Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 03:12:26 μμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 ... 7
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αξιοπιστοι εμποροι χρυσου/ασημιου στην Ελλαδα  (Αναγνώστηκε 29499 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
kat
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 33


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Αύγουστος 05, 2016, 01:39:25 πμ »

Φίλε μου σαν και εσένα ήμουν και γω το 2012 ,νομίζω όμως ότι απο δω μέσα μπορείς να βρεις ότι θέλεις με πολύ μικρότερο κίνδυνο απο ότι έξω ,ξεκίνα με μικρές ποσότητες ώστε να αποκτήσεις κάποια εμπειρία και οπωσδήποτε αγόρασε ένα ''fish''
Καταγράφηκε
giannis_p
Χάλκινο μέλος
***
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 373


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Αύγουστος 05, 2016, 11:05:37 πμ »

 Ξερετε με περιπου τι premium πανω απο την spot τιμη πουλανε τα bullions στο εξωτερικο?
Καταγράφηκε
ΜΙΔΑΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1367


Τυραννίς χρήμασι ...


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Αύγουστος 05, 2016, 11:24:20 πμ »

3-4 ευρώ.
Καταγράφηκε
giannis_p
Χάλκινο μέλος
***
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 373


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Αύγουστος 05, 2016, 11:31:50 πμ »

3-4 ευρώ.

Αυτο ειναι ανεξαρτητου ποσοτητας? Εννοω και για τις μπαρες. πχ 250g ισχυει το ιδιο premium? Νομιζα οτι δουλευουν με ενα premium απο 4-7% πανω απο την spot τιμη αναλογα με την εταιρια.
Καταγράφηκε
alkimel
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 348


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Αύγουστος 05, 2016, 11:36:13 πμ »

3-4 ευρώ.

Αυτο ειναι ανεξαρτητου ποσοτητας? Εννοω και για τις μπαρες. πχ 250g ισχυει το ιδιο premium? Νομιζα οτι δουλευουν με ενα premium απο 4-7% πανω απο την spot τιμη αναλογα με την εταιρια.
Τόσο είναι,στην ελεύθερη αγορά ίσως να σου ζητήσουν και 8% ,άν είναι π.χ.Fortuna,ή,π.χ.Degussa συλλεκτική
Καταγράφηκε
giannis_p
Χάλκινο μέλος
***
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 373


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Αύγουστος 05, 2016, 11:51:39 πμ »

3-4 ευρώ.

Αυτο ειναι ανεξαρτητου ποσοτητας? Εννοω και για τις μπαρες. πχ 250g ισχυει το ιδιο premium? Νομιζα οτι δουλευουν με ενα premium απο 4-7% πανω απο την spot τιμη αναλογα με την εταιρια.
Τόσο είναι,στην ελεύθερη αγορά ίσως να σου ζητήσουν και 8% ,άν είναι π.χ.Fortuna,ή,π.χ.Degussa συλλεκτική

Ευχαριστω για την διευκρίνηση
Καταγράφηκε
Giwrgos.K
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 6


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Αύγουστος 05, 2016, 03:15:27 μμ »

Σας ευχαριστω και παλι ολους.

Σκεφτομαι να παρω τουλαχιστον μια λιρα απο την τραπεζα Πειραιως, για να ειμαι σιγουρος οτι ειναι αυθεντικη και να την εχω σαν μετρο συγκρισης για αλλες που θα παρω στο μελλον.

Για να τσεκαρω το εμπορευμα, θα με συμβουλευατε να παρω τα μαραφετια fisch και ringer απο https://www.thefisch.com ?

Εχω διαβασει και για ενα fisch απο τον Αναργυρο, αλλα δεν ξερω πως μπορει να το προμηθευτει κανεις.

Ευχαριστω!

Γιωργος
Καταγράφηκε
θοδωρης
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 680


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Αύγουστος 05, 2016, 05:03:26 μμ »

Σας ευχαριστω και παλι ολους.

Σκεφτομαι να παρω τουλαχιστον μια λιρα απο την τραπεζα Πειραιως, για να ειμαι σιγουρος οτι ειναι αυθεντικη και να την εχω σαν μετρο συγκρισης για αλλες που θα παρω στο μελλον.

Για να τσεκαρω το εμπορευμα, θα με συμβουλευατε να παρω τα μαραφετια fisch και ringer απο https://www.thefisch.com ?

Εχω διαβασει και για ενα fisch απο τον Αναργυρο
, αλλα δεν ξερω πως μπορει να το προμηθευτει κανεις.

Ευχαριστω!

Γιωργος
ποτε δεν θα εισαι σιγουρος, εκτος αν ειναι απο το royal mint ή slabαρισμενη, για αυτο επεμεινα πιο πανω, σιγα σιγα οι αγορες και μονο οταν θα εμπιστευεσαι την πειρα σου, θα μπορεις να λες γνησια ή οχι...( και αυτο ομως παιζεται, αν δεις εδω μεσα, υπαρχουν διαφορετικες γνωμες απο εμπειρους..)

γνωμη μου, παρε μια καλη ζυγαρια ακριβειας και ενα παχυμετρο, η ακομα και ενα φιλερ (αν και δεν ειναι κανονας το φιλερ) για αυτο θα ξαναπω.... εμπειρια....


και για αρχη, εγω θα προτεινα να αγοραζεις μονο νεας κοπης.... 1953+
Καταγράφηκε
alkimel
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 348


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Αύγουστος 05, 2016, 05:30:03 μμ »

1974+ Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
carrera
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 157


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Αύγουστος 05, 2016, 06:24:58 μμ »

Αγόρασε λίρες φετινές (2016) να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
Καταγράφηκε

Manos1234
Επισκέπτης
« Απάντηση #40 στις: Αύγουστος 06, 2016, 07:56:53 πμ »

θοδωρη καλα τα λες αλλα αν παρει παχυμετρο παει ο ανθρωπος τον χασαμε..οχι παχυμετρο παιδια δεν βγαζεις ακρη..το φιλερ ειναι καλο αλλα κ αυτο δεν αποτελει κανονα αλλα βοηθαει παρα πολυ διοτι αν περναει στην χειροτερη ειναι ιταλικη 22 καρατια μικρη ζημια δηλαδη..
Καταγράφηκε
Manos1234
Επισκέπτης
« Απάντηση #41 στις: Αύγουστος 06, 2016, 08:06:49 πμ »

γιωργο οι αν παρεις μια λιρα δεν θα εχεις τιποτα για μετρο συγκρισης διοτι πες οτι περνεις του 1915 μια..μετα πρεπει να αγοραζεις μονο εδουαρδους που ανα ετος κ mint διαφερουν??προσεχε θα τα κανεις σαλατα..το πιο σωστο απο ολα ειναι του 2016 να περνεις κ μετα ελλισαβετες οτι ετος να ειναι αλλα θελει κ εκει προσοχη,ελαχιστη μεν,αλλα θελει..φιλικα μανωλης Σαρκασμός
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Αύγουστος 06, 2016, 11:41:29 πμ »

το φιλερ ειναι καλο αλλα κ αυτο δεν αποτελει κανονα αλλα βοηθαει παρα πολυ διοτι αν περναει ...

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι είναι φίλερ?

Φίλερ (Filler στα αγγλικά) στην γλώσσα της μηχανολογίας και της μηχανουργικής είναι αυτό που σας βάζω στις φωτογραφίες.
Είναι δηλαδή ένα λαμάκι, ορισμένου πάχους (αυστηρά ορισμένου) το οποίο χρησιμοποιείται για να τοποθετηθεί μέσα σε κάποιο διάκενο, και έτσι να καταλάβει αυτός που το χρησιμοποιεί πόσο είναι αυτό το διάκενο. Ο τρόπος αυτός επιστρατεύεται διατί δεν υπάρχει άλλος, όταν το διάκενο που πρέπει να μετρηθεί είναι πολύ μικρό. Δεν χωράει δηλαδή εκεί να μπει άλλοι είδους όργανο μέτρησης (π.χ. παχύμετρο).

Τα φίλλερ είναι δηλαδή σύνολο από λαμάκια, ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΠΑΧΟΥΣ ΤΟ ΚΑΘΕΝΑ, συνήθως πιασμένα όλα μαζί σε κάποιου είδους θήκη για να βγαίνουν και να χρησιμοποιούνται εύκολα - τα βλέπετε (δύο) στην πρώτη φωτο.
Κάθε λαμάκι γράφει πάνω του το ακριβές πάχος του (δεύτερη φωτο).

ΠΡΟΦΑΝΩΣ, το "φίλερ" που αναφέρετε εδώ είναι άλλο πράμα. Δε βλέπω πως κάτι σαν κι αυτό της φωτογραφίας θα βοηθούσε στον έλεγχο λίρας.

Θα μου εξηγήσει λοιπόν κάποιος τι είναι αυτό το φίλερ?
Καταγράφηκε
ΜΙΔΑΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1367


Τυραννίς χρήμασι ...


Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Αύγουστος 06, 2016, 11:51:26 πμ »

Φιλερ για λίρες.
Καταγράφηκε
Manos1234
Επισκέπτης
« Απάντηση #44 στις: Αύγουστος 06, 2016, 12:21:53 μμ »

μιδα φιλε αυτο το φιλερ της φοτο ειναι για πεταμα δεν ειναι σωστο..αλλα κανει η φοτο για να καταλαβει ο κυριος νταγλας Σαρκασμός
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 ... 7
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences