Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 24, 2024, 06:53:23 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΕΠΕΝΔΥΣΗ ΣΕ ΑΣΗΜΕΝΙΕΣ ΜΠΑΡΕΣ  (Αναγνώστηκε 16194 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
billath
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 82


Προφίλ
« στις: Νοέμβριος 04, 2016, 08:17:06 πμ »

Καλημέρα σε όλο το Στέκι.

Καθώς είναι το πρώτο μου post κάθε παρατήρηση είναι δεκτή.

Μετά από παρότρυνση φίλου έχω αρχίσει να σκέφτομαι την επένδυση σε ράβδους ασημιού για διαφύλαξη ουσιαστικά ενός μικρού κεφαλαίου καθώς ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται.

Με μια σύντομη έρευνα και μετά από διάβασμα σε διάφορα forum έχω καταλήξει στα εξής συμπεράσματα τα οποία θα ήθελα τη γνώμη σας.

1) Το επενδυτικό ασήμι επιβαρύνεται με ΦΠΑ κατά την αγορά, το οποίο κατά την πώληση το "χάνεις" καθώς σαν ιδιώτης δεν έχεις ΦΠΑ.
2) Στην Ελλάδα η αγορά μπορεί να γίνει από καταστήματα ("ΣΑΡΑΦΙΔΕΣ" τα ονομάζεται από ότι έχω δει), τα οποία όμως χρεώνουν ασφάλιστρα, μεταφορικά, προμήθεια κλπ. Σαν παράδειγμα αναφέρω ότι με τιμή ασημιού 520€ το κιλό ένας συγκεκριμένος γνωστός "ΣΑΡΑΦΗΣ" που ρώτησα πουλούσε ράβδο κιλού Ελβετική σφραγισμένη 999 προς 695€+ΦΠΑ. Ακριβό ή φτηνό; Υπάρχει άλλος τρόπος;
3) Site όπως  APMEX ή JMBULLION έχει εμπιστευτεί κανένας και τι γίνεται με δασμούς;

Ευχαριστώ και είμαι έτοιμος για γνώμες και συμβουλές
Καταγράφηκε
SYMEOU13
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1863


"Dust in the wind"


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 04, 2016, 09:33:39 πμ »

Αγαπητε φιλε πολυ καλη η σκεψη σου να επενδυσεις σε ασημι αλλα δυστυχως με τους φορους κλπ απο εξωτερικο εξανεμιζεται το πιθανο κερδος σου. Αν βρεις πηγη να αγοραζεις σε τιμες σχεδον μεταλλου νομιζω αξιζει τον κοπο γιατι μαζευεις σιγα-σιγα το ασημι με σχετικα χαμηλα ποσα και μαζευεις για μελλοντικη χρηση. Εδω στο στεκι υπαρχουν αρκετες ευκαιριες με ασημι γενικα (νομισματα, μπαρες) και σε πολυ καλες τιμες για καποιο που μαζευει ασημι. Αν δεις στις πωλησεις καθημερινα υπαρχουν κομματια για αγορα. Τωρα αν ψαχνεις για ραβδους κιλου και ανω ειναι λιγο δυσκολο και πρεπει να ψαξεις εξωτερικο οπου πληρωνεις φορους κλπ.
Καταγράφηκε
ΠΡΥΤΑΝΗΣ
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 157


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 04, 2016, 04:50:07 μμ »

Κατά την άποψή μου, χωρίς να είμαι ειδικός, η ρευστοποίηση μεγάλων ποσοτήτων ασημιού στη πραγματική του αξία είναι δύσκολη στην Ελλάδα και αυτό διότι η ΤτΕ δεν αγοράζει ασήμι, ενώ οι έμποροι το αγοράζουν αρκετά κάτω  από την αξία μετάλλου. Ο μοναδικός και συνάμα καλύτερος δρόμος είναι το στέκι ή το e bay. Εξαιρούνται κάποια όμορφα ή συλλεκτικά νομίσματα
Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 05, 2016, 01:30:11 πμ »

Ρίξε φίλε και μιά ματιά στα παρακάτω link:

https://www.kettner-edelmetalle.de/Silberbarren/1-kg-Silberbarren/

https://www.coininvest.com/en/silver-bars/fine-weight-1000g/

Με τελικές τιμές τις αναγραφόμενες σύν 20 με 25 ευρώ μεταφορικά και άνευ δασμών.

Καταγράφηκε
billath
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 82


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 05, 2016, 08:46:37 πμ »

Φίλε gemuncey23 έχεις αγοράσει από τα συγκεκριμένα site. Σχετικά με παραλαβή και δασμούς τι παίζει;

Στο πρώτο δεν έχω βρει να αλλάζει γλώσσα από κάπου και με δυσκολεύει στα γερμανικά είναι η αλήθεια.

Στο δεύτερο δεν σε ενημερώνουν για την εταιρεία παραγωγής και για την κατάσταση της ράβδου παρά μόνο κατ' όπιν επικοινωνίας αν θέλεις κάτι συγκεκριμένο.
Καταγράφηκε
billath
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 82


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 05, 2016, 08:54:24 πμ »

Φίλε Πρύτανη,

έκανα μια μικρή έρευνα σχετικά και με την μεταπωλητική αξία και είδα ότι έχεις δίκιο σχετικά με την "χασούρα" σε περίπτωση πώλησης σε έμπορο. Σκέψου όμως ότι αυτή τη στιγμή υπάρχει σε σχετική αφθονία ασήμι. Αν ξαφνικά υπάρχει έλλειψη στην αγορά τι θα συμβεί με την τιμή. Ούτως ή άλλως δεν είμαι τζογαδόρος ούτε περιμένω ότι θα έχω σε 2 μήνες κέρδος 60%. Απλά φιλάμε τα νώτα μας για μια δύσκολη στιγμή όπως έγραψα και στο αρχικό post.

Ο λόγος που έκανα κάποιες ερωτήσεις και απευθύνθηκα σε κάποιους καλύτερους γνώστες είναι γιατί ως γνωστόν στην αγορά οι επιτήδειοι θα προσπαθήσουν να εκμεταλλευτούν την κάθε ευκαιρία για εύκολο κέρδος. Άλλο είναι να χάσεις από κάποια επένδυση που δεν βγήκε (κι αυτό είναι στο παιχνίδι) κι άλλο να πιαστείς εξ αρχής κορόιδο.

Γι' αυτό ζητάω γνώμες και απόψεις σχετικά, πριν προχωρήσω σε κάποια κίνηση.
Καταγράφηκε
acal
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1099


Investments: you expect to have fun and make money


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 05, 2016, 09:03:31 πμ »

Να επενδύσεις τα αντίστοιχα ποσά σε χρυσό το έχεις σκεφτεί ;
Καταγράφηκε
billath
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 82


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 05, 2016, 09:20:27 πμ »

Θεωρώ ότι ο χρυσός έχει αρκετά υψηλή τιμή αυτή τη στιγμή και τα περιθώρια ανόδου του είναι μικρότερα από το ασήμι.
Καταγράφηκε
acal
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1099


Investments: you expect to have fun and make money


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 05, 2016, 10:08:51 πμ »

Εφόσον αποφύγεις το ΦΠΑ και πιστεύεις ότι θα ανέβει το ασήμι ,δεν βρίσκω άλλο λόγο να μην το κάνεις.

Αν πληρώσεις ΦΠΑ στενεύουν τα περιθώρια κέρδους.
Άρα αγορά από ιδιώτη ή από μαγαζί του εξωτερικού που διαφημίζουν ,δεν ξέρω τι ισχύει, ότι δεν χρεώνεσαι ΦΠΑ πάρα μόνο τα μεταφορικά.   
Καταγράφηκε
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 05, 2016, 10:12:59 πμ »

Αγαπητέ ξεκαθάρισε πρώτα τι θέλεις εσύ. Λίγο πιο πάνω γράφεις ότι δεν είσαι τζογαδόρος, δεν περιμένεις κέρδος 60% σε 2 μήνες και απλά φυλάς τα νώτα σου για μια δύσκολη στιγμή και τώρα λες ότι ο χρυσός δεν έχει περιθώρια...🤔
Καταγράφηκε
ΠΡΥΤΑΝΗΣ
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 157


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 05, 2016, 01:46:01 μμ »

Αγαπητέ billath, το ασήμι υπάρχει ως μέταλλο χιλιάδες χρόνια και από όσο γνωρίζω δεν υπήρχε κάποια εποχή με σημαντική έλλειψή του και ούτε υπάρχει διαχρονικά κάποια εκτίναξη της τιμής του (με εξαίρεση το 1980-1981 που έγινε ύστερα από χειραγώγηση). Άρα, αν επιθυμείς απλώς την διαφύλαξη μικρού μέρους των χρημάτων σου τότε προχώρα λαμβάνοντας υπόψιν όσα έχουν γραφτεί, αλλά αν επιθυμείς σημαντικό κέρδος λόγω πιθανής έλλειψής του, ξανασκέψου το.
Καταγράφηκε
sabby
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1040


Nothing is true.Everything is possible.


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 05, 2016, 02:07:27 μμ »

Συμφωνώ με τον Πρύτανη,και προσθέτω:Να το πάρεις πρώτα γιατί σου αρέσει να το έχεις και μετά ως στοίχημα ανόδου του μετάλλου.Το άν θα κερδίσεις,θα το μάθεις μόνο τη στιγμή που θα βγείς να πουλήσεις.
Καταγράφηκε
ΜΙΔΑΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1367


Τυραννίς χρήμασι ...


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 05, 2016, 02:34:07 μμ »

Θεωρώ ότι ο χρυσός έχει αρκετά υψηλή τιμή αυτή τη στιγμή και τα περιθώρια ανόδου του είναι μικρότερα από το ασήμι.
Καλά κάνεις και θεωρεις φιλε αλλά δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για τίποτα.Η αποτίμηση του χρυσού σε fiat money είναι εικονική.
Καταγράφηκε
billath
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 82


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 05, 2016, 09:38:45 μμ »

Θα προσπαθήσω να απαντήσω σε όλους μαζί

acal:Απο ιδιώτη κάτι έχω βρει απλά ρώτησα για "δοκιμασμένα" μαγαζιά του εξωτερικού για μεγαλύτερη ασφάλεια και ποσότητα.

nikos11: Το ένα δεν αναιρεί το άλλο. Απλά έτσι όπως το βλέπω εγώ και επειδή το ασήμι και ο χρυσός έχουν λίγο παράλληλες πορείες αν ο χρυσός ανέβει 20% την ίδια ώρα "πιστεύω" ότι το ασήμι μπορεί να ανέβει 40%. Βέβαια αυτό είναι προσωπική άποψη.

ΠΡΥΤΑΝΗ: Συμφωνό απόλυτα.

sabby: Σαφώς και μου αρέσει και να σου πω την αλήθεια επειδή μια ράβδος κιλού χρυσού αξίζει γυρω στα 38χ€ ενώ η αντίστοιχη ασήμι 600€ μακάρι να μπορούσα να πάρω 10 ράβδους χρυσού αλλά δεν είμαι ο Βαρδινογιάννης.......... Ενώ το ασημάκι και ωραίο είναι και οικονομικότερο.........

ΜΙΔΑΣ: Όλα στη ζωή είναι ρευστά και εικονικά (κάτι απο matrix μου θύμισα τώρα). Φυσικά και τίποτα δεν είναι εγγυημένο. Αύριο μπορεί να βγει ο Τραμπ πρόεδρος και να πει απαγορεύεται τη λειτουργία σε όλα τα ορυχεία παγκοσμίως και όποιος δεν το κάνει να του ρίχνει και μια πυρινική κεφαλή...... Και μετά να είχαμε να λέγαμε..... αχαχαχαχαχαχαχαχα
Καταγράφηκε
nikosalf
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 287


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 13, 2016, 01:39:14 πμ »

Ρε παιδια που υπαρχουν ουγγιες σε τιμες μεταλλου που λετε ;;; να τις αγορασω ολες ; μιας και ειμαι ασημακιας ;
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences