Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 08:39:55 πμ
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 7
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΠΟΡΙΕΣ ΕΠΙ ΤΩΝ ΜΚΕ ΕΔΩ  (Αναγνώστηκε 62579 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
trifonas
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 47


Προφίλ
« Απάντηση #45 στις: Ιανουάριος 11, 2017, 03:10:02 πμ »

Η συλλογή είναι όμορφη αλλά η τιμή είναι τραβηγμένη απ' τα μαλλιά. Μπορεί να κάνω λάθος αλλά ίσως να είναι δύσκολο να βρει κάποιος κάτι πολύ ιδιαίτερο στη συγκεκριμένη συλλογή. Τα περισσότερα κομμάτια έχουν τέσσερα περιθώρια και υπάρχουν κάποια ωραία Παρισινά. Θα είναι ενδιαφέρον να πει κάποιος φίλος αν βλέπει κάτι άλλο που να είναι άξιο λόγου. Ενδεχομένως να υπάρχουν κανα δυο γκροσειγ αλλά φοβάμαι ότι τα χρώματα δεν είναι ρεαλιστικά.

 Αν κοιτάξεις και τις άλλες τιμές στις δημοπρασίες του ίδιου πωλητή με ΜΚΕ, θα δείς ότι είναι εξίσου εξωφρενικές. Αν η συγκεκριμένη συλλογή άρχιζε από μια λογική/χαμηλή τιμή, είναι σχεδόν σίγουρο ότι η τιμή πώλησης θα ήταν πολύ μικρότερη απ' τις 7.000. Μάλιστα αν δοκίμαζε κανείς να πουλήσει τα συγκεκριμένα γραμματόσημα ένα ένα τότε πάλι η συνολική τιμή θα ήταν πολύ μικρότερη απ' αυτή που ζητά ο πωλητής. Πριν από κάποιο καιρό είχε εμφανιστεί στο eBay μια πραγματικά αξιόλογη συλλογή (κράτησα τις φωτογραφίες για σημείο αναφοράς) αλλά ο πωλητής την κατέβασε πριν να ολοκληρωθεί η δημοπρασία.
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #46 στις: Ιανουάριος 11, 2017, 11:10:14 πμ »

Ολα αυτα ειναι μεγαλο θεμα συζητησης. Στον Καραμητσο αν βγαινανε ενα ενα τα κομματια μπορει να κλεινανε εκει αθροιστικα. Η τιμη για ebay ειναι μεγαλη. Παντα παιζει ρολο ποιος ειναι ο πωλητης και η αξιοπιστια του.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
trifonas
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 47


Προφίλ
« Απάντηση #47 στις: Ιανουάριος 11, 2017, 02:03:50 μμ »

Αγαπητέ heretic, να σου πω την αλήθεια μου γεννήθηκε κι εμένα η ίδια απορία και η διαισθησή μου μου λέει ότι ο Καραμήτσος θα έδινε τιμές εκκίνησης που θα αντιστοιχούσαν σε πολύ χαμηλότερο άθροισμα. Χώρια που πολλά απ' αυτά τα γραμματόσημα θα τα πούλαγε σα σύνολα για πολύ χαμηλές τιμές. Αυτό που θα μπορούσαμε να συζητήσουμε εδώ στο στέκι είναι αν υπάρχουν κομμάτια τα οποία να χρήζουν κάποιας ιδιαίτερης προσοχής.

Για του λόγου το αληθές, ρίξτε μια ματιά στην παρακάτω δημοπρασία του ίδιου πωλητή:

http://www.ebay.com/itm/351010619799?_trksid=p2055119.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

Τα ίδια κομμάτια ο Καραμήτσος θα τα έδινε σαν γκρούπ με πολύ χαμηλές τιμές. Πολλά απ' αυτά δε θα τα έβαζε καθόλου.

Επί τη ευκαιρία, τα βιντεάκια σου στο youtube είναι καταπληκτικά. Ελπίζω να συνεχίσεις την προσπάθεια και να συμπεριλάβεις και εξειδικευμένα βίντεο για ΜΚΕ.
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Ιανουάριος 11, 2017, 02:19:19 μμ »

Οντως το λαχνο που εδειξες τωρα ουτε καν μπηκα στη διαδικασια να τον κοιταξω προσεκτικα, οι καταστασεις ολες πολυ χαλια, ο Καραμητσος σιγουρα δε θα τα εβαζε σε δημοπρασια, ή εστω αν τα εβαζε θα τα εβαζε ως λοτ μελετης. Η τιμη τραγικη που βαζει ο τυπος.
Παντως κομματια οπως πχ 60 λεπτα Αθηναικο σφραγισμενο, ο Καραμητσος δε το ριχνει κατω απο 20 ευρω σε καλη κατασταση ή ακομα και το 10 λεπτα red-orange 1880-86 , κατω απο 20 με τιποτα, ενω στο ebay αν εισαι τυχερος μπορεις να τα βρεις πολυ φθηνα. Ειναι μεγαλο ρισκο, αλλες φορες πιανει, αλλες οχι.
Δες εδω πχ..
http://www.ebay.com/itm/381903515910?_trksid=p2055119.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

Κατ εμε ευκαιριαρα, αν τα εβγαζε ενα ενα ο Καραμητσος τοτε θα ανεβαιναν πολυ παραπανω. Αλλα σιγουρα στο ebay δε μπορεις να δεις την πισω πλευρα, να δεις ελατωμματα, και ολα αυτα, οποτε προφανως συνυπολογιζονται ολα στην τελικη τιμη.
Ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια για τα βιντεο, η αληθεια ειναι οτι εχω καιρο να κανω, γενικως δε βλεπω μεγαλο ενδιαφερον και με εχει αποθαρρυνει αυτο. Ισως ξεκινησω παλι οταν εχω την αναλογη διαθεση.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
trifonas
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 47


Προφίλ
« Απάντηση #49 στις: Ιανουάριος 11, 2017, 02:40:49 μμ »

Δημήτρη, νομίζω ότι η σύγκριση που κάνεις είναι αρκετά χρήσιμη. Η τιμή της δημοπρασίας που ανέβασες είναι νομίζω καλή για τον αγοραστή (είμαι σίγουρος ότι θα υπάρξουν διαφωνίες επ' αυτού). Η γενική εικόνα των γραμματοσήμων είναι λίγο χειρότερη απ' αυτή των 7.000 αλλά νομίζω ότι η τελική τιμή αποδεικνύει ότι ο πωλητής της πρώτης δημοπρασίας που συζητήσαμε, θα πρέπει να κατεβάσει κατά πολύ την τιμή αν θέλει να πουλήσει.

Η ποιότητα της εικόνας στα βίντεο σου είναι εκπληκτική και η σαφήνεια με την οποία εξηγείς τα πάντα αξιοθαύμαστη. Αν έφτιαχνες εξειδικευμένα βίντεο για ΜΚΕ, μπορεί να μην τα έβλεπαν χιλιάδες αλλά αυτοί που θα τα έβλεπαν θα τα εκτιμούσαν αφάνταστα. Πρώτ' απ΄ όλα γιατί δεν υπάρχει τέτοιο υλικό! Και κατά δεύτερο λόγο ενδεχομένως να προσέλκυαν κόσμο που δεν ξέρει πολλά για ΜΚΕ.
Καταγράφηκε
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #50 στις: Ιανουάριος 11, 2017, 03:10:48 μμ »

Αυτό που θα μπορούσαμε να συζητήσουμε εδώ στο στέκι είναι αν υπάρχουν κομμάτια τα οποία να χρήζουν κάποιας ιδιαίτερης προσοχής.

Φοβερό εύρος & χρωματικό φάσμα με κομμάτια σε άρτια κατάσταση.
Η τιμή είναι κάτι σχετικό, όταν ο Καραμήτσος φτάνει εδώ

https://www.karamitsos.com/auctionLot.php?auction=572&lot=364544&noBack

γιατί να μην πουλήσει ο Γερμανός εκεί;
Ας ευχηθούμε σε όλον τον κόσμο να πουλάει ακριβά και να αγοράζει φτηνά.
Το πρόβλημα είναι το αντίστροφο.
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #51 στις: Ιανουάριος 11, 2017, 04:23:01 μμ »

Καταρχην , να αναθεωρησω λιγο για το 2ο λοτ που εστειλε ο triffonas μιας και δεν ειδα οτι εχει 200 κεφαλες, αλλα εν πασει περιπτωσει , ειναι ολες β και γ διαλογης, οποτε η τιμη των 500 ευρω κρινεται απλα λογικη.
Τρυφωνα σε ευχαριστω παρα πολυ για τα καλα σου λογια, το εκτιμω παρα πολυ! Για ΜΚΕ πιστευω οτι η παρουσιαση ειναι δυσκολη. Καταρχην δεν εχω βρει ακομα τροπο ωστε να απεικονιστουν με σαφηνεια οι παμπολλες χρωματικες αποχρωσεις. Τα βιντεο μου ειναι σε φως ημερας, με καλες συνθηκες βεβαια αλλα δεν ειμαι σιγουρος κατα ποσο μπορουν να αναδειξουν τη διαφορα orange και yellow orange πχ..Κατα 2ον, οι γνωσεις μου και η συλλογη μου ακομα ειναι σε χαμηλο επιπεδο για ΜΚΕ. Χρειαζεται πολυ πολυ υλικο ωστε να γινουν οι καταλληλες συγκρισεις. Ομως να εισαι σιγουρος οτι θα το επιχειρησω καποια στιγμη Κλείσιμο ματιού
Ο Βασιλης εχει δικιο οσον αφορα τον Καραμητσο. Αν τα εβγαζε χωρια τα κομματια μπορει και να ξεπερνουσαμε τις 7 χιλιαδες. Απλα δε ξερω αν ο πωλητης αυτος εχει κατ ελαχιστο την αξιοπιστια και το pedigree του Καραμητσου ωστε να παιξει στο ιδιο ευρος τιμων.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #52 στις: Ιανουάριος 12, 2017, 12:39:35 μμ »

Πάντως για να προσθέσω και εγώ την γνώμη μου η  συλλογή που ανέβασε ο pklink,και της έριξα μια γρήγορη ματιά,είναι σίγουρα αξιόλογη,με τη σκέψη ότι είναι μια παλιά έτοιμη συλλογή που ίσως ο Γερμανός πωλητής δεν γνωρίζει τα πολλά μυστικά που κρύβουν οι ΜΚΕ και σε αυτή τη περίπτωση να φανεί καλή η τιμή.
Τώρα σε σύγκριση με την προηγούμενη μeγάλη συλλογή του harris που είδαμε πρόσφατα,στη σύγκριση θεωρώ καλύτερη τη δεύτερη,εκεί, όπως πολύ σωστα επισημαινει ο trifonas, είχαμε τουλάχιστον δύο σπανιότητες σε μια πρώτη ματιά,ενώ εδώ δεν διακρίνω κάτι το εξαιρετικό.
Αλήθεια εμένα μόνο μου φάνηκε περίεργος ο ΑΕ σε ένα 40λεπτο ?
Καταγράφηκε
pklink
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 59


Προφίλ
« Απάντηση #53 στις: Ιανουάριος 16, 2017, 11:23:40 μμ »

Να υποθέσω ότι είναι το 40λεπτο το πρώτο κατά σειρά στην ομάδα των 40λ στην ευθεία της λέξης "PROBE". Αν και δύσκολα θα μπορούσα να το ξεχωρίσω λόγω απειρίας μήπως το "0" είναι ανάστροφο ?

Αλήθεια πως σας φαίνεται η https://goo.gl/8akROK ; Έκλεισε σε τελική τιμή 40. Μου άρεσε ιδιαίτερα το κομμάτι με σφραγίδα ΙΙ αν δεν κάνω λάθος 10λ στο κέντρο. "ΓΑΛΑΞΕΙΔΙΟΝ".

Έχει κάποια καλά και άλλα όμως όχι τόσο καλής ποιότητας, τουλάχιστον από όσο μπορώ να διακρίνω. Η φωτο είναι από το ebay για αυτό και όχι καλή. Προσπάθησα να την βελτιώσω όσο μπορούσα.Χαμόγελο
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #54 στις: Ιανουάριος 17, 2017, 11:00:58 μμ »

Αγαπητέ pklink μου φαίνεται πως πρέπει να δω πολύ σοβαρά το ebay,με την οπτική του πωλητή,αυτή η συλλογή 40ε?
Προσωπικά δεν την κοστολογώ πάνω από 8 ευρώ....
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #55 στις: Ιανουάριος 18, 2017, 12:51:51 πμ »

Το πενταλεπτο πανω πρεπει να ναι σκουρο πρασινο 75-80, φαινεται αρκετα καλο κομματι, με τιμες Καραμητσου θα επιανε 10 ευρω. Το δεκαλεπτακι με το Γαλαξειδιον ωραιο, αλλα οχι πανω απο 3-4 ευρω. Απο εκει και περα φαινεται οτι το πρωτο 40λεπτο ειναι προσωρινων εκδοσεων γιατι μαλλον διακρινονται ιχνη περιγυρου, βεβαια ειναι ελατωμματικο. Αν εξαιρεσουμε και το πλαστο κατω δεξια, τα υπολοιπα δε λενε τιποτα ιδιαιτερο. Με τιμες Καραμητσου τα 40 ευρω ειναι λογικη τιμη, με τιμες ebay σιγουρα ακριβο λοτ.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #56 στις: Ιανουάριος 18, 2017, 11:17:04 πμ »

Βλέποντας την κακή ποιότητα,δυο,τρία έχουν πλήρη περιθώρια,επι το πλείστον 1880-86 έκδοσης,ένα πλαστό,τρία δ΄διαλογής,ε,δεν θα έχουν και λεπτύνσεις,τσακίσματα,ίσως και κάποιο repair στη πίσω πλευρά...και τα 8 ευρώ πολλά είναι....
Μαζέουντας τέτοιες ΜΚΕ ο αφελής συλλέκτης και κάνοντας κάποια στιγμή μια συλλογή,στη περίπτωση της πώλησης ή ακόμα χειρότερα της εκτίμησης από κάποιον έμπειρο συλλέκτη θα πέσει από τα σύννεφα...
Γράφω χειρότερα για την εκτίμηση καθώς μετά την εξέταση σίγουρα θα απογοητευτεί για την ενασχόληση που είχε με τις ΜΚΕ,και ή δεν ξανασχοληθεί ή μπορεί και να διαβάλλει γενικώς το να μαζεύει κάποιος ΜΚΕ,φαντάζοναι του στυλ''χαμένα λεφτα και κόπος,απατεώνες,δύσκολα γραμμ-που είναι-,υπερεκτιμημένα,ας μαζέψω τραίνα και πουλιά....
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #57 στις: Ιανουάριος 18, 2017, 11:24:39 πμ »

Πανο, για μενα ολα κρινονται απο το 40λεπτο, το οποιο ειναι δυσκολο γραμματοσημο, και εστω και σε αυτη την κατασταση διατηρει καποια αξια, και απο το 5λεπτο 75-80 που επισης ειναι δυσκολο. Τα 40 ειναι πολλα συμφωνω, αλλα τα 8 ευρω ειναι πολυ λιγα, πιστευω κανα 20αρι ειναι μια fair τιμη, πιστευω αυτα τα 4 γραμματοσημα που ανεφερα αξιζουν τοσο σε καλες καταστασεις (και με το 40λεπτο στην κατασταση που φαινεται).
Ο συγκεκριμενος πωλητης ο Βελγος βεβαια εχει σε μενα κακο παρελθον, ειχα αγορασει ενα παρομοιο λοτ σε ακριβη τιμη, φαινοταν πολλα υποσχομενο, αλλα οταν το παρελαβα, σχεδον ολα τα γραμματοσημα στην πισω πλευρα ειχαν τσακισεις-λεπτυνσεις εντεχνα αποκρυπτομενες στις φωτογραφιες. Σε αξιωση μου για αλλαγη δεν απαντησε καν. Οποτε προφανως μπορει να συμβαινει κατι παρομοιο και εδω.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
pklink
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 59


Προφίλ
« Απάντηση #58 στις: Ιανουάριος 18, 2017, 07:09:33 μμ »

Χμμ ναι... Η ποιότητα είναι σίγουρα κακή στα περισσότερα αλλά προφανώς στάθηκα λίγο πιο πάνω στο 10λ,αν και φθηνό και για συναισθηματικούς λόγους. Ευχαριστώ για τις εκτιμήσεις σας.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 18, 2017, 07:27:49 μμ από pklink » Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #59 στις: Ιανουάριος 18, 2017, 10:12:03 μμ »

Χμμ ναι... Η ποιότητα είναι σίγουρα κακή στα περισσότερα αλλά προφανώς στάθηκα λίγο πιο πάνω στο 10λ,αν και φθηνό και για συναισθηματικούς λόγους. Ευχαριστώ για τις εκτιμήσεις σας.

...και μια ωραία ιδέα,από τη στιγμή που σε ενδιαφέρει το Γαλαξίδι σαν τόπος,κάνεις ένα ωραιότατο θέμα πάνω στη πολή αυτή,που θα περιλαμβάνει σφραγίδες και των 6 τύπων πάνω σε γραμμ.φάκελλους,ταχυδρομικές σφραγίδες μεταγενέστερων χρόνων,καρτ ποσταλ,ένας ωραίος συνδυασμός είναι η στικτή ''46'' πάνω σε χρωματολόγιο ΜΚΕ...ναι γιατί όχι να πάρεις και μέρος σε μία έκθεση με ένα έκθεμα ταχυδρομικής ιστορίας Γαλαξιδίου !
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 7
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences