Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 12:47:09 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 100 Φοίνικες στο ebay  (Αναγνώστηκε 20586 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 13, 2016, 01:22:25 μμ »

Δεν πρόλαβες Μιχάλη να το βάλεις άρχισαν να βαράνε... και είπα ότι ίσως κάτι κάνω... Τώρα παιδιά βαράτε αβέρτα ορέ!!! να δούμε που θα το φτάσουμε...  Λύπη Λύπη Λύπη άντε πάνω γιούργιαααααα!!!!  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

χαχαχαχαχα!!!!!!!!!! να σου πω την αλήθεια,ενώ σε ξέρω στο ιμπέι......δεν το κατάλαβα. Αναποφασιστικότητα
πάντως έχει ακόμα 4-5 μέρες Μπάμπη. Θα το δούν πολλοί. Εγώ απλά συντόμευσα τη κατάσταση. Μεγάλο χαμόγελο
Μέχρι τώρα έχει 326 view!!!! Δε το λές και απαρατήρητο. Κλείσιμο ματιού

Μιχάλη ξέρω έως ποιο ποσό θα το χτυπήσω.Πέρα από εκεί όποιος το πάρει θα το πάρει ακριβά.Εγώ πάντως εξακολουθώ όταν βλέπω γνωστό παιδί από το στέκι που έχει χτυπήσει κάτι στο ebay να σταματάω να χτυπώ.Για ποιο λόγο να του το ανεβάσω; μήπως δεν θα ξαναεμφανιστεί; ότι και αν είναι, όσο σπάνιο και αν είναι!


Χαλαλι σου  φιλε μακαρι να το παρεις στην τωρινη τιμη .Προσωπικα δεν με ενδιαφερει καθολου.
Κριμα απο την μια ,αλλα απο την αλλη  ειναι φυσικο που δεν μπορει να υπαρχει συνεννοηση
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 13, 2016, 01:28:28 μμ »

Στην οπίσθια πλευρά γράφει:

το παρόν γραμμάτιον ανίκει
εις τον κύριον Παπαδόπουλον Ιωάννην

""""""""""""""""""" (μια δυσανάγνωστη ... υπογραφή;) και
εν Άργει 1831
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 13, 2016, 01:49:29 μμ »

Ευχαριστώ Σωτήρη αλλά όντως που να βρεθεί συνεννόηση; εδώ εμείς μέσα στο στέκι τρωγόμαστε σαν τα σκυλιά θα τα βρούμε και παραέξω;(Φυσικά υπάρχουν και ωραία άτομα, δεν το συζητώ!) Πάντως εδώ πιστεύω ότι τα χτυπούν και άνθρωποι που δεν συλλέγουν τον τομέα αυτό αλλά μόνο και μόνο για να το μεταπουλήσουν με κέρδος!Για αυτό όσες φορές προσπάθησα δεν μπόρεσα να πάρω τίποτα. Μετά τι να περιμένεις;... Για αυτό το λόγο λέω μεταξύ μας λίγο... χαλαρά!... Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 13, 2016, 02:26:38 μμ »

Μπαμπη με τοσους επαγγελματιες να σαρωνουν τον χωρο νυχθημερων η πιθανοτητα  σωστης αγορας εχει σχεδον εκμηδενιστει. Ιδικα αν συλλεγει κανεις οτι συγκυριακα μαζευουν ολοι ως μοδα, την εχει πατησει.

Ο χαλαρος και συγκρατημενος θα κερδισει ακομα και απο την αγορα που εχασε Κλείσιμο ματιού
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 13, 2016, 02:40:46 μμ από coll » Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 13, 2016, 06:02:07 μμ »

Εχει περασει κατα πολυ τα 500 και βαδιζει προς τα πανω.
Το προβλημα θα ειναι μελοντικα εαν σκασει και δευτερο τι γινετε??

Παντως καποια στιγμη καποτε δεν με απατα η μνημη μου εγινε κουβεντα για ενα τετοιο χαρτι σε καποιο φορουμ.
Αμυδρα μεσα μου σαν να θυμαμε κατι,,,
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
mariosd1981
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 15


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 13, 2016, 11:21:18 μμ »

απίστευτο αυτό που βλέπουννννννννννννννν τα μάτια μουυυυυυυυυυυυ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Καταγράφηκε
partsa
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 581



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 13, 2016, 11:23:15 μμ »

Απο 203$ πήγε στα 601$! Η αίσθηση μου είναι οτι δεν είναι πλαστό κυρίως λόγω του στυλ της γραφής, μου φαίνεται οικείο και γενικά η εικόνα του δεν μου μοιάζει για μουφα.Βέβαια αν έμοιαζε για πλαστό δε θα είχε φτάσει και στα ουράνια.   Μεγάλο χαμόγελο Πιο μυστήριο για εμένα είναι το τι ακριβώς είναι.  Απορία
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 14, 2016, 01:16:59 πμ »

Τελικά οσοι φοβούνται την πλαστοτητα ίσως και να δικαιωθουν.
http://moneyingreece.org/the-paper-phoenix-of-capodistrias
ΤΟ ψηφισμα ΚΖ είχε ηδη εκδοθεί όταν αυτο το χαρτι κυκλοφόρησε. 
Εαν διαβασουμε προσεκτικά ίσως  να μυριζει η υποθεση.
Εγω παλι σπαω το κεφαλι μου να θυμιθω μία παλιά κουβέντα. 
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 14, 2016, 12:35:43 μμ »

Παιδια σιγουρα δεν ειναι των 100 φοινικων το χαρτονομισμα, ουτε απομιμιση αφου ουτε καν το πλησιαζει! Ειναι κατι αλλο εχει και σφραγιδα επισιμη μαζι και αρκετες υπογραφες και ονοματα!

Στην αριστερη πλευρα γραφει:

δια φοινικες 100
το παρον γραμματιο ******* υπο του κυριου
Σπυροπουλου αντι(?) *** της αξιας των 100 φοινικων


Απο κατω υπογραφουν οικονομικοι εφοροι

Απο τη δεξια πλευρα βλεπω τον αριθμο 32/0 αυξων? δεν ξερω
και γραφει (οτι μπορω να διαβασω ειμαι και κουρασμενος

Γραμματιον φοινικων 100 εκατον
δια διαταγματος του κυβερνητου
εκδιδεται το γραμματιον ***
***** αξιας φοινικων 100

εν ναυπλιο την 26 ιουλιου 1831


γραμματιο πληρωμης ειναι
Καταγράφηκε

herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Νοέμβριος 14, 2016, 02:46:19 μμ »

Λεωνιδα και γραμματιο πληρωμής να ηταν δεν θα έπρεπε να αναφέρει πανω το ψήφισμα κζ βαση του οποιου θα κοβωταν καθετι δεν ηταν μεταλλικό; ;;

Θελω πειστικη απαντηση πάνω σε αυτον τον συλλογισμο
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Νοέμβριος 14, 2016, 06:14:30 μμ »

Λεωνιδα και γραμματιο πληρωμής να ηταν δεν θα έπρεπε να αναφέρει πανω το ψήφισμα κζ βαση του οποιου θα κοβωταν καθετι δεν ηταν μεταλλικό; ;;

Θελω πειστικη απαντηση πάνω σε αυτον τον συλλογισμο

Όντως πρέπει να μας προβληματίσει αυτό αλλά και από την άλλη με προβληματίζει πόσοι τελικά κουτοί υπάρχουν... (από αυτούς έναν μόνο γνωρίζω ποιος είναι που δεν περίμενα να το πάει τόσο πάνω, δεν ξέρω αν είναι και άλλοι του στεκιού μας)
Καταγράφηκε
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Νοέμβριος 14, 2016, 06:37:46 μμ »

Λεωνιδα και γραμματιο πληρωμής να ηταν δεν θα έπρεπε να αναφέρει πανω το ψήφισμα κζ βαση του οποιου θα κοβωταν καθετι δεν ηταν μεταλλικό; ;;

Θελω πειστικη απαντηση πάνω σε αυτον τον συλλογισμο

Εγω δεν ξερω απο αυτα αλλα αν το βαρας εσυ ξανασκεψου το

Μπορει να φτιαχθηκε το 1800 μπορει το 1900 μπορει και πριν καμια 15αρια χρονια σε μια πλατεια που ξεκιναει με Κ

Καλοριζικο σε οποιον το παρει



Καταγράφηκε

herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Νοέμβριος 14, 2016, 08:10:46 μμ »

Δεν το βαραω Λεωνιδα, εαν ηταν να δωσω μια προσφορα θα ελεγα να πεταξω μεχρι 200 ευρω στο μιλητό!
Και εαν αποδεικνυωταν μετα πλαστο βαση τοτε υπαρχουσας νομοθεσιας θα εκλαιγα τα ευρουλακια μου που εκαναν φτερα!!
Οι συλογισμοι μου:
Εμφανιζετε 15 μερες μετα την νομοθεσια του ΚΖ .
Διαβαζω οτι ο κοσμος δεν εμπιστευωταν τα χαρτια αλλα μονο το μεταλλο (μυαλωμενοι ανβρωποι αυτοι οι παλιοι)
Ειχαν εμφανιστει οι 5-10-50-100 φοινικες ΕΠΙΣΗΜΑ για την οποια συναλλαγη  και αντι αυτου βλεπουμε αυτο το χαρτι!!
ΓΙΑΤΙ??
Και πες οτι ετσι που ειχαν στηθει οι χαρτινοι Φοινικες δεν του εβγαινε το νουμερο και επρεπε να φτιαχτει αυτη η πρωτοτυπη επιταγη-γραμματιο πες!!
Αλλα το νουμερο εβγανε !! Ειναι στανταρ 100 !! Δεν ειναι πχ 98 το χρεος να μην υπαρχει ετοιμο χαρτι!!!
Και πες παλι οτι αυτος δεν ηθελε το ετοιμο μπλοκ για την συναλλαγη του,,, Πες,,,
Θα επρεπε σιγουρα κατε εμε σε αυτο να αναφερετε πανω ο νομος ΚΖ βαση του οποιου θα φτιαχνωταν μια χαρτινη συναλλαγη!!

Αυτες ειναι οι προσωπικες μου σκεψεις.
Και αυτες μου δημιουργουν το αισθημα της πλαστοτητας.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Νοέμβριος 14, 2016, 08:46:07 μμ »

Γιωργο δεν γνωριζουμε ολα τα διαταγματα και ολους τους νομους της εποχης! Κανενας δεν τα εχει ψαξει και δεν υπαρχει βιβλιογραφια γι'αυτα τα κοματια!

Το οτι ο κοσμος δεν εμπιστευονταν τα χαρτονομισματα ηταν λογικο γιατι ηταν κατι πρωτογνωρο για τον κοσμο πως να εμπιστευτει! Ετσι απο 3.000.000 φοινικες που ηταν σχεδιασμενο να κυκλοφορησουν μονο 500.000 καταφεραν να μπουν σε κυκλοφορια! Και αυτοι αποσυρθηκαν πολυ γρηγορα.

Αυτο για μενα δεν ειναι χαρτονομισμα (παρακατω σας δειχνω το 100φοινικες απο το ΝΜΑ) αλλα ειναι ισως γραμματιο του κρατους προς πολιτη!

Υγ προς Γιωργο: Ανσου κανει εντυπωση το "στρογγυλο" νουμερο διαβασε αυτο το θεμα με 500 φοινικες σε υποσχετικο. Εχει και φωτος στη 2η-3η σελιδα

http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=26371.0
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Νοέμβριος 14, 2016, 08:53:39 μμ »

Αυτο ειναι το χαρτονομισμα 100 φοινικων. Ουτε μια σχεση εχει με το χαρτι του εβαυ
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
Σελίδες: 1 [2] 3 4 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences