Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 11:32:22 μμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: silver Rwanda wildlife.  (Αναγνώστηκε 50315 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
miltos1819
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 684


silver and gold is only real money!


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Ιούλιος 23, 2016, 09:52:51 πμ »

και μια και αναφερθηκαμε στην λεπτομερεια ας δουμε και μια κοντινη φωτο γιατι οι φωτογραφιες μου την αδικουνε.Χρειαζετε πολυ καλη φωτογραφικη για να συλλαβεις την απιστευτη λεπτομερεια των νομισματων.
Καταγράφηκε
Dorian
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 41


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Ιούλιος 23, 2016, 09:55:28 πμ »

Καταπληκτικα νομισματα,απιστευτη λεπτομερεια!!!
Καταγράφηκε
gerta
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 993


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Ιούλιος 23, 2016, 10:55:19 πμ »

Ελπίζω λίγο να βοηθώ.
Καταγράφηκε

"ΟΙΑ ΗΩ Ω ΥΙΕ ΑΕΙ ΕΙ"
gerta
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 993


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Ιούλιος 23, 2016, 10:56:24 πμ »

.
Καταγράφηκε

"ΟΙΑ ΗΩ Ω ΥΙΕ ΑΕΙ ΕΙ"
miltos1819
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 684


silver and gold is only real money!


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Ιούλιος 23, 2016, 12:12:13 μμ »

Να προσθεσω οτι το ιδιο νομισματοκοπειο Μοναχου που εκδιδει τη σειρα της Ρουαντα εκδιδει απο το 2004 και την επισης δημοφιλη σειρα,Σομαλιας με τους ελεφαντες.Οι δυο χωρες παρουσιαζουνε πολλα κοινα χαρακτηριστικα οπως ειναι η φτωχεια και οι εμφυλιοι πολεμοι.Για την ιστορια η Σομαλιλανδη ενα κρατος 3,5 εκ κατοικων κηρυξε την ανεξαρτησια της απο την Σομαλια το 1991.Ακομα και σημερα δεν εχει αναγνωριστει διεθνως απο κανενα κρατος.Εκδιδει παρολα αυτα ασημενια νομισματα lunar απο το 2010 σε μια ουγγια η και λιγοτερο της ουγγιας.
Καταγράφηκε
rigas1
Τακτικός
**
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 277


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Ιούλιος 23, 2016, 01:56:48 μμ »

Μίλτο καλημέρα. Πανέμορφη η παρουσίαση. Είναι από τις σειρές που θέλω να ασχοληθώ. Πρόλαβα να πάρω τα εύκολα 2014-2015-2016. Φυσικά είναι στην ζελατίνα που περιέγραψες. Βέβαια όσο πίσω χρονολογικά και ακριβότερα - δυσκολότερα.
Σε τέτοιες σειρές φεύγουμε από το πεδίο της επένδυσης και πάμε στο συλλεκτικό.
Άξιζει να ασχοληθείς. Είναι καλοφτιαγμένα και όμορφα.
πιστευω οτι αυτη η σειρα αξιζει να βρισκεται στην συλλογη οποιουδηποτε συλλεκτη.Η ομορφια και η λεπτομερεια της σειρας ειναι και η διαφορα της σε συγκριση με καποιες αντιστοιχες. Κλείσιμο ματιού
Μπραβο Μιλτο, εξαιρετικη παρουσιαση, πως θα μπορουσε βεβαια να υστερει σε κατι απο τη στιγμη που εχεις ασχοληθει και προσπαθησει τοσο πολυ να αναδειξεις αυτη την σειρα. Ο χρονος θα δειξει το μελλον της Χαμόγελο
Καταγράφηκε
miltos1819
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 684


silver and gold is only real money!


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Ιούλιος 23, 2016, 08:49:39 μμ »

[/glow][/quote]πιστευω οτι αυτη η σειρα αξιζει να βρισκεται στην συλλογη οποιουδηποτε συλλεκτη.Η ομορφια και η λεπτομερεια της σειρας ειναι και η διαφορα της σε συγκριση με καποιες αντιστοιχες. Κλείσιμο ματιού
[/quote]Μπραβο Μιλτο, εξαιρετικη παρουσιαση, πως θα μπορουσε βεβαια να υστερει σε κατι απο τη στιγμη που εχεις ασχοληθει και προσπαθησει τοσο πολυ να αναδειξεις αυτη την σειρα. Ο χρονος θα δειξει το μελλον της Χαμόγελο
[/quote]Σε ευχαριστω φιλε μου.Στην Ελλαδα δεν ειναι αρκετα δημοφιλης λογω κοστους.Οπως εχω γραψει και παραπανω ειναι απο της πιο δημοφιλης σε βορεια Αμερικη,Γερμανια.Εγω προσωπικα παντως ειμαι σιγουρος για το μελλον της για αυτο επενδυσα και εχω ολη την σειρα. Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
hagigeorgios
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 225


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Ιούλιος 23, 2016, 10:04:52 μμ »

Μιλτο συγχαρητηρια εκανες εξαιρετικη παρουσιαση. Εγω εχω ολη την σειρα εκτος του γοριλλα του 2008. Του πρωτου, του πιο ακριβου και πιο δυσκολου οπως ειπες και εσυ. Αλλα εχω μια ερωτηση. Παρακολουθωντας τις δημοπρασιες στο ebay του gorilla 2008 παρατηρησα οτι τα gilded κλεινουν πολυ χαμηλοτερα σε σχεση με τα κανονικα. Εχω δει να κλεινουν στα 120 εως 180 ευρω ενω τα κανονικα δεν τα βρισκεις κατα απο 250 ευρω.
Καταγράφηκε
miltos1819
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 684


silver and gold is only real money!


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Ιούλιος 23, 2016, 10:30:12 μμ »

Μιλτο συγχαρητηρια εκανες εξαιρετικη παρουσιαση. Εγω εχω ολη την σειρα εκτος του γοριλλα του 2008. Του πρωτου, του πιο ακριβου και πιο δυσκολου οπως ειπες και εσυ. Αλλα εχω μια ερωτηση. Παρακολουθωντας τις δημοπρασιες στο ebay του gorilla 2008 παρατηρησα οτι τα gilded κλεινουν πολυ χαμηλοτερα σε σχεση με τα κανονικα. Εχω δει να κλεινουν στα 120 εως 180 ευρω ενω τα κανονικα δεν τα βρισκεις κατα απο 250 ευρω.
Σε ευχαριστω.Παρατηρησα και εγω να κλεινουν πολλες δημοπρασιες στα gilded xαμηλα αλλα μετα απο μερικες μερες να ξαναβγαινουνε προς πωληση.Πολλοι πωλητες και εμποροι στο ebay εχουν 3,4,5 η και πιο πολλους λογαριασμους και οταν δουνε οτι δεν πιανουνε την επιθυμητη τιμη απλως τα πουλανε εικονικα στον εαυτο τους.Λογω μινταζ ειναι πολυ πιο δυσκολο να μαζεψεις ολα τα gilded.Eπομενως θεωρω οτι αν βγει καποτε καποιος πωλητης να πουλησει ολη την σειρα gilded θα πιασει διπλασια τιμη απο οτι αν εβγαινε να πουλησει την κανονικη σειρα.Εγω δεν σκεφτηκα καν να ξεκινησω να μαζευω τα gilded γιατι γνωριζα εκ των προτερων οτι μπορει να μην καταφερω ποτε να μαζεψω ολη την σειρα.Η αν τα καταφερνα το κοστος θα ηταν πολυ μεγαλυτερο και θα περνουσαν βεβαιως και πολλα χρονια ωσπου να γινει αυτο.
Καταγράφηκε
hagigeorgios
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 225


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Ιούλιος 24, 2016, 10:26:58 πμ »

Μιλτο δεν ξερω τι θα εκανες εσυ αλλα με την κασετινα που εβαλες φωτο (που δεν ειναι επισημη) με εβαλες σε σκεψη για το αν πρεπει να τα βγαλω απο το πλαστικο του νομισματοκοπειου και να τα βαλω σε καψουλες. Αλλα εχω την εντυπωση οτι πιθανον αργοτερα να χασουν μερος τις αξιας τους...
Καταγράφηκε
hagigeorgios
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 225


Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Ιούλιος 24, 2016, 10:34:05 πμ »

Επισης καπου πιο πανω αναφερφηκες οτι δεν βγαζουν μιλκ σποτ οπως πχ τα καναδεζικα. Εχω δει κομματια στο ebay μεσα στο επισημο πλαστικο του νομισματοκοπειου με μιλκ σποτ. Οχι πολλα αλλα 2-3 κομματια τα εχει παρει το ματι μου. Ευτυχως τα δικα μου ειναι μια χαρα!!!
Καταγράφηκε
Silverpanda
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 176



Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Ιούλιος 24, 2016, 03:15:10 μμ »

Συγχαρητήρια φίλε Μίλτο, εξαιρετική παρουσίαση για μία πολύ όμορφη σειρά!
Καταγράφηκε
miltos1819
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 684


silver and gold is only real money!


Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Ιούλιος 24, 2016, 08:12:06 μμ »

Επισης καπου πιο πανω αναφερφηκες οτι δεν βγαζουν μιλκ σποτ οπως πχ τα καναδεζικα. Εχω δει κομματια στο ebay μεσα στο επισημο πλαστικο του νομισματοκοπειου με μιλκ σποτ. Οχι πολλα αλλα 2-3 κομματια τα εχει παρει το ματι μου. Ευτυχως τα δικα μου ειναι μια χαρα!!!
τα milk spot τα συναντας κυριως στα πρωτα νομισματα της σειρας απο 08 εως 10.Αυτο οφειλεται καθαρα και μονο στην μητρα του νομισματοκοπειου.Απο την ζεβρα και μετα δηλαδη 2011 βελτιωθηκε κατα πολυ η ποιοτητα των εκδιδομενων νομισματων και σπανιως παρατηρουνται milk spot.Με την ευκαιρια που μου δινεις θελω να επισημανω στους φιλους και συλλεκτες που θα θελησουν να αγορασουν ενα απο τα πρωτα νομισματα της σειρας να προσεξουν πολυ και κυριως καποιους πωλητες του ebay.Δεν ειναι λογικο καποιοι εμποροι που πουλανε χιλιαδες νομισματα να πουλανε τον γοριλα του 08 και να εχουν μια μονο και σκοτεινη φωτογραφια χωρις περιγραφη της καταστασης του νομισματος.Εγω ωσπου να αγορασω τον δικο μου και να με ικανοποιει και η κατασταση του εκανα 4 χρονια.Ειχα δει ομως αρκετους στο ebay σε τραγικη κατασταση η με μια φωτογραφια μονο σκοτεινη που δεν φαινοταν σχεδον καθολου το νομισμα.Για αυτο ζητηστε απο τους πωλητες προτου αγορασετε να σας στειλουν στο email περισσοτερες και πιο ευκρινης φωτογραφιες.Αν δεν σας στειλουν μην αγοραζετε.
Καταγράφηκε
antonis chaniotis
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5488


Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Ιούλιος 24, 2016, 08:12:27 μμ »

Πολυ ωραια παρουσιαση Μιλτο και πολυ ομορφη σειρα....ηθελα και εγω να κανω  με τα kangarοo αλλα βαριεμαι τις φωτο  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
miltos1819
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 684


silver and gold is only real money!


Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Ιούλιος 24, 2016, 08:15:50 μμ »

Πολυ ωραια παρουσιαση Μιλτο και πολυ ομορφη σειρα....ηθελα και εγω να κανω  με τα kangarοo αλλα βαριεμαι τις φωτο  Σαρκασμός
Ευχαριστω Αντωνη.Οποτε βρεις χρονο θα με ενδιεφερε πολυ μια παρουσιαση της υπεροχης σειρας.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences