Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 20, 2024, 07:14:30 πμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 100 Φοίνικες στο ebay  (Αναγνώστηκε 20743 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Νοέμβριος 14, 2016, 08:58:16 μμ »

Στελιο και εκει που με παρεπεμψες το χαρτι αναφερετε σε αρθρο ταδε κτλ κτλ για την εκδοση του.
Εδω σε ποιον νομο στηριζετε??
Ηταν η αρχη του χαρτινου συστηματος , κατι θα επρεπε να γραφει πανω πιστευω το οποιο δεν το βλεπω πουθενα.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Νοέμβριος 14, 2016, 09:07:36 μμ »

Στο εφερα σαν παραδειγμα του στρογγυλου ποσου. Δες στα δεξια του γραφει δια διαταγματος του κυβερνητη Που ξερει κανεις ισως ο ιδιος ο Καποδιστριας εδωσε διαταγη να δωθει αυτο το χαρτι αντι χρηματων η χαρτονομισματων?  Κυβερνητης/μοναρχης ηταν αν ηθελε το εκανε  Κλείσιμο ματιού Νομιζω παντως (χωρις να δινω τοσα χρηματα) ειναι γνησιο και καλο χαρτι!
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Νοέμβριος 14, 2016, 09:19:12 μμ »

Ο καιρος θα μας δειξει Στελιο,,,
Μακαρι δλδ για τον νεο κατοχο να εχει στα χερια του κατι αυθεντικο και μοναδικο !!
Θα τον κανει περηφανο για την συλλογη του!!

Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
partsa
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 581



Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Νοέμβριος 14, 2016, 11:09:56 μμ »

Δε νομίζω οτι υπάρχει καμία αμφιβολία απο κανέναν  οτι δεν είναι χαρτονόμισμα των 100 φοινίκων. Αυτό το καταλαβαίνει και ο πλέον αδαης αν το συγκρίνει με το πραγματικό που έβαλε ο Στέλιος. Παραπάνω που είπα οτι πιστεύω οτι είναι γνήσιο εννοώ οτι πιστεύω οτι είναι κάποιο επίσημο εγγραφο της κυβέρνησης λόγω του γραφικού χαρακτήρα που μοιάζει με άλλα έντυπα της εποχής, επίσης και οι σφραγίδες φαίνονται σωστές και το χαρτί. Το αν είναι γραμμάτιο ή κάτι άλλο δεν το ξέρω. Το κυμματιστό κόψιμο στα δεξιά αραγε να είναι τυχαίο?
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Νοέμβριος 14, 2016, 11:16:56 μμ »

Εγω παλι ρε παλικαρια σκεπτομαι πρωτα  να κλεισω πρωτα την Εθνικη , και μετα θα πιασω τα γραμματια.
Εχει ο θεος Σαρκασμός
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Νοέμβριος 14, 2016, 11:32:50 μμ »

Να κανω αλλη μια ερωτηση να μου απαντησετε οι πεπεισμενοι επι της γνησιοτητας;;

Γιατι ειναι τοσο ταλαιπωρημενο σαν να τριβωτανε σε τσεπες Χρόνια εφοσον δεν είναι χρήμα; ;;
Εχετε δει πολλά γραμματια ετσι ταλαιπωρημενα;;

Μονο το χρήμα κατανταει ετσι.
Την πειστικη απαντηση σας και επ αυτού παρακαλώ. 
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Νοέμβριος 14, 2016, 11:49:56 μμ »

Να κανω αλλη μια ερωτηση να μου απαντησετε οι πεπεισμενοι επι της γνησιοτητας;;

Γιατι ειναι τοσο ταλαιπωρημενο σαν να τριβωτανε σε τσεπες Χρόνια εφοσον δεν είναι χρήμα; ;;
Εχετε δει πολλά γραμματια ετσι ταλαιπωρημενα;;

Μονο το χρήμα κατανταει ετσι.
Την πειστικη απαντηση σας και επ αυτού παρακαλώ.  


Βρε Γιωργη μπας και το λαχταρας τελικα;;; Γλώσσα
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Νοέμβριος 15, 2016, 12:40:57 πμ »

Τσου
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
portobelo
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 109


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Νοέμβριος 15, 2016, 11:15:51 πμ »

Συγνωμη που παρεμβαινω στο θεμα αυτο,αλλα το κανω για ιδιοτελεις εντελως λογους και εξηγουμε:δεν γινεται καποιοι να πληρωνουν,να μελετουν,να διαβαζουν,να τεκμηριωνουν και καποιοι αλλοι να παρουσιαζουν υποτιθεμενα τεκμηρια της Ελληνικης Ιστοριας κατασκευασμενα απο γραφιστα στη πλατεια Κοραη πριν 10 χρονια και να  κανουν τοσο μεγαλη ζημια !!!

Κωστας
Υ.Γ.Δεν αναφερομαι στο τι θελει να αγορασει και το τι θελει να πιστευει ο καθενας  ειναι δικαιωμα του.Με ενδιαφερει μονο να καυτηριασω το ποσο μεγαλο ρολο παιζει η γνωση.
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Νοέμβριος 15, 2016, 11:22:10 πμ »

Συγνωμη που παρεμβαινω στο θεμα αυτο,αλλα το κανω για ιδιοτελεις εντελως λογους και εξηγουμε:δεν γινεται καποιοι να πληρωνουν,να μελετουν,να διαβαζουν,να τεκμηριωνουν και καποιοι αλλοι να παρουσιαζουν υποτιθεμενα τεκμηρια της Ελληνικης Ιστοριας κατασκευασμενα απο γραφιστα στη πλατεια Κοραη πριν 10 χρονια και να  κανουν τοσο μεγαλη ζημια !!!

Κωστας
Υ.Γ.Δεν αναφερομαι στο τι θελει να αγορασει και το τι θελει να πιστευει ο καθενας  ειναι δικαιωμα του.Με ενδιαφερει μονο να καυτηριασω το ποσο μεγαλο ρολο παιζει η γνωση.
Καλημερα Κωστα
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Νοέμβριος 15, 2016, 12:43:10 μμ »

 Κύριε Κώστα καλημέρα .
Διαβάζοντας αυτά που γράψατε παραπάνω μου φαίνεται ότι έχετε την ίδια γνώμη με μένα είναι έτσι ή κάνω λάθος .
Θα χαρώ να έχω περισσότερα σχόλια πάνω σε αυτό που πιστεύετε .
Κι εάν δεν θέλετε να μιλήσετε δημοσιά θα χαρώ να μου στείλετε τις απόψεις σας στο προσωπικό μήνυμα .
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
portobelo
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 109


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Νοέμβριος 15, 2016, 01:01:44 μμ »

Καλημερα και απο μενα κυριε Γιωργο,εκανα την παρεμβαση αυτη διοτι γνωριζω το θεμα για το συγκεκριμενο αντικειμενο,γνωριζω ακομη και το συγκεκριμενο ανθρωπο που το κατασκευασε,και με λυπη μου βλεπω να υπαρχουν συλλεκτες που το θεωρουν τεκμηριο.Ειναι αδικο για τους συλλεκτες στο τοσο ακριβο χομπι μας να πληρωνονται μεγαλα ποσα για πραγματα τα οποια ειναι φανταστικα.Ειναι ομως περισσοτερο αδικο για τους συλλεκτες που πληρωνουν γνησια και αυθεντικα αντικειμενα της ιστοριας.

Υ.Γ.Το μονο μου λαθος που εχω κανει στο πρωτο post ειναι οτι αυτα κατασκευαστηκαν πριν 20-25 χρονια και οχι 10.Παρεπιπτοντως ο κατασκευαστης βρισκεται εν ζωη.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Νοέμβριος 15, 2016, 01:35:21 μμ »

Χαιρομε που διαβαζωντας τον νομο λιγο και βαζωντας το μυαλο μου λιγο να λειτουργησει καταλαβα οτι κατι δεν πηγαινε καλα σε αυτο το εντυπο και μαλιστα σαν αδαης πανω στα συγκεκριμενα χαρτια .  Επισεις χαιρομε που βγηκατε εσεις με ενα ονομα βαρυ πανω στον χωρο του συλλεκτισμου (οικογενεια συλλεκτων απο παλια) και βαλατε τα πραγματα σε ταξη. Χαιρομε που τελικα καποιες απο της γνωσεις τις οποιες μαθατε απο τον Πατερα σας τελικος καποιες απο αυτες βγαινουν στην φορα και μαθαινουν οι νεοι .
Εγω προσωπικα σαν Γιωργος εκτιμω βαθυτατα αυτο που κανατε και σας ευχαριστω μεσα απο την καρδια μου για αυτα τα στοιχεια που δωσατε δημοσια!!
Με εκτιμηση προς το προσωπο σας
herakliotis
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Νοέμβριος 15, 2016, 01:39:39 μμ »

Και να ξαναδιαβασετε ολοι παρακαλω αυτο που εγραψα αρχικα!!
Αυτο το χαρτι εχει ξαναβγει παλια!!
Σπαω το μυαλο μου να θυμηθω που , πως , γιατι.
Δυστηχως τα τοτε φορουμ δεν υπαρχουν , αρα η οποια κουβεντα ειχε γινει ποτε για αυτο εχει καταστραφει!!

Αλλα απο την αρχη κατι δεν μου κολουσε. Κατι δεν μου αρεσε.

Υ.Γ Τωρα το μονο που μενει ειναι να δω στην δημοπρασια αντι να ανεβαινει να κατεβαινει??
Ιδωμεν εξελιξεων.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
partsa
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 581



Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Νοέμβριος 15, 2016, 02:23:14 μμ »

Καλημέρα κύριε Κώστα. Μήπως μπορείτε να δώσετε κάποιες παραπάνω πληροφορίες πχ με ποιο τρόπο κατασκευάστηκε? Γενικά κάτι σχετικό, αν φυσικά γνωρίζετε ώστε να είμαστε πιο ψηλιασμενοι στο μέλλον εμείς που πιστεύαμε οτι είναι γνήσιο.  Απορία.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences