Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 09:21:33 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Χρυση Βερα  (Αναγνώστηκε 13194 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
giwrgos77
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3


Προφίλ
« στις: Ιούνιος 01, 2012, 08:02:57 μμ »

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ...ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ..

ΕΧΩ ΣΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ ΜΟΥ ΜΙΑ ΒΕΡΑ,ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑΣΑ ΤΟ 1995 30 ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΔΡΑΧΜΕΣ,ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΒΑΛΩ ΣΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ ΠΟΥ ΠΕΘΑΝΕ..ΠΡΙΝ 1 ΧΡΟΝΟ ΤΗΝ ΞΑΝΑ ΠΗΡΑ..

ΠΑΝΩ ΓΡΑΦΕΙ 585  ΚΑΙ ΠΙΟ ΔΙΠΛΑ 1.38(Η Β)
ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΨΙΛΟ ΑΣΧΕΤΟΣ ΜΕ ΑΥΤΑ,ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΟΥΝ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΑΞΙΖΕΙ ΣΗΜΕΡΑ...
Καταγράφηκε
dimitris41
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1286



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 01, 2012, 08:09:22 μμ »

τι βαρος εχει?
Καταγράφηκε
giwrgos77
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 01, 2012, 08:14:12 μμ »

ΟΠΑ ΤΩΡΑ ΜΕ ΠΙΑΝΕΙΣ ΑΔΙΑΒΑΣΤΟ...ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ...ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΤΟ ΥΠΟΛΟΓΗΣΩ ΜΟΝΟΣ?
Καταγράφηκε
dimitris41
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1286



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 01, 2012, 08:17:07 μμ »

παντος το 585 ειναι 14 καρατια! αν μου πεις και το βαρος θα σου πω ποσο πρεπει να στο παρουν ο σωστος ενεχηροδανηστης
Καταγράφηκε
dimitris41
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1286



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 01, 2012, 08:19:53 μμ »

ΟΠΑ ΤΩΡΑ ΜΕ ΠΙΑΝΕΙΣ ΑΔΙΑΒΑΣΤΟ...ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ...ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΤΟ ΥΠΟΛΟΓΗΣΩ ΜΟΝΟΣ?

πρεπει να βρεις μια ζυγαρια να το ζυγισης πριν....
Καταγράφηκε
giwrgos77
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 01, 2012, 08:23:23 μμ »

ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΕΥΧΑΡΗΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΓΡΗΓΟΡΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ...ΘΑ ΤΟ ΖΗΓΗΣΩ...ΠΟΣΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΠΑΕΙ ΤΟ ΓΡΑΜΜΑΡΙΟ?
Καταγράφηκε
dimoς
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 153



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 01, 2012, 11:02:28 μμ »

Το 585, όπως σωστά είπε ο Δημήτρης σημαίνει 14Καράτια. Στον άλλον κωδικό (1.38) το 1 δηλώνει την περιφέρεια του Επιμελητηρίου, στην οποία υπάγεται ο κατασκευαστής ή εισαγωγέας και είναι η Θεσσαλονίκη. Με τον κωδικό 38 δηλώνεται η ταυτότητα του κατασκευαστή. Τέλος, όσον αφορά την τιμή της βέρας σαν σκέτο μέταλλο, το σωστό είναι να μας πεις το βάρος της να σου πούμε ακριβώς, αλλά αν υποθέσουμε πως  είναι ένας χαλκάς (χωρίς πέτρες κ.τ.λ.) και είναι αντρική βέρα τότε αν ζυγίζει 6gr (585) κοστίζει σαν μέταλλο 148 ευρώ, αν ζυγίζει 8gr=197 ευρώ, αν ζυγίζει 10gr(που δεν νομίζω)=246 ευρώ
Καταγράφηκε

<Κάνω δίαιτα 30 μέρες. Μέχρι στιγμής, έχω χάσει 15 μέρες>
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 02, 2012, 12:33:59 μμ »

φιλε δημο,ισχυει η λεξη μαλαμα,οτι απευθυνεται σε καθαρο χρυσο!δηλαδη 24κ,ακουω πολλους οτι το μαλαμα, ειναι το καθαρο χρυσαφι,δηλαδη οπως στα επενδυτικα νομισματα 999 τοις χιλιοις?χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
dimoς
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 153



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 02, 2012, 01:56:44 μμ »

Τώρα Γιάννη, όπως θέλει ο καθένας το εννοεί. Π.χ. στα εργαστήρια χρυσοχοΐας το καθαρό χρυσό το λέμε βενέτικο ίσως από τα βενετικά νομίσματα-φλουριά που είναι από καθαρό χρυσό (στην αργκό το καθαρό χρυσό το λέμε επίσης και βούτυρο, επειδή είναι πολύ μαλακό). Γενικά για το χρυσό, χρησιμοποιείται κάποιες φορές η λέξη μάλαμα που προέρχεται από την αρχ. ελληνική λέξη μάλαγμα (ρήμα=μαλάζω), που σημαίνει μαλακό υλικό, κάτι που επεξεργάζεται (μαλάσσεται) εύκολα. Πάντως μιας και πιάσαμε τους αρχαίους, οι πρόγονοί ονόμαζαν το χρυσό : ακήρατο χρυσό, δηλαδή ανόθευτο, αμόλυντο.

Κάτι ακόμα Γιάννη, αν υποθέσουμε ότι η λέξη μάλαμα προέρχεται από την αρχ. ελληνική λέξη μάλαγμα (κάτι που επεξεργάζεται εύκολα), ο καθαρός χρυσός, με τον οποίο οι πρόγονοί μας έφτιαχναν κοσμήματα, είναι κάτι που επεξεργάζεται πολύ εύκολα. Άρα μπορούμε να υποθέσουμε ότι το μάλαμα έχει να κάνει με τον καθαρό χρυσό, αλλά δεν το χρησιμοποιούμε πλέον έτσι. Συνήθως αναφερόμαστε γενικά στα χρυσά κοσμήματα κ.τ.λ.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 02, 2012, 04:38:00 μμ από dimoς » Καταγράφηκε

<Κάνω δίαιτα 30 μέρες. Μέχρι στιγμής, έχω χάσει 15 μέρες>
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences