Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 07:22:49 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 7
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αξιοπιστοι εμποροι χρυσου/ασημιου στην Ελλαδα  (Αναγνώστηκε 29501 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
miou
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 957



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 01, 2016, 11:15:05 μμ »

Οι πιστωτικές μας περνάνε αέρα..ναι έχει χρέωση 2%...

και οι χρεωστικές τραπεζών εξωτερικού επίσης  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
acal
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 1099


Investments: you expect to have fun and make money


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 01, 2016, 11:29:46 μμ »

Ρίχνοντας μια μάτια στις online συναλλαγές για αγορές απο το εξωτερικό που δεν επιτρέπονται με κάρτα , είδα τις αγορές σε κοσμηματοπωλεία .
Προφανώς τα bullionάδικα , απο οτι μου λέτε , δεν τα πιάνει .
Καταγράφηκε
Manos1234
Επισκέπτης
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 01, 2016, 11:59:13 μμ »

Όχι φίλε δεν τα πιάνει.. Με 2%προμηθεια περνεις ότι τραβάει η ψυχή σου κ το όριο της καρτουλας σου
Καταγράφηκε
θοδωρης
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 680


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 03, 2016, 01:26:09 μμ »

Φίλε μου ... κάπως αντιστροφα ... δουλευουν τα πραματα  Χαμόγελο

Θα πρεπει να φροντισεις δηλαδη να αποκτήσεις εσυ ο ιδιος τις απαραίτητες γνωσεις
ωστε να εισαι σε θεση να ελεγχεις την αξιοπιστία αυτού με τον οποιόν κανεις συναλλαγή!


+1
και να συμπληρωσω οτι εδω μεσα θα βρεις πολυ φθηνοτερα απο αγγελιες που βαζουν τα μελη, παρα να τις παρεις απο εμπορο!
αρα ξεκινα σιγα σιγα οπως εγραψε ο φιλος να αποκτας γνωσεις και ψωνιζε απο εδω μεσα .... θα εισαι κερδισμενος και οικονομικα και θα εχεις αποκτησει τις απαραιτητες γνωσεις!
ξεκινα για αρχη να διαβαζεις τα διαφορα θεματα που υπαρχουν αναρτημενα!

Καταγράφηκε
Giwrgos.K
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 6


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 03, 2016, 04:20:27 μμ »

Ευχαριστω ολους σας για τις απαντησεις. :-)

Θα ηθελα να απαντησω, και να ξεκαθαρισω καποια πραγματα...

1) Καταλαβαινω απολυτα πως μπορει να νοιωσει καποιος εμπειρος στον χωρο, οταν ενας νεοκοπος κανει την ιδια "χαζη" ερωτηση για χιλιοστη φορα. Ζητω συγνωμη για αυτο.

Δεν ειμαι εδω για να φαω τον χρονο κανενος. Αν ειχα δει παρομοια θεματα, δεν θα ειχα ανοιξει τη συζητηση αυτη. Με μερικες συντομες αναζητησεις που εκανα, δεν καταφερα να βρω παρομοια θεματα.

Και ασφαλως, δεν θα εκανα ερωτησεις για κατι το οποιο μπορω να Γκουγκλαρω σε μερικα δευτερολεπτα, οπως για παραδειγμα τι ειναι το "slab", το οποιο δεν ηξερα τι ειναι, αλλα το εψαξα και το εμαθα. Ευχαριστω τον φιλο sac που ανεφερε την εννοια αυτη.

2) Καταλαβαινω πως οταν καποιος προσπαθησει να κανει μια μεγαλη συναλλαγη μεσα σε ενα χωρο που δεν γνωριζει καλα, κινδυνευει να πληρωσει τον γνωστο "φορο χαζομαρας".

Απο την αλλη, υπαρχουν ενα σωρο πραγματα που απαιτουν το χρονο μου, την ενεργεια μου και την προσοχη μου αυτο τον καιρο (θεματα επαγγελματικα, υγειας, και προσωπικα). Εχω το πιατο μου γεματο, οπως λενε.

Για να ειμαι ειλικρινης, το να κανω συναλλαγες αγοραζοντας 5-10 λιρες τη φορα μου φαινεται σαν κατι που θα παρει πολυ χρονο (καταλαβαινω βεβαια οτι προσπαθειτε να με προστατεψετε, και σας ευχαριστω για αυτο). Αλλα θα προτιμουσα να αγορασω "σε ποσοτητα", να μετατρεψω καποιες οικονομιες μου σε λιρες, και μετα να επιστρεψω στα πραγματα τα οποια γνωριζω καλα (στη δουλεια μου για παραδειγμα). Και, μετα απο μερικους μηνες, να επαναλαβω αυτο τον τυπο συναλλαγης.

3)
Όποιος προτείνει, αναλαμβάνει και την όποια ευθύνη;

Φιλε Μιδα, η ευθυνη ασφαλως θα ειναι 100% δικια μου.

Σας ευχαριστω και παλι!

Γιωργος
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 03, 2016, 05:20:01 μμ από Giwrgos.K » Καταγράφηκε
alkimel
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 348


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Αύγουστος 03, 2016, 09:11:45 μμ »

Παράθεση
Για να ειμαι ειλικρινης, το να κανω συναλλαγες αγοραζοντας 5-10 λιρες τη φορα μου φαινεται σαν κατι που θα παρει πολυ χρονο (καταλαβαινω βεβαια οτι προσπαθειτε να με προστατεψετε, και σας ευχαριστω για αυτο). Αλλα θα προτιμουσα να αγορασω "σε ποσοτητα", να μετατρεψω καποιες οικονομιες μου σε λιρες, και μετα να επιστρεψω στα πραγματα τα οποια γνωριζω καλα (στη δουλεια μου για παραδειγμα). Και, μετα απο μερικους μηνες, να επαναλαβω αυτο τον τυπο συναλλαγης.
Μιλώντας με απόλυτη σοβαρότητα απέναντι στό αίτημά σου και για να αποφύγεις την σίγουρη φόλα,πήγαινε να αγοράσεις από την Πειραιώς (όχι την ΤΕ)-μπορεί να σου φανεί ασύμφορο αλλά θα αποφύγεις τις μούφες του καθενός.Το εννοώ ,όπως το γράφω.
Καταγράφηκε
acal
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 1099


Investments: you expect to have fun and make money


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Αύγουστος 03, 2016, 09:17:28 μμ »

Γιώργο εφόσον δικαιολογείς τα χρήματα που διαθέτεις για αγορά χρυσών λιρών , δεν θα ήθελες να έχεις και κάποια απόδειξη αγοράς ; Για παν ενδεχόμενο....
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Αύγουστος 03, 2016, 10:45:22 μμ »

Για παν ενδεχόμενο....

Το οποίο μπορεί να είναι σαν τι?

(Παράδειγμα παρακαλώ. Και δύο, αν έχεις την καλωσύνη)
Καταγράφηκε
acal
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 1099


Investments: you expect to have fun and make money


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Αύγουστος 03, 2016, 11:08:31 μμ »

Εφόσον τα λεφτά που τις αγοράζεις είναι δηλωμένα , γιατί να μην έχεις και κάποια απόδειξη αγοράς ; 
Αν τις κρύβεις στο στρώμα προφανώς δεν θα χρειαστεί.
 
Αν τις έχεις σε ελληνική τραπεζική θυρίδα , δεν μπορείς να αποκλείσεις το ενδεχόμενο να στην ανοίξουν και να μπουν στην ίδια μοίρα με το μαύρο χρήμα.


Καταγράφηκε
acal
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 1099


Investments: you expect to have fun and make money


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Αύγουστος 03, 2016, 11:33:58 μμ »

Να προσθέσω ως δεύτερο παράδειγμα , την πιθανότητα ελέγχου κατα την μεταφορά παρά πολλών κομματιών .
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Αύγουστος 04, 2016, 02:44:51 πμ »

Δεν καταλαβαίνω, αλλά δεν επιράζει.
Καταγράφηκε
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #26 στις: Αύγουστος 04, 2016, 05:11:53 πμ »

2) Καταλαβαινω πως οταν καποιος προσπαθησει να κανει μια μεγαλη συναλλαγη μεσα σε ενα χωρο που δεν γνωριζει καλα, κινδυνευει να πληρωσει τον γνωστο "φορο χαζομαρας".
Καλημέρα, νομίζω ότι το ορθό είναι ότι κινδυνεύει να πέσει θύμα απάτης.
Διάβασα τις προάλλες ένα ποστ μέλους εδώ που γράφτηκε πριν 2 χρόνια, αντιγράφω μέρος του που νομίζω πως τα λέει όλα σχετικά με αυτό που ανέφερες:

"Αν μιλησουμε ψυχρα, απατες στα νομισματα συνεβαιναν ΠΑΝΤΑ ,απλα μερικοι μεγαλοσχημοι μεγαλοσυλλεκτες βαφτιζαν την απατη ως καποιου ειδους διδακτρο και κατηγορουσαν τον παθοντα! και οχι τον δραστη. Με το προσχημα οτι πρεπει ο συλλεκτης να μελεταει , να διαβαζει κλπ κλπ. Και φορτωνοτανε ο δυστυχος συλλεκτης με καθαρισμενα, χαμηλοτερου βαθμου νομισματα. Αυτη ηταν η μεγαλη παγιδα. Οταν γινεται μια απατη ΠΡΩΤΑ κατηγορουμε τον απατεωνα και μετα δευτερευοντως προσπαθουμε να νουθετησουμε τον συλλεκτη για τις οποιες αδυναμιες του και ΟΧΙ το αντιθετο.
Για το θεμα της επιμορφωσης του συλλεκτη να το συζητησουμε, μαλιστα, αλλα η αφετηρια ειναι η κακη προθεση, η απατεωνια και ολα αυτα τα ωραια που υπαρχουν στην νεοελληνικη κοινωνια.

Ενα ακομα στοιχειο που κατακρινω ειναι η ταση καποιων συλλεκτων -αλλα και κατ επεκταση του καθενα μας- να στρογγυλοποιησει, χαιδεψει το κακο, οταν πρωτοσυμβαινει. Αν κατι δε το κοψεις απο τη ριζα του και το αφηνεις ατιμωρητο, τοτε αποθρασυνεται και συνεχιζει αεναα."


Εύχομαι να βρεις την άκρη σε αυτό που ψάχνεις, να μην χρειαστεί να πληρώσεις τίποτα και να μην χάσεις ούτε λεπτό την ψυχική σου ηρεμία, γιατί αυτό είναι το σημαντικότερο από όλα. Η δική μου συμβουλή είναι μία, "φυλάξου".

Kαλή συνέχεια!  Χαμόγελο




Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
Giwrgos.K
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 6


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Αύγουστος 04, 2016, 12:38:37 μμ »

Ευχαριστω και παλι για τις συμβουλες.

Να προσθεσω οτι θα προτιμουσα η συναλλαγη αυτη να γινει με τροπο που να ΜΗΝ μπορει να εντοπισει το ελληνικο κρατος.

Αυτη τη στιγμη, το κρατος δεν εχει φραγκα, και κοιταζει να βαλει χερι οπου μπορει: Μισθους, συνταξεις, καταθεσεις, λεφτα στο στρωμα, και συντομα, γιατι οχι, χρυσο, ασημι κλπ. Οχι απαραιτητα επειδη "το κρατος ειναι κακο", αλλα γιατι ειναι καταχρεωμενο και ψαχνει τροπους να πληρωσει τους δανειστες του.

Αν εχω πεντε δεκαρες στην ακρη, εχω δουλεψει πολυ για αυτες, και εχω κανει πολλες θυσιες (οπως φανταζομαι και πολλοι αλλοι εδω).

Την εμπιστοσυνη μου, πρεπει να την κερδισει καποιος. Εχω ανταλλαξει μονο ενα-δυο μηνυματα με καποια μελη του Στεκιου, και ηδη τα εμπιστευομαι. Το ελληνικο κρατος αυτη τη στιγμη, λυπαμαι που το λεω, αλλα ΔΕΝ το εμπιστευομαι. Φανταζομαι πως και αλλοι νοιωθουν το ιδιο, αν και παραδεχομαι πως η δικη μου δυσπιστια αγγιζει παθολογικα ορια.

Ευχαριστω και παλι.

Γιωργος
Καταγράφηκε
θοδωρης
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 680


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Αύγουστος 04, 2016, 12:57:55 μμ »

Φίλε μου ... κάπως αντιστροφα ... δουλευουν τα πραματα  Χαμόγελο

Θα πρεπει να φροντισεις δηλαδη να αποκτήσεις εσυ ο ιδιος τις απαραίτητες γνωσεις
ωστε να εισαι σε θεση να ελεγχεις την αξιοπιστία αυτού με τον οποιόν κανεις συναλλαγή!


+1
και να συμπληρωσω οτι εδω μεσα θα βρεις πολυ φθηνοτερα απο αγγελιες που βαζουν τα μελη, παρα να τις παρεις απο εμπορο!
αρα ξεκινα σιγα σιγα οπως εγραψε ο φιλος να αποκτας γνωσεις και ψωνιζε απο εδω μεσα .... θα εισαι κερδισμενος και οικονομικα και θα εχεις αποκτησει τις απαραιτητες γνωσεις!
ξεκινα για αρχη να διαβαζεις τα διαφορα θεματα που υπαρχουν αναρτημενα!


αρα για να αποφυγεις το φακελωμα απο τραπεζα, και το εξτρα κοστος....
ξαναλεω... βαλε μια μονιμη αγγελια ζητησης εδω μεσα! και οποιος θελει να πουλησει θα σου λεει, και θα κανετε την αγοροπωλησια με την τιμη ημερας. σιγουρα δεν θα δυσκολευτεις να τις μαζεψεις... εκτος αν θες μερικες χιλιαδες!
για αρχη ομως πριν αρχισεις τα ψωνια σου... μιλα με καποιον για να σου πει να παρεις ενα δυο εργαλεια για να τις τσεκαρεις και στα πρωτα κομματια που θα παρεις να βρεθεις με καποιον να σου δειξει τι να προσεχεις!
θεωρω οτι ακομα και μια δυο ''προβληματικες'' να παρεις, το κοστος θα ειναι μικροτερο απο το να τις αγορασεις ολες απο τραπεζα .
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Αύγουστος 04, 2016, 01:25:08 μμ »

παραδεχομαι πως η δικη μου δυσπιστια αγγιζει παθολογικα ορια.

Δεν συμφωνώ.
Απολύτως φυσιολογικός μου φαίνεσαι.
Ειλικρινά.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 7
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences