Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 01:24:41 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ερωτηση για τις προδιαγραφες και προταση  (Αναγνώστηκε 1722 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Εν-αντι
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1244


www.Τ Τ Ε .de


Προφίλ
« στις: Σεπτέμβριος 04, 2016, 09:32:41 πμ »

Σιγουρα υπαρχουν συγκεκριμενες προδιαγραφες για τα νομισματα της Ε.Ε.(π.χ. το 25.75mm)
Για τα επετειακα 3 ευρα,5 ευρα κλπ..υπαρχουν προδιαγραφες?(δεν βαζω στο ερωτημα μου το θεμα του νομισματος ρωταω για το μεγεθος,χρωμα,μεταλλο κλπ)
Μου γεννηθηκε το ερωτημα γιατι πλεον παιζει πολυ το αντικ φινις σε ολα τα μεταλλα και πιστευω πολλοι ειμαστε αυτοι που θα θελαμε ενα αντικ φινις απο το νομισματοκοπειο μας..μαλιστα προτεινω κιολας αν συμφωνουμε αρκετοι να φτιαχναμε μια φορμα εδω και να τη στελναμε απτα μειλ μας στο (ΓΛΚ?)..
Καταγράφηκε
Εν-αντι
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1244


www.Τ Τ Ε .de


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 04, 2016, 09:38:23 πμ »

δεν γνωριζω τι δυνατοτητες εχει το νομισματοκοπειο μας(περα την γραφειοκρατεια)..
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 04, 2016, 10:24:07 πμ »

Σιγουρα υπαρχουν συγκεκριμενες προδιαγραφες για τα νομισματα της Ε.Ε.(π.χ. το 25.75mm)
Για τα επετειακα 3 ευρα,5 ευρα κλπ..υπαρχουν προδιαγραφες?(δεν βαζω στο ερωτημα μου το θεμα του νομισματος ρωταω για το μεγεθος,χρωμα,μεταλλο κλπ)
Μου γεννηθηκε το ερωτημα γιατι πλεον παιζει πολυ το αντικ φινις σε ολα τα μεταλλα και πιστευω πολλοι ειμαστε αυτοι που θα θελαμε ενα αντικ φινις απο το νομισματοκοπειο μας..μαλιστα προτεινω κιολας αν συμφωνουμε αρκετοι να φτιαχναμε μια φορμα εδω και να τη στελναμε απτα μειλ μας στο (ΓΛΚ?)..
ΟΧΙ.  Το κάθε νομισματοκοπείο έχει τα δικά του specifications. Γι αυτό άλλωστε κανένα αναμνηστικό πέραν αυτού των 2€ δεν μπορεί να μπει στην κυκλοφορία πέραν της χώρας έκδοσης.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 04, 2016, 10:33:34 πμ »

Για παράδειγμα:
Το ελληνικό 5€ έχει βάρος 18,8 γραμ. και διάμετρο 30,5 χιλ., ενώ το αντίστοιχο γερμανικό έχει βάρος 9 γραμ. και διάμετρο 27,25 χιλ.
Το σλοβένικο 3€ έχει βάρος 15 γραμ. και διάμετρο 32 χιλ., ενώ το αντίστοιχο αυστριακό 'εχει βάρος 16 γραμ. και διάμετρο 34 χιλ.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
Εν-αντι
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1244


www.Τ Τ Ε .de


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 04, 2016, 04:55:55 μμ »

ναι αλλα πχ οταν ξεκινησαν τις φολες τα 6 ευρα μπορουσαν να το κανουν πχ 37mm ετσι δεν ειναι?
Ας κανουν κανα 3 ευρω απλο μεταλλο 35mm π.χ.  αντικ φινις..θα τους πει κανενας τιποτα?(αν τους ενδιαφερει να πουλησουν)..γιατι οκ με το ασημενιο μπορει να χουν καποια δυσκολια ,με απλο μεταλο γιατι να χουν?
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences