Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 08:54:43 πμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Dos χρέπια  (Αναγνώστηκε 4365 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Εν-αντι
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1244


www.Τ Τ Ε .de


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 01, 2016, 09:44:15 πμ »

ο συλλεκτισμος διαφερει και απο χωρα σε χωρα..πχ οι εγγλεζοι γουσταρουν να φενεται η παλαιοτητα του νομισματος..και μετα να φερω ενα παραδειγμα με τα ευρω..50 σεντσ μαλτα 2008 unc ειναι πολυφορεμενο αλλα ενα κυκλοφοριας της προκοπης ειναι πιο ομορφο..
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 01, 2016, 09:48:38 πμ »

 Ουτε ενας καφες δεν κανει 2 ευρω, μια χαρα ειναι και καλοριζικα. Κλείσιμο ματιού
 Χαρτονακι και αλμπουμ.
 Το δεκαλεπτο καποια στιγμη θα το αναβαθμισεις γιατι την εχει ακουσει απο χτυπημα στο ριμ.

 Στην ερωτηση σου, προσωπικα εχω αγορασει και αγοραζω κατα καιρους πολλες παπαριτσες (παλια μικρα αντικειμενα)  επειδη μου χτυπησαν στο συλλεκτικο ματι.
 Χρεπια αγοραζω καμια φορα αλλα οχι επειδη μου χτυπησαν στο ματι, χρεπι και ομορφια δεν πανε μαζι, η ομορφια στο νομισμα παει χερακι-χερακι με το σχεδον/ακυκλοφορητο.
 Χρεπια παιρνω οταν δεν σηκωνει η τσεπη μου συγκεκριμενα νομισματα σε καλυτερη κατασταση, η απλως για να ξεχαρμανιασω η για να τα ριξω στο κασελακι με τα ασημια.
 Σε πατινες μην πολυμασας, κατα 60-70% ειναι μεταγενεστερες, ειδικα σε χαμηλων καταστασεων παγκιτικα ειναι μιξ με βρωμα και εχουν τριφτει με πανακι για να φαινεται καθαρο το εξεργο και σκουρο το πεδιο, εφε που αρεσει. Σαρκασμός
 Μαζευε οτι θες και οτι μπορεις, οι μεγαλοσυλλεκτες εχουν τα δικα τους προβληματα, παντα θα βρεθει καποιος που θα εχει ενα νομισμα σε καλυτερη κατασταση απο αυτους, κατι που τους κανει δυστυχισμενους.. Σαρκασμός Σαρκασμός
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 01, 2016, 09:59:05 πμ από haros » Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
partsa
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 581



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 01, 2016, 10:00:29 πμ »

Ο καθένας μαζεύει οτι του αρέσει ανάλογα το γούστο και φυσικά το πορτοφόλι του. Είμαι ο τελευταίος που θα κρίνει κάποιον για τις επιλογες του. Ειτε σεξουαλικές είτε θρυσκευτικες, πολιτικές νομισματικές κτλ. Αυτό που είπα με μελαγχολία ή ακόμα και πικρία είναι γιατί ρε γαμ...το η μεγαλύτερη-τεράστια πλειοψηφία των συλλεκτών δεν το βλέπει ως αυτό που είναι, δηλαδή χομπυ, αγνά και απο ιστορικής πλευράς που οι καταστάσεις δεν έχουν καμία σημασία, αλλα στυγνά οικονομικά και επενδυτικά. Γιατί να δώσω πχ 300€ για το καρτελάκι, ενώ μπορω να το βρω με ένα 50άρικο ή 20άρικο σε χαμηλότερη κατάσταση οκ. Για να κάνω μάγκα αυτόν που το σλάμπαρε?
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 01, 2016, 10:03:36 πμ »

Μαζευε οτι θες και οτι μπορεις, οι μεγαλοσυλλεκτες εχουν τα δικα τους προβληματα, παντα θα βρεθει καποιος που θα εχει ενα νομισμα σε καλυτερη κατασταση απο αυτους, κατι που τους κανει δυστυχισμενους.. Σαρκασμός Σαρκασμός

Δημήτρη τώρα μετρησες χοντρα με αυτό που είπες! !!
Μακαρι να τα εμπεδωσουν μέσα τους μερικοί μερικοί αυτα που είπες.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
partsa
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 581



Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 01, 2016, 10:07:08 πμ »

+1000 Συμφωνώ!!!
Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 01, 2016, 02:17:55 μμ »

καλοριζικα Βασιλη εμενα μου αρεσουν
Καταγράφηκε
sabby
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1040


Nothing is true.Everything is possible.


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 01, 2016, 02:51:14 μμ »

Παιδιά,σας ευχαριστώ όλους.Οσο για τον haros,για πολλοστή φορά,του βγάζω το 🎩.
Για δυστυχία δεν ξέρω,δεν είχα ποτέ τη "δυστυχία" της κατοχής ενός υψηλόβαθμου πιστοποιημένου νομίσματος(δεν θα ταίριαζε στις raw συλλογές μου,θα ήταν σαν μία Aston Martin παρκαρισμένη δίπλα σε Lada),αλλά απο την άλλη,δεν υπάρχει και άγχος απο την πτώση των Ελληνικών συλλεκτικών,που σημαίνει οτι δεν θα χάσω 50-100€ σε μία μελλοντική πώληση.
Επίσης,έχω αποδεχτεί το οτι δεν θα έχω ποτέ κάποια σπουδαία συλλογή,οπότε όλες οι υπόλοιπες θα είναι πάντα καλύτερες.Αυτή η παραδοχή με απελευθερώνει,και έτσι μπορώ να την εμπλουτίζω άφοβα με φθηνά κομμάτια,που όμως μου αρέσουν.
Ενα τελευταίο γιατί σας κούρασα.Η χαρά του να βγάζεις απο τη συλλογή ένα νόμισμα  VG-F και να το αντικαθιστάς με ένα XF+,δεν ξέρω αν συγκρίνεται με το να αντικαθιστάς ένα MS 64 με ένα MS 66. Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 01, 2016, 03:18:58 μμ »

Βασιλη δεν μπορω να σε καταλαβω πως σκεφτεσαι. . . .
ειλικρινα.
Εγω το Lada το παρκαρω ανετα διπλα στην  Aston Martin
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
sabby
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1040


Nothing is true.Everything is possible.


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 01, 2016, 04:05:49 μμ »

Αλλο lada είχα στο μυαλό μου...
Καταγράφηκε
ΜΙΔΑΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1367


Τυραννίς χρήμασι ...


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 01, 2016, 04:11:06 μμ »

Βασιλη δεν μπορω να σε καταλαβω πως σκεφτεσαι. . . .
ειλικρινα.
Εγω το Lada το παρκαρω ανετα διπλα στην  Aston Martin
Απο που μπαίνουν μέσα; Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences