Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Ιούνιος 09, 2024, 08:56:45 μμ
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6 7 8
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Χρεωκοπια !! Καλο ή κακο?  (Αναγνώστηκε 24193 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ouzaki
Επισκέπτης
« Απάντηση #60 στις: Αύγουστος 31, 2016, 09:42:17 πμ »

οι πολιτες κλεβανε μερικες χιλιαδες ευρω και οι πολιτικοι μερικα εκατομμύρια. Απλό είναι.

δηλαδή μαζί τα φάγαμε όπως είπε και ο νταλάρας !!
Καταγράφηκε
AK
Επισκέπτης
« Απάντηση #61 στις: Αύγουστος 31, 2016, 09:43:03 πμ »

Έχεις λάθος γιατί δέν ζητούσε το κράτος φόρο. Τώρα που χρεώθηκε με υπέρογκα ποσά η χώρα χρεώνουν και τους ιδιώτες.Τεχνηέντως όλα! Δέν κυβερνούσαν οι πολίτες, απλά ψήφιζαν.Δέν μοίραζε την πίτα ο λαός,αυτοί μας δίναν το τυρί στη φάκα.Από το Τσοβόλα δώστα όλα και το λεφτά υπάρχουν στο μαζί τα φαγαμε;Όχι φίλε!! Υπάρχει πολύ σκοτεινό παρασκήνιο στην πολιτική που ασκήθηκε από αυτούς,όχι από εμάς.

Εγώ σίγουρα δεν ειμαι μεγαλοφυϊα ωστότο οταν ημουν 14 ετών ελεγα προεκλογικά στον μπαμπα μου '' μπαμπα γτ ψηφίζεις ΝΔ αφου κλέβουνε δεν το βλεπεις''?  και λάμβανα τοτε την απαντηση του πατερα μου οτι ''και οι αλλοι κλεβουνε παιδι μου''.... εννοώντας το πασοκ.
Τωρα πως το καταλάβαινα εγω που ημουν 14 ετών χαζο παιδακι που ημουν ολη μερα στη γειτονιά με τα αλλα παιδια και παιζαμε μπαλα και βλεπάμε τα playboy και δεν το καταλάβαινε ενας ενήλικας τι να πω...

Και μια χαρά το κράτος ζητουσε φόρο !!! ΜΗ λες ανακρίβειες. Απλά κανενας δε δηλωνε τίποτα. Απλα το κρατος δεν ειχε ελεγκτικό μηχανισμο και υπηρχε το ατυπο αλισβερισι 'κλεβε εσυ θα κλεβω και γω'... οι πολιτες κλεβανε μερικες χιλιαδες ευρω και οι πολιτικοι μερικα εκατομμύρια. Απλό είναι.

Κανενα σκοτεινο παρασκήνιο δεν υπάρχει.

γιατί δεν σε προβληματίζει όλο το παγκόσμιο οικονομικό σύστημα το οποίο είναι δομημένο πάνω σε ληστρικές αρχές?
Δημιουργεί χρήματα από το πουθενά και κλέβει αξία από τον καθένα μας?
Πως γίνεται αυτό να δημιουργείς χρήματα από τον αέρα? ... και όμως γίνεται Έκπληξη
Ποιος του έδωσε αυτό το δικαίωμα?
Γιατί δεν σε ενοχλεί αυτό και σε ενοχλούν τα ψίχουλα που έκλεψαν και κλέβουν ακόμη μερικοί? Απορία
Καταγράφηκε
ΜΙΔΑΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1367


Τυραννίς χρήμασι ...


Προφίλ
« Απάντηση #62 στις: Αύγουστος 31, 2016, 09:46:58 πμ »

Μας ρίχνουν το φταίξιμο και εμείς το παίρνουμε πάνω μας!Έχουμε χαρακτήρα οι Έλληνες.
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #63 στις: Αύγουστος 31, 2016, 10:14:11 πμ »

@AK

H ενασταση μου και απορω που ολοι κανετε τα στραβα μάτια ειναι οτι τόσα χρόνια που βολευε τους περισσότερους το συστημα διότι ολοι λιγο κλεβανε φορο εισαδηματος, ολοι φτιαξανε σπιτακια με το ελαχιστο κόστος ολοι βολεψανε τα παιδια τους στο δημοσιο με το αναλογο βύσμα....ολοι εσεις κανατε ΜΟΥΓΚΑ....

Τώρα ξυπνήσατε ξαφνικά και λέτε περι παγκοσμιου συστηματος εξουσιας και αλλα  τετοια καλούδια.

Οταν οι δημοσιοι υπαλληλοι επαιρναν 2500 τον μηνα.... οι συν/χοι της ΔΕΚΟ 3000 ευρώ ...... οι ελ επαγγελματίες ζουσαν με 3000 ετησιως με μηδενικό φορο εκει δεν υπηρχε παγκοσμιο συστημα, ληστρικες αρχες και νεα ταξη πραγματων.

Ολα αυτα ειναι της φαντασιας σας, δυστυχως. Η αληθεια ειναι ως ΧΩΡΑ, ΠΑΙΞΑΜΕ ΚΑΙ ΧΑΣΑΜΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!

απο το 1974 πηραμε καπου 2.3 ΤΡΙΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!  ευρω και τα ρουφήξαμε....

Και εχω μαθει απο την ανατροφή μου πρωτα να κοιταω την δικη μου καμπούρα και μετα να κρίνω τους αλλους, οποτε ας κανει καθενας την αυτοκριτικη του και ας δει αν εχιε φαει πανω απο 50000 που του αναλογουν . Αν ναι , ας μην μιλάει καλύτερα.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
TEV
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 24


Προφίλ
« Απάντηση #64 στις: Αύγουστος 31, 2016, 10:18:37 πμ »


απο το 1974 πηραμε καπου 2.3 ΤΡΙΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!  ευρω και τα ρουφήξαμε....


Συμφωνώ.

Η αδικία είναι ότι κάποιοι αργήσαμε να γεννηθούμε και δεν συμμετείχαμε στο μεγάλο φαγοπότι.  Μεγάλο χαμόγελο

Τώρα όμως μας στέλνουν το λογαριασμό.  Θυμός

Σιγά μην τον πληρώσουμε (λέω εγώ).  Άνεση

Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #65 στις: Αύγουστος 31, 2016, 10:23:31 πμ »

Έχεις λάθος γιατί δέν ζητούσε το κράτος φόρο. Τώρα που χρεώθηκε με υπέρογκα ποσά η χώρα χρεώνουν και τους ιδιώτες.Τεχνηέντως όλα! Δέν κυβερνούσαν οι πολίτες, απλά ψήφιζαν.Δέν μοίραζε την πίτα ο λαός,αυτοί μας δίναν το τυρί στη φάκα.Από το Τσοβόλα δώστα όλα και το λεφτά υπάρχουν στο μαζί τα φαγαμε;Όχι φίλε!! Υπάρχει πολύ σκοτεινό παρασκήνιο στην πολιτική που ασκήθηκε από αυτούς,όχι από εμάς.

Εγώ σίγουρα δεν ειμαι μεγαλοφυϊα ωστότο οταν ημουν 14 ετών ελεγα προεκλογικά στον μπαμπα μου '' μπαμπα γτ ψηφίζεις ΝΔ αφου κλέβουνε δεν το βλεπεις''?  και λάμβανα τοτε την απαντηση του πατερα μου οτι ''και οι αλλοι κλεβουνε παιδι μου''.... εννοώντας το πασοκ.
Τωρα πως το καταλάβαινα εγω που ημουν 14 ετών χαζο παιδακι που ημουν ολη μερα στη γειτονιά με τα αλλα παιδια και παιζαμε μπαλα και βλεπάμε τα playboy και δεν το καταλάβαινε ενας ενήλικας τι να πω...

Και μια χαρά το κράτος ζητουσε φόρο !!! ΜΗ λες ανακρίβειες. Απλά κανενας δε δηλωνε τίποτα. Απλα το κρατος δεν ειχε ελεγκτικό μηχανισμο και υπηρχε το ατυπο αλισβερισι 'κλεβε εσυ θα κλεβω και γω'... οι πολιτες κλεβανε μερικες χιλιαδες ευρω και οι πολιτικοι μερικα εκατομμύρια. Απλό είναι.

Κανενα σκοτεινο παρασκήνιο δεν υπάρχει.
Τα ειπες ολα και τα ειπες σωστα γιατι εσυ ξερεις και εχεις δει και εξακολουθεις και βλεπεις.Αυτη ειναι κυριοι η αληθεια η θελουμε να τη δουμε η δε θελουμε.Κανεις δεν απεδιδε φορους στο κρατος.Οι μονοι που τα εσκαγαν ηταν αυτοι που δεν μπορουσαν να το αποφυγουν(μισθωτοι-συνταξιουχοι και οχι ολοι γιατι αν ειχαν και καποιο ενοικιο απο κανα διαμερισμα φροντιζαν κατι να αποκρυβουν οι περισσοτεροι).Ελεγκτικοι μηχανισμοι δεν υπηρχαν γιατι καποιοι φροντισαν να τους εκμηδενισουν.Που ειδατε επιθεωρητες να κανουν ελεγχο σε εφοριες οταν παλαιοτερα εμπαιναν μεσα εκλειναν το ταμειο και ξεκινουσαν ελεγχο;Στις εκκαθαρισεις ποιος ηταν αυτος που πληρωνε αυτα που επρεπε;Μηπως καποιος φακελος πηγαινε στο καταλληλο προσωπο και εκλεινε η υποθεση;Ποιοι γιατροι-δικηγοροι-αρχιτεκτονες-βιομηχανοι ελευθεροι επαγγελματιες κλπ κλπ απεδιδαν το σωστο φορο;Ποιοι απεδιδαν ΦΠΑ;
Πλακα κανουμε μεταξυ μας μου φαινεται.
Ναι ο δημοσιος τομεας ειναι μεγαλος και ειναι μια απο τις παθογενειες που εχει τουτος ο τοπος αλλα φταιει μονο αυτος;
Κλεινω με την βεβαιοτητα οτι σε ολα τα παραπανω υπαρχουν και υπηρχαν καποιοι που εκαναν το καθηκον τους σωστα αλλα το ποσοστο αυτων ειναι τραγικα μικρο
Καταγράφηκε
ΜΙΔΑΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1367


Τυραννίς χρήμασι ...


Προφίλ
« Απάντηση #66 στις: Αύγουστος 31, 2016, 10:26:27 πμ »

Πάντως ρε παιδιά, αυτό που λένε πολλοί εδώ στο στέκι πώς " είναι συλλεκτικό φόρουμ και να μήν μιλάμε για πολιτική" εγώ έχω να πώ "εδώ ο κόσμος καίγεται και αυτοί ####αρμενιζουν".
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #67 στις: Αύγουστος 31, 2016, 10:37:35 πμ »

Ο δημοσιος τομεας δε χρειαζοταν να πληρωνει φορους γιατι εξ ορισμου δε πληρωνε τιποτα. Ολα πληρωμενα απο το κρατος. Λεει ο αλλος 'μα πληρωνα φορους'. Μου τα κραταγανε. Απο τι του τα κραταγανε? Πως εβγαινε ο υπαλληλος του οπαπ της δεη με 3 και βαλε χιλιαρικα (και λιγα λεω για συγκεκριμενες θεσεις) και ελεγε μου κραταγανε λεφτα? Δηλαδη ποσα ηταν να επαιρνε κανονικα? 5 χιλιαρικα? Τι αντιπροσωπευανε αυτα τα χρηματα, προσφερε αυτος ο ανθρωπος στο κοινωνικο συνολο υπηρεσιες τοσων χιλιαδων ευρω το μηνα? Εδω για να παρεις στη σημερινη αγορα 5 κατοσταρικα, οχι χιλιαρικα, πρεπει να ματωσεις. Αυτοι παιρνανε του κοσμου τα λεφτα και θελανε με απεργιες και αλλα.
Εγω δε τα ριχνω τοσο στη φοροδιαφυγη. Ειναι ενα μερος οκ. Η χωρα ομως χρεωκοπησε λογω του δημοσιου τομεα. Το κρατος χρεωκοπησε στην Ελλαδα. Επειδη εχει να πληρωνει πανω απο 50 δις σε μισθους και συνταξεις το χρονο.
Και ξαναρωταω. Τι το θελαμε αυτο το ερμο το κρατος στην Ελλαδα? Ειχαμε μηπως την τρελη βιομηχανια ? Ειχαμε γενικα παραγωγικη δραστηριοτητα ωστε να χρειαζονται αρχες? Τι ειχαμε, μια μικρη οικονομιουλα ειχαμε. Πανω απο 50 χιλιαδες υπαλληλους τι τους θελουμε σε αυτη τη χωρα? Για ποιο λογο να πληρωνει η καθε επιχειρηση ενα κρατος και συγκεκριμενα να πληρωνει αυτους που πληρωνει το κρατος? Ας μεινουν καποιοι γιατροι, καποιοι αστυνομικοι, και ολοι οι αλλοι δρομο. Ας βρεθει ο τροπος να φυγουν ομαλα.Εγω ειμαι της αποψης να γινουν τα παντα ιδιωτικα γιατι το επιχειρημα οτι το κρατος ειναι κοινωνικο, δε πληρωνεις πολλα κλπ κατερρευσε πια.
Ενα μονο παραδειγμα και κλεινω. Πληρωνει καποιος 500 ευρω το διμηνο ΤΕΒΕ και ουσιαστικα πλεον δεν εχει καμια παροχη. Αν πληρωνε ιδιωτικη ασφαλεια οχι με 500 ευρω, αλλα με 200, θα κανανε κωλοτουμπες να τον εξυπηρετησουν. Εχει καταντησει πλεον το κρατος στην Ελλαδα να ειναι το χειροτερο απο τα μονοπωλια που υπαρχουν.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
AK
Επισκέπτης
« Απάντηση #68 στις: Αύγουστος 31, 2016, 10:46:39 πμ »


απο το 1974 πηραμε καπου 2.3 ΤΡΙΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!  ευρω και τα ρουφήξαμε....


Συμφωνώ.

Η αδικία είναι ότι κάποιοι αργήσαμε να γεννηθούμε και δεν συμμετείχαμε στο μεγάλο φαγοπότι.  Μεγάλο χαμόγελο

Τώρα όμως μας στέλνουν το λογαριασμό.  Θυμός

Σιγά μην τον πληρώσουμε (λέω εγώ).  Άνεση



δεν μπορείς να ξεφύγεις ούτε εσύ.....  Άνεση Θα πληρώσεις Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
AK
Επισκέπτης
« Απάντηση #69 στις: Αύγουστος 31, 2016, 10:56:53 πμ »

για δες....

http://www.makeleio.gr/%CF%83%CE%B5-%CF%87%CE%B1%CE%BB%CE%AC%CE%B5%CE%B9-%CF%80%CE%BF%CF%85-%CE%BF-%CF%84%CF%83%CE%AF%CF%80%CF%81%CE%B1%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AD%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B5%CF%88%CE%B5-%CF%84%CE%BF-%CE%BC/
Καταγράφηκε
imike
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 278


Προφίλ
« Απάντηση #70 στις: Αύγουστος 31, 2016, 11:01:20 πμ »

Συμφωνώ απόλυτα με τον heretic.
Και για να το πάω λίγο πιο πέρα: Νομίζετε ότι με τους φόρους που πληρώνουμε σήμερα, εξυπηρετούμε το χρέος μας; Ούτε σεντ δεν πάει στο χρέος (μακάρι να πήγαινε). Το χρέος το έχουν αναλάβει οι δανειστές μας. Τους φόρους τους χρσιμοποιούμε για να καλύπτουμε τις ανάγκες λειτουργίες του κράτους (μισθοί Δ.Υ., συντάξεις, νοσοκομεία, σχολεία κλπ.). Φανταστείτε ότι με τόσους πολλούς φόρους και πάλι δεν μπορούμε να καλύψουμε τις ανάγκες του τέρατος. Φανταστείτε λίγο τι φόρους θα έπρεπε να είχαμε για να καλύπτουμε τις ανάγκες του τέρατος τα προηγουμενα χρόνια που οι μισθοί, οι συντάξεις και οι δαπάνες ήταν στα ύψη! Τι θέλω να πω με αυτό; Χρεωκοπήσαμε όχι εξαιτίας της φοροδιαφυγής, αλλά εξαιτίας του τεράστιου μεγέθους του κράτους, και των τεράστιων δαπανών. Εάν δε μειώσουμε τις δαπάνες του κράτους δεν πρόκειται να μειωθεί η φορολογία.
Και ας μου πει κάποιος ειλικρινά: έχουμε ένα τόσο τεράστιο κράτος, τι παίρνουμε από αυτό το κράτος; Απολύτως τίποτα λέω εγώ. Πείτε μου έναν τομέα του κράτους, ο οποίος λειτουργεί έστω στοιχειωδώς. Παιδεια; Υγεία; Στρατός; Αστυνομία; Δικαιοσύνη;
Καταγράφηκε
TEV
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 24


Προφίλ
« Απάντηση #71 στις: Αύγουστος 31, 2016, 11:03:30 πμ »


απο το 1974 πηραμε καπου 2.3 ΤΡΙΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!  ευρω και τα ρουφήξαμε....


Συμφωνώ.

Η αδικία είναι ότι κάποιοι αργήσαμε να γεννηθούμε και δεν συμμετείχαμε στο μεγάλο φαγοπότι.  Μεγάλο χαμόγελο

Τώρα όμως μας στέλνουν το λογαριασμό.  Θυμός

Σιγά μην τον πληρώσουμε (λέω εγώ).  Άνεση



δεν μπορείς να ξεφύγεις ούτε εσύ.....  Άνεση Θα πληρώσεις Μεγάλο χαμόγελο

Μη το λες αυτό.
Προσωπικά, όσο μπορώ έχω πάρει τα μέτρα μου (προβλέποντας εδώ κι αρκετό καιρό που πηγαίνει η... βαλίτσα).
Κι αν πληρώσω, θα πληρώσω ελάχιστα (σε σχέση μ' αυτά που θέλουν να με φορτώσουν).

Αλλά κοίταξε και τη γενικότερη εικόνα:
Πόσοι νέοι είναι διατεθειμένοι να μείνουν εδώ και να πληρώσουν τα σπασμένα;
Πόσοι νέοι (επιστήμονες και υψηλά καταρτισμένοι) την κάνουν για άλλες Πολιτείες;
Τι θα κάνουν δηλαδή αυτοί που κυβερνάνε κι αυτοί που θα κυβερνήσουν στο μέλλον;
Θα κλείσουν τα σύνορα για να μη μπορούν να φύγουν αυτοί οι άνθρωποι;
Καταγράφηκε
AK
Επισκέπτης
« Απάντηση #72 στις: Αύγουστος 31, 2016, 11:29:39 πμ »

Είναι λυπητερό να φεύγουν οι νέοι από την χώρα.
Ο νέος είναι το μέλλον και χωρίς αυτούς δεν υπάρχει μέλλον.
Τι κάνει η χώρα για να κρατήσει τους νέους?
Κάνει αυτό που έκανε και με τους νέους αγρότες....
Κανείς δεν θα ξεφύγει...
και αυτοί που θα ξεφύγουν θα είναι ελάχιστοι γιατί απαιτεί τόλμη πίστη και θάρρος
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 31, 2016, 11:45:46 πμ από AK » Καταγράφηκε
Εν-αντι
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1243


www.Τ Τ Ε .de


Προφίλ
« Απάντηση #73 στις: Αύγουστος 31, 2016, 11:38:42 πμ »

ναι οντως ειναι σωστο να βλεπει ο καθενας μας τι εχει κανει στο παρελθον..αλλα αυτα που χουν φαει οι τραπεζιτες και οι εφοπλιστες στην χωρα μας ολοι οι υπολοιποι δεν προκειτε να τα φτασουμε ουτε σε 150 ζωες...το κουρεμα χρεους(τα ασφαλιστικα ταμεια μας,οι κρατησεις που κανουν καθε μηνα τεβε,ικα)το ονομασαν κουρεμα χρεους και αρπαξαν απτα ταμεια μας παλαβα ποσα..
Καταγράφηκε
Εν-αντι
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1243


www.Τ Τ Ε .de


Προφίλ
« Απάντηση #74 στις: Αύγουστος 31, 2016, 11:41:44 πμ »

αρα...ειτε χρεωκοπια κανεις ειτε αλλαξεις νομισμα αυτους θα τους εχεις παλι..συν τους πιο δυνατοτερους τους(γερμανικο κεφαλαιο)..δες φραπορτ
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6 7 8
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences