Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 07:34:35 μμ
Σελίδες: 1 ... 8 9 [10] 11 12 ... 28
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Φιλοτελικό ''καφενείο''  (Αναγνώστηκε 103848 φορές)
0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
Μαρινα
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 739



Προφίλ
« Απάντηση #135 στις: Φεβρουάριος 01, 2017, 12:07:35 πμ »

Εάν συνεχιστεί  η κρίση μπορεί κάποιος να τα πάρει ακόμη φθηνότερα το 2040 , αρκεί να μην έχει επιδεινωθεί ο κατάρατης του και δεν τα βλέπει ποια.   

 Σαρκασμός Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

soyez realistes , demandez l' impossible
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #136 στις: Φεβρουάριος 01, 2017, 11:44:21 πμ »

...και να φάει ιχνη σαρνιέρας σαν άψογο στο φουλ Μεγάλο χαμόγελο
Γιατι κάποιο πονηροί έμποροι το κάνουν κατα κόρο στους καημένους τους ηλικιωμένους που δεν βλέπουν καλά  Θυμός
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #137 στις: Φεβρουάριος 02, 2017, 01:45:12 μμ »

Μη ξεχνατε ομως οτι στις τιμες δημοπρασιων παιζει και ενα 20% πανω για εξοδα, το οποιο συνυπολογιζεται ασφαλως στην τελικη τιμη. Οχι οτι εχει και ιδιαιτερα μεγαλη σημασια βεβαια με τοσο μεγαλες απωλειες.
Βεβαια θα ελεγα οτι πλεον οι τιμες των καταλογων ειναι μια παρωδια, ξεφυλιζα τον καινουριο του Ερμη (που παρεπιμπτοντως στις κεφαλες Ερμη ειναι φθηνοτερος του Ελλας), και κοιτουσα τις τιμες των μεταπολεμικων σειρων. Πραγματικα αισθανθηκα πλουσιος!
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #138 στις: Μάρτιος 02, 2017, 02:38:18 μμ »

Διαβάζοντας το πολύ ενδιαφέρον τόπικ του φίλου χρήστη pklink,στη ενότητα των ΜΚΕ,σχετικά με την αναγνώριση υπογραφών,σε γραμμ.αλλά και φακέλλους ,των εμπειρογνώμων του ελλ.γραμματόσημου,ανά τις δεκαετίες,μου ήρθε η σκέψη, ποιούς άραγε θα απεκονίζουν στα γραμμ. της πολυαναμενόμενης σειράς με θέμα τους μεγάλους έλληνες φιλοτελιστές,που έχει εξαγγείλει ο ΕΛΤΑ.
Ετσι λοιπόν, θα μπώ στο πειρασμό να μαντέψω ποιούς θα περιλαμβάνει:
Σίγουροι:
-Aργυρόπουλος{μελετητής/συγγραφέας-εκθέτης-έμπορος}
-Μπίνος{μελετητής/συγγραφεας-εκθέτης}
-Groom{μελετητής/συγγραφέας}
Αναμενόμενοι:
-Γαράς{μελετητής/συγγραφέας-εκθέτης-έμπορος}
-Κούνδουρος{μελετητής/συγγραφέας}
-Δρόσος{μελετητής/συγγραφέας-εκθέτης}
-Βλαστός{μελετητής/συγγραφέας-έμπορος}
-Pemperton{μελετητής/συγγραφέας}
Πιθανοί:
-Βασδέκης{μελετητής-εκθέτης}
-Ιωαννίδης{μελετητής/συγγραφέας-εκθέτης}
-Μακρυμίχαλος{ιδρυτής ΕΦΕ}
-Μπέλλας{μελετητής/συγγραφέας}
-Vlavianos{μελετητής-εκθέτης}
-Basel{μελετητής-συγγραφέας}
-Παπαηλιού{μελετητής/συγραφέας-εκθέτης}

Εννοείτε ότι αναφέρομαι στους μακαρίτες....
-
Καταγράφηκε
Varg83
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 122



Προφίλ
« Απάντηση #139 στις: Μάρτιος 02, 2017, 10:12:27 μμ »

LHH εχεις καποια πληροφορηση ή απλα πιστευεις οτι αυτα τα ονοματα θα "παιξουν"; Γιατι οχι ο Κωνσταντινιδης ή ο Ναλτσας; Ιδιαιτερα ο πρωτος νομιζω πως ειναι μεγαλο κεφαλαιο!
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #140 στις: Μάρτιος 02, 2017, 10:32:08 μμ »

Κοίτα,προσωπική εκτίμηση είναι,και για να συμπληρώσω τη μεσημεριανή,από μνήμης ,ανάρτηση,τώρα που ήρθα διαβασμένος{ Σαρκασμός},ο Φαϊππέας,στα φαβορί,και ένας από τους πρώτους μελετητές/συγγραφείς του μεσοπολέμου,ο Ατζαρίτης,που υπάρχει και στη ΦΕΑ αντίστοιχη βράβευση με το όνομά του!
Οσο αφορά τον Κωνσταντινίδη,πέρα από τη Μελέτη,που στη ουσία είναι πιο πολύ σαν σύνταξη διασκορπισμένων μελετών και άρθρων σε ένα βιβλίο,εννοείται ''μυθική εργασία'',δεν είχε,τουλάχιστον δεν γνωρίζω εγώ,εκθετική δραστηριότητα,ούτε άλλες μελέτες δημοσίευσε,αλλά και δεν είχε την αξιομνημόνευτη συλλογή όπως ο Αργυρόπουλος ή ο Γαράς,ή ακόμα και ξένοι όπως ο Groom.
Για τον Νάλτσα το βλέπω πολύ δύσκολο να υπερκεράσει τέτοια ονόματα,αν και το βιβλίο του είναι ανυπέρβλητο!

Εχει δημοσιευτεί σε Φιλοτέλεια προηγούμενων μηνων ότι θα κυκλοφορήσει η σειρά,που θα είναι αφιέρωμένη σε μεγάλους φιλοτελιστές...

Α,μπορεί και να συμπεριληφθεί και η Νία Στράτου,μεγάλη συλλέκτρια θεματικού φιλοτελισμού και,βεβαίως,μεγάλη ευεργέτης του Ελληνικού φιλοτελισμού,με τη δωρεά του κτηρίου του Φιλοτελικού μουσείου που έκανε με τον άντρα της!
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #141 στις: Μάρτιος 03, 2017, 09:27:42 πμ »

Νομίζω πέρα απο τα ονόματα που αναφέρθηκαν που σε κάποια συμφωνώ σε κάποια όχι δεν έχει σημασία αυτό όμως, πιστεύω πάρα πολύ οτι θα υπάρχει και εν ζωή τιμώμενο πρόσωπο.
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #142 στις: Μάρτιος 03, 2017, 12:26:48 μμ »

Αγαπητέ valeroi δεν νομίζω να συμβει κάτι τέτοιο.
Αν ανατρέξεις στη θέση της ΕΦΕ για τις σειρές του american greek foundation που ήταν κάθετα κατά περί ''ζώντων ανθρώπων'' .που να απεκονίζονται σε γραμμ.αμφιβάλλω πολύ να γίνει πράξη,και να βγεί γραμμ.με τη εικόνα ''θρύλων'' του φιλοτελισμού εν ζωή,όπως του Βιρβίλη,του Ασημακόπουλου,του Μ.Κωνσταντίνη,του Παπαιωάννου και άλλων....
Νομίζω ο μόνος που έχει γίνει γραμμ.εν ζωή πρέπει να είναι ο Γλέζος,στα γραμμ για το ΕΑΜ του 2015.
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #143 στις: Μάρτιος 03, 2017, 02:38:35 μμ »

Ναι αυτή είναι η θέση της ΕΦΕ αλλά έχει αναφερθεί πάλι για τις ζώντες προσωπικότητες γι αυτές του ΕΑΜ που λες το εξής

"Φέτος, υπήρξε ένας συμβιβασμός: τιμήθηκαν με γραμματόσημο οι Γλέζος, Ζαμάνος, Μαραγκουδάκης και Βαρδινογιάννης στη σειρά για τα 75 χρόνια του ΕΑΜ και ο Θεοδωράκης στη σειρά της Νεολαίας Λαμπράκη. Για τα πρόσωπα αυτά δεν εκφράσθηκε καμία απολύτως αντίρρηση για ευνόητους λόγους: Βρίσκονται ήδη στην τελευταία ευθεία της μακράς διαδρομής τους, τα κεφάλαια στην ιστορία που τους αφορούν έχουν γραφτεί οριστικά. Είναι ζωντανοί θρύλοι."

Φιλοτέλεια 699/2016

Σε αυτή την πρόταση είμαι γενικά υπέρ της γενικά δεν είμαι τόσο ενάντια στις ζώσες προσωπικότητες υπο προϋποθέσεις.

Πρόσωπα υπάρχουν πολλά και έχουν προσφέρει όλα άλλα λιγότερο άλλα περισσότερο η γνωμή μου είναι να υπάρχουν άτομα που έχουν προσφέρει ρηξικέλευθα στον Ελληνικό φιλοτελισμό ως προς την διάδοση του και κάτι τέτοιο το έχουν κάνει λίγα άτομα. Δεν αρκεί μόνο να είναι πρόεδρος κάποιας ένωσης άλλα να έχει πίσω του και ένα έργο τέτοιο το οποίο πρόσθεσε κάτι παραπάνω απο λιθαράκι στον φιλοτελισμό.

Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #144 στις: Μάρτιος 15, 2017, 10:38:12 μμ »

Ποιός μας πιάνει,14 ενεργοί και 18 επισκέπτες ταυτόχρονα στη ενότητα,ε,δεν το βλέπεις και κάθε μέρα Σαρκασμός
Καταγράφηκε
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #145 στις: Μάρτιος 21, 2017, 11:04:26 μμ »

Καλησπέρα στην παρέα
Οσοι διαβάστε το σημερινό που έγραψα για τα μΚΕ θα είδατε την 30αδα της δημοπρασίας.
Η τιμή εκκίνησης ήταν 800€.Πόσο λέτε οτι έκλεισε?Οποιος πάει πιό κοντά κερδίζει γεύμα τύπoυ
survivor Σαρκασμός
Γράψτε και κάποιο σχόλιο..
Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #146 στις: Μάρτιος 21, 2017, 11:18:47 μμ »

Και εδώ το καταραμένο ριάλιτυ? Θυμός
Το τι ''ξύλο'' τρώμε,μετα τις εννιά ψύχή δεν πατάει...
Λοιπόν στα δικά μας νομίζω ότι θα πήγε πάνω απο τις 2500 ε,αν και δεν ξέρω σε ποια δημοπρασία,Ελλάδα ή εξωτερικό, ήταν.
Καταγράφηκε
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #147 στις: Μάρτιος 21, 2017, 11:32:38 μμ »

Παντού μιλάνε για αυτό! Ο Σπαλιάρας,ο Αγγελόπουλος,ο Μπό άστα να πάνε Σαρκασμός
Ο Καραμήτσος ήταν.Εβγαλε μία μόνο μΚΕ 9/5/2015 το γράφω για τους τύπους μην ζητήσει δικαιώματα..
Είχε απίστευτα αντικείμενα πήρα και εγώ αρκετά δυστυχώς όχι τα πολύ ακριβά.Καταλαβαίνετε τον λόγο Κλείσιμο ματιού
Το ακριβότερο ήταν μια τριάδα 1δρ Βελγικά με το Serie και τον αριθμό ολόκληρο νομίζω μοναδικό.
Αρχική 1.500 πουλήθηκε 6.000 βάλε και προμήθεια..
Φυσικά δεν ήταν Ελληνας.Εκτός απο τους Ελληνες που μεταναστεύουν φεύγουν και τα γραμ/μα Κλάμα
Περιμένουμε και κανέναν άλλον Χαμόγελο  
 
Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #148 στις: Μάρτιος 21, 2017, 11:56:14 μμ »

Δέν βλέπω κίνηση πήγαν όλοι για ύπνο Άνεση
Μεταφέρεται η ψηφοφορία για αύριο Λύπη
Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #149 στις: Μάρτιος 22, 2017, 07:25:35 μμ »

Εναρξη ψηφοφορίας που δεν είχε την απαραίτητη συμμετοχή εχθές Κλάμα
Λήξη 23.00 Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
Σελίδες: 1 ... 8 9 [10] 11 12 ... 28
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences