Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 09:30:54 μμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Σφαλματα ΑΕ  (Αναγνώστηκε 102493 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Οκτώβριος 31, 2016, 10:36:46 πμ »

Εγω πλεον εχω καταληξει οτι ολα ειναι θεμα εκτασης του ελατωμματος , αλλα μεχρι να ερθει και επισημα πιστοποιηση στυλ νομισματων, ολα ειναι αυθαιρετα. Αυτη η εκταση ειναι απροσδιοριστη προς το παρον ωστε να βγαλουμε συμπερασματα για το ποσο ριχνει την αξια. Ειναι οπως ειναι ενα ms65 σε ενα νομισμα, το νομισμα θεωρειται ακυκλοφορητο αλλα εχει και καποιες μικρες αμυχες. Καπως ετσι πρεπει να ναι και στο γραμματοσημο. Τωρα, στις ποσες μικροτσακισεις παμε απο το 65 στο 63 ή στο 55, αυτο δε το ξερει κανεις ακομα.
Εγω παντως για να τσεκαρω ενα γραμματοσημο μπορει να φαω και 5 λεπτα. Παντα σε φως ημερας, παντα με φακο και ελπιζω συντομα να προμηθευτω και ειδικο μικροσκοπιο. Τα γραμματοσημα μου εχουν στοιχισει εκατονταδες ευρω σε φολες, ακριβως λογω ολων αυτων. Σκεψου οτι και απο κοντα να το δεις, αν δεν εχεις τα καταλληλα οργανα πανευκολα μπορει να ξεγελαστεις. Τις μικρες αυτες τρυπες στο κρεμ χαρτι με το ματι δε μπορεις να τις δεις παρα μονο σε διαφανεια και στο φως.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Οκτώβριος 31, 2016, 12:36:35 μμ »

Δύο ,τρεις σκέψεις
Στο βιβλίο του ο Κούνδουρος προσφέρει τρία σημεία για την απόδειξη πλαστότητας,και όπου:
α-ένα μικρό εξόγκωμα
β-άνοιγμα,μικρό κενό
γ-διακεκομένη εκτύπωση
Στη δικιά σου περίπτωση το πρώτο πέντε φαίνετε εντάξει,το αποκάτω όμως στα σημεία που θέλουμε να δούμε επικαλύπτονται....

Ομως υπάρχει και ένα θέμα περι του να είναι και οι δυο πλαστοι !
Και αυτό γιατι η όψη του γραμμ.σε συνδιασμό της 1886 σφραγίδας,αλλά και η εκτύπωση που δεν είναι οι συνηθείς βαριές εκτυπώσεις των 1875-80 αλλά ακόμα και ο χρωματισμός,έτσι όπως αποδίδετε απο την φωτό δεν φαίνετε να ανηκει σε αυτή τη έκδοση...
Κάποιος πιό ειδικός θα ήταν ένας που θα είχε εντρυφήσει στις έκδόσεις επι υποκίτρινου,και ειδικά στη δεύτερη έκδοση ανευ ΑΕ...
Καταγράφηκε
Varg83
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 122



Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Οκτώβριος 31, 2016, 01:44:23 μμ »

Για την μπροστινή πλευρά θα προσπαθήσω να στείλω καλύτερη φωτό γιατί από οτι είδα και εγώ υπάρχει απόσταση στην φωτό από αυτό που έχω στην πραγματικότητα
Καταγράφηκε
Varg83
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 122



Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Νοέμβριος 02, 2016, 06:28:26 μμ »

Έχω άλλη μια ΜΚΕ περιόδου 1871-76. Τι λέτε για αυτή;
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Νοέμβριος 02, 2016, 09:39:50 μμ »

Αν και δεν ανοίγει η φωτο,να υποθέσω ότι το ενδιαφέρον βρίσκεται στη παραμορφωμένη καμπύλη του ''5'',πράγμα που καταγράφεται από τον Groom στη δεκαετία του '20 και επικαιροποιήτε από τον Κούνδουρο το 2000.
Ειναι μια ενδιαφέρον περίπτωση φθοράς του μεταλλικού στοιχείου,με αποτύπωση στην συγκεκριμένη θέση και προσάπτει μια σχετική υπεραξία στη τιμή του γραμμ.ας πούμε ένα 20% σαν σφραγισμένο
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Νοέμβριος 08, 2016, 11:16:46 πμ »

Παραθέτω ένα αρκετά ενδιαφέρον σφάλμα ΑΕ το ''ανισόπεδοι ΑΕ'',παρατηρώντας ότι το ''0'' εναι πιο κάτω από το ''8''.Είναι ένα σφάλμα που ξεφεύγει πολλές φορές από το μάτι,ίσως στα σε μικρότερης έκτασης,και αυτό συμβαίνει και στους δυο αριθμούς,σε άλλες θέσεις στο φύλλο είναι το ''8''.
Καλό ψάξιμο στα 80λεπτά σας  Χαμόγελο

Καταγράφηκε
Varg83
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 122



Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Νοέμβριος 08, 2016, 08:11:09 μμ »

Ωραία... και εδώ μπαίνει το ερώτημα:

Στον Κούνδουρο το σφάλμα αυτό αναφέρεται στην έκδοση 1871-72 ως 45.3 ο τύπος β.
Έλα όμως που το χαρτί έχει δικτύωμα και ανήκει στα 1871-76 που ο συγκεκριμένος τύπος παραμόρφωσης δεν υπάρχει! Ξανανεβάζω τη φωτό σε καλύτερη ποιότητα.
Τα φώτα σας παρακαλώ...
Καταγράφηκε
Varg83
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 122



Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Νοέμβριος 08, 2016, 08:30:01 μμ »

Σε έντονο φως
Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #38 στις: Νοέμβριος 08, 2016, 09:22:16 μμ »

Ωραία... και εδώ μπαίνει το ερώτημα:

Στον Κούνδουρο το σφάλμα αυτό αναφέρεται στην έκδοση 1871-72 ως 45.3 ο τύπος β.
Έλα όμως που το χαρτί έχει δικτύωμα και ανήκει στα 1871-76 που ο συγκεκριμένος τύπος παραμόρφωσης δεν υπάρχει! Ξανανεβάζω τη φωτό σε καλύτερη ποιότητα.
Τα φώτα σας παρακαλώ...

Eίναι πράγματι ο τύπος β και αναφέρεται στον Κούνδουρο στα 71-76, απλά δεν δείχνεται σε εικόνα.
Μπερδεύεσαι προφανώς βλεποντας την εικόνα 51.5β, η οποία όμως απεικονίζει τον τύπο της παραμορφωσης δ.
Λίγο πριν τις εικόνες της σελίδας εκείνης αναφέρονται οι τύποι. Εκεί θα δεις πως ο τύπος β απαντάται, στις θέσεις 63 & 75. Γενική περιγραφή των παραμορφώσεων των "5" και η ταξινόμηση τους στους τυπους α,β,γ,δ γίνεται στις σελίδες που αφορούν τις συνεχείς εκδόσεις.
Καταγράφηκε

LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Νοέμβριος 08, 2016, 09:53:25 μμ »

...και σε πιο απλούστερη μορφή,τα μεταλλικά στοιχεία,τα ''5'' στη συγκεκριμένη περίπτωση,απαξ και φθάρηκε π.χ. το 1871-που νομίζω όπως λεει και ο Νίκος προυπάρχει- ανατυπώνετε σε όλες τις εκδόσεις,φαντάσου έτσι θα είναι και τώρα στο φιλοτελικό μουσείο,στο Καλιμάρμαρο αν υπάρχει ακόμα !
Καταγράφηκε
Varg83
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 122



Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Νοέμβριος 09, 2016, 03:52:04 μμ »

Ευχαριστώ πολύ για το 5λεπτο. Όντως ξεμπλόκαρα.
Έχω άλλη μία περίπτωση σε 20λεπτο κατωτέρας 1871-72. Είναι όντως ίχνη από διπλό Α.Ε.;
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Νοέμβριος 09, 2016, 10:10:43 μμ »

Ναι,σίγουρα,με καθαρά μελετητικό ενδιαφέρον όμως καθώς αυτού του τύπου είναι συνήθεις σε αυτές τις εκδόσεις,Σε μια τέτοια περίπτωση στα κακέκτυπα θα έπαιρνε υπεραξία,ενώ εδώ απλά μια ωραία απασχόληση με τον μεγενθ. φακό
Καταγράφηκε
Varg83
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 122



Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Νοέμβριος 10, 2016, 05:38:59 μμ »

Ευχαριστώ πολύ για τη διαφώτιση.
Για σήμερα έχω άλλα 2 σφάλματα, λίγο περίεργα όσον αφορά τις εκδόσεις, το 20λ ίσως 1875-80 με μετατόπιση και ιχνη διπλού(Κλείσιμο ματιού, το 40λ 1871 -76.
Τι λέτε;
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Νοέμβριος 10, 2016, 10:19:34 μμ »

Ωραιότατο πρώσικο μπλε 1875-80 με μετατοπισμένο ΑΕ,τόσο που πιάνει το μηδέν στην αριστερή πλευρά,τώρα δεν θυμάμαι αν το τιμολογεί ο κατάλογος,ο Κούνδουρος στο βιβλίο του το αναφέρει σίγουρα και το θεωρεί πολύ ενδιαφέρον,τολμώ να πώ ότι παίρνει ένα 20% επάνω.
Το 40λ είναι τέτοιο αυτό το τράβηγμα που δεν φαίνονται καθόλου οι ΑΕ,θέλει πολύ μεγάλη και καθαρή μεγένθυνση,ίσως σε σκάνερ με 600 DPI ανάλυση...για διπλό ΑΕ ούτε λόγος,ξέρεις όσο προχωράνε τα χρόνια και καταλήγουμε στο τέλος της χρήσης των ΑΕ,νομίζω κάπου στα 1878,στα 10λ κόκκινα-πορτοκαλί?,αυτά τα αποτυπώματα είναι όλο και πιο συνήθη.
Καταγράφηκε
Varg83
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 122



Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Νοέμβριος 11, 2016, 04:40:06 μμ »

Για το 20λεπτο ο Κούνδουρος το αναφέρει ως σχετικά σπάνιο. Για τιμολόγηση δεν ξέρω και η αλήθεια είναι ότι στη φάση που είμαι (νέος σχετικά στις ΜΚΕ) δεν είναι αυτό το πρωτεύον για μένα.
Τώρα όσον αφορά το 40λεπτο ανεβάζω τις φωτο από scanner με ανάλυση 1200DPI. Με βάση τον Hellas δεν είμαι σίγουρος για το χρώμα αλλά σίγουρα είναι δικτυωτό και ίσως φαίνονται ίχνη του 0.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences