Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 08:31:44 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 1/4 Δραχμή 1834  (Αναγνώστηκε 5664 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Theodorosp
Χάλκινο μέλος
***
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 315



Προφίλ WWW
« στις: Οκτώβριος 18, 2016, 05:03:52 μμ »

Μια χρονολογία με πολλές ιδιαιτερότητες στην μήτρα 

Πως το βλέπετε το 1/4 του 1834 πρόσφατο απόκτημα;
Καταγράφηκε

MichalisK
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 93


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 18, 2016, 05:11:12 μμ »

Ωραίο κομμάτι. Τι βαθμό του έβαλαν? Γιατί τα προβλήματα - ελλείψεις είναι απο το νομισματοκοπείο
Καταγράφηκε
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 18, 2016, 05:17:28 μμ »

Ωραίο κομμάτι. Τι βαθμό του έβαλαν? Γιατί τα προβλήματα - ελλείψεις είναι απο το νομισματοκοπείο
...τουλάχιστον μην τρολλάρεις τα θέματα άλλων μελών αν την είδες για οποιονδήποτε λόγο μαζί μου.
Φιλικά στο γράφω.
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 18, 2016, 05:32:02 μμ »

Θα πω 58αρι.τα κατεβασματα ειναι μητρικα μπουκωματα προφανως αν κρινω απο τα φυλλα,αλλα για λουστρα δ ξερω..καλοριζικο παντως..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 18, 2016, 06:09:09 μμ »

Θα πω 58αρι.τα κατεβασματα ειναι μητρικα μπουκωματα προφανως αν κρινω απο τα φυλλα,αλλα για λουστρα δ ξερω..καλοριζικο παντως..
+1
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 18, 2016, 07:44:38 μμ »

Ομορφο είναι .Εγω το εκτιμω λιγο πιο κατω  55αρι δηλαδή

Καλοριζικο. Για πες Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε
MichalisK
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 93


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 18, 2016, 08:41:46 μμ »

Δεν τρολλαρω κανενα άλλο. Λεω την γνώμη μου για ότι διαβάζω. Δεν εχω προσωπικά με κανένα. Μαλλον καποιος αποκτησε προσωπικά μαζί μου γιατι λεω και υποστηρίζω την γνώμη μου και δεν θέλω να εκμεταλλευονται την άγνοια άλλων.
Καταγράφηκε
MichalisK
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 93


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 18, 2016, 08:46:45 μμ »

Επίσης πιστεύω ότι πρέπει να είναι πάνω από 58αρι αν βέβαια ξέρουν τις ιδιαιτερότητες αυτής της χρονολογίας στην NGC. Όπως είπες τα μπουκώματα είναι μητρικά τόσο μπροστά στα μαλλιά όσο και στο στέμμα. Στην άγκυρα πάντως πρώτη φορά βλέπω το μπούκωμα. Καλορίζικο και πάλι
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 18, 2016, 09:04:23 μμ »

61-62
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 18, 2016, 09:19:42 μμ »

61 ;;
Θόδωρα συνεχίζεις να μας εκπλήσσεις ....όλα τα πονηρά μας εμφανίζεις.
Είσαι ωραίοσσσσσς .......καλορίζικο .....ελπίζω να είναι δίπλα σε ένα ωραίο επίσης του 33´  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 19, 2016, 07:31:04 πμ »

Δεν τρολλαρω κανενα άλλο. Λεω την γνώμη μου για ότι διαβάζω. Δεν εχω προσωπικά με κανένα. Μαλλον καποιος αποκτησε προσωπικά μαζί μου γιατι λεω και υποστηρίζω την γνώμη μου και δεν θέλω να εκμεταλλευονται την άγνοια άλλων.
Για πες μας χωρίς θρασύδειλα υποννοούμενα συγκεκριμένα πως, που, πότε και ''ποιός εκμεταλλεύτηκε την άγνοια ποιού'' αλλιώς απλά γράφεις κοινές και κακόβουλες συκοφαντίες.
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
MichalisK
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 93


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 19, 2016, 10:10:42 πμ »

Δεν μιλησα για σένα. Μαθε να διαβαζεις αυτά που γράφω. Να τα διαβάζεις ολόκληρα και όχι μισά
Καταγράφηκε
Theodorosp
Χάλκινο μέλος
***
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 315



Προφίλ WWW
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 19, 2016, 10:45:32 πμ »

Καλημέρα σε όλους.

θα παρακαλούσα να μείνουμε στο θέμα που μας ενώνει  και όχι σε προσωπικές αντιπαραθέσεις.

Σχετικά με το νόμισμα τώρα:

Το νόμισμα είναι βαθμολογημένο με AU58. Ο λόγος που το πήρα ήταν διότι η εικόνα του είναι κατά πολύ καλύτερη (κατ’ εμέ  πάντα) από τα περισσότερα 58αρια της χρονολογίας. Για να είμαι ειλικρινής θα έλεγα ότι είναι χαμηλό ακυκλοφόρητο και αυτό θα το στηρίξω κυρίως στα έντονα μπουκώματα της μήτρας που παρουσιάζει η χρονολογία αλλά και στις ανάγλυφες γραμμές στην δεξιά μεριά του Σταυρού που σαν πρώτη εικόνα μοιάζουν με γρατσουνιές αλλά είναι από την μήτρα.

@Παναγιώτη νομίζω ότι θα κάνει ιδιαίτερα καλή παρέα στο ¼ του 1833 μέχρι να έρθει και το αδερφάκι του η ½ του 34!! 

Χαίρομαι που την ίδια άποψη με εμένα εξέφρασαν και ορισμένοι από τους συλλέκτες που προσωπικά εκτιμώ ιδιαίτερα.

Καλή συνέχεια,

Θοδωρής 


   
Καταγράφηκε

asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 19, 2016, 11:12:39 πμ »

Δεν μιλησα για σένα. Μαθε να διαβαζεις αυτά που γράφω. Να τα διαβάζεις ολόκληρα και όχι μισά
Είμαι υπεύθυνος γι αυτά που λέω και γράφω, όχι γι αυτά που εσύ καταλαβαίνεις ( ; )/ερμηνεύεις απ' τα λεγόμενα και γραφόμενά μου.
Μάθε επίσης να φέρεσαι και να σέβεσαι - αν όχι ειδικά εμένα - το φόρουμ που μας φιλοξενεί καθώς και τα υπόλοιπα μέλη.
Συγνώμη απ' τα υπόλοιπα μέλη για όλη την υπόθεση αυτή από μέρους μου κι από 'μενα στο θέμα αυτό Τέλος.
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 19, 2016, 11:15:17 πμ »

Καλημέρα σε όλους.

θα παρακαλούσα να μείνουμε στο θέμα που μας ενώνει  και όχι σε προσωπικές αντιπαραθέσεις.

Σχετικά με το νόμισμα τώρα:

Το νόμισμα είναι βαθμολογημένο με AU58. Ο λόγος που το πήρα ήταν διότι η εικόνα του είναι κατά πολύ καλύτερη (κατ’ εμέ  πάντα) από τα περισσότερα 58αρια της χρονολογίας. Για να είμαι ειλικρινής θα έλεγα ότι είναι χαμηλό ακυκλοφόρητο και αυτό θα το στηρίξω κυρίως στα έντονα μπουκώματα της μήτρας που παρουσιάζει η χρονολογία αλλά και στις ανάγλυφες γραμμές στην δεξιά μεριά του Σταυρού που σαν πρώτη εικόνα μοιάζουν με γρατσουνιές αλλά είναι από την μήτρα.

@Παναγιώτη νομίζω ότι θα κάνει ιδιαίτερα καλή παρέα στο ¼ του 1833 μέχρι να έρθει και το αδερφάκι του η ½ του 34!! 

Χαίρομαι που την ίδια άποψη με εμένα εξέφρασαν και ορισμένοι από τους συλλέκτες που προσωπικά εκτιμώ ιδιαίτερα.

Καλή συνέχεια,

Θοδωρής 


   
Φίλε Θοδωρή κι εγώ το βλέπω για γεμάτο 58άρι είτε 61/62 σε καλή μέρα των graders, ειδικά αν κρατούσε έστω κι ελάχιστα περισσότερο λούστρο.
Καλορίζικο και να το χαίρεσαι!
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences