Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 12:17:07 πμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 ... 24
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Υπεραξία  (Αναγνώστηκε 96165 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Μάιος 26, 2012, 03:11:24 μμ »

εγω ξερω,οτι σε αγγελιες πωλησεων σιγουρα, ο καθενας πουλα,οσο θελει!το θεμα ειναι,να μην πουλα κοπιες,η πειραγμενα,και τελος να μην προσπαθει να εξαπατησει τους αγοραστες!τα υπολοιπα ειναι περιττα,οσο για τον καφε της κυριακης,δεν πιστευω? σε 10-20 ατομα καποιος, να προσβαλει ατομο που δεν ειναι στην παρεα?σιγουρα μπορει να ειπωθει ενα ονομα,αλλα οχι κακοβουλα,και υστερα,δεν προλαβαινουμε να λεμε ο ενας για τον αλλον,θα σχολιαζουμε εκτος?πολλα παιδια και απο επαρχεια που ερχονται, πιστευω θα το εχουν διαπιστωσει!επιτελους ας αφησουμε την ρωμεικια συνηθεια,και ας κοιταξει ο καθενας την δουλεια του.πιστευω,οτι η παρουσα ιστοσελιδα,εχει γινει στεκι,ας μην το κανουμε αρενα!χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Μάιος 26, 2012, 03:38:39 μμ »

Ρε Γιώργο δεν περίμενα να κάνεις εσύ αυτή την ερώτηση.
Άλλο επένδυση που σημαίνει το παίρνεις και δεν έχεις σκοπό να πουλήσεις σε βάθος χρόνου και άλλο να αγοράσεις λίρες και να τις σπρώξεις επιτόπου με το σχετικό κέρδος. Υπάρχει διαφορά.
Άλλο τι κάνεις για τον εαυτό σου και άλλο τι κάνεις για το μεροκάματο.
Όσο για τα Rand που είπε ο Βασιλάκης, όταν έχεις αγοράσει το 1991 δεν σε χαλάει να πουλήσεις και 10 Ευρώ πιο κάτω.Και να αποπληθωρήσεις το κέρδος είναι πολύ καλό.
Όποιος αγοράζει αυτή την εποχή χρυσό ως επένδυση θα πρέπει να τον κρατήσει χρόνια για να δει καλή απόδοση, ως ασφάλεια βέβαια έναντι των χαρτιών καλά κάνει αλλά με μέτρο. Μέχρι 20-25% του κεφαλαίου του σε μέταλλο είναι καλά.
Ως επένδυση προτιμώ τα εικοσάρικα του Γεωργίου παρά τις λίρες, εκτός βέβαια από τις δύσκολες συλλεκτικές όπως κάνει ο Αντώνης απ' ότι έχω καταλάβει και μπράβο του.
Το ασήμι έχει μακράν καλύτερη προοπτική γιατί είναι τρομερά υποτιμημένο με τεχνητά μέσα.
Είναι πολλοί που υποστηρίζουν πως σε μερικά χρόνια με 600 ουγγιές θα παίρνεις σπίτι.
Το ιστορικό 1/16 άντε μέχρι 1/23 κάποια στιγμή θα έλθει πάλι στο προσκήνιο, θα πέσει ο χρυσός ή θα ανέβει το ασήμι?
Το μέλλον θα δείξει.

Γιατι προσπαθεις να αντικρουσεις ενα λογικο  επιχειρημα του Γιωργου απεναντι στο Βασιλη;;;
Προφανως και εχεις δικιο σε αυτο που λες και ο καθεις το καταλαβαινει.
Το επιχειρημα του απευθυνοταν σε καποιον ο οποιος οχι μονο δεν ειχε σκοπο να μας διαφωτισει ή να εξηγησει την διαφορα της βραχειας απο την μακρα επενδυση,  αλλα ανευ λογου και αιτιας προσεβαλε τους παντες που κατεχουν 10-20 λιρες ως φαντασμενους μαλακες , και  κατηγορησε ευθεως εδω παραγοντες οτι εκμεταλευονται  μελη.
Λογικος ανθρωπος φαινεσαι και καταλαβαινεις....... οπως και εμεις φυσικα.


Y.S Εκτος και αν τα μελη που αγοραζουν λιρες απο τον Βσιλη ειναι ξυπνιοι και οσοι αγοραζουν απο αλλους παραγοντες εδω ειναι φαντασμενοι  μικρομαλακες.......εγω αυτο καταλαβα
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Μάιος 26, 2012, 03:49:38 μμ »

οποιος εχει μυαλο καταλαβαινει ποια ειναι η σωστη επενδυση.
Οποιος εχει αγορασει ελληνικα συλλεκτικα κερματα(εκτος ελαχιστων εξαιρεσεων σπανιων high grade κομματιων) πρεπει να βρει πολλα μαντηλια για να κλαψει. Λογω κρισης οι μικρομεσαιοι συλλεκτες στην Ελλαδα δεν εχουν να πληρωσουν κοινοχρηστα , οχι να αγορασουν κερματα 200-500-1000 ευρω.Αρα αυτα τα κερματα παπαλα.Κατω απο το 50% η πτωση.Το μελλον θα ειναι ακομα χειροτερο γιατι εγω προβλεπω οτι θα πεσουν και αλλο.Ιδιως οταν θα βγουν να πουλησουν οι δημοσιοι υπαλληλοι τις συλλογες τους τον πρωτο μηνα που δεν θα μπει ο μισθος στην τραπεζα. Τωρα αν μερικοι θελουν να ξεφορτωσουν συλλογες δεν ειναι οι επενδυτες καταλληλοι γι αυτο γιατι δεν εχουν συλλεκτικη παιδεια.Δεν μπορουν να κατανοησουν με κανενα τροπο πως ενα νομισμα με μεταλλο 10 ευρω πωλειται 500. Οποτε χαμενος κοπος ολες οι παραινεσεις για επενδυση σε συλλεκτικα.
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Μάιος 26, 2012, 03:55:57 μμ »

Σωστος .
Συνεπως δεν ειναι καταλληλη ωρα για ντοπια συλλεκτικα , που οντως και εγω πιστευω οτι θα κατσουν και αλλο. Η δε λιρα ασχετως υπεραξιας και τιμης( ψηλα για ορισμενους ,χαμηλα για αλλους ) εχει πιο ευρεια και διεθνη αγορα με περισσοτερους ενδιαφερομενους.
Και φυσικα σοφα καλως  μετατοπιζεις εντεχνα το θεμα προς την ρεαλιστικη του και ενδιαφερουσα πλευρα Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Μάιος 26, 2012, 03:59:05 μμ »

Αλλος λογος της πτωσης των τιμων ειναι η θυελλα στασ σλαμπαρισμενα που εφερε ο Βασιλης με την PCGS.Oλοι ποια μπορουν να σλαμπαρουν.Οι τιμες κατρακυλησαν και θα κατρακυλησουν και αλλο οσο αυξανονται τα population report της εταιριας.
Στο εμποριο υπαρχουν τα brands.Τα ονοματα δηλαδη.Την λιρα την γνωριζει και η κουτση Μαρια και ειναι και αυτη δυνητικος πελατης.Τα ναπολεονια τα rand και τα αλλα χρυσα νομισματα τα ξερει ο Αναργυρος,ο Βασιλης ο Γιωργος αντε και καμμια χιλιαδα ατομα ακομα.Πως να το κανουμε δεν συγκρινεις μερσεντες με χιουνται.Μεταχειρισμενη μερσεντες πωλειται ευκολοτερα απο χιουνται.Η τραπεζα της Ελλαδος αγοραζει χειροτερα και απο τοκογλυφο.Οποιος επεχειρησε να  πουλησει εκει τον ποναει ακομα ο απαυτος του.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Μάιος 26, 2012, 04:04:55 μμ »

Πολυ σωστο και αυτο που λες Αναργυρε!!
Και αυτο το συμπληρωνω και το επαυξανω εγω ο οποιος εδω και τρια χρονια εαν τα λεφτα που εδωσα σε Ελληνικα νομισματα τα ειχα επεδνυση σε λιρες και εβγαινα τωρα να τις πουλησω θα ημουν πλουσιος!!
Συμβουλη : Οσοι δεν εχετε ΝΕΦΡΑ μην αγοραζετε συλλεκτικα!! Νεφρα= πλατες= χρημα αποθεμα!
Πριν δυο χρονια πηρα στα χερια μου 10 κορυφαια μονολεπτα του 79 και απο τοτε εγω δει την αξια των ms63 να κατρακυλαει απο τα 350 στα 150!!
Προχτες αγορασα μια 10αρα του Καποδιστρια 400λιρες Αγγλιας που εαν αυριο βγω να την πουλησω στην αγορα αν ζοριζωμε θα μου την φανε για ενα κομματι ψωμι!!
Μονολεπτα Καποδιστρια που τα πληρωσα 300 μακαρι στην αναγκη μου να βρω να τα δωσω 200!!
Αλλα εαν τα ειχα κανει λιρες θα τις ειχα αγορασει προπερσυ-περισυ 180-220 ευρω και θα σας τις εδινα τωρα 280 ευρω στην ΑΝΑΓΚΗ μου και θα κανατε ουρα να τις αποκτησετε!!
Και ας βγει ΕΝΑΣ να μου πει οτι λεω ψεματα και οτι δεν ειναι ετσι τα πραγματα!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Parker
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2060

Ό,τι γράφει, δεν ξεγράφει!


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Μάιος 26, 2012, 04:12:54 μμ »

Η τραπεζα της Ελλαδος αγοραζει χειροτερα και απο τοκογλυφο.Οποιος επεχειρησε να  πουλησει εκει τον ποναει ακομα ο απαυτος του.
Ναι αλλά ο άσχετος επειδή δεν ξέρει πού αλλού να πουλήσει, επειδή φοβάται ότι ίσως έξω τον πιάσουν κώτσο, επειδή βιάζεται να πάρει μετρητό και για χίλιους δυο άλλους λόγους στην τράπεζα θα πουλήσει.
Και γι' αυτό η τράπεζα συνεχίζει την ίδια πολιτική. Αφού το χρυσό του 2003 το πουλάει σε εξωφρενική τιμή στους συλλέκτες,  τους υπόλοιπους θα τους γδάρει.
Καταγράφηκε

verba volant, scripta manent
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Μάιος 26, 2012, 04:29:15 μμ »

Τα Ελληνικα συλλεκτικά είναι άλλη κατηγορία παιδιά.
Όντως οι τιμές έχουν πέσει και τώρα είναι η κατάλληλη περίοδος για να φτιάξεις συλλογή όπως λέει και ο Ποδάρας.
Ο Ανάργυρος έχει δίκιο και η αγορά έχει ήδη προσαρμοστεί.
Τα πολύ καλά κρατούν τιμή και τα εύκολα ή χαμηλής κατάστασης έχουν κατρακυλήσει.
Αλλά το συλλεκτικό είναι αγάπη και δεν έχει τιμή κατ' εμέ, άμα μου αρέσει το παίρνω.
Δεν το βλέπω επενδυτικά και πόσο θα το πουλήσω εάν χρειασθεί.

Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Μάιος 26, 2012, 04:37:15 μμ »

Τα πολύ καλά κρατούν τιμή και τα εύκολα ή χαμηλής κατάστασης έχουν κατρακυλήσει.
οχι τα πολυ καλα Ηλια .Τα πολυ πολυ καλα.Σαν επενδυση τα συλλεκτικα ειναι χαλια.
Ειναι καλα μονο γιατους εμπορους που ζουν απο αυτο γιατι αγοραζουν 20-50%κατω απο τις τιμες αγορας.
Τωρα δεν ειναι καταλληλη περιοδος Ηλια για φτιαξιμο συλλογης.Μετα απο εξι μηνες οταν θα εχει ο συλλεκτης να πληρωσει πετρελαιο 1,40,δοσεις φορολογιας εισοδηματος,χαρατσι στο μαγαζι και στο σπιτι,επιταγες που ληγουνε και γενικα εξοδα.Τοτε θα ειναι καταλληλη στιγμη για να φτιαξεις συλλογη αλλα δεν ξερω αν θα εχουμε χρημα.
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Μάιος 26, 2012, 05:27:31 μμ »

Αναργυρε εγω ειμαι εμπορος και μαλιστα πιστοποιημενος και ζω απο αυτο.Λιρες θελετε,λιρες παρτε BU ΑΠΟ ΜΑΣΟΥΡΙ οχι χρεπια τελευταια,που τα αγοραζουν καποιοι δηθεν εμποροι απο ολα τα ενεχυροδανειστηρια που εχουν παρει σβαρνα.Επισης δεν νομιζω οτι #### κανεναν οταν την Κυριακη πουλησα 50 τεμαχια προς 295 εκαστο και με 5 ευρο κερδος το τεμαχιο!

Aυτο που διαβαζω εμενα μου δημιουργει μια απορια.
Εχει διαφορα στην τιμη μια μη συλλεκτικη δικη σου  BU , απο μια οποια  παλαιας κοπης που ειναι μεσα στα ορια βαρους
7,94-7-98;;;;
Εγω  λανθασμενα δηλαδη γνωριζα οτι εχουν την ιδια αξια!!!!!..... Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #40 στις: Μάιος 26, 2012, 10:01:19 μμ »

δεν πουλαω συλλεκτικες λιρες φιλε.Πουλαω ολοκαινουριες αγρατζουνιστες BU στην τιμη του μεταλου τους.Καινουριες 1957,58,64,80,81 μασουρατες.Πουλαω αυτο ακριβως που ειναι μια λιρα,ενα κοματι χρυσου 22 καρατιων με υπεραξια λογω Μ######ς των αγοραστων.

Οταν πεφτουν οι τιμες στα συλλεκτικα νομισματα μιας χωρας,τοτε τα καλα νομισματα κρυβονται και δεν βγαινουν προς πωληση,εαν δε βγει κανενα εν μεσω κρισεως βλεπε δρχ 1851 στο σουορντερερσ πιανει 25 χιλ και ταλληρο 44 στον ιντεν 25 χιλ και δρχ 47 στον ιντεν 40 χιλ.Αυτα τα νομισματα προ πενταετιας ηταν στο δεκαχιλιαρο.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Μάιος 26, 2012, 10:06:11 μμ »

Eγω ρωτησα αν οι μασουρατες σου του  57,58, 64 ,81 εχουν μεγαλυτερη αξια απο τα <χρεπια> προηγουμενων ετων με βαρος 7.94 και ανω.
Καταγράφηκε
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #42 στις: Μάιος 26, 2012, 10:09:13 μμ »

1 γραμαριο 40.2 ευρο.

μαθηματικα ξερεις??
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Μάιος 26, 2012, 10:11:59 μμ »

1 γραμαριο 40.2 ευρο.

μαθηματικα ξερεις??

Αποφευγεις να απαντησεις, και καταλαβαινεις το γιατι.
Καταγράφηκε
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #44 στις: Μάιος 26, 2012, 10:14:43 μμ »

ξαναλεω,ενα γραμμαριο 40.2 ευρο.

Πηγαινε μια καινουρια στην Ελλαδος και μια με 7.94 η πιο κατω οπως λες.Κοιτα ποσα θα σου δωσουν στη μια και ποσα θα σου δωσουν στην αλλη.

Τι να απαντησω?Το αυτονοητο??

ΕΝΑ ΓΡΑΜΜΑΡΙΟ 40.2 ΕΥΡΟ!
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 ... 24
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences