Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 30, 2024, 07:37:14 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Υπάρχει "μόδα" στα συλλεκτικά?  (Αναγνώστηκε 2571 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« στις: Οκτώβριος 26, 2016, 07:16:54 πμ »

Aφορμή για να μου γεννηθεί αυτή η απορία στάθηκε η μέτρια έως χαλαρή διάθεση απόκτησης για κάποια χρυσά αγγλικά που παλαιότερα κέντριζαν έως και μονοπωλούσαν το ενδιαφέρον των απανταχού συλλεκτών αγγλικών χρυσών νομισμάτων, το περασμένο Σαββατοκύριακο που βρέθηκα σε δύο δημοπρασίες εκτός Ελλάδας. Ενώ κάποια άλλα χρυσά αγγλικά κατέγραψαν μεγαλύτερη ποσοστιαία άνοδο στις τιμές τους που κρατώ αρχείο, αυτό συνεχίστηκε και χθες, sincona, απούλητη Άνσελ στα 2 χιλιάρικα.
Υπάρχει τελικά "μόδα" στα συλλεκτικά? Ή κάποιοι αφήνουν θέσεις σε κάποια, για να λάβουν θέσεις σε κάποια άλλα?






Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
Manos1234
Επισκέπτης
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 27, 2016, 09:07:19 πμ »

ε και βεβαια υπαρχουν μοδες στα νομισματα..ειναι φανερο πραγματικα..χαμος με λιρες κ σια,ενω υπαρχουν φτηνοτερα κ πραγματικα πανεμορφοτερα νομισματα για συλλογες..
Καταγράφηκε
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3538


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 27, 2016, 09:19:43 πμ »

Καλημέρα Μιχάλη

Ωραίο το θέμα που άνοιξες

Όπως και στην οικονομία μας , έτσι και στον συλλεκτικό κόσμο , έχει χαθεί η μεσαία τάξη συλλεκτών. Τι εννοώ με αυτό? Οι εύποροι συλλέκτες έχουν στρέψει το ενδιαφέρων τους στα τοπ grade κομμάτια και ειδικοτερα στα proof. Οι απλοί συλλέκτες περιορίζονται σε χαμηλές καταστάσεις είτε σε ποικιλίες είτε σε σπανιότητες με αποτέλεσμα κομμάτια όπως XF -VF ανσελ να μένουν απούλητα.

Το αρχείο που κρατάς σίγουρα αποτυπώνει την τεράστια άνοδο στα proof και στα πεντόλιρα κάθε κοπής.
Καταγράφηκε

Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 27, 2016, 09:43:10 πμ »

Kαλημέρα Μάνο και Χρήστο.

Πολύ πιθανόν να είναι έτσι όπως αναφέρεις Χρήστο, το σίγουρο είναι πάντως αυτό:
Το αρχείο που κρατάς σίγουρα αποτυπώνει την τεράστια άνοδο στα proof και στα πεντόλιρα κάθε κοπής.
Τεράστια η άνοδος που καταγράφεται σε αυτά τα κομμάτια, σε κάθε δημοπρασία απολαμβάνουν και νέα υψηλή τιμή.


 
Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 27, 2016, 09:59:32 πμ »

Όντως όμορφο και πολύπλοκο θέμα.
Ο συλλεκτισμος είναι άμεσα συνδεδεμένος με το χρήμα ως μεσο απόκτησης αντικειμένων .
Από την άλλη όλοι οι συλλέκτες ως λογικο επιθυμούν τα κεκτημένα όχι να απολεσουν αλλα να αυξήσουν την αξια με την πάροδο των χρονών.
Λογικο λοιπόν κυνηγώντας αυτες τις παραμέτρους να παρασύρονται από άλλους ,από μικρά η μεγάλα κέντρα και να δημιουργούνται τάσεις και μόδες στον συλλεκτισμο.
Αυτές οι μόδες υποδεικνύουν συχνά και μας επηρεάζουν σχετικά με το τι είναικαλυτερο να μαζεύουμε .
Νομίζω ότι πιο ευάλωτοι σε αυτό είναι συλλέκτες που προτιμούν τα επενδυτικά-συλλεκτικα
Καταγράφηκε
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 27, 2016, 10:33:14 πμ »

Και μόδα υπάρχει, και αλλαγή θέσεων και τάσεων υπάρχει, και ανάγκες υπάρχουν, και διαφορετικές οικονομικές συνθήκες υπάρχουν, και πολλά άλλα.
Δεν θα ήταν ποτέ δυνατό, όπως ισχύει και σε κάθε άλλο τομέα, να υπάρχει μια σταθερή τάση για πάντα. Και είναι σίγουρο πως εμείς η μαρίδα κυρίως, για να μην πω μόνο, από τύχη μπορεί να βρεθούμε πάνω στο κύμα ή να κατέβουμε από το τρένο τη σωστή στιγμή.
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 27, 2016, 11:58:18 πμ »

καλησπερα στην παρεα!μιας και το θεμα αναφερει γενικως την μοδα στα συλλεκτικα και οχι απαραιτητα στην προτιμηση καποιων συλλεκτων η αποκλειστικα σε χρυσα αγγλικα,θα πω το εξης..απο οτι εχω παρατηρησει, τουλαχιστον απο τα οσα χρονια ειμαι μελος στο στεκι, (δεν ειμαι σε αλλο φορουμ ουτε παρακολουθω δημοπρασιες οικων κτλ) εχω παρατηρησει πως υπαρχει μια μοδα γενικοτερα...περαστικη και επαναλαμβανομενη..τουλαχιστον για τον συγκεκριμενο χωρο (στεκι).επειδη παρακολουθω κυριως ελληνικα κομματια,η 'μοδα' ξεκιναει απο εναν-δυο και συνεχιζεται απο τους υπολοιπους..εχω παρατηρησει πως αν ο χ βγαλει προς πωληση καποιους παυλους μετα απο λιγο και για λιγο καιρο παιζει αρκετος παυλος στις πωλησεις-ζητησεις-ανταλλαγες.το ιδιο συμβαινει και αν πεσει κανενας καλος γεωργιος στους αντιστοιχους τομεις η στις εκτιμησεις.και γενικοτερα με πολλα ελληνικα κομματια.οποτε θεωρω πως οντως υπαρχει μια μοδα στον χωρο του στεκιου τουλαχιστον..για παραεξω δεν εχω αποψη..οσο αφορα το θεμα της προτιμησης καταστασης στα κομματια,η αποψη μου ειναι πως ολοι θελουμε καλα κομματια σε οσο γινεται χαμηλοτερες τιμες,αλλα παμε μεχρι οπου μπορουμε να φτασουμε...αυτο θεωρω ειναι αλλου ειδους συζητηση, κατι που εχει να κανει με πολλους παραγοντες, προσωπικους και μη..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences