Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 03:22:06 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αριστειδης Γλυκας  (Αναγνώστηκε 5574 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
θοδωρης
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 680


Προφίλ
« στις: Σεπτέμβριος 06, 2016, 03:48:20 μμ »

καλησπέρα σας! επειδή είμαι ασχετος επι του θεματος εργων τεχνης... εχει μηπως κανεις τις γνώσεις να μου πει αν ο εν λόγο ζωγραφος έχει ζήτηση στα εργα του στην σημερινή εποχη ?
υπαρχει ενας πίνακας του, στο σπιτι μιας Θείας μου και μου ζήτησε να μαθω...
Καταγράφηκε
tats16
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 844


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 06, 2016, 09:13:38 μμ »

Στη σημερινή εποχή , δεν νομιζω να έχει ζήτηση .....Πάντως κατά το παρελθόν που τα έργα τέχνης πηγαιναν καλα σαν αξιόλογος ζωγράφος που ήταν  , ειχαν άξια τα έργα του
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5191

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 06, 2016, 11:32:36 μμ »

πριν από 7 μήνες γνωστός και φίλος πράκτορας από τον Πειραιά αγόρασε με 2700 ευρώ,τέμπερα και
πλέον κοσμεί το γραφείο του.(προσωπικά πιστεύω ότι τον πήρε πολύ καλή τιμή)
τα έργα του Γλύκα πιστεύω ότι έχουν ζήτηση ακόμα. Με μειωμένη τιμή φυσικά,αλλά έχουν.
Και πιστεύω ότι αυτό οφείλετε στη ζήτηση από πολλούς εφοπλιστικούς κύκλους.

ΥΓ δεν έχει ακουστεί κάτι περί Γλύκα και πλαστούς. Αλλά καλού κακού κάνε έναν έλεγχο. Δεν μήπως είναι
και οφσετ!! Σαρκασμός
Καταγράφηκε
θοδωρης
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 680


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 07, 2016, 09:04:44 πμ »

πριν από 7 μήνες γνωστός και φίλος πράκτορας από τον Πειραιά αγόρασε με 2700 ευρώ,τέμπερα και
πλέον κοσμεί το γραφείο του.(προσωπικά πιστεύω ότι τον πήρε πολύ καλή τιμή)
τα έργα του Γλύκα πιστεύω ότι έχουν ζήτηση ακόμα. Με μειωμένη τιμή φυσικά,αλλά έχουν.
Και πιστεύω ότι αυτό οφείλετε στη ζήτηση από πολλούς εφοπλιστικούς κύκλους.

ΥΓ δεν έχει ακουστεί κάτι περί Γλύκα και πλαστούς. Αλλά καλού κακού κάνε έναν έλεγχο. Δεν μήπως είναι
και οφσετ!! Σαρκασμός

καλημερα! γνωριζεις απο που τον αγορασε? 100% σωστος, εδω και περιπου 100 χρονια ηταν  σε σπιτι στις Οινουσες...
Καταγράφηκε
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 07, 2016, 09:12:51 πμ »

θοδωρης καλημέρα, από ότι κοίταξα πιθανόν να μπορεί να σε βοηθήσει αυτός: http://www.vergosauctions.com/ , είδα ότι έχει δημοπρατήσει αρκετά έργα του
Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5191

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 07, 2016, 07:14:28 μμ »

πριν από 7 μήνες γνωστός και φίλος πράκτορας από τον Πειραιά αγόρασε με 2700 ευρώ,τέμπερα και
πλέον κοσμεί το γραφείο του.(προσωπικά πιστεύω ότι τον πήρε πολύ καλή τιμή)
τα έργα του Γλύκα πιστεύω ότι έχουν ζήτηση ακόμα. Με μειωμένη τιμή φυσικά,αλλά έχουν.
Και πιστεύω ότι αυτό οφείλετε στη ζήτηση από πολλούς εφοπλιστικούς κύκλους.

ΥΓ δεν έχει ακουστεί κάτι περί Γλύκα και πλαστούς. Αλλά καλού κακού κάνε έναν έλεγχο. Δεν μήπως είναι
και οφσετ!! Σαρκασμός

καλημερα! γνωριζεις απο που τον αγορασε? 100% σωστος, εδω και περιπου 100 χρονια ηταν  σε σπιτι στις Οινουσες...


αγαπητέ φίλε δεν μπορώ να το κάνω αυτό,εκτός και μόνο αν πάρω την άδεια του πωλητή αλλά και
του αγοραστή. Επίσης αν όπως λές θα ήταν ενδιαφέρον να βλέπαμε και εμείς μία φωτογραφία
από τον πίνακα σου. Μιας και είναι τόσο πολύ παλιός αλλά και άγνωστος,λογικά!!!!
και τις διαστάσεις φυσικά.
Καταγράφηκε
θοδωρης
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 680


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 08, 2016, 11:41:38 πμ »

ρωταω αν τον αγορασε απο καποια γκαλερι η απο καποιο οικο που κανει δημοπρασιες, οχι το ονοματεπωνυμο των ιδιοκτητων.
Δεν ειναι δικος μου ο πινακας, οπως ειπα στο πρωτο ποστ.
Η μονη διαθεσιμη φωτο που εχω τωρα ειναι  η παρακατω, που δειχνει μονο την υπογραφη.
70 x 50 ειναι οι διαστασεις του.
Καταγράφηκε
tats16
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 844


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 08, 2016, 03:06:49 μμ »

Ο πινακα δειχνει με μεγάλη πιθανότητα αυθεντικός , αλλά όπως σου ειπα θα εισαι πολύ τυχερός αν πιάσει τιμη πάνω από 500 ευρω από κάποιον σχετικό με την ναυτιλια . Αλλιώς υπολόγιζε κάποιο 100αρικο και αν ..... Δυστυχώς .....
Καταγράφηκε
θοδωρης
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 680


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 08, 2016, 03:54:25 μμ »

Ο πινακα δειχνει με μεγάλη πιθανότητα αυθεντικός , αλλά όπως σου ειπα θα εισαι πολύ τυχερός αν πιάσει τιμη πάνω από 500 ευρω από κάποιον σχετικό με την ναυτιλια . Αλλιώς υπολόγιζε κάποιο 100αρικο και αν ..... Δυστυχώς .....

εχω βρει ηδη προσφορα για 1,000 απο μια Γκαλερι στο κολωνακι και 850 απο μια αλλη.
την θεία δεν την ενδιαφερει να τον δωσει....( αν της ελεγα κανα βαρυ νουμερο θα το σκεφτοταν βεβαια)
απλα οπως ειπα δεν εχω καμια γνωση επι του θεματος και μπηκα απο περιέργεια στην αναζητηση, οταν ειδα παλιες δημοπρασιες με εξωφρενικα νουμερα.
Καταγράφηκε
tats16
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 844


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 08, 2016, 09:20:04 μμ »

Ειλικρινά αν ειχα τον πινακα και μου έδιναν 1000 θα τον έδινα ...χτες !.....
Άλλωστε με τα 1000 θα μπαρούσα να αγοράσω έργο πολύ αξιόλογων και πιο γνωστων ζωγράφων ...
Συμπληρωματικα να πω ότι αφού ξεκινησε η κριση , ο οικος Δημοπρασιων του Βέργου εβγαλε 3 έργα του Γλύκα το 2011 που εμειναν δυστυχώς απούλητα .
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 08, 2016, 09:29:14 μμ από tats16 » Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5191

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 08, 2016, 09:46:47 μμ »

Μήπως θυμάσαι αρχική τιμή;
Καταγράφηκε
estet
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 261


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 08, 2016, 10:31:14 μμ »

Νομίζω ότι ο φίλος εννοεί μια δημοπρασία που είχε γίνει τον Μάρτιο του 2011, στο Ζάππειο.
Τα έργα του Γλύκα ήταν από τα λίγα που δεν πουλήθηκαν, αν θυμάμαι σωστά η εκτίμηση του οίκου ήταν τουλάχιστον 2000 - 3000 ευρώ.
Καταγράφηκε
tats16
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 844


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 08, 2016, 11:09:06 μμ »

Σωστά. Αυτή ήταν η Εκτιμηση για έργα με πάρομοιασδήποτε διάσταση. Στο μεταξυ σπό το 2011 οι τιμες έχουν πάει πάνω πάνω από 4 φορες κάτω .....
 
Καταγράφηκε
θοδωρης
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 680


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 09, 2016, 08:33:24 πμ »

Ειλικρινά αν ειχα τον πινακα και μου έδιναν 1000 θα τον έδινα ...χτες !.....
Άλλωστε με τα 1000 θα μπαρούσα να αγοράσω έργο πολύ αξιόλογων και πιο γνωστων ζωγράφων ...
Συμπληρωματικα να πω ότι αφού ξεκινησε η κριση , ο οικος Δημοπρασιων του Βέργου εβγαλε 3 έργα του Γλύκα το 2011 που εμειναν δυστυχώς απούλητα .

αν ηταν δικος μου, θα τον εδινα και εγω και θα πηγαινα να παρω εναν ωραιο θυρεο που εχω δει...
η θεια εχει την αποψη της & δεν το δινει, προτιμα να τον βλεπει καθε μερα!
Καταγράφηκε
estet
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 261


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 09, 2016, 09:06:43 πμ »

Εγώ θα τον κρατούσα πάντως, είναι μια επένδυση κυρίως βέβαια όταν έρθουν καλύτερες μέρες στην Ελλάδα...
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences