Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 03:27:37 πμ
Σελίδες: 1 ... 13 14 [15] 16 17 ... 28
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Φιλοτελικό ''καφενείο''  (Αναγνώστηκε 103898 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #210 στις: Απρίλιος 26, 2017, 10:30:02 μμ »

δυστυχως δεν βρηκα κατι..οι καταλογοι που εχω ειναι ερμης 99,00 και βλαστος 01.σε βλαστο κ ερμη 99 δεν βρηκα τιποτα..δυστυχως δεν μπορω να βοηθησω παραπανω.. Αναποφασιστικότητα Αναποφασιστικότητα
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #211 στις: Απρίλιος 26, 2017, 10:40:13 μμ »

Ευχαριστω πολυ ολους σας για το ενδιαφερον! Γενικα δεν εχω ασχοληθει καθολου με σφραγιδες εκτος απο τις κλασικες, θα ηταν ενδιαφερον να ανοιχτει ενα θεμα Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #212 στις: Απρίλιος 26, 2017, 10:56:26 μμ »

ο ειδικος και συντονιστης στον τομεα αυτον ας αναλαβει που τα ξερει καλυτερα!θα επικοινωνησω με τον πανο να ριξει μια ματια σε κατι σφραγιδες που εχω αν τις θελει να τις ανεβασει εδω.. Χαμόγελο
οσο για σενα δημητρη (καλα θυμαμαι?) ελπιζω να βρεις καποια ακρη με την σφραγιδα σου! Χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
p_floyd1
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 395


Προφίλ
« Απάντηση #213 στις: Απρίλιος 27, 2017, 09:45:59 πμ »

Μπορει οι τύποι στο ριάλιτυ να εννοούσαν το ''ψευδογραμματόσημο'' του 1831 του Καποδίστρια,το οποίο το έβαζε στους καταλόγους του ο Βλαστός παλιότερα στα κοινωνικής πρόνοιας...λες? Άνεση

Πώς το βλέπετε το πρώτο γραμματόσημο του κόσμου Σαρκασμός
καλημέρα,γνωρίζετε αν υπάρχουν πλαστά τέτοια?
Καταγράφηκε
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #214 στις: Απρίλιος 27, 2017, 09:49:43 πμ »

Μπορει οι τύποι στο ριάλιτυ να εννοούσαν το ''ψευδογραμματόσημο'' του 1831 του Καποδίστρια,το οποίο το έβαζε στους καταλόγους του ο Βλαστός παλιότερα στα κοινωνικής πρόνοιας...λες? Άνεση

Πώς το βλέπετε το πρώτο γραμματόσημο του κόσμου Σαρκασμός
καλημέρα,γνωρίζετε αν υπάρχουν πλαστά τέτοια?
Εγώ όχι δεν έχω δεί ούτε γνησια Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
p_floyd1
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 395


Προφίλ
« Απάντηση #215 στις: Απρίλιος 27, 2017, 09:53:37 πμ »

Μπορει οι τύποι στο ριάλιτυ να εννοούσαν το ''ψευδογραμματόσημο'' του 1831 του Καποδίστρια,το οποίο το έβαζε στους καταλόγους του ο Βλαστός παλιότερα στα κοινωνικής πρόνοιας...λες? Άνεση

Πώς το βλέπετε το πρώτο γραμματόσημο του κόσμου Σαρκασμός
καλημέρα,γνωρίζετε αν υπάρχουν πλαστά τέτοια?
Εγώ όχι δεν έχω δεί ούτε γνησια Χαμόγελο ευχαριστώ πολύ
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #216 στις: Απρίλιος 27, 2017, 10:33:37 πμ »

Σε κάποια Φιλοτέλεια κάποτε είχα διαβάσει ότι ήταν μια ιδέα του Καποδίστρια για να βρει πόρους προς την αποκατάσταση Χιωτών? προσφύγων,όπως γράφει και ο κατάλογος,σίγουρα υπήρχε στο άρθρο και φωτό φακέλλου αλλά χωρίς σφραγίδα επάνω...
Τώρα οι απόψεις διίστανται.απο την μία μπορεί να είναι,στη αγγλική ορολογία ,cinderella stamps,δηλ.κάτι ανεπίσημο,ίσως και κατασκεύασμα,απο την άλλη υπάρχει και η {ακραία κατα τη γνώμη μου}  άποψη ότι απο κει εμπνεύστηκε ο R.Hill τα γραμματόσημα...
Καταγράφηκε
p_floyd1
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 395


Προφίλ
« Απάντηση #217 στις: Απρίλιος 27, 2017, 11:21:10 πμ »

εξαιρετικά ενδιαφέρον,με την ευκαιρία συγχαρητήρια για τα καταπληκτικά τοπικ
σχετικά με τα φιλοτελικά,ασχολούμαι,λίγο καιρό και με έχουν βοηθήσει πάρα πολύ,
ένα μεγάλο μπράβο!!!
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #218 στις: Απρίλιος 27, 2017, 12:43:45 μμ »

Δεν χρειάζεται να ευχαριστεις αγαπητέ φίλε,όλοι όσοι γράφουμε και ασχολούμαστε στην ενότητα των γραμματοσημων,ας μου επιτραπει να μιλήσω εκ μέρους άλλων,το κάνουμε απο αληθινή χαρά προς διάδωση των όποιων γνώσεων και εμπειριών κατέχει ο καθένας.Οπωσδήποτε υπάρχει ανταμοιβή για αυτή την κίνηση,που δεν είναι άλλη από τη αναγνώριση και τα καλά λόγια αλλά και η επισκεψιμότητα που έχει ένα νέο τόπικ ή μια ολοκληρωμένη απάντηση.
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #219 στις: Απρίλιος 27, 2017, 03:58:40 μμ »

Σε κάποια Φιλοτέλεια κάποτε είχα διαβάσει ότι ήταν μια ιδέα του Καποδίστρια για να βρει πόρους προς την αποκατάσταση Χιωτών? προσφύγων,όπως γράφει και ο κατάλογος,σίγουρα υπήρχε στο άρθρο και φωτό φακέλλου αλλά χωρίς σφραγίδα επάνω...
Τώρα οι απόψεις διίστανται.απο την μία μπορεί να είναι,στη αγγλική ορολογία ,cinderella stamps,δηλ.κάτι ανεπίσημο,ίσως και κατασκεύασμα,απο την άλλη υπάρχει και η {ακραία κατα τη γνώμη μου}  άποψη ότι απο κει εμπνεύστηκε ο R.Hill τα γραμματόσημα...

πανο,μιλας για το γραμματοσημο του καποδιστρια?εχθες ψαχνοντας στον βλαστο για το τρομπετακι,ειδα οτι ειχε το συγκεκριμενο αλλα το ειχε πισω πισω στα διαφορα.το ανεφερε οχι ως γραμματοσημο αλλα ως κουπονι.. Απορία
οπως εχω αναφερει πολλες φορες,δεν ειμαι φιλοτελιστης οποτε οι γνωσεις μου ειναι απειροελαχιστες...
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #220 στις: Απρίλιος 27, 2017, 04:13:44 μμ »

Σε κάποια Φιλοτέλεια κάποτε είχα διαβάσει ότι ήταν μια ιδέα του Καποδίστρια για να βρει πόρους προς την αποκατάσταση Χιωτών? προσφύγων,όπως γράφει και ο κατάλογος,σίγουρα υπήρχε στο άρθρο και φωτό φακέλλου αλλά χωρίς σφραγίδα επάνω...
Τώρα οι απόψεις διίστανται.απο την μία μπορεί να είναι,στη αγγλική ορολογία ,cinderella stamps,δηλ.κάτι ανεπίσημο,ίσως και κατασκεύασμα,απο την άλλη υπάρχει και η {ακραία κατα τη γνώμη μου}  άποψη ότι απο κει εμπνεύστηκε ο R.Hill τα γραμματόσημα...


πανο,μιλας για το γραμματοσημο του καποδιστρια?εχθες ψαχνοντας στον βλαστο για το τρομπετακι,ειδα οτι ειχε το συγκεκριμενο αλλα το ειχε πισω πισω στα διαφορα.το ανεφερε οχι ως γραμματοσημο αλλα ως κουπονι.. Απορία
οπως εχω αναφερει πολλες φορες,δεν ειμαι φιλοτελιστης οποτε οι γνωσεις μου ειναι απειροελαχιστες...

Μιλάει γι αυτό

http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=30104.msg434902#msg434902
Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #221 στις: Απρίλιος 27, 2017, 04:23:04 μμ »

σωστα καταλαβα..και εγω σε αυτο αναφερομαι..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Midili
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 110



Προφίλ
« Απάντηση #222 στις: Απρίλιος 27, 2017, 04:42:21 μμ »

Εγώ έχω του Βλαστού 1986, τον μωβ, θα το κοιτάξω ..
Δε φαντάζομαι να προδίδω την ηλικία μου ?  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #223 στις: Απρίλιος 27, 2017, 04:48:20 μμ »

Εγώ έχω του Βλαστού 1986, τον μωβ, θα το κοιτάξω ..
Δε φαντάζομαι να προδίδω την ηλικία μου ?  Σαρκασμός
Ας εκτεθεί και κανένας άλλος εμείς το κάναμε Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #224 στις: Απρίλιος 27, 2017, 05:17:14 μμ »

τωρα μολις το εβγαλα φωτο.ειναι οι παρακατω.βλαστος 2001.

Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Σελίδες: 1 ... 13 14 [15] 16 17 ... 28
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences