Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 05:43:03 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Μοντέρνα νομίσματα από Λουξεμβούργο  (Αναγνώστηκε 4419 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« στις: Ιούνιος 27, 2016, 08:14:42 μμ »

Στις 7 Ιουλίου το Λουξεμβούργο εκδίδει ένα νέο διμεταλλικό νόμισμα, ονομαστικής αξίας 2,5€, τιμώντας την 10η επέτειο του Μουσείου Μοντέρνας Τέχνης. Οι προδιαγραφές του είναι ένα κράμα χρυσού Nordic 925 και αργύρου σε ποιότητα proof και 2.500 κέρματα. Διαστάσεις 36.2 mm x 36.2 mm
Στην οπίσθια όψη του κέρματος απεικονίζεται η πρόσοψη του κτιρίου μουσείου και στην άλλη όψη η εικόνα του Μεγάλου Δούκα Jean.
Η τιμή πώλησης στο online κατάστημα της Κεντρικής Τράπεζας του Λουξεμβούργου είναι 55 ευρώ συν μεταφορικά.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 27, 2017, 04:15:24 μμ »

Μετά το sold out που παραπάνω νομίσματος, η Τράπεζα του Λουξεμβούργου κυκλοφόρησε στις 14 Δεκεμβρίου, το επόμενο νόμισμα της ίδιας σειράς με τα ίδια χαρακτηριστικά, που είναι αφιερωμένη  στην γέφυρα του Μεγάλου Δούκα Αδόλφου.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
Εν-αντι
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1244


www.Τ Τ Ε .de


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 27, 2017, 06:26:30 μμ »

πολυ ωραια ιδεα η μιξη μεταλλων αλλα το σχημα............δεν μου αρεσει..οπως ενα κυπριακο για την χιλιετια..
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 27, 2017, 06:29:30 μμ »

Το πρώτο όμως, σε αντίθεση με τα περισσότερα δικά μας, τους τελείωσε. Το ίδιο προβλέπω σύντομα και γι αυτό.
Προσωπικά κι εμένα μου "ξινίζει" ολόκληρη όψη με την αφεντομουτσουνάρα του, αλλά...
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
Εν-αντι
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1244


www.Τ Τ Ε .de


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 27, 2017, 07:28:39 μμ »

εχουν κανει καλη δουλεια..να σκεφτεις του λουξεμβουργου διευρω δεν εχω κανενα (εκτος τα κοινα με ολες τις χωρες ε.ε)γιατι αν σιχαινομαι το σχεδιο η' γελαω με αυτο(λουξεμβουργο-ολλανδια)δεν θελω να το χω..δεν νιωθω καποιο κενο Μεγάλο χαμόγελο ...απλα  κανουν απλη λογικη δουλεια..δεν βγαζουν κοινκαρντ σε Α4..πειραματιζονται χωρις φοβο και παθος..θυμαμαι σε μια κουβεντα που χαμε εδω στο σαιτ με τον κ.Σταματοπουλο που λεγαμε καποιοι(εγω π.χ.)δεν ειναι κακο να μπει και λιγο χρωμα στα νομισματα χωρις να γινει κιτσαριο..ο κ. Σταματοπουλος ειχε εκφρασει την επιθυμια του να παιξει με 2 μεταλλα..εγω πιστευω οτι θα τοχε προτεινει στα Στουρναρια αλλα σιγα μην ακουσαν..το μονο που μπορουν να προτεινουν και να ασχοληθουν ειναι αμα μπει η φατσα τους σε κανα ξεπεσμενο 6ευρω...
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 27, 2017, 07:33:05 μμ »

Αυτό κράμα χρυσού Nordic 925 τι είναι;
Καταγράφηκε
Εν-αντι
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1244


www.Τ Τ Ε .de


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 27, 2017, 07:42:52 μμ »

ta 10 cents πχ ειναι nordic gold
Καταγράφηκε
CHRIS1964
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 866


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 27, 2017, 09:35:35 μμ »

Το πρώτο όμως, σε αντίθεση με τα περισσότερα δικά μας, τους τελείωσε. Το ίδιο προβλέπω σύντομα και γι αυτό.
Προσωπικά κι εμένα μου "ξινίζει" ολόκληρη όψη με την αφεντομουτσουνάρα του, αλλά...

Φιλε μου atha μονο αυτο??
Το σχήμα του "νομίσματος" ???οχι?
Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1782


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 27, 2017, 09:40:50 μμ »

Το "Nordic Gold" είναι κράμα χαλκού, από το οποίο παράγονται και οι μεσαίες τρείς ονομαστικές αξίες κερμάτων ευρώ, (νομίσματα των 50, 20 και 10 λεπτών). Παρότι ομοιάζει χρωματικά στο χρυσό (εξ ου και το όνομα), δεν περιέχει τον περιέχει καθόλου. Η συνήθης σύνθεση αυτού του κράματος είναι 89% χαλκός, 5% αλουμίνιο, 5% ψευδάργυρος και 1% κασσίτερος.

Το νούμερο 925 που περιπλέκει τα πράγματα, δεν αναφέρεται στο κράμα Nordic Gold του διμεταλλικού νομίσματος. Αναφέρεται στον τίτλο του αργύρου τμήματος του εν λόγω κέρματος.
Καταγράφηκε
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 29, 2017, 08:22:45 πμ »

Ένα στοιχείο ακόμη πιο σημαντικό για μένα είναι ότι το Λουξεμβούργο δεν έχει δικό του νομισματοκοπείο.
Άρα "τρέχει" δεξιά και αριστερά για να κόψει νομίσματα.
Αυτά τα περίεργα στο σχήμα αλλά όχι στο κράμα νομίσματα κόπηκαν και τα δύο στο Πολωνικό νομισματοκοπείο.
Έχω την εντύπωση ότι είναι τα μοναδικά που το Λουξεμβούργο έχει κόψει τόσο "ανατολικά".
Συνήθως προτιμά τα δυτικά νομισματοκοπεία της Γαλλίας και της Ολλανδίας.
Καταγράφηκε

teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 07, 2018, 08:39:51 πμ »

Και μια νέα σειρά από το 2018 μέχρι το 2020, τρία νομίσματα ένα κάθε χρόνο με θέμα πολιτιστική κληρονομιά UNESCO (είναι της μόδας τώρα τελευταία) και πιθανόν 3 δακτυλίδια με 3 διαφορετικά μέταλλα δύο εκ των οποίων θα είναι χρυσός και άργυρος.

Καταγράφηκε

teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 07, 2018, 08:51:18 πμ »

Και το φετεινό "τετράγωνο" του 2018.



αφιερωμένο στο υδροηλεκτρικό φράγμα ή εργοστάσιο (δεν είμαι σίγουρος) του Vianden.
Καταγράφηκε

athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 10, 2018, 08:01:37 μμ »

Οπως τα γράφεις. Κυκλοφόρησε, τελικά, στις 21/06/2018 σε 2.500 τεμάχια στην τιμή των 55€.
Υπόψη, ότι η σειρά αυτή, που ονομάζεται "Έξαιρετικά κτίρια στο Λουξεμβούργο" εκδίδεται από το πολωνικό νομισματοκοπείο, για λογαριασμό του Λουξεμβούργου, σε Nordic gold and Ag 925.
 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 10, 2018, 08:05:19 μμ από athas » Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 15, 2019, 04:37:10 μμ »

Στις 17/10/2019 η Κεντρική Τράπεζα του Λουξεμβούργου θα κυκλοφορήσει την πώληση  χρυσών και αργυρών νομισμάτων, αφιερωμένη στο Πανεπιστήμιο του Λουξεμβούργου. Η έκδοση είναι σε ποιότητα proof. Το εικονιζόμενο κέρμα είναι διαθέσιμο στην τιμή των 55 €.
Ποσότητα 2.000 τεμάχια.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 15, 2019, 04:38:15 μμ από athas » Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences