Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 01, 2024, 08:33:20 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Μετάλλιο Ανακηρύξεως του Συντάγματος 1843  (Αναγνώστηκε 11155 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Elko
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 78


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 20, 2016, 09:54:23 μμ »

Το κουτί και η κορδέλα είναι από Σωτήρα.
Το δε μετάλλιο κατά την ταπεινή μου άποψη είναι κόπια και μάλιστα προέρχεται από πολύ "κακό" καλούπι. Το αποτέλεσμα της κακής χύτευσης είναι όλα αυτά τα "ξεχειλίσματα" που φαίνονται σχεδόν σε όλες τις ακμές του, και η παντελής έλλειψη λεπτομερειών στο ανάγλυφο. Τέλος το σημείο που ενώνει τον κρίκο με το κυρίως μετάλλιο είναι τόσο κακοφτιαγμένο που θα νόμιζε κανείς ότι ο κατασκευαστής πρέπει να ήταν το λιγότερο γιδοβοσκός.
Πάντα κατά την ταπεινή μου άποψη.
Καταγράφηκε
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 20, 2016, 09:56:58 μμ »

Σε ευχαριστω για την αποψη σου άλλα ο σωτηρας έχει άλλο χρώμα κουτί τοθλαχιστον οσαε χω δει.
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 20, 2016, 10:08:53 μμ »

εφαρμόζει και ο κρίκος του μεταλλίου Απορία

Και το κουτί  γιδοβοσκος το φτιαξε???
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
Elko
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 78


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 20, 2016, 10:39:04 μμ »

Λυπάμαι αν δεν σου άρεσε η άποψη μου, οπότε δεν θα επανέρθω ξανά.
Στην εσοχή του κουτιού πιθανόν να ταιριάζουν και άλλα 20 εκτός από τον Σωτήρα. Αν θέλεις λοιπόν να βαφτίσεις το κουτί ότι είναι του αριστείου κανένα πρόβλημα.
Αλλά είναι το λιγότερο προσβλητικό να συγκρίνεις και να ταυτίζεις τα κομψοτεχνήματα και τις δημιουργίες του Lemaitre με αυτό το κακέκτυπο.
Οπότε λοιπόν το κουτί, όχι, δεν το έφτιαξε γιδοβοσκός. Εκτός αν ο Lemaitre τις ελεύθερες ώρες του τις πέρναγε σε στάνη.
Καταγράφηκε
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 20, 2016, 10:42:01 μμ »

Φίλε μου δεν με ενδιαφερει η γνωμη σου σε παρακαλω μην την εκφερεις ξανα σε δικο μου θεμα.
ΕΥχαριστω
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
zark4
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 410



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 20, 2016, 10:46:05 μμ »

Βρε παιδια τοτε ποιος ο λογος να ανοιγουμε καποιο θεμα αν δεν εκφραζει ο καθενας την δικια του αποψη.Φορουμ ειναι.Δυστυχως γιαυτο εχουν φυγει τοσα μελη η δεν γραφουν πια στα μιλιταρια
Καταγράφηκε
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 20, 2016, 10:48:26 μμ »

Το να εκφερεις μια αποψη με ευγενια φυσικα και ειναι θεμιτο αν διαβασεις τα δυο μηνυματα του φιλου σου θα καταλαβεις γιατι ζητησα να μην ξαναγραψει την γνωμη του σε θεμα δικο μου Νομίζω εχω κάθε δικαίωμα.
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
zark4
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 410



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 20, 2016, 10:52:58 μμ »

Το να εκφερεις μια αποψη με ευγενια φυσικα και ειναι θεμιτο αν διαβασεις τα δυο μηνυματα του φιλου σου θα καταλαβεις γιατι ζητησα να μην ξαναγραψει την γνωμη του σε θεμα δικο μου Νομίζω εχω κάθε δικαίωμα.
καλα ολοι φιλοι μου ειστε . Θα κανω τον δικηγορο του διαβολου και θα πω ισως ο τροπος που το εξεφρασε να ηταν καπως αλλα ισως λεω ειχε απλα διαθεση χιουμορ. Απο εκει και περα μια αποψη ειπε. Αλλος θα πει οτι ειναι γνησιο αλλος οτι δεν ειναι.Απο τον διαλογο ομως βγαζουμε συμπερασματα. Πως θα μαθουμε αλλιως. Ποιος τα ξερει αυτα σαμπως.Δυστυχως καποιους γνωστες που ειχαμε τους χασαμε απο το φορουμ
Καταγράφηκε
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 20, 2016, 11:07:24 μμ »

Έχω καληφθεί απο τις απαντήσεις . Σας ευχαριστώ όλους.
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
teris3
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 577



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 20, 2016, 11:07:57 μμ »

Δεν είμαι ειδικός στα μετάλλια για να γνωρίζω αν είναι γνήσιο ή κόπια, αλλά οφείλω να παρατηρήσω ότι είναι πολύ "χοντροκομμένο" με μηδενική προσοχή στην λεπτομέρεια και γενικά μου δίνει την αίσθηση του κακοφτιαγμένου και τσαπατσούλικου.
Καταγράφηκε
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 21, 2016, 09:50:58 πμ »

Επειδή μου ζητήθηκε απο φίλο βάζω και μερικές φωτογραφίες απο την ράχη του μεταλλιου.Είναι απορίας άξιο με πόση ευκολία άνθρωποι άσχετοι με την περίοδο αυτήν εκφέρουν άποψη και είναι και σίγουροι για  την άποψη τους.









Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 21, 2016, 10:01:18 πμ »

Εγώ έχω τη γνώμη ότι το μετάλλιο είναι γνήσιο. Πολύ καλές λεπτομέρειες, σχετικά καλό πάτημα, λεπτό πάχος στο σώμα του μεταλλίου και πολύ καλή κατάσταση! Οι σκουριές που φαίνονται είναι πταίσμα γι' αυτά τα σιδερένια μετάλλια.
Μήν ξεχνάμε ότι αυτά κόπηκαν στο Νομισματοκοπείο της Αθήνας. Δεν είναι τέλεια όπως και τα οθωνικά χάλκινα νομίσματα της περιόδου δεν είναι τέλειες κοπές.
Καταγράφηκε
Stratis76
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 601


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 21, 2016, 11:39:05 πμ »

Ευχαριστώ για τις φωτογραφίες.Απο ότι φαίνεται στο πλάι δεν υπάρχει ''ραφή'' που θα ήταν μια (δεν ξέρω εαν αυτό αρκεί) ένδειξη πλαστότητας.
Το κουτί θεωρώ πως δεν είναι δικό του αλλά του σωτήρα, όπως άλλωστε και η κορδέλλα που το συνοδεύει και
τοποθετείται στο πάνω μέρος του. Επιπλέον δε γνωρίζω εαν ο Lemaitre ήταν ο κατασκευαστής τους συγκεκριμένου
μεταλλίου αλλά σε σύγκριση με τους σωτήρες απέχει κατασκευαστικά (χύτευση ) έτη φωτός.
Το οτι ταιριάζει στο κουτί θα συμφωνήσω με την άποψη του Elko. Πιθανόν και ένα φοίνικας να χωρούσε.
Η κατάστασή του είναι όντως φανταστική συγκρινόμενη με αυτό : http://eshop.sillektiki.com/Product/5572/Page/381/el/.
Επιπλέον οι σύνδεσμοι που σου έδωσε ο ianis παραπέμπουν σε σωτήρες όχι στο δικό σου.
Τέλος θα ήθελα να ρωτήσω κάτι χωρίς να φανώ αγενής ή να παρεξηγηθώ.
Οταν μας παραθέτεις όλα τα στοιχεία της ιστορίας του μεταλλίου, είσαι σίγουρος πως είναι αυθεντικό, τί ακριβώς εκτίμηση ζητάς;
Καταγράφηκε
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 21, 2016, 12:01:13 μμ »

Δεν γνώριζα την αυθεντικότητα του και βεβαιώθηκα γιαυτήν στην πορεία του Θέματος. Υπάρχουν άνθρωποι που ασχολούνται χρόνια στον χώρο αυτόν και αποφευγουν να γράφουν στα φόρουμ την άποψη τους γιαυτόν ακριβως τον λόγο. Θα πεταχτεί πάντα ένας άσχετος ξερόλας για να κάνει εντύπωση και θα αρχίσει τις μ@λ@κιες..
Ευχαριστω όλους τους φίλους για την Βοήθεια.
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
Stratis76
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 601


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 21, 2016, 12:27:06 μμ »

Μήπως θα έπρεπε (λέω εγω..) αυτοί οι άνθρωποι να μοιράζονταν και με μας τους νέους συλλέκτες (για μένα λέω)
τις γνώσεις τους, μήπως και μάθουμε κάτι παραπάνω  Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών
Αλλιώς τί  νόημα έχει να το ποστάρεις εδώ? ενα δηλαδή ξέρεις πως οι συγκεκριμένοι δε γράφουν θα μπορούσε απλά με ένα pm να πάρεις τις όποιες απαντήσεις.
Τέτοιες αντιπαραθέσεις γίνονται καθημερινά, ειδικά σε λίρες και νομίσματα αλλά βγαίνει μια άκρη και μαθαίνουμε και κάτι, γιατί όχι και στα μετάλλια-παράσημα ? Κλείσιμο ματιού
Τελικά για το κουτί τί σου είπαν? θεωρούν πως είναι ή όχι του μεταλλίου?
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences