Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Ιούνιος 23, 2024, 05:03:10 πμ
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αγορα γραμματοσημων  (Αναγνώστηκε 12244 φορές)
0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« στις: Ιούλιος 10, 2016, 04:31:29 μμ »

Και μια χαλαρη κουβεντα, μιας και ειναι καλοκαιρι και δε βλεπω ιδιαιτερη κινηση ...ποιο πιστευετε θα ειναι το μελλον της αγορας του γραμματοσημου (για τα ελληνικα βεβαια) οσον αφορα τις τιμες?
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
D.Dimitris
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1447


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 10, 2016, 04:43:06 μμ »

Οι τιμές Ελτά  έχουν στρώση και οι παλαιότερες σειρές έχουν έρθει σένα λογικό επίπεδο, είναι μια καλή εποχή για συλλογή.
Καταγράφηκε
tats16
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 844


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 10, 2016, 04:51:52 μμ »

Το Σολφερινο δεν έχει πέσει γμτ  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 10, 2016, 05:27:18 μμ »

Κατα τη γνωμη μου, οι κεφαλες Ερμη θα συνεχισουν να κρατανε τιμη, ιδιως τα καλα κομματια. Απο εκει και περα, οι νεοτερες εκδοσεις πιστευω θα μεινουν καθηλωμενες σε χαμηλα επιπεδα. Ενα αλλο ζητημα θα ηταν η ανοδος του αριθμου των συλλεκτων, ωστε να ανεβουν οι τιμες. Δεν εχω ιδεα τι γινεται σε αυτο τον τομεα.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
D.Dimitris
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1447


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 10, 2016, 05:59:55 μμ »

Συλλέκτες νέοι να έρθουν και πολλοί, οι τιμές πάλι  γιατί θέλεις να ανέβουν;
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 10, 2016, 06:03:21 μμ »

Για εναν που αγοραζει λογικο ειναι να θελει να πεσουν οι τιμες, για καποιον που εχει ηδη συλλογη θελει να ανεβουν. Δεν ειναι θεμα το τι θελω η οχι.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
D.Dimitris
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1447


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 10, 2016, 06:13:32 μμ »

Η δική μου άποψη , ότι κάνω συλλογή το έχω για να το χαίρομαι και ποτέ δεν σταματάς αυτό που έχεις να το μεγαλώνεις. Δεν έχω τίποτε το τεράστιο και  ούτε με νοιάζει να το πουλήσω, οπότε προτιμώ  τις λογικές τιμές.
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 10, 2016, 06:25:19 μμ »

Η ερωτηση ειναι το τι προβλεπει ο καθενας να γινει και οχι τι θελει. Εχει μια διαφορα.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 10, 2016, 06:38:30 μμ »

Επισης, δε ξερω πια τι θεωρειται λογικη τιμη, σημερα εκλεισε μια ανασυγκροτηση στα 29 ευρω στο ebay, τρομερο πραγμα, πριν λιγα χρονια εκλεινε στα 120 στους οικους δημοπρασιων. Οι καταλογοι λενε 300. Δε μπορω να ερμηνευσω αυτη την καταρρευση. Τοσα χρονια ηταν τοσο καλα στοκαρισμενες αυτες οι σειρες?
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
tats16
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 844


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 10, 2016, 07:07:29 μμ »

29 Απορία?!!!! Πραγματικη κατάρρευση . Προς το παρόν κρατανε κάπως Ερμηδες και Ολυμπιακα
Καταγράφηκε
D.Dimitris
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1447


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 10, 2016, 07:34:03 μμ »

Η ανασυγκρότηση στα μαγαζιά της  Αθήνας  τα τελευταία  επτά χρόνια έπαιζε με αρχική τιμή στα 70 ευρώ, δεν είναι πολύ δύσκολη.  Πιστεύω  ότι υπάρχει πολύ στοκ γενικά που παλαιότερα  μέσο των καταλόγων το πουλούσαν σε τιμές που τους βόλευε.
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 11, 2016, 08:57:58 πμ »

Ευτυχώς οι τιμές μετά τα κλασσικά του Ερμη και μερικών δύσκολων σειρών έχουν στρώσει έχουν στρώσει και είναι λογικό γιατί υπάρχει πολύ στοκ.

Εκεί που κρατάνε οι τιμές είναι στα πολύ νεώτερα γραμματόσημα 2000 και ειδικά μετα το 2004 αν σκεφτεί κανείς οτι δεν έχουν στοκαριστεί τόσα πολλά όσο τα προηγούμενα χρόνια.

Ειδικά πολύ νέες σειρές τις βρίσκεις δύσκολα και υπο αυτή την έννοια πιστεύω οτι το νεότερο γραμματόσημο θα κρατήσει πιο εύκολα την τιμή του
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 11, 2016, 09:38:49 πμ »

Με μια βιαστική ματιά στον Hellas 2016, ακριβότερη σειρά απο το 2004 εως το 2013 είναι η Αθήνα 2004 Έλληνες Ολυμπιονίκες, με τιμή καταλόγου τα ... 44 ευρώ, όταν όλες οι υπόλοιπες της δεκαετίας αυτής παίζουν στα 9, 10, 13, 14, 17, 15, 22, 28 ευρώ, τιμές καταλόγου...
Στις δημοπρασίες του Καραμήτσου, ολόκληρα έτη κομπλέ, λούξ, απο το 2004 εως 2013 μένουν απούλητα στα 50, 60, 70, 80 ευρώ, με ακριβότερο έτος το 2004 με τιμή τα 100 ευρώ, όλα αυτά απούλητα, δλδ ετοιμοπαράδοτα στις αρχικές τιμές... Στο ebay λογικά θα βρίσκονται ακόμα φτηνότερα.

Που ακριβώς υπάρχει... δυσκολία στις νέες εκδόσεις;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 11, 2016, 09:57:06 πμ από Helios » Καταγράφηκε

Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 11, 2016, 10:15:34 πμ »

Αυτό λέω με 70 ευρώ παίρνεις μια σειρά ένα έτος φουλ όταν με τα ίδια λεφτά μπορείς να πάρεις με τα ίδια περίπου λεφτά μια δεκαετία εκ των  60 70.

Ακόμα και οι έμποροι δεν κρατάνε πια τα ίδια στοκ που κράταγαν κάποτε.

Και εκτός εμπόρων δεν λέω οτι δεν τα βρίσκεις απλα δεν είναι σε τόση αφθονία.
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 11, 2016, 10:27:50 πμ »

Ευτυχώς οι τιμές μετά τα κλασσικά του Ερμη και μερικών δύσκολων σειρών έχουν στρώσει έχουν στρώσει και είναι λογικό γιατί υπάρχει πολύ στοκ.

Εκεί που κρατάνε οι τιμές είναι στα πολύ νεώτερα γραμματόσημα 2000 και ειδικά μετα το 2004 αν σκεφτεί κανείς οτι δεν έχουν στοκαριστεί τόσα πολλά όσο τα προηγούμενα χρόνια.

Ειδικά πολύ νέες σειρές τις βρίσκεις δύσκολα και υπο αυτή την έννοια πιστεύω οτι το νεότερο γραμματόσημο θα κρατήσει πιο εύκολα την τιμή του


Έγραψες πως οι τιμές κρατάνε στα πολύ νεώτερα και πως τις νέες σειρές τις βρίσκεις δύσκολα.

Τα 60 ευρώ που θέλει πχ. το έτος 2008 στου Καραμήτσου και τα 70 ευρώ που θέλει το έτος 2010, τα οποία μένουν απούλητα στις τιμές αυτές και που λογικά θα παίζουν και στο ebay σε τιμές ίσως και 20% κάτω απο τις τιμές των οίκων (ίσως και παρακάτω), θεωρούνται σοβαρά χρήματα, άξια αναφοράς;

Αυτό λέω με 70 ευρώ παίρνεις μια σειρά ένα έτος φουλ όταν με τα ίδια λεφτά μπορείς να πάρεις με τα ίδια περίπου λεφτά μια δεκαετία εκ των  60 70.

Φτάσαμε δλδ στο σημείο να πρέπει να πανηγυρίζουμε επειδή το έτος 2008 πχ κοστίζει... 60 ευρώ και το βρίσκεις και στα περίπτερα ενώ την δεκαετία '70 την αγοράζεις ολόκληρη με τα ίδια χρήματα ( Μεγάλο χαμόγελο ) ή ... στην χαρίζουνε οι έμποροι αν είσαι καλός πελάτης;  Μεγάλο χαμόγελο
Αυτή δλδ είναι η επιτυχία των νέων σειρών έναντι των σειρών '60-'70;
Οτι ολόκληρο... έτος (!) προσφέρεται στα 60-70 ευρώ λούξ και μάλιστα ... μένει απούλητο στην τιμή αυτήν;
Αυτή είναι η αίγλη των νέων σειρών; Και βάσει αυτου του δήθεν επιχειρήματος, θα πρέπει άραγε κάποιος να βρεί ενδιαφέρουσες τις νέες σειρές απο πλευράς επένδυσης;
Θα αστειευόμαστε, προφανώς...  Χαμόγελο

Ανεξάρτητα όμως απο τις τιμές τους και το τί θεωρεί ο καθένας σοβαρή ή όχι τιμή, η δυσκολία ανεύρεσης των σειρών αυτών που έγραψες πού ακριβώς είναι;
Εγω τις βλέπω να προσφέρονται παντού στις τιμές που είπαμε, στην ανώτατη ποιότητα και μάλιστα να μένουν απούλητες, τις περισσότερες φορές.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 11, 2016, 11:12:42 πμ από Helios » Καταγράφηκε

Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences