Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 02:37:51 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: South African Krugerrand 1oz Fine Gold  (Αναγνώστηκε 9030 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
MrCool
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 20


Προφίλ
« στις: Ιούνιος 27, 2012, 10:36:35 πμ »

Χαιρετίζω όλους σας ως νέο μέλος του Forum. Προσπάθησα να ανακαλύψω εάν το θέμα υπάρχει ήδη αλλά δεν βρήκα και σχετικό. Είμαι κάτοχος αυτού του νομίσματος με τη μόνη διαφορά ότι είναι του 1973. Δηλ.ενα χρονο παλαιότερο. Παραθέτω σχετικό link απο το ebay http://www.ebay.com/itm/1974-1oz-Full-Krugerrand-Gold-/190680710357?pt=UK_Coins_World_RL&hash=item2c6574bcd5#ht_1198wt_1484. Θα ήθελα όπως πάντα την γνώμη των ειδικών στην αποτίμηση. Ευχαριστώ προκαταβολικά.
Καταγράφηκε
Cornelius
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 351


A man's gotta do what a man's gotta do


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 27, 2012, 10:58:10 πμ »

Περιπου 1300 ευρω
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 27, 2012, 11:15:43 πμ »

Αγορασα ενα ιδιο το προηγουμενο μηνα στα 1290 ευρω
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
MrCool
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 20


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 29, 2012, 12:05:01 μμ »

Σύμφωνα με αυτό http://goldkrugerrandferret.com/krugerrands-at-auction/proof-gold-krugerrand/ προσπαθώ να κατανοήσω εάν το νόμισμα που έχω στην κατοχή μου είναι "proof" ή όχι. Θα ήθελα την πολύτιμη βοήθειά σας προκειμένου να γνωρίζω την πραγματική του αξία, μιας και εάν είναι "proof" (που δεν ξέρω τι σημαίνει) είναι κατά πολύ μεγαλύτερη. Για τον λόγο αυτό σας επισυνάπτω φωτογραφίες του νομίσματος. Ευχαριστώ
Καταγράφηκε
fanis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 581


Ουδεις ασφαλεστερος εχθρος του ευεργετηθεντος


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 29, 2012, 12:12:23 μμ »

Proof φιλε μου ειναι γιαλιστερο πεδιο και ματ θεμα.τωρα το δικο σου ειναι κοινο και πρεπει να εχει 1250-1300 ευρω
Καταγράφηκε
MrCool
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 20


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 29, 2012, 12:50:11 μμ »

Μετά από επίπονη προσπάθεια  Χαμόγελο και ενημέρωση δική σας, καταλήγω στο συμπέρασμα ότι το νόμισμα δεν είναι "proof" αλλά είναι "uncirculated" και η τιμή του σύμφωνα πάντα με τις περισσότερες αναρτήσεις στο ebay, δεν πέφτει κάτω από $2.100. Όπερ σημαίνει ότι με το σημερινό rate είναι στα €1.668 περίπου. Σκοπεύω να το αναρτήσω σε αυτή τη τιμή στο ebay, παρακαλώ διορθώστε με εάν κάνω λάθος. Ευχαριστώ.
Καταγράφηκε
γιαννηςτ
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 56


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 29, 2012, 01:04:00 μμ »

αυτα τα νομισματα της μιας ουγκιας,η επενδυτικα!εκτος απο εξαιρεσεων(προυφ,σπανιες χρονολογιες,επιμελημενης κοπης,κλπ)ακολουθουν τον παγκοσμιο κανονα,της αγορας-πωλησης του χρυσου!αν κοιταξεις σε διαφορες ιστοσελιδες πωλησεων,οι τιμες ειναι ιδιες,αλλα αρκετα χαμηλωτερα,απο οτι υπολογιζεις.γυρω στα 1400 ευρω?με καθε επιφυλαξη!!!πληροφοριες μπορεις να παρεις και απο την ιστοσελιδα της τραπεζας ελλαδος,για τιμες χρυσης λιρας,κλπ.χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 29, 2012, 01:32:16 μμ »

ΣΤΟ ΣΑΙΤ http://www.gold.de/ η τιμη πωλησης σε αυστηρα ακυκλοφορητο κοστιζει 1280 ευρω σε ΣΗΜΕΡΙΝΕΣ τιμες χρυσου.Εσυ στο ebay το βαζεις στην τιμη που θες αλλα βλεπω να κανει πασαρελα για πολυ καιρο... Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
γιαννηςτ
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 56


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 29, 2012, 01:38:42 μμ »

συνφωνω και εγω,περα απο οτι αυτα τα μεγαλης αξιας επενδυτικα, δυσκολα μεταβιβαζονται,σε σχεση με τις λιρες,η τα εικοσαρικα διαφορων κρατων του λατινικου συστηματος,των 6,5 γραμμαριων.χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 29, 2012, 04:51:39 μμ »

Μετά από επίπονη προσπάθεια  Χαμόγελο και ενημέρωση δική σας, καταλήγω στο συμπέρασμα ότι το νόμισμα δεν είναι "proof" αλλά είναι "uncirculated" και η τιμή του σύμφωνα πάντα με τις περισσότερες αναρτήσεις στο ebay, δεν πέφτει κάτω από $2.100. Όπερ σημαίνει ότι με το σημερινό rate είναι στα €1.668 περίπου. Σκοπεύω να το αναρτήσω σε αυτή τη τιμή στο ebay, παρακαλώ διορθώστε με εάν κάνω λάθος. Ευχαριστώ.

 Ναι !!Νομιζω   μεχρι 1660$  σε παιρνει για e-bay. Για παραπανω με τα σημερινα δεδομενα........
 Παιζει και θα  παιζει η ουγγια απο 1530-1630 μεχρι νεοτερας, καθως τις αγοροπολησιες τις κανουν κατα κανονα υπολογιστες.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 29, 2012, 05:15:08 μμ από coll » Καταγράφηκε
MrCool
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 20


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 29, 2012, 05:26:27 μμ »

ΣΤΟ ΣΑΙΤ http://www.gold.de/ η τιμη πωλησης σε αυστηρα ακυκλοφορητο κοστιζει 1280 ευρω σε ΣΗΜΕΡΙΝΕΣ τιμες χρυσου.Εσυ στο ebay το βαζεις στην τιμη που θες αλλα βλεπω να κανει πασαρελα για πολυ καιρο... Κλείσιμο ματιού
Σύμφωνα με το συγκεκριμένο link έχουμε κατώτερη €1295 και ανώτερη €1355. Νομίζω ότι είναι απολύτως κατατοπιστικό αυτό. Ευχαριστώ
Καταγράφηκε
MrCool
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 20


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 29, 2012, 05:27:57 μμ »

Μετά από επίπονη προσπάθεια  Χαμόγελο και ενημέρωση δική σας, καταλήγω στο συμπέρασμα ότι το νόμισμα δεν είναι "proof" αλλά είναι "uncirculated" και η τιμή του σύμφωνα πάντα με τις περισσότερες αναρτήσεις στο ebay, δεν πέφτει κάτω από $2.100. Όπερ σημαίνει ότι με το σημερινό rate είναι στα €1.668 περίπου. Σκοπεύω να το αναρτήσω σε αυτή τη τιμή στο ebay, παρακαλώ διορθώστε με εάν κάνω λάθος. Ευχαριστώ.

 Ναι !!Νομιζω   μεχρι 1660$  σε παιρνει για e-bay. Για παραπανω με τα σημερινα δεδομενα........
 Παιζει και θα  παιζει η ουγγια απο 1530-1630 μεχρι νεοτερας, καθως τις αγοροπολησιες τις κανουν κατα κανονα υπολογιστες.
Και πάνω που κατέληξα σε χαμηλότερη τιμή...τώρα μου τα χαλάς! Πάω για παραπάνω (αστειεύομαι...) Ευχαριστώ
Καταγράφηκε
MrCool
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 20


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 29, 2012, 05:32:50 μμ »

αυτα τα νομισματα της μιας ουγκιας,η επενδυτικα!εκτος απο εξαιρεσεων(προυφ,σπανιες χρονολογιες,επιμελημενης κοπης,κλπ)ακολουθουν τον παγκοσμιο κανονα,της αγορας-πωλησης του χρυσου!αν κοιταξεις σε διαφορες ιστοσελιδες πωλησεων,οι τιμες ειναι ιδιες,αλλα αρκετα χαμηλωτερα,απο οτι υπολογιζεις.γυρω στα 1400 ευρω?με καθε επιφυλαξη!!!πληροφοριες μπορεις να παρεις και απο την ιστοσελιδα της τραπεζας ελλαδος,για τιμες χρυσης λιρας,κλπ.χαιρετω,γιαννηςτ.
Το συγκεκριμένο νόμισμα Krugerrand σύμφωνα με αυτά που διαβάζω αν και αναγράφεται 1oz είναι περισσότερο λόγω κάποιας περιεκτικότητας σε χαλκό (περίπου 3 γραμμ. παραπάνω) σύμφωνα με το κατατοπιστικό link του/της milou. Ευχαριστώ
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 29, 2012, 05:35:02 μμ »

Μετά από επίπονη προσπάθεια  Χαμόγελο και ενημέρωση δική σας, καταλήγω στο συμπέρασμα ότι το νόμισμα δεν είναι "proof" αλλά είναι "uncirculated" και η τιμή του σύμφωνα πάντα με τις περισσότερες αναρτήσεις στο ebay, δεν πέφτει κάτω από $2.100. Όπερ σημαίνει ότι με το σημερινό rate είναι στα €1.668 περίπου. Σκοπεύω να το αναρτήσω σε αυτή τη τιμή στο ebay, παρακαλώ διορθώστε με εάν κάνω λάθος. Ευχαριστώ.

 Ναι !!Νομιζω   μεχρι 1660$  σε παιρνει για e-bay. Για παραπανω με τα σημερινα δεδομενα........
 Παιζει και θα  παιζει η ουγγια απο 1530-1630 μεχρι νεοτερας, καθως τις αγοροπολησιες τις κανουν κατα κανονα υπολογιστες.
Και πάνω που κατέληξα σε χαμηλότερη τιμή...τώρα μου τα χαλάς! Πάω για παραπάνω (αστειεύομαι...) Ευχαριστώ

Ο Σωτηρης αναφερει τις τιμες σε δολαρια φιλε μου γιαυτο μπερδευτηκες.
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 29, 2012, 05:35:49 μμ »

Φιλε αυτο που εχω παρατηρησει ειναι οτι στο e-bay φευγουν ψηλοτερα τα νομισματα απ οτι  απο στην Ελληνικη αγορα.
1355 Ε μαχιμουμ ειπες δηλαδη 1716$
Εγω ειπα 1660 δολαρια. Ντροπή


 Υ.Σ Η αναφορα  και σχολιο 1530-1630 $ αφορουσε την ουγγια στην χρηματιστηιακη ,οχι το κερμα φυσικα
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences