Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 09:18:04 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: MARIA THERESA THALER ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ  (Αναγνώστηκε 12716 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 29, 2012, 01:46:36 μμ »

παρτε ματι ενα ωραιο Proof απο το thaler της Marias Theresa κοιταξτε πατινα.

http://www.ebay.com/itm/AUSTRIA-1780-MARIA-THERESA-RESTRIKE-THALER-SILVER-COIN-PCGS-PR64-RAINBOW-TONED-/110873692349?pt=US_World_Coins&hash=item19d09648bd


μικρε βλεπω οτι εξελισεσαι

μπραβο
Καταγράφηκε

coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 29, 2012, 01:47:28 μμ »

Και η πατίνα μάλλον μούφα είναι! Άνεση
Ρε την τρέλανε την μπάρα ασημιού αυτός ρε! Σαρκασμός
Παίρνεις ένα ασημένιο νόμισμα καρακαθαρισμένο του κερατά,του φτιάχνεις πατίνα,το σλαμπάρεις,παίρνει ωραιότατο βαθμό,και μετά το μοσχοπουλάς και κονομάς! Κλείσιμο ματιού
Ωραία δουλειά αυτή! Γλώσσα

 Δεν μας εφτανε το προβλημα των πλαστων νομισματων , εχουμε και τις πατινες τωρα Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Προσωπικα δεν ειμαι λατρης των οξειδωσεωνστα νομισματα , φυσικα σε αλλους μπορει να αρεσει..........
Καταγράφηκε
strataras
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 334


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 29, 2012, 02:16:54 μμ »

Έχουμε από την μία τις μούφες νομίσματα της Τειρεσίας,επανακοπές σου λέει Restrike! Θυμός
Αγοράζω ένα Restrike που έχει ανατυπωθεί το 2012,το στέλνω για πιστοποίηση,βγάζει MS-70,και η ημερομηνία αντί για 2012 γράφει 1780,και το πουλάω 50.000 ευρώ και κονομάω!!! Έκπληξη
Έχουμε από την άλλη τις μούφες πατίνες! Απορία
Και για να τριτώσει το κακό,έχουμε και τις αηδίες που γράφουν οι εταιρίες πιστοποίησης! Θυμός
MS-64+.Τι πάει να πει MS-64+!Είναι το νόμισμα για MS-64,το γράφεις MS-64,είναι μία κατάσταση παραπάνω,το γράφεις MS-65.MS-64+ δεν υπάρχει.Ολίγον έγκυος δεν υπάρχει.Ή είσαι έγκυος,ή δεν είσαι! Γλώσσα
Σε 2-3 χρόνια θα βγάζουν καταστάσεις MS-64(2/3),MS-64(3/4)!  Έκπληξη
Αλλά έτσι είναι.Τους έχουν κάνει μάγκες αυτούς.Πριν 7-8 χρόνια δεν υπήρχαν,και τώρα πιστοποιούν 3-4 εκατομμύρια νομίσματα τον χρόνο.Και κάθονται και μας δουλεύουν ψιλό γαζί! Ντροπή
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 29, 2012, 02:20:54 μμ »

Φανταζεσαι πλαστο σλαμπαρισμενο με ενδειξη ms 65 +3\4!!! Γλώσσα
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 29, 2012, 02:37:12 μμ »

-TO νομισμα δεν ειναι μουφα.Γραφει απο κατω καθαρα restrike.
-Το αυστριακο νομισματοκοπειο το εχει παραδοση να κοβει ιστορικα νομισματα για συλλεκτες μεχρι και σημερα.Αυτο ειναι το καλυτερο παρα να κοβει καθε λιγο και λιγακι νομισματα για επετειους ανευ σημασιας.Δεν εχει την διαθεση να εξαπατησει κανενα.
-Η πατινα ειναι αληθινη.εινια ομοιομορφη,τα χρωματα ειναι στρωτα και σε ομοκεντρους κυκλους και ακριβως στους τονους που πρεπει.Το οτι ειναι restrike δεν σημαινει οτι κοπηκε εχτες.Το πιθανοτερο ειναι να ειναι τουλαχιστον 40 ετων.Ενα ασημενιο νομισμα 40 ετων οτι και να κανειο κανεις θα παρει πατινα.Ειναι αναποφευκτο.Τα νομισματα που βλεπετε πεντακαθαρα και ειναι 120-130 χρονων εχουν βουτηχτει και ξαναβουτηχτει στο....
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Μάιος 29, 2012, 02:41:33 μμ »

Kανενας δεν ειπε οτι ειναι πλαστο το νομισμα.
Οσο για την πατινα......αγορασε ενα σημερα, και ελα σε 40 χρονια να μου το δειξεις ........
Επιλεον 40.....μπορει.....ισως ......μαλλον....εγω δεν νομιζω , kαι σιγουρα δεν το αγοραζω.
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 29, 2012, 02:51:48 μμ »

Δεν νομιζεις οτι πολυ < RAINBOW > εχει πεσει στην ολιγοχρονη ζωη μας;;;;
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Μάιος 29, 2012, 03:24:00 μμ »

οι κανονικες θηρεσιας του 1780,οι λεγομενες -μπουργκας-στοιχιζουν, σε εξαιρετικη κατασταση, 100-150ευρω το κομματι, το πολυ!!!εχουν τεραστιο αριθμο κοπης,αφου η αυστριακη αυτοκρατορια, κατειχε την μιση ευρωπη.τωρα οι επανακοπες που κοβονται,απο τον γιο της,φραγκισκο ιωσηφ μεχρι και σημερα,σε διαφορες συσκευασιες, σε ειδικα πλεξι-γκλας γκλας,BU,προυφ,κλπ,ποσο να ανεβουν?οπως και να εχει,ειναι ομορφο νομισμα,γιαυτο σχεδον ολοι οι συλλεκτες  σχεδον, εχουν ενα δειγμα!οσο για επενδυση χρηματων?το αφηνω ασχολιαστο!αγοραστε μια γνησια,και μετα πουληστε την,για να δειτε την σχεση, αγορας πωλησης που υπαρχει!ποσο μαλλον,οι επανακοπες?καποτε ειχα αρχισει να συλλεγω, ποικιλιες απο το 1740, που κοπηκε η πρωτη,αλλα μετα τις πρωτες 16,συν τις επανακοπες,μιλανου,ρωμης,σικελιας,βιεννης του 1780, με διαφορα αρχικα χαρακτων στον θυρεο,σκετες,κλπ του 1780,ειχα φθασει σχεδον τις 40!!! και ακομη ημουν στην αρχη!οσο για σπανιες,μερικες δεν βρισκωνται ουτε σε μουσεια της αυστριας.η θηρεσια ειναι ενα απο τα πιο αναγνωρισιμα, παγκοσμια νομισματα,αλλα για συλλογη ειναι πονεμενη ιστορια!!!χαιρετω,γιαννηςτ.ΥΓ.στην ελλαδα υπαρχουν αρκετοι συλλεκτες με σπανιες θηρεσιες,οπως ο εξπερ στο ειδος,προεδρος της πνε,αγαπητος φιλος, αιμιλιος ζιλιερον!αυτα για την ευσωμη, αλλα παντοδυναμη στην εποχη της,1740-1780 αυτοκρατειρα μαρια θηρεσια!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 29, 2012, 09:03:10 μμ από giannist » Καταγράφηκε
AndreasB
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 178



Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Μάιος 29, 2012, 04:54:51 μμ »

δηλαδη γιαννη θελεις να πεις οτι με 100 ευρω βρισκεις αυθεντικο πιστοποιημενo thaler marias theresa?
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Μάιος 29, 2012, 07:10:10 μμ »

Δεν νομιζεις οτι πολυ < RAINBOW > εχει πεσει στην ολιγοχρονη ζωη μας;;;;
εχει πεσει πολυ rainbow αγαπητε Σωτηρη γιατι πλεον ο συλλεκτης μεσω του διαδικτυου μπορει να ρωτησει να μαθει.Το πρωτο που του λενε ολοι ειναι να μην  τα πειραξει τα νομισματα του καθολου.Παλιοτερα οι μπαρμπαδες βουτουσαν και ετριβαν,βουτουσαν και ετριβαν για αυτο δεν εβλεπες νομισμα με οξειδωση.Το ασημι ειναι μεταλλο που πατιναρεται-οξειδωνεται ευκολα.Κομματια της συλλογης μου σε καρτελακια μεσα σε πεντε χρονια αρχισαν να χρυσιζουν στην περιμετρο.σλαμπαρισμενα κερματα παλιες πιστοποιησες,μεσα στο πλαστικο που ειναι τοσο προφυλαγμενο απο εξωτερικες συνθηκες και παλι παιρνει χρωμα.Δεν εχει παρα να δει κανεις κερματα μεσα σε slab Anacs, παλιο ασπρο
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Μάιος 29, 2012, 08:23:56 μμ »

δηλαδη γιαννη θελεις να πεις οτι με 100 ευρω βρισκεις αυθεντικο πιστοποιημενo thaler marias theresa?
αν κατεβεις αθηνα, σε καταστηματα γνωστων εμπορων, θα βρεις ποικιλια πλεον,λογω οικονομικης δυσπραγιας.αρκει μονο να ξερεις να αναγνωριζεις τους τυπους,ειδικα τα κρονενταλερ(ολανδοβελγικες κτισεις της αυστριας)αρχιζουν απο 80-100 ευρω και ειναι γνησιες κοπες,δηλαδη οχι επανακοπες,του 1765 τις λεγομενες ,-g-που ειναι πεντε υποποικιλιες,κλπ.αν θες? παρε με τηλ,να παμε μαζι σε καταστηματα.που εχω καποια πειρα,η οποιονδηποτε φιλο νομιζεις.το ιντερνετ δεν το εμπιστευομαι,γιατι οπως λεει ο αναργυρος με τις πατινες,κλπ υπαρχουν πολλες μπανανοφλουδες,ενω τα καταστηματα ειναι επωνυμα,και με αρκετα χρονια αναγνωρισης.χαιρομαι που καταλαβες, τι γινεται με το νομισμα,δεν θελω να εχω αντιδικιες με κανεναν,ουτε να κανω τον δασκαλο,αλλα η συλλογη θελει υπομονη, και συνετα βηματα,σε χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
AndreasB
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 178



Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Μάιος 29, 2012, 08:35:55 μμ »

γιαννη αν με βγαλει ο δρομος προς αθηνα βεβαια θα ειδοποιησω πολλα ατομα απο εδω να βρεθουμε να συζητησουμε να παρω καποιες πληροφοριες και φυσικα να σας γνωρισω και απο κοντα και να παρω και κανα καλο νομισματακη με οτι με φτανει η τσεπη τοτε.αν εχεις γιαννη κανα αυθεντικο Thaler της Mariaσ theresa ποσταρε μια φωτο να δω πως ειναι.
Καταγράφηκε
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Μάιος 29, 2012, 08:39:15 μμ »

γιαννη αν με βγαλει ο δρομος προς αθηνα βεβαια θα ειδοποιησω πολλα ατομα απο εδω να βρεθουμε να συζητησουμε να παρω καποιες πληροφοριες και φυσικα να σας γνωρισω και απο κοντα και να παρω και κανα καλο νομισματακη με οτι με φτανει η τσεπη τοτε.αν εχεις γιαννη κανα αυθεντικο Thaler της Mariaσ theresa ποσταρε μια φωτο να δω πως ειναι.

κανενα
ολη τη σειρα εχει
Καταγράφηκε

giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Μάιος 29, 2012, 08:59:11 μμ »

που εισαι λεο?την κυριακη θα σου φερω το νομισμα, που σου ελεγα!θα κατεβεις?αντρεα εχω σαν αρχη να τα δειχνω ζωντανα, οσα νομισματα εχω?οταν με το καλο! σε φερει ο δρομος σου αθηνα,θα  δεις ιδιοις ομασι,και οχι παραλια οπως την αλλη φορα, με το τριανταρι!!!αν εχεις δει, απο την αρχη που γραφτηκα στο στεκι,δεν εχω αναρτησει,ουτε μια τρυπια πενταρα,μονο το αβαταρ μου,συλβεστρο βαλλεριο,1694-1700,βενετια, σχεδον ακυκλοφορητο.οσοι εχουν δει νομισματα μου γνωριζουν,οπως ο ενοχλητικος ltzortzak,σε χαιρετω,οπως και τον αδελφο μου λεωνιδα,και φυσικα ολην την παρεα.γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Μάιος 31, 2012, 08:41:06 πμ »

Δεν νομιζεις οτι πολυ < RAINBOW > εχει πεσει στην ολιγοχρονη ζωη μας;;;;
εχει πεσει πολυ rainbow αγαπητε Σωτηρη γιατι πλεον ο συλλεκτης μεσω του διαδικτυου μπορει να ρωτησει να μαθει.Το πρωτο που του λενε ολοι ειναι να μην  τα πειραξει τα νομισματα του καθολου.Παλιοτερα οι μπαρμπαδες βουτουσαν και ετριβαν,βουτουσαν και ετριβαν για αυτο δεν εβλεπες νομισμα με οξειδωση.Το ασημι ειναι μεταλλο που πατιναρεται-οξειδωνεται ευκολα.Κομματια της συλλογης μου σε καρτελακια μεσα σε πεντε χρονια αρχισαν να χρυσιζουν στην περιμετρο.σλαμπαρισμενα κερματα παλιες πιστοποιησες,μεσα στο πλαστικο που ειναι τοσο προφυλαγμενο απο εξωτερικες συνθηκες και παλι παιρνει χρωμα.Δεν εχει παρα να δει κανεις κερματα μεσα σε slab Anacs, παλιο ασπρο


Αναργυρε δεν ξερω τι να πω. Τα πιο παλια ασημενια που εχω στην κατοχη μου ειναι 5-6 κομματια ,τα οποια τα κατεχω απο το 77 ή 78(δεν ειμαι σιγουρος).
Ουτε πρασινα  οτε μωβ  ουτε κοκκινα!!!!
Φαινεται εγω κατουρησα στο πηγαδι Απορία
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences