπος διάθεσης... απαράδεκτες οι ουρές και απαράδεκτο το να μην υπάρχει online κατάστημα. Έστω να υπάρχει δυνατότητα προεγγραφής από την αρχή της χρονιάς.
Τέλος να πω ότι ίσως καλύτερα είναι να ανοίξουμε ένα άλλο νήμα για να τα έχουμε οργανωμένα και να μην γεμίζουμε το θέμα με το πρόγραμμα του 2016.
Καταγράφηκε

Το προφίλ μου στο colnect.
https://colnect.com/en/collectors/collector/BadVariemai
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5193

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 12, 2016, 10:55:19 μμ »

'' Σε δύο-τρία πράγματα νομίζω ότι μπορούμε και θα έπρεπε να επικεντρωθούμε στην παρέμβαση μας στην ΤΤΕ.
Δηλαδή να προτείνουμε συγκεκριμένα μέταλλα και συγκεκριμένη θεματολογία.
Αλλιώς νομίζω θα είναι πολύ αόριστη και χωρίς αποτέλεσμα η όποια παρέμβαση μας.
Επίσης ένα επίσης σημαντικό που θα έπρεπε να θίξουμε είναι ο τρόπος διάθεσης... απαράδεκτες οι ουρές και απαράδεκτο το να μην υπάρχει online κατάστημα. Έστω να υπάρχει δυνατότητα προεγγραφής από την αρχή της χρονιάς.
Τέλος να πω ότι ίσως καλύτερα είναι να ανοίξουμε ένα άλλο νήμα για να τα έχουμε οργανωμένα και να μην γεμίζουμε το θέμα με το πρόγραμμα του 2016. ''

τι το λές και δεν το κάνεις!! Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
Costis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 64



Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 12, 2016, 11:39:21 μμ »

1)Νομίζω όμως ότι το βασικότερο πρόβλημα που έχουμε είναι η κόπωση των συλλεκτών λόγω της οικονομικής κρίσης.

δυστυχώς πολλά νομίσματα σε υπερβολικές τιμές  (βλέπε ασημένιο τηλεόραση φετος)  βάλε και 24% φάπα την στιγμή που ο ξένος αγοράζει με έκπτωση 24% το οποίο είναι πολύ άδικο για του Έλληνες συλλέκτες...


2) Έτσι έχουμε σειρές μεΑρχαίες Προσωπικότητες, Αρχαίους πολιτισμούς, Θεούς του Ολύμπου και την σειρά των 6Ε από επιστήμη-τεχνολογία.
Νομίζω ότι είναι ένα καλό βήμα.

σειρές χωρίς τέλος που κανένας δεν ξέρει πόσα νομίσματα θα κόψουν, πότε θα τελειώσει μια σειρά πια τα θέματα, και με τιραζ που ανεβοκατεβαινει κατα το δοκουν. έτσι κανένας δεν μπορεί να προγραμματισει τιποτα

3)
Δηλαδή να προτείνουμε συγκεκριμένα μέταλλα και συγκεκριμένη θεματολογία.
Αλλιώς νομίζω θα είναι πολύ αόριστη και χωρίς αποτέλεσμα η όποια παρέμβαση μας.

να γίνει μια λίστα με θέματα που πρέπει να θίξουμε up to the point που λένε και στην βαρβαρικην

4)Επίσης ένα επίσης σημαντικό που θα έπρεπε να θίξουμε είναι ο τρόπος διάθεσης... απαράδεκτες οι ουρές και απαράδεκτο το να μην υπάρχει online κατάστημα.

συμφωνώ και επαυξάνω
[/quote]


Καταγράφηκε
Εν-αντι
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1244


www.Τ Τ Ε .de


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Νοέμβριος 13, 2016, 12:29:24 πμ »

ως τωρα σε αυτο που συμφωνουμε ολοι ειναι οτι πρεπει να κανουμε μια συγκροτημενη και συγκεκριμενη προταση στην ττε..ειτε για την θεματολογια ,ειτε για την διαθεση των νομισματων η' για αλλο..νομιζω εχει δικιο ο Βαγγελης να ανοιξουμε αλλο θεμα να μην γεμισουμε το προγραμμα ετους 2016..
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Νοέμβριος 13, 2016, 09:25:22 μμ »

Σας διαχωρισα το θεμα, εδω μπορειτε να γραψετε για τις προτασεις σας.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
Vangeliz
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 933


Προφίλ WWW
« Απάντηση #26 στις: Νοέμβριος 13, 2016, 09:32:29 μμ »

Σας διαχωρισα το θεμα, εδω μπορειτε να γραψετε για τις προτασεις σας.

Ωραία Ευχαριστούμε πολύ!

Πλέον μπορούμε να το οργανώσουμε καλύτερα χωρίς να φορτώνουμε το άλλο ποστ.
Από μια σύνθεση όσων έχουν γραφτεί η παρέμβαση μας μπορεί να επικεντρωθεί πάνω κάτω στα εξής

1) Κάποια οργανωτικά:
      α)Τρόπος διάθεσης, Online Κατάστημα ή φόρμα προπαραγγελίας.
      β) Οι σειρές να έχουν αρχή και τέλος και συγκεκριμένο τιράζ πάνω κάτω συνεχώς ώστε να ξέρει ο καθένας τι έχει να περιμένει.

2) Θεματολογία: Εδώ μπορούμε να κάνουμε προτάσεις για συγκεκριμένα αναμνηστικά ή για ολόκληρες σειρές.

3) Μέταλλα: Να κάνουμε προτάσεις και να δώσουμε παραδείγματα για το τι άλλο θα μας ενδιέφερε, αν και δεν ξέρω τι δυνατότητες υπάρχουν.

4) Bullion: Προτάσεις με θέμα και μέταλλο

Αν θέλετε να προσθέσουμε κάτι ακόμα εδώ είμαστε.
Καταγράφηκε

Το προφίλ μου στο colnect.
https://colnect.com/en/collectors/collector/BadVariemai
antonis chaniotis
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5489


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Νοέμβριος 13, 2016, 10:43:50 μμ »

Και του χρονου να τους πουμε να μας το φερνουν στο σπιτι
Καταγράφηκε
Vangeliz
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 933


Προφίλ WWW
« Απάντηση #28 στις: Νοέμβριος 13, 2016, 10:45:09 μμ »

Και του χρονου να τους πουμε να μας το φερνουν στο σπιτι
Αυτό το κάνουν ήδη... αν το παραγγείλεις από την φόρμα.
Καταγράφηκε

Το προφίλ μου στο colnect.
https://colnect.com/en/collectors/collector/BadVariemai
Εν-αντι
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1244


www.Τ Τ Ε .de


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Νοέμβριος 14, 2016, 08:56:04 πμ »

θα μπορουσαμε να προσθεσουμε και διαγωνισμο σχεδιου με καποιο θεμα που θα μπορουμε να ψηφιζουμε εμεις..δλδ να επιλεχθουν 5-6 σχεδια και να τα ψηφιζουμε εμεις..(βεβαια εχω αμφιβολιες με τι θεμα θα δινουν και τι περιορισμους)
1)στα οργανωτικα για τροποδιαθεσης και τυραζ συμφωνω με Βαγγελη θα πρεπε να υπαρχει και το ον λαιν καταστημα γιατι πιστευω θα προσεγγιστει το ελληνικο νομισμα πιο πολυ ..για το τυραζ μην το αλλαζουν συνεχεια.
2)θεματολογια ..απειρα τα θεματα..θα κανω μια προταση που δεν εχω δει σε αλλο κρατος της νομισματικης ε.ε. και θα το κανω μιξ με το 3ο θεμα στα μεταλλα..μια μικρη σειρα με ασπιδες (αχιλλεα.θεας αθηνας κ.α.)απο μπρουτζο με αντικ φινισ( στα 40μμ για να χωρεσει και λεπτομερεια....)και με ον λαιν κανα 10.000 τμχ ειναι φτηνο μεταλλο και ωραιο..γενικα ενα μπρουτζινο αντικ φινις ειναι εφικτο και επιθυμητο..
4)στα μπουγιον μια γλαυκα σε τεμαχια που γινεται, θα το θελαν ολοι πιστευω....
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences