Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 12:57:21 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ραδιοφωνο TELEFUNKEN A55 WKK  (Αναγνώστηκε 20616 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« στις: Σεπτέμβριος 14, 2016, 03:22:25 μμ »

Καλησπερα, γνωριζει καποιος για το παρακατω ραδιοφωνο, σπανιοτητα και τιμη?





Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
sabby
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1040


Nothing is true.Everything is possible.


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 14, 2016, 04:21:14 μμ »

Ενα λίνκ σχετικά με το ραδιόφωνο που έχεις είναι αυτό.
https://www.google.gr/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://www.radiomuseum.org/r/telefunken_ta55wk_ta_55_wk.html&ved=0ahUKEwi13-Dlgo_PAhUGnRoKHWOpAEoQFggiMAM&usg=AFQjCNHTsN7uVY7LWDqgymUUaJ4_fHU_iw&sig2=OZclXbwjFaW4RjQi2DCX3Q
Είναι σε καλή κατάσταση ανάλογα με την ηλικία του,για restoration δεν το συζητώ,δεν νομίζω να αξίζει τον κόπο.Αν δουλεύει,ακόμα καλύτερα.Απο τιμές,νομίζω οτι στην Ελληνική αγορά,δεν θα τύχει της προσοχής,παρά μόνο ως διακοσμητικό.Οπότε,αυθαίρετα θα πώ μεταξύ 40-80€.
(Εχω δεί να πωλούνται και για 10€,αλλά όχι σε παλαιοπωλείο.Οπότε,δεν αποτελεί ενδεικτική τιμή.)
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 14, 2016, 04:24:37 μμ »

Ειναι φιλου και πληρως λειτουργικο, απλα με ρωτησε ο ανθρωπος ποσο κοστιζει γιατι ενδιαφερεται να το πουλησει. Νομιζω πολυ χαμηλη τιμη για τοσο vintage αντικειμενο, οχι και 40 ευρω, μου ακουγεται τρελο.
Τελοσπαντων, δε μπορεσα να βρω και στο ebay κατι αντιστοιχο να συγκρινω τιμες
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
sabby
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1040


Nothing is true.Everything is possible.


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 14, 2016, 04:45:45 μμ »

Οταν αποφασίσει να το πουλήσει,ας σου πεί τί προσφορές του έκαναν,και πόσο το πούλησε.
Εχεις δίκιο,όχι μόνο τρελό είναι,πρωτίστως είναι λυπηρό που τόσο όμορφα αντικείμενα,δεν τυγχάνουν της ανάλογης αντιμετώπισης.Δυστυχώς όμως,ελάχιστοι έχουν τόσο μεράκι(και χώρο) ωστε να έχουν μία συλλογή ραδιοφώνων.
Προς Θεού,δεν υποβαθμίζω αυτό το όμορφο vintage ραδιόφωνο,ούτε με ενδιαφέρει να το αγοράσω ώστε να ρίξω την τιμή του.Απλά,εξέφρασα την άποψη μου ώς "τακτικός θαμώνας Μοναστηρακίου",που καθημερινά οι "Αδειάζω σπίτια-καθαρίζω υπόγεια-Αλέξαντρος,το καλό παιντί" δίνουν στους παλαιοπώλες απίστευτης ομορφιάς αντικείμενα για 10lt βετζίνα(το άκουσα πρόσφατα).Αντικείμενα που για τους παππούδες ήταν η μόνη τους διασκέδαση,αλλά για τα εγγόνια "σαβούρα"... Κλάμα
Καταγράφηκε
Cu
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 199


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 14, 2016, 04:47:57 μμ »

Όντως είναι κρίμα 40 ευρώ στην Ελληνική αγορά αλλά σκέψου ότι δεν μπορείς να ακούσεις παρά ελάχιστους σταθμούς.(επίσης οι πιο πολλοίΑΜ δυστυχώς έχουν κλείσει).Μην βλέπεις τις εκατοντάδες σταθμών που γράφει,έχει αλλάξει ο τρόπος διαμόρφωσης εκπομπής των σταθμών αυτών και δεν μπορείς να τους ακούσεις.Σκέψου αν θα αγόραζες40ευρώ μια τηλεόραση ασπρόμαυρη  με λυχνίες που ακόμα και με αποκωδικοποιητή δεν πιάνει τίποτα;
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 14, 2016, 04:56:50 μμ »

Φανταζομαι οτι η αγορα στα ραδιοφωνα θα ναι αντιστοιχη με τα συλλεκτικα, δηλαδη μας ενδιαφερει η σπανιοτητα και οχι η πρακτικοτητα, αν πιανει πχ πολλους σταθμους. Τελοσπαντων, δεν εχω καμια γνωση για την αγορα αυτη, προφανως θα απογοητευτει ο ανθρωπος Χαμόγελο
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 14, 2016, 05:25:04 μμ »

 Θα συμφωνησω με τους αποπανω (sic), τα τελευταια χρονια εχουν γεμισει τα παλαιοπωλεια (υπαιθρια και μη) με καθε ειδους vintage παλιες συσκευες, αγορασμενες για μπαρμπουτσαλα, επισης ομως πωλουνται για μπαρμπουτσαλα.
 Αντε να βρεθει Ελληνας συλλεκτης του ειδους, να εχει , οπως ειπαν, αρκετο χωρο για τετοιου ειδους συλλογη, ποσα θα εδινε στην πεθαμενη ελληνικη αγορα των αντικων για παρομοια αντικειμενο?
 Και σκεψου οτι δεν μιλαμε για κατι σπανιο, παλια καθε ελληνικο σπιτι ειχε απο ενα και πολλα εχουν φυλαχτει σε σοφιτες, αποθηκες κλπ.
 Νομιζω αισιοδοξη τιμη σου ειπαν, αλλα τονιζω οτι δεν ειμαι ειδικος, απλως η αισθηση μου ειναι οτι ειναι ενα αντικειμενο που πολλοι θα ηθελαν να ξεφορτωθουν για καποιο παρομοιο ποσο,(στα παλαιοπωλεια θα τους εδιναν κανα 10ρικο) λιγοι ομως θα ηταν διατεθειμενοι να το αγορασουν.
Το να ειναι κατι παλιο, δεν σημαινει αυτοματως οτι εχει μεγαλη αξια.
Πρεπει να υπαρχει ζητηση που να υπερκαλυπτει την προσφορα για να γινει παιχνιδι.
Δεν χανει παντως τιποτα να δοκιμασει με αγγελιες ξεκινωντας απο ψηλα (οσο νομιζει) και βλεποντας και κανοντας.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 14, 2016, 05:34:56 μμ »

Δεν εχω καμια αντιρρηση χαρε χεχε, και ευχαριστω και τους φιλους για την ανταποκριση. Απλα , με την εμπειρια μου ως συλλεκτης αυτα τα χρονια, αν τα πραγματα ειναι ετσι, βλεπω οτι η αγορα ειναι πολυ πεσμενη και υποτιμημενη. Θα σας πω το εξης. Υπαρχει μια ομαδα στο facebook που ασχολειται με vintage παιχνιδια. Ε λοιπον, δε μπορειτε να φανταστειτε το τι τιμες εχω δει να παιζουν. Εχω δει παιχνιδι με 200 ευρω, και απο κατω να γινεται σκοτωμος να το παρουν, και θυμαμαι πως το ειχα κιολας μικρος Χαμόγελο Στα playmobil πχ γινεται χαμος απο συλλεκτες. Αναλογικα λοιπον μου κανει εντυπωση το γεγονος οτι vintage αντικειμενα σκοτωνονται για ενα κομματι ψωμι.
Στο εξωτερικο αυτα τα χρονια η μεγαλυτερη αγορα σε κερδη ποια νομιζετε οτι ειναι? Τα vintage cars! Ειναι η αγορα με την μεγαλυτερη ανοδο, μιλαμε για απιστευτα ποσα.
Τι θελω να πω με αυτο...αν αυριο μεθαυριο φυγουμε απο την κριση και τα πραγματα παρουν μια ομαλη τροπη, ειμαι σιγουρος οτι καποιες αγορες θα εκτοξευτουν. Μακαρι και ευχομαι να ναι τα συλλεκτικα που ασχολιομαστε στο στεκι (νομισματα, χαρτια, γραμματοσημα), αλλα δε το πιστευω και πολυ, λογω μεγαλων τιραζ που εχουν διασωθει. Σε τετοια αντικειμενα ομως οπως τα παραπανω, ποσα τετοια συλλεκτικα αντικειμενα να εχουν διασωθει, καποιες εκατονταδες ισως?
Λεω παλι οτι ειμαι ασχετος απο τις αγορες αυτες, απλα κανω καποιες σκεψεις ορμωμενος απο την εμπειρια μου στις συλλογες που γνωριζουμε. Μηπως ειναι βλακεια των ανθρωπων που σκοτωνουν αυτα τα αντικειμενα για τοσο ευτελη ποσα και στο μελλον καποιοι θησαυρισουν απο αυτα?
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
sabby
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1040


Nothing is true.Everything is possible.


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 14, 2016, 05:58:24 μμ »

Σωστό ως σκέψη,δύσκολο ως πράξη.
Αν κάποιος έχει άφθονο (και δωρεάν) χώρο,μπορεί να "επενδύσει" στα vintage αντικείμενα.Juke box,ποδοσφαιράκια,pac Man κλπ.Σε μιά επερχόμενη άνοδο του βοιοτικού επιπέδου των Ελλήνων (εδώ γελάνε),αυτά τα αντικείμενα μπορεί να αποδειχθούν κερδοφόρα.Τα παλαιότερα όμως,στους γεννημένους μετά το 60 δεν φέρνουν καμμία θύμηση,οπότε δεν θα τα αναζητήσουν και συλλεκτικά.
Οι γεννημένοι πρό του 60,επίσης δύσκολα θα αναζητήσουν vintage αντικείμενα,γιατί απλά,δεν θα τους βγαίνει η σύνταξη ούτε για depon. Κλάμα
Τα group,τα έχω δεί κι εγώ.Οντως,αγοράζουν "αβέρτα" διάφορα συλλεκτικά και "συλλεκτικά",πολλά "γατόνια" βγάζουν μεροκάματο έτσι.Βρίσκω κατά καιρούς κι εγώ,απίστευτα πράγματα.Αν τα έφερνα σπίτι όμως,δεν θα είχα που να τα βάλω.Ασε τη γκρίνια..... Λύπη Θυμός
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 14, 2016, 05:58:32 μμ »

Συνηθως ειναι θεμα χωρου.
Αν θες να αδειασεις την σοφιτα σου πχ , αν σκεφτεις οτι καποιο αντικειμενο μπορει στο μελλον να αποκτησει αξια, τοτε θα την αφησεις ως εχει, αρα δεν θα κανεις τιποτα.
Αν απο την αλλη προσπαθησεις να ξεφορτωθεις μερικα αντικειμενα, δεν μπορεις να τα δωσεις στην τιμη που εσυ νομιζεις, αλλα στην τιμη που οριζουν οι αγοραστες σημερα
.
Ο κοσμος πλεον ψαχνεται για να βγαλει απο την μυιγα ξυγκι, κανεις δεν πουλαει εαν πρωτα δεν κανει ερευνα και συνηθως εαν κατι δεν ειναι συλλεκτικο μια δεδομενη στιγμη, δυσκολα θα γινει στο μελλον.

Αν φυλουσαμε τα παντα που μας αφορουν η χρησιμοποιησαμε απο την μερα που γεννηθηκαμε, σιγουρα θα ειχαμε και καποια vintage αντικειμενα που τωρα θα ειχαν αρκετη αξια, αλλα απο την αλλη θα χρειαζομαστε 15 αποθηκες εαν τα φυλουσαμε ολα ανεξαιρετως.. Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 14, 2016, 06:08:53 μμ »

Ειναι καποιοι πλουσιοι με κατι σπιτια που χωρανε τα κερατα τους εκει μεσα!  Σαρκασμός
Αλλωστε, και στα συλλεκτικα αντικειμενα που μας απασχολουνε , τα ακριβα κομματια ειναι ανεπηρεαστα απο τις τιμες γιατι οι λιγοι πλουσιοι εξακολουθουν να ειναι πλουσιοι και μετα την κριση.
Το οτι δε φυλαξαμε καποια πραγματα οταν ειμασταν μικροι ειναι η αιτια που καποια απο αυτα ειναι σπανια στις μερες μας και περιζητητα Χαμόγελο
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 14, 2016, 10:05:51 μμ »

Το σπίτι αν εξαιρέσουμε το σαλόνι και την κουζίνα είναι εξοπλισμένο με έπιπλα της δεκαετίας του πενήντα. Ένας συλλέκτης φίλος που ήρθε μία μέρα και το είδε αμέσως μού πρότεινε και μία κρυσταλιερα πού είχε από την γιαγιά του και μάλλον ήθελε να την ξεφορτωθεί. Του λέω: Μιχαλη μου αρέσει, αλλά πες μου πού να τήν βάλω;; Και αυτό μόλις το είδα λέω μέσα μού, ωραία θα πήγαινε πάνω στην σερβαντα
 Αλλά έτσι απλά γεμίζει το σπίτι.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 14, 2016, 10:10:21 μμ »

Τέλος πάντων Μανο, εάν πιστοποιητικό πάνω από xf40,
Πες στον φίλο σου ότι δίνω τα 50 για να το βάλω πάνω στην σερβαντα εφόσον συμφωνήσει ή γυναίκα και δεν μέ σκοτώσει.  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 15, 2016, 12:47:52 πμ »

Να σας πω τι συμπεράσματα βγάζω εγώ βλέποντας αυτό το Telefunken A55WKK του 1938:

1) Καμία πρακτική αξία δεν έχει.
(σε αντίθεση π.χ. με αυτό των 25+ ετών, που έχει):
http://www.ebay.com/itm/Icom-IC-R9000L-AM-FM-SSB-CW-Shortwave-Receiver-100-Khz-1999-8-Mhz-LCD-UPGRADE-/391560723353

2) Από "αισθητική" άποψη δε λέει πολλά. Και το ύφασμα που καλύπτει το ηχείο μάλλον δεν είναι το original.

3) Ενδιαφέρον είναι το ότι το μπροστικό πάνελ (επιλογής σταθμών) έχει τους σταθμούς και στα Ελληνικά. Φαίνεται ότι η Telefunken του 1938 υπολόγισε να στείλει (και ίσως έστειλε) αρκετά κομμάτια σε ελληνόφωνες περιοχές, οπότε η δημιουργία του μεταξοτυπικού φιλμ που τυπώνει το dial panel στα Ελληνικά θα αποσβέστηκε.

4) Ακόμα πιο ενδιαφέρον θα είχε το εξής:
Στην κατοχή, όλα τα ραδιόφωνα της εποχής "σφραγίστηκαν" (δεν ξέρω πως) ώστε να μην πιάνουν άλλους σταθμούς εκτός από τους επίσημους Ελληνικούς (τότε Ε.Ι.Ρ., "Εθνικόν Ίδρυμα Ραδιοφωνίας"). Ίσως και αυτό να είχε σφραγιστεί (δεν είχαν σφραγιστεί όλα, μερικά -κρυμμένα- άκουγαν BBC και άλλους συμμαχικούς σταθμούς). Ίχνη αυτής της σφράγισης από τις αρχές κατοχής πάνω στο ραδιόφωνο ίσως έχουν ενδιαφέρον για μερικούς, αν υπάρχουν όμως...

Ενδιαφέροντα όσα έγραψαν οι φίλοι για το χώρο του καθενός, και για τη σαβούρα που οι απόγονοι βρίσκουν (μετά το θάνατο αυτού που τα μάζευε) και πρέπει να "ξεκαθαρίσουν".
Η πείρα λέει ότι συνήθως τέτοια είδη απομακρύνονται με φορτωτή...

Γνώρισα επιχειρηματία (γυναίκα) η οποία έκανε το εξής:
Αγόραζε παλιά έπιπλα (με το κιλό) από σπίτια που άδειαζαν στη βόρεια Ευρώπη (κυρίως ανατολικές χώρες). Δεν πήγαινε να τα δει, της τα φόρτωναν σε ένα φορτηγό και τα έπιπλα ερχόντουσαν στην Αττική.
Είχε χώρο και συνεργείο 4-5 ατόμων (Πολωνούς κυρίως) οι οποίοι "συνέφεραν" τα έπιπλα από λειτουργικής πλευράς (σπασίματα, ατέλειες) και τους πέρναγαν και ένα τελικό λούστρο, ώστε να δείχνουν σε άριστη κατάσταση.
Τα προωθούσε σε "οίκους δημοπρασιών" στην Αθήνα όπου τα μοσχοπούλαγε.
Η επιχείρηση δεν υπάρχει πια, η γυναίκα μεγάλωσε, οι συνθήκες άλλαξαν, και το έκλεισε. Πριν 6-7 χρόνια.

Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences