Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 06:36:38 μμ
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΕΠΕνδυση σε ασημι  (Αναγνώστηκε 20399 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
kostas1
Επισκέπτης
« στις: Ιούνιος 15, 2012, 10:50:50 μμ »

γεια σας, εδω και καιρο σκεφτομαι την επενδυση η σε χρυσες λιρες η σε ασημι. βλεποντας τα τελευταια δεδομενα στην αγορα ασημιου τα οποια ειναι θετικα εχω καταληξει πως ισως το κερδος μου να ειναι μεγαλυτερο στο ασημι.

ομως υπαρχουν καποιοι αλλοι σημαντικοι παραγοντες που θα ηθελα να μου απαντησουν οσοι γνωριζουν γιατι ισως η αγορα του να ειναι ασυμφορη στην ελλαδα.καταρχας  να ξεκαθαρισω πωςδεν σκοπευω να μαζεψω ασημενια νομισματα γιατι δεν το βλεπω συμφερων, σκεφτομαι να μαζεψω 25 κιλα απο ραβδους ασημιου αντι για 1000 + νομισματα τα οποια θα δυσκολευτω να τα πουλησω ολα μαζι.

οι ερωτησεις μου ειναι 1ον αντε και τις αγορασα μετα που μπορω να τις πουλησω γιατι με τον χρυσο και να αγορασεις μπορεις και να πουλησεις οποτε θες ομως με το ασημι τι γινεται? να ξεκαθαρισω πωσ δεν συζηταω καν να πουλησω σε ενεχυρα που ισως εχουν 50% κατω απο την τιμη της ημερας κατι τετοιο ειναι ασυμφορο σαν επενδυση.οποτε αν γνωριζετε πειτε μου υπαρχουν μερη αξιοπιστα που να αγοραζουν ραβδους απο ασημι σε τουλαχιστον στη τιμη ημερασ?

2ον το ασημι εχει φπα οταν αγοραζω ενταξει το πληρωνω αλλα οταν θελω να πουλησω τοτε τι πρεπει να γινει ?εχω ακουσει πως αν θελεις να πουλησεις ασημι σε μεγαλες ποσοτητες πρεπει να κοβεις και αποδειξεις ισχυει αυτο?γιατι οπως ειπα σκεφτομαι για αγορες πανω απο 10000 ευρω.

3ον το ασημι υποκειται σε φθορες? δηλαδη μπορει να το αγορασω να το βαλω σε μια  θυριδα και μετα απο 3 χρονια πχ να δω οτι εχει αλλοιωσεις και η τιμη του φυσικα να εχει μειωθει?

οποιαδηποτε απαντηση  ειναι καλοδεχουμενη ευχαριστω.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 15, 2012, 10:59:53 μμ από kostas1 » Καταγράφηκε
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 18, 2012, 08:17:42 μμ »

παρε νομισματα  της ουγιας,δεν εχουν φπα ειναι 999 και 990,δεν θα σε κοροιδεψει κανεις οπς μπορει με τα πλακακια και κρυβονται και πουλιουντε ευκολα.

Παρε φιλαρμονικες της Βιεννης ειναι καθαρη ουγια και με ελαχιστο πριμιουμ.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 24, 2012, 08:34:48 μμ »

το ασημι δεν υποκειται σε καμμια φθορα.το μονο που παθαινει ειναι οτι σε επαφη με τον αερα δημιουργει πατινα η οποια αφαιρειται ευκολα αν το θελεις.
και δευτερον ενας πολυς καλος τροπος για να πουλησεις ειναι μια αγγελια στο Στεκι.Μαζι με σενα υπαρχουν παντα και αλλοι που ενδιαφερονται για μια συμφερουσα αγορα του πολυτιμου αυτου μεταλλου.Παντως να ξερεις οτι ευκολοτερα ρευστοποιησιμα ειναι τα επενδυτικα νομισματα της μια ουγγιας γιατι ειναι αναγνωρισιμα απο το ευρυ κοινο.Οι πλακες οι ανωνυμες ειναι δυσκολες γιατι δεν ειναι ευκολο να πιστοποιησεις την περιεκτικοτητα τους.Οι πλακες απο γνωστες εταιριες κουβαλανε υψηλο premium οπως θα διαπιστωσεις αν ασχοληθεις.
Καταγράφηκε
thettalos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 106


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 07, 2012, 02:10:46 πμ »

παρε νομισματα  της ουγιας,δεν εχουν φπα ειναι 999 και 990,δεν θα σε κοροιδεψει κανεις οπς μπορει με τα πλακακια και κρυβονται και πουλιουντε ευκολα.

Παρε φιλαρμονικες της Βιεννης ειναι καθαρη ουγια και με ελαχιστο πριμιουμ.

παντως απο site του εξωτερικου (και κυριως της Γερμανιας που εχω ασχοληθει λιγο) στα ασημενια νομισματα προσθετουν ΦΠΑ.
επομενως μονο αν αγορασεις απο ιδιωτη δε θα χεις να κανεις με ΦΠΑ.
ΜΟΝΟ ο πρωτος αγοραστης του νομισματος θα επιβαρυνθει με το ΦΠΑ (τι να κανουμε, ειναι αδικη η ζωη!).

παρεπιπτοντως, υπαρχει τεστερ για ασημενια νομισματα της ουγγιας???
Καταγράφηκε
chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 07, 2012, 08:32:17 πμ »

Από το λίγο που ασχολήθηκα με τα site της Γερμανίας το ΦΠΑ στα ασημένια νομίσματα είναι 7% για πελάτες από την Ελλάδα και η διαφορά στην τιμή ασημιού είναι περίπου 4 ευρώ παραπάνω από την τιμή διαπραγμάτευσης στα αναγνωρίσιμα νομίσματα μιας ουγγιάς. Πες λίγο τα μεταφορικά πες λίγο η τράπεζα εάν κάνεις μια παραγγελία πχ 1000 ευρώ νομίζω ότι συμφέρει. Επίσης θα πάρεις νομίσματα του "κουτιού".
Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
thettalos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 106


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 07, 2012, 11:46:30 μμ »

αν εισαι κ περαστικος απο κει για καμια δουλιτσα, γλυτωνεις κ τα μεταφορικα  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 08, 2012, 01:53:15 μμ »

Και τα έξοδα της τράπεζας. Βασικό και αυτό το θέμα.
Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
thettalos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 106


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 08, 2012, 02:55:43 μμ »

ΣΕ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΟΥΛΕΣ ΘΑ ΜΑΙ ΝΤΟΙΤΣΛΑΝΤ ΓΙΑ ΜΙΑ ΔΟΥΛΙΤΣΑ..
ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ "ΦΟΡΤΩΣΩ ΠΡΑΜΑ"!!!!  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 08, 2012, 03:41:27 μμ »

Ωραία έτσι μπορείς να μας ενημερώσεις ακριβώς για το κόστος. Προσοχή στο αεροπλάνο γιατι πάνω από 50 κιλά αποσκευών  νομίζω χτυπάνε ασχημα. Καλό ταξίδι να έχεις.
Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
thettalos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 106


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 09, 2012, 03:42:01 μμ »

ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΟΥΤΕ ΣΕΝΤ ΤΟ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ!!!  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
streetsoukos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2


Προφίλ WWW
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 09, 2012, 09:14:54 μμ »

Γνωρίζω ότι στην Ελλάδα, χρυσά νομίσματα αγοράζεις μόνο από την Τράπεζα της Ελλάδος, σωστά;

Ασημένια νομίσματα όμως;

Δεν ενδιαφέρομαι για συλλεκτικά κομμάτια, αλλά τα κοινά που τα «κόβουν» κατά χιλιάδες.
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 10, 2012, 12:25:32 πμ »

Χρυσά νομίσματα αγοράζεις παντού εκτός από την Τράπεζα της Ελλάδος.Μπορείς αν θες αλλά μόνο χρυσές λίρες Αγγλίας και αυτές σε υψηλές τιμές.Τώρα όσο αφορά το  ασήμι μπορείς να αγοράσεις από πολλά μαγαζιά νομίσματα της μιας Ουγγιας.Αν θες στειλε μου Π.μ. να σου πω κάποια από αυτά.
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
andre
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 26, 2012, 12:38:32 πμ »

Εχω ενα κερμα των 500 δρχ που γραφει Αθηνα 2004 απο τη μια κ απο την αλλη αθηνα 1896 το μεταλλιο..Γνωριζετε αν εχει καποια αξια??Επισης αλλο ενα με τον ηλιο της βεργινας..
Καταγράφηκε
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 26, 2012, 10:57:42 πμ »

Εχω ενα κερμα των 500 δρχ που γραφει Αθηνα 2004 απο τη μια κ απο την αλλη αθηνα 1896 το μεταλλιο..Γνωριζετε αν εχει καποια αξια??Επισης αλλο ενα με τον ηλιο της βεργινας..


Διαβασε εδω http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=2550.0  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
methodios
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 498


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 12, 2012, 11:59:41 πμ »

παιδιά την καλημέρα μου .εγώ ασχολουμε μόνο με το ασημί σε φυσική μορφή .πιστεύω ότι έχει μεγάλα περιθώρια ανόδου, οπιος έχει καπια ερώτηση είμαι διαθέσιμος να σας απαντήσω εφόσον την γνωρίζω .αυτά για αρχή και καλή τύχη στην ιστοσελίδα
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences