Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 11:42:55 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Σμαράγδια?  (Αναγνώστηκε 29311 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 13, 2016, 10:54:18 μμ »

Καλα παει κοσμος με πυριτιο του σιδηρου για αναλυση?

Τι είναι το "πυρίτιο του σιδήρου" ρε μπίφτεξ?
Να μάθουμε κι εμείς?
Καταγράφηκε
ΜΙΔΑΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1367


Τυραννίς χρήμασι ...


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 13, 2016, 11:26:18 μμ »

Ο σιδηροπυρίτης;
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 14, 2016, 01:00:22 πμ »

Ο σιδηροπυρίτης;

Αυτό είναι η τσακμακόπετρα, Μίδας.
Τι σχέση έχει με το σμαράγδι?
Καταγράφηκε
ΜΙΔΑΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1367


Τυραννίς χρήμασι ...


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 14, 2016, 08:21:26 πμ »

Αφού τα ξέρεις όλα,τί θέλεις και ρωτάς; Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 14, 2016, 11:43:41 πμ »

Αφού τα ξέρεις όλα, τί θέλεις και ρωτάς; Μεγάλο χαμόγελο

Ρωτάω, γιατί δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει η τσακμακόπετρα με το σμαράγδι, Μίδας.

Όπως άλλοι ρωτάνε (π.χ.):
Τι σχέση έχει ο φάντης με το ρετσινόλαδο?  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
ΜΙΔΑΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1367


Τυραννίς χρήμασι ...


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 14, 2016, 12:03:00 μμ »

Καλώς τον Παύλο! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 14, 2016, 12:09:39 μμ »

Καλώς τον Παύλο! Χαμόγελο


Αυτόν εννοείς?




Έχει πεθάνει!
Καταγράφηκε
Κώστας 1979
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1002



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 14, 2016, 12:39:50 μμ »

Douglas,το λεει για αυτο που γραφει ο CU στη προηγουμενη σελιδα.Πολλοι βρισκουν σιδηροπυριτη,και λογω χρωματος πιστευουν οτι βρηκαν χρυσο.
Καταγράφηκε

Si vis pacem,parabellum.
mpifteki
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 832


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 14, 2016, 03:17:39 μμ »

Douglas,το λεει για αυτο που γραφει ο CU στη προηγουμενη σελιδα.Πολλοι βρισκουν σιδηροπυριτη,και λογω χρωματος πιστευουν οτι βρηκαν χρυσο.

 Κλείσιμο ματιού ακριβως αυτο...
Καταγράφηκε
Cu
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 199


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Νοέμβριος 14, 2016, 03:46:02 μμ »

Είπα τον σιδηροπυρίτη ως παράδειγμα λάθους(δεκάδες πηγαίνουν για ταυτοποίηση στο ΙΓΜΕ έχουν βαρεθεί να βλέπουν τον οποιονδήποτε) αντί για χρυσό, στην περίπτωσή μας δεν χρειάζεται να πάει στο ΙΓΜΕ γιατί τα σμαράγδια μπορεί να είναι ορυκτά νικελίου, φωσφορικός σιδηρος και άλλα πολλά. Χωρίς επιμέρους στοιχεία που του ζητάω δεν βγαίνει άκρη μόνο με φωτό.
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Νοέμβριος 14, 2016, 03:56:45 μμ »

Douglas,το λεει για αυτο που γραφει ο CU στη προηγουμενη σελιδα. Πολλοι βρισκουν σιδηροπυριτη,και λογω χρωματος πιστευουν οτι βρηκαν χρυσο.

 Κλείσιμο ματιού ακριβως αυτο...

Εν τάξει παιδιά!   Φιλί

Δεν είμαι απ' αυτούς!
(και δεν έχω βρει ποτέ μου κανενός είδους περίεργο ορυκτό!)
Καταγράφηκε
velerefontis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 11


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Νοέμβριος 14, 2016, 07:53:53 μμ »

Καλησπερα σε ολους!
Αρχικα να ξεκαθαρισω αυτο με το χρωμα, τυγχανει να η δουλεια μου να χει αμεση σχεση με τα χρωματα γιαυτο και ολο το μπερδεμα, καμια σχεση το χρωμα με το πετρωμα , τυχαιο γεγονός.
Το πέτρωμα βρεθηκε στην Ελλαδα και συγκεκριμενα στην Ηπειρο,
Η σκληροτητα του δειχνει καλη προσπαθησα να το ξυσω με μαχαιρι και δε χαρασσεται.
Καταγράφηκε
velerefontis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 11


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Νοέμβριος 14, 2016, 07:56:01 μμ »

Φίλε μου, καλύτερα να απευθυνθείς στο ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΟ ΓΕΩΛΟΓΙΚΩΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑΛΛΕΥΤΙΚΩΝ ΕΡΕΥΝΩΝ. Γράψ' το στο google, μπες στη σελίδα τους, βρες τα τηλέφωνά τους και πάρε να ρωτήσεις. Αυτοί ξέρουν να σου πουν τι να κάνεις! Έχουν παραρτήματα σε πολλές πόλεις τής Ελλάδας (απ' ό,τι ξέρω, υπάρχουν σε Πρέβεζα και Κοζάνη, που μπορεί να σε βολεύουν, αφού είσαι από Ήπειρο), οπότε μπορείς και να τους επισκεφθείς ο ίδιος. Μπορεί να σου πουν να τους στείλεις ένα δείγμα και να σου δώσουν επίσημη απάντηση ή να σε παραπέμψουν σε κάποιον επιστήμονα σε κοντινό πανεπιστήμιο. Γενικά, θα σου πουν τι να κάνεις!


Καλησπερα φιλε αυτο για την Ηπειρο δε το γνωριζα καν!
Σ ευχαριστω θα το ψαξω σιγουρα το θεμα δε θα το αφησω ετσι αυτο εννοειται
Καταγράφηκε
Cu
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 199


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Νοέμβριος 14, 2016, 08:51:56 μμ »

Καλησπερα σε ολους!
Αρχικα να ξεκαθαρισω αυτο με το χρωμα, τυγχανει να η δουλεια μου να χει αμεση σχεση με τα χρωματα γιαυτο και ολο το μπερδεμα, καμια σχεση το χρωμα με το πετρωμα , τυχαιο γεγονός.
Το πέτρωμα βρεθηκε στην Ελλαδα και συγκεκριμενα στην Ηπειρο,
Η σκληροτητα του δειχνει καλη προσπαθησα να το ξυσω με μαχαιρι και δε χαρασσεται.
ΞΑΝΑΛΕΩ Χαράζει το γυαλί;Παίρνεις πλάκα γυαλί πιάνεις τον ένα κρύσταλλο με το χέρι και προσπαθείς να "γράψεις" πάνω στο γυαλί.Χαράζει ή όχι; δεν βοηθάει να κάνεις για ξεκίνημα κάτι άλλο.Δοκίμασε και βλέπουμε το επόμενο βήμα.Το βήμα που αναφέρω δεν δείχνει ότι είναι σίγουρα Σμαράγδι. Μπορεί να είναι πράσινος χαλαζίας που υπάρχει σε πολλά μέρη ,απλώς από κάπου πρέπει να αρχίσουμε το τέστ.Επίσης ρώτησα διαλύεται στο νερό και το υδροχλωρικό οξύ(πάρε αυτό που καθαρίζουν τουαλέτα)βγάζει αφρισμό(προσοχή βάζεις μόνο κρύσταλλο.Η συμμετρία του κρυστάλλου δεν φαινεται για σμαράγδι γιατί πρέπει να είναι εξαγωνική.
Καταγράφηκε
velerefontis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 11


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Νοέμβριος 15, 2016, 07:13:52 μμ »

Καλησπερα σε ολους!
Αρχικα να ξεκαθαρισω αυτο με το χρωμα, τυγχανει να η δουλεια μου να χει αμεση σχεση με τα χρωματα γιαυτο και ολο το μπερδεμα, καμια σχεση το χρωμα με το πετρωμα , τυχαιο γεγονός.
Το πέτρωμα βρεθηκε στην Ελλαδα και συγκεκριμενα στην Ηπειρο,
Η σκληροτητα του δειχνει καλη προσπαθησα να το ξυσω με μαχαιρι και δε χαρασσεται.
ΞΑΝΑΛΕΩ Χαράζει το γυαλί;Παίρνεις πλάκα γυαλί πιάνεις τον ένα κρύσταλλο με το χέρι και προσπαθείς να "γράψεις" πάνω στο γυαλί.Χαράζει ή όχι; δεν βοηθάει να κάνεις για ξεκίνημα κάτι άλλο.Δοκίμασε και βλέπουμε το επόμενο βήμα.Το βήμα που αναφέρω δεν δείχνει ότι είναι σίγουρα Σμαράγδι. Μπορεί να είναι πράσινος χαλαζίας που υπάρχει σε πολλά μέρη ,απλώς από κάπου πρέπει να αρχίσουμε το τέστ.Επίσης ρώτησα διαλύεται στο νερό και το υδροχλωρικό οξύ(πάρε αυτό που καθαρίζουν τουαλέτα)βγάζει αφρισμό(προσοχή βάζεις μόνο κρύσταλλο.Η συμμετρία του κρυστάλλου δεν φαινεται για σμαράγδι γιατί πρέπει να είναι εξαγωνική.

Χαραζει γυαλι ναι και γενικα χαραζει οσο για το ακουαφορτε αν αυτο εννοεις δε το εχω δοκιμασει ακομα, οσο για τη συμμετρια αν μπορεις εξηγησε μου το λιγο, τι συμμετρια θα επρεπε να ειχε δλδ? μιλας για εξαγωνικη σε πληρη ανεπτηγμενο σμαραγδι χωρις επεξεργασια? τα πετρωματα που εχω στα χερια μου μονο ανεπτηγμενα δεν ειναι εχουν αποκοπει απ τη μυτρικη πετρα αρα αναπτηξη καμια. Απο μια ματια που εριξα στο ιντερνετ για τετοια ευρηματα δεν ηταν ολα του ιδιου τυπου. επεξεργασμενα εξαγωνικα και πολυγωνικα γενικα ειδα αρκετα.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences