Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 10:05:32 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: γιατι υπαρχουν τοσα λιγα μισολιρακια?  (Αναγνώστηκε 3477 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Manos1234
Επισκέπτης
« στις: Ιούλιος 27, 2016, 11:09:27 πμ »

γιατι υπαρχουν τοσα λιγα μισολιρακια?αφου εχουν κοπει τοσα μυρια που πηγαν??ειναι σε χεριαα κοσμου η απλα απο την πολλη φθορα τα ελιωναν???
Καταγράφηκε
antonis chaniotis
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5489


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 27, 2016, 11:33:42 πμ »

Πως εκρινες οτι ειναι λιγα?
Καταγράφηκε
Manos1234
Επισκέπτης
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 27, 2016, 11:38:31 πμ »

αντωνη τουλαχιστων για την αγορα της χιο που μπορω να κρινω η οποια υπαρχει πληθωρα λιρων δεν μπορεις με τιποτα να βρεις μισολιρο μα με τιποτα..γιαυτο εχω την απορια αυτη..
Καταγράφηκε
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 27, 2016, 12:27:00 μμ »

Καλησπέρα φίλε Μάνο, λόγω κάποιων ιδιαιτεροτήτων και παραμέτρων δεν είναι ευκολοκινήσιμα μέσα στην καθημερινότητα, οπότε τα κρατούν όσοι γνωρίζουν, οι λίγοι και οι εκλεκτοί  Κλείσιμο ματιού Χαμόγελο


Άσε που νομίζω πως τα έχει μαζέψει σχεδόν όλα ο γνωστός Καβαλιώτης  Έκπληξη  Άνεση
Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
Manos1234
Επισκέπτης
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 27, 2016, 12:42:18 μμ »

μιχαλη πιστευω οτι φθειρονται ευκολοτερα απο τις λιρες κ ετσι πολλα τα ανακυκλωσαν..κ γενικα οσα βλεπω ειναι φθαρμενα αρκετα..εχω κ δυο θυραιους πανεμορφα κ τοσοδουλικα Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
Manos1234
Επισκέπτης
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 27, 2016, 12:45:56 μμ »

κ οσες φορες περασω απο ενα δυο φιλους σαραφηδες εχουν τα παντα εκτος απο μισολιρακια δεν βρισκουν με τιποτα..βεβαια απο οτι ειδα τωρα στην coiinvest εχουν αρκετα ισως σε μερικες περιπτωσεις πιο πολλα απο μερικα ειδη λιρας κ σε καλες τιμες αλλα δεν ξερω σε ποια κατασταση θα ειναι αυτα Σαρκασμός
Καταγράφηκε
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 27, 2016, 12:46:21 μμ »

Mπορεί να ισχύει και αυτό που γράφεις, μπορεί, να τους χαίρεσαι Mάνο.  Χαμόγελο

Quarter sovereign, τεταρτάκια, έχεις δει στο νησί;
Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
Manos1234
Επισκέπτης
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 27, 2016, 01:09:34 μμ »

ευχαριστω πολυ να εισαι καλα..ποτε παρα μονο σε φωτο εχω δει τα τεταρτακια..
Καταγράφηκε
chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 27, 2016, 01:53:21 μμ »

Η αναλογία μισών με τα ολόκληρα με μια πρόχειρη ματιά είναι ένα προ τρία τουλάχιστον στην Βικτωρία, οπότε συνυπολογίζοντας και τα τιράζ των αποικιακών νομισματοκοπείων συν το γεγονός ότι υπάρχουν και πολλές ημερομηνίες (ειδικά στον Γεώργιο V) που δεν κόπηκαν μισόλιρα καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι εμφανίζονται λιγότερο από ότι τα ολόκληρα.
Αυτός είναι ο κυριότερος λόγος για μένα.
Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 27, 2016, 02:11:22 μμ »

Η αναλογία μισών με τα ολόκληρα με μια πρόχειρη ματιά είναι ένα προ τρία τουλάχιστον στην Βικτωρία, οπότε συνυπολογίζοντας και τα τιράζ των αποικιακών νομισματοκοπείων συν το γεγονός ότι υπάρχουν και πολλές ημερομηνίες (ειδικά στον Γεώργιο V) που δεν κόπηκαν μισόλιρα καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι εμφανίζονται λιγότερο από ότι τα ολόκληρα.
Αυτός είναι ο κυριότερος λόγος για μένα.

Προφανως ετσι ειναι.
Συν το οτι στην χωρα μας το προτιμωμενο νομισμα αποθησαυρισμου υπηρξαν παντα οι λιρες, επομενως στους σαραφηδες, στους παγκους κλπ ειναι λογικο να εμφανιζονται πολλες περισσοτερες λιρες απο μισολιρα η αλλα μικρα χρυσα νομισματα.
Το δε τεταρτακι ειναι καθαρα συλλεκτικο νομισμα, το βρισκεις μονο απο συλλεκτη, εμπορο συλλεκτικων κλπ και οχι σε σαραφηδες.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 27, 2016, 02:28:08 μμ »

το τεταρτάκι έχει επτά χρόνια που τέθηκε σε κυκλοφορία και όπως προείπε ο Δημήτρης είναι συλλεκτικός ο σκοπός έκδοσης του, χωρίς όμως να είναι απαγορευτικές οι τιμές για να το αποκτήσεις.
Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 27, 2016, 02:34:44 μμ »

Μανο και εγω την ιδια απορια ειχα εδω που ζω δυσκολοβλεπονται τα μισολιρα και οταν βρω μια στις πεντε ειναι συλλεξιμο μην πω και παραπανω αναλογια τα υπολοιπα ειναι μενταγιον -δαχτυλιδια η πολυ φθαρμενα,οποτε καταληγω στο συμπερασμα και εγω οτι πολλα ενδεχεται να εχουν παει στο χωνευτηρι και ισως η Ελληνικη αγορα να μην εχει αποροφησει ικανο αριθμο τις προηγουμενες δεκαετιες μια και οπως προειπαν τα αλλα παιδια ανεκαθεν η λιρα και μονο ηταν αποθησαυριστικο μεσο
Καταγράφηκε
Manos1234
Επισκέπτης
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 27, 2016, 11:08:47 μμ »

Ναι όντως μάρκο βλέπω σε δαχτυλίδια κ μενταγιόν αρκετά..πόσα μα πόσα έχουν χαλάσει έτσι..είχε πει ο σεβαστός ελπιδοφόρο ς ότι τα μισακια έχουν αρκετή άξιο σαν συλλεκτικα κ έχει δίκιο..πολλοί που έχουν μερικές λίρες κ ένα δύο λιρακια αν έρθει ανάγκη δίνουν τις λίρες κ τα μισά τα κρατάνε..το έχω δει σε δύο γνωστούς μου κ για αυτό το λέω..έχω μερικά άλλα είναι φθαρμένα όλα μα πανέμορφα..καλά κ άφθαρτα όπως την συλλογαρα του χριστου είναι πάρα πολύ δύσκολο να τα βρεις κ θέλει εμπειρία,μάτι κ συλλεκτικες διασυνδέσεις κ ίσως λίγο τύχη..
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences