Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 02:10:33 μμ
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Μια βοηθεια συναδελφοι.  (Αναγνώστηκε 15326 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Ιούνιος 09, 2012, 06:16:23 μμ »

A κανεις μια αναδρομη στα ποστ εγω εχω AVG και ο silahim Νorton.
 Oι υπολοιποι δεν ξερω.
Tα προβληματα ειναι η εμφανηση  συνεχως της ενδειξης alarm και οσα εγω εχω αναφερει ( μη δυαντοτητα χρησης smiles και  εμεμβασης στα ειδη ποσταρισμερνα μηνυματα μου) 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 09, 2012, 08:31:44 μμ από coll » Καταγράφηκε
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Ιούνιος 09, 2012, 06:18:14 μμ »

γιωργο εγω οταν πρωτοεμφανιστηκε το προβλημα μου εβγαλε δυο φορες μια ενδειξη κοκκινη κατω αριστερα απο το antivirus και μου ελεγε οτι ενας ιος υπαρχει στο συστημα και οτι  εγω προσοπικα ειμαι ασφαλισμενος.

2 φορες μου το εβγαλε αυτο και μετα ολα καλα. προσοπικα σε αυτον τον υπολογιστη που χρησιμοποιω εδω εχω avast στον σταθερο και εγω δεν χρησιμοποιω.

εγω δεν εχω κανενα προβλημα.
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
enotes
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 730


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Ιούνιος 09, 2012, 06:46:00 μμ »

το avg toolbar κόβει τελειως το site. αλλά δεν σημαίνει απαραιτητα κατι αυτό, αρκετα antivirus εχουν αυξημένη ευαισθησία και κόβουν ακόμη και site χωρις προβλημα.
το avira antivir που εχω μπαινει κανονικά στο site και δουλευουν όλα οκ
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Ιούνιος 09, 2012, 07:49:33 μμ »

Eχουμε με προβλημα τον Φανη και τον Νικο απο Θεσσαλονικη ο οποιος δεν θελει να μπει ουτε καν να διαβασει διοτι φοβατε.
Mπορει καποιος να μου πεις γιατι δεν ειχαμε προβλημα για δυο χρονια και εμφανιστηκε ξαφνικα πριν μερικες μερες??
Παλι τα ιδια συστηματα προστασιας δεν ειχαν τα παιδια?
Με απλα λογια εαν θες πες μας που μπορει να οφειλετε.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 09, 2012, 10:38:29 μμ από herakliotis » Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
denmark112
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 6


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Ιούνιος 09, 2012, 09:44:40 μμ »

καλησπέρα παιδια.
το "kaspersky pure" που χρησιμοποιω (το πιο ολοκληρωμένο πακετο ασφαλειας με βαση τον ίδιο) μου δειχνει επισης οτι το site εχει προσβληθει και πρεπει να γινουν οι απαραιτητες αναβαθμίσεις, κατα τη γνωμη μου, ΑΜΕΣΑ. Συγκεκριμένα μπλοκαρει την προσβαση στην ιστοσελίδα γιατι την θεωρει infected απο το "Trojan.JS.Iframe.aaw" και χαρακτηρίζει την απειλη σαν high critical. Στην αρχη θεωρησα οτι μπορει να προκειται για καποιο false positive (λαθος συναγερμο) και χαμηλωσα το επιπεδο ασφαλειας του συστηματος. παρολα αυτα συνεχιζε να κοκκινιζει σε καθε ανανεωση της σελιδας.

Στο forum του kaspersky εχει ανοιχτει ήδη θεμα για το συγκεκριμένο trojan:
http://forum.kaspersky.com/index.php?showtopic=237565&hl=Trojan.JS.Iframe.aaw
Εδώ η μετάφραση:
http://translate.google.gr/translate?sl=it&tl=el&js=n&prev=_t&hl=el&ie=UTF-8&layout=2&eotf=1&u=http%3A%2F%2Fforum.kaspersky.com%2Findex.php%3Fshowtopic%3D237565%26hl%3DTrojan.JS.Iframe.aaw


Στο https://www.virustotal.com/ που σκαναρα την σελιδα παντως βγαινει καθαρη με Detection ratio: 0 / 27.

Απο τα λίγα που ξερω ειναι συνηθισμένη πρακτική να σκαναρεται το διαδικτυο απο κακοβουλους ωστε να βρεθουν ιστοσελίδες με γνωστές αδυναμίες, συνήθως λογω μη αναβαθμισης των συστημάτων τους, (vulnerabilities) και με τα καταλληλα εργαλεια να εκμεταλευονται τις συγκεκριμένες αδυναμίες ωστε να αποσπουν πληροφορίες απο τους χρήστες που συνδέονται με αυτες.

Υπάρχει σοβαρη πιθανότητα να μην εμφανίζεται σε όλους η πιθανή απειλη γιατι χρησιμοποιούν απλο antivirus και οχι μια εφαρμογη που σκανάρει την online δραστηριότητα σου (web - mail antivirus, firewall κτλ).

Προτείνω, για παν ενδεχομενο, και χωρις κανενα ιχνος ιδιοτελειας για να μην παρεξηγηθω, να αποφευγεται η χρηση της σελίδας (κυρίως απο αυτους που δεν εχουν τα καταλληλα εργαλεια προστασίας) μεχρι να ξεκαθαριστει για το τι ακριβως προκειται και να γινουν οι απαραιτητες ενέργειες.

Σημειώνω τελος οτι η παραπάνω απειλη εμφανιζόταν μεχρι και χθες το βραδυ σε καθε αποπειρα συνδεσης. Σήμερα, πριν λίγα λεπτα που συνδέθηκα, η απειλη δεν υφισταται με βαση τον kaspersky. Θεωρώ λογικό οτι οι μέχρι τώρα αναβαθμίσεις που εγιναν πετυχαν το σκοπό τους, πρεπει όμως να συνεχιστούν οι απαραιτητες ενεργειες των συντονιστών σε συνεργασία με την εταιρέια για εξαλειψη καθε πιθανου "κρυμμένου" προβλήματος που μπορεί να υπάρχει.
Καταγράφηκε

ζάρια τους αιώνες
παιχνίδι παίζουν οι αργυραμοιβοί
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Ιούνιος 09, 2012, 10:01:09 μμ »

Kαι απο μενα ειναι ενταξει!!!!!! Χαμόγελο Κλείσιμο ματιού Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός Θυμός Λύπη Έκπληξη Άνεση Απορία Στριφογύρισμα ματιών Γλώσσα Ντροπή Σφραγισμένα χείλη Αναποφασιστικότητα Φιλί Κλάμα
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Ιούνιος 09, 2012, 10:15:28 μμ »

Η εταιρια με ενημερωσε οτι το κακοβουλο λογισμικο ειχε ξαναφυτευτει.
Μια αλλη προτροπη που μου δοθηκε ειναι να ελεχθουν σιγα σιγα ολοι οι υπολογιστες που μπαινουν οι υπευθηνοι!!
Ισως το προβλημα να προερχετε και απο εμενα διοτι εχω τεσσερις υπολογιστες εκ των οποιων οι δυο χωρις κανενα προστατευτικο συστημα!
Απο δευτερα που θα γυρισω στο Ηρακλειο θα κοιταξω αυτους τους δυο πρωτα.
Σε περιπτωση που το προβλημα γυρισει εντος του Σαββατοκυριακου ενημερωστε μας διοτι πιθανον να την εχει πατηση καποιου αλλου ο υπολογιστης , πχ Αναργυρος-Αντωνης κτλ κτλ διοτι ολοι εχετε προσβαση στην διαχειριση της σελιδας και αθελα μας καποιος να κανει την ζημια!!
Προς το παρον καλη διασκεδαση και Σωτηρη <επι σκοπον> μολις σου χτυπηση κοκκινο δες ποιος ειναι μεσα και καρφωσε τον!! Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
ή μπλε ή κοκκινος σε ταλαιπωρει Μεγάλο χαμόγελο Γλώσσα
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
fanis
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 581


Ουδεις ασφαλεστερος εχθρος του ευεργετηθεντος


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Ιούνιος 09, 2012, 10:17:58 μμ »

Γιωργο και απο εμενα οκ. Σαρκασμός Κλείσιμο ματιού Χαμόγελο Λύπη Έκπληξη Άνεση Απορία Στριφογύρισμα ματιών Γλώσσα Ντροπή Σφραγισμένα χείλη Αναποφασιστικότητα Φιλί Κλάμα
Καταγράφηκε
enotes
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 730


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Ιούνιος 09, 2012, 10:26:20 μμ »

αν υπάρχει κάτι που από ότι βλέπω μάλλον είναι κάποιο trojan θα πρεπει να ελεχτεί το κεντρικό pc (server) που έχει το forum, ελεγχος στο pc με antispybot, antivirus και καθαρισμός των temp files , κλησιμο , αποσυνδεση του κεντρικου pc για μερικές ώρες από το internet ωσο γίνεται ο καθαρισμός του και στην συνέχεια ή ίδια διαδικάσια για όλα τα pc αν ειναι σε τοπικό δίκτυο και είναι συνδεμενα με τον κεντρικό.

Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Ιούνιος 09, 2012, 10:32:04 μμ »

Παντως παιδια εχω μεινει αφωνος με την υπευθηνοτητα της εταιριας που μας φιλοξενει και μας διαθετει τον χωρο!!
Τους εστειλα ενα μηνυμα σημερα το απογευμα με την ιδεα οτι θα διαβαστει την δευτερα το  πρωι, οπως ειδατε ολοι η σελιδα επιδιορθωθηκε αμεσα σημερα ενω υποθετικα τα γραφεια τους ειναι κλειστα  Έκπληξη
Με την αναβαθμιση στην νεωτερη εκδοση το εκαναν παλι εν ριπη οφθαλμου και διχως να πεσει λεπτο η σελιδα!!
Ειμαι πλεον πεπεισμενος οτι η επιλογη της DNHOST ηταν η καλυτερη που θα μπορουσαμε να εχουμε
και τους ευχαριστω για αλλη μια φορα για την συνεπεια που τους χαρακτηριζει!!
Μια και μας διαβαζουν λογω του οτι παρακολουθουν το θεμα αυτο, τους λεω ενα μεγαλο ΜΠΡΑΒΟ και τους ευχαριστω για ολα!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Ιούνιος 10, 2012, 12:17:00 πμ »

Γιωργο και απο εμενα οκ. Σαρκασμός Κλείσιμο ματιού Χαμόγελο Λύπη Έκπληξη Άνεση Απορία Στριφογύρισμα ματιών Γλώσσα Ντροπή Σφραγισμένα χείλη Αναποφασιστικότητα Φιλί Κλάμα

Ωχ την πατησαμε θα μας τρελανει στις  Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα τωρα  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
fanis
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 581


Ουδεις ασφαλεστερος εχθρος του ευεργετηθεντος


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Ιούνιος 10, 2012, 01:01:27 πμ »

Γιωργο και απο εμενα οκ. Σαρκασμός Κλείσιμο ματιού Χαμόγελο Λύπη Έκπληξη Άνεση Απορία Στριφογύρισμα ματιών Γλώσσα Ντροπή Σφραγισμένα χείλη Αναποφασιστικότητα Φιλί Κλάμα

Ωχ την πατησαμε θα μας τρελανει στις  Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα τωρα  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Αντονακη Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Ιούνιος 10, 2012, 02:35:38 μμ »

Γιωργο συγμωμη που ενοχλω και εχω αρχισει να αισθανομαι ασχημα.........
Προφανως ειχε δικιο αυτος που ειπε οτι τα φαρμακα πρεπει να συνεχιστουν μεχρι την τελικη εξαλειψη του προβληματος.
Σημερα με αφηνει να μπω στα ειδη ποσταρισμενα, να κανω διορθωση αλλα ΜΟΝΟ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ  ΤΟΠΙΚ η εποθηκευση και εμφανηση της διορθωσης ειναι δυνατη. Στα υπολοιπα διορθωνω στελνω αλλα δεν εμφανιζονται.


Π.Χ εδω ειναι δυνατον . Στο θεμα <νομιμοτητα> δεν ανταποκρινεται.
Περιεργα πραγματα
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5193

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Ιούνιος 10, 2012, 11:46:14 μμ »

 
A κανεις μια αναδρομη στα ποστ εγω εχω AVG και ο silahim Νorton.
 Oι υπολοιποι δεν ξερω.
Tα προβληματα ειναι η εμφανηση  συνεχως της ενδειξης alarm και οσα εγω εχω αναφερει ( μη δυαντοτητα χρησης smiles και  εμεμβασης στα ειδη ποσταρισμερνα μηνυματα μου)  

silahim(mihalis)
Παιδιά, εγώ από την περασμένη Τετάρτη,και μετά από μία '' πλήρη σάρωση και ένα update" που έκανα,τα πάντα
μου δουλεύουνε σωστά.Όντως ο NORTON ανίχνευσε κάποιου είδους απειλή(επίθεση) στην ιστοσελίδα,την έστειλε στα κεντρικά και έγινε
διόρθωση(βελτιστοποίηση)αυτόματα.  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences