Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 03:46:47 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: με γεια μου  (Αναγνώστηκε 17048 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Cornelius
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 351


A man's gotta do what a man's gotta do


Προφίλ WWW
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 26, 2012, 04:27:22 μμ »

Ναι Εβελινα μου πεσαν οι δουλειες αλλα ευτυχως που χωρις ηθικη ολα αυτα τα χρονια καταφερα να μην εξαρτωμαι απο αυτο καθολου Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
evelina
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 58



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 26, 2012, 04:36:03 μμ »

κυριε Cornelius, μπορω να σας κανω μια αδιακριτη ερωτηση ; Μπορειτε να πειτε με τι ποσοστο κερδους δουλευετε ; Απο ποσο μεχρι ποσο. (εγω ως πελατισσα την εχω πατησει, αλλα με αυτον τον τροπο μαθαινεις)
Καταγράφηκε
Cornelius
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 351


A man's gotta do what a man's gotta do


Προφίλ WWW
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 26, 2012, 05:32:40 μμ »

Εβελινα τι δουλεια κανεις?
Καταγράφηκε
evelina
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 58



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 26, 2012, 05:37:48 μμ »

Εργαζομαι σε φροντιστηριο τριτοβαθμιας εκπαιδευσης. Αλλα αυτo, κυριε Cornelius, δεν απαντα στην ερωτηση μου.
Καταγράφηκε
Cornelius
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 351


A man's gotta do what a man's gotta do


Προφίλ WWW
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 26, 2012, 05:41:07 μμ »

Η ερωτηση σου Εβελινα ηταν αναξια απαντησεως.......
Καταγράφηκε
evelina
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 58



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Μάιος 26, 2012, 06:16:00 μμ »

ΩΩΩχχχ κυριε Cornelius τσεκουρωνετε στις τιμες (αυτο δυστυχως φαινεται απο τις απαντησεις σας). Καλη τυχη στην Κυπρο σημερα !
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 26, 2012, 06:38:30 μμ »

Ρε παιδια μην μπαινετε σε αντιπαραθεση.Ο καθενας πουλαει οσο θελει.Εμεις πρεπει να κανουμε ερευνα αγορας.Εμπορος δεν σημαινει αναγκαστικα απατεωνας.Υπαρχουν και τιμιοι και ηθικοι επαγγελματιες.Εγω που εκανα ερευνα αγορας μου φαινεται καλη τιμη για το βαρος του Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
Cornelius
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 351


A man's gotta do what a man's gotta do


Προφίλ WWW
« Απάντηση #22 στις: Μάιος 26, 2012, 06:43:27 μμ »

Αν διαβαζες τα ποστ μου προσεκτικα θα γνωριζες αν τσεκουρωνω η οχι αλλα δεν ενοχλουμαι Εβελινα, να γνωριζεις ομως οτι αυτο που εγραψες ηταν τεραστιο φαουλ απο την στιγμη μαλιστα που ουτε καν με ξερεις αφου προσπαθησες να δημιουργησεις εντυπωσεις.Τις προηγουμενες βδομαδες εκανες καποιες ερωτησεις στις οποιες προσπαθουσα να απαντησω βοηθωντας. Σε αλλο ποστ με τον Βασιλη εδειξες μια απεχθεια προς τους εμπορους. Στο συγκεκριμενο ποστ φαινεται οτι εχεις ηδη γινει και ειδημων περι τιμων κοσμηματων. Αγαπητη Εβελινα το εμποριο ειναι δυσκολο παρα πολυ οσο δεν μπορεις να φανταστεις. Γι'αυτο και βλεπεις να αποτυγχανουν τοσοι και τοσοι. Ανηκω στους τυχερους που ειχα μια βαση και δουλευοντας πολυ και εξοντωτικα για ενα διαστημα κατορθωσα να πετυχω αρκετα και κυριως να φτιαξω πολυ καλους φιλους μεσω της δουλειας μου. Το κερδος δεν ειναι κακο αγαπητη Εβελινα αυτο πρεπει να το καταλαβεις. Ο εμπορος βαζει κατω τα χρηματα του ρισκαρει κανει λαθη πεφτει κατω σηκωνεται ξαναπεφτει ξανασηκωνεται πετυχαινει ζει εντονα. Υπαρχουν στιγμες που λες καλυτερα να ειχα μια πιο ησυχη δουλεια σαν την δικη σου πχ και αμα θες λιγοτερο επικερδη ειναι ομως θεμα ιδιοσυγκρασιας ειναι θεμα πως μεγαλωνεις κτλ. Παντως για να εχεις υποψη σου αγαπητη Εβελινα το επαγγελμα του κοσμηματοπωλη αν και δεν ειμαι αυτο προσωπικα θεωρω οτι εχει το λιγοτερο δυνατο κερδος στην Κυπρο ειδικα. Το μεγαλο πλεονεκτημα ειναι οτι το στοκ του αποτελειται απο αντικειμενα αξιας.
Καταγράφηκε
Cornelius
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 351


A man's gotta do what a man's gotta do


Προφίλ WWW
« Απάντηση #23 στις: Μάιος 26, 2012, 06:50:16 μμ »

Ρε παιδια μην μπαινετε σε αντιπαραθεση.Ο καθενας πουλαει οσο θελει.Εμεις πρεπει να κανουμε ερευνα αγορας.Εμπορος δεν σημαινει αναγκαστικα απατεωνας.Υπαρχουν και τιμιοι και ηθικοι επαγγελματιες.Εγω που εκανα ερευνα αγορας μου φαινεται καλη τιμη για το βαρος του Στριφογύρισμα ματιών

Ειναι μια εξαιρετικη τιμη φιλε...ο κοσμηματοπωλης αγοραζει τον σταυρο μα την καδενα αν ειναι 14 γραμμαρια οπως το βλεπω περιπου 400 (χρυσο + κοπο). Στο δινει στα 550 αφαιρεμενου του ΦΠΑ μπορεις ευκολα να δεις και το κερδος που ειναι κατω απο 100 ευρω.
Δεν ερχομαι σε αντιπαραθεση φιλε απλα δεν μου αρεσει οταν καποιοι ειναι εκτος του χωρου να λενε κατι χωρις καμμια βαση. Ειδικα για το θεμα των χρυσοχοων εχω αποψη και την λεω.
Καταγράφηκε
dimoς
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 153



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Μάιος 27, 2012, 01:13:11 μμ »

Τί έγινε βρε παιδιά, βγήκαν τα τσεκούρια και τα μαχαίρια ;;; milou έχεις καμιά αμφιβολία για τα καράτια του σταυρού+της αλυσίδας που θα αγοράσεις;
Καταγράφηκε

<Κάνω δίαιτα 30 μέρες. Μέχρι στιγμής, έχω χάσει 15 μέρες>
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Μάιος 27, 2012, 01:43:55 μμ »

Τί έγινε βρε παιδιά, βγήκαν τα τσεκούρια και τα μαχαίρια ;;; milou έχεις καμιά αμφιβολία για τα καράτια του σταυρού+της αλυσίδας που θα αγοράσεις;

Οχι καμμια.Ο σταυρος ειναι απο αξιοπιστο κοσμηματοπωλη με χρονια στο χωρο και το κοσμημα εχει σφραγιδα της γνωστης φιρμας ΤΡΙΑΝΤΟΥ.
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
dimoς
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 153



Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Μάιος 28, 2012, 02:53:13 μμ »

Ο Τριάντος είναι γνωστός στην αγορά, αλλά από όσο γνωρίζω κάνει κυρίως χονδρική (εκτός αν έχει αλλάξει κάτι). Cornelius, πράγματι ο σταυρός μαζί με την αλυσίδα και τα εργατικά (αν όλα είναι σωστά) κάνει περίπου 400 ευρώ. Τώρα ο χονδρέμπορος μαζί με τον κοσμηματοπώλη μοιράζονται 150 ευρώ. Πώς σου φαίνεται;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 28, 2012, 03:40:12 μμ από dimoς » Καταγράφηκε

<Κάνω δίαιτα 30 μέρες. Μέχρι στιγμής, έχω χάσει 15 μέρες>
Cornelius
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 351


A man's gotta do what a man's gotta do


Προφίλ WWW
« Απάντηση #27 στις: Μάιος 28, 2012, 03:14:27 μμ »

Εσενα πως σου φαινεται?Απορία
Καταγράφηκε
dimoς
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 153



Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Μάιος 28, 2012, 03:23:17 μμ »

Εσενα πως σου φαινεται?Απορία
Σαν τιμή (550 ευρώ) για τον ιδιώτη, πολύ καλή τιμή. Τώρα, χοντρέμπορος+μαγαζάτορας έχουν να μοιραστούν ένα κέρδος της τάξης του 38% (περίπου). Λίγο δεν είναι ρε Παναγιώτη; Ένας που έχει εργαστήριο, μπορεί να το δώσει πάνω-κάτω με τόσο κέρδος. Αλλά εδώ μεσολαβούν 2 (π.χ. χοντρέμπορος+μαγαζάτορας).
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 28, 2012, 03:56:48 μμ από dimoς » Καταγράφηκε

<Κάνω δίαιτα 30 μέρες. Μέχρι στιγμής, έχω χάσει 15 μέρες>
Cornelius
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 351


A man's gotta do what a man's gotta do


Προφίλ WWW
« Απάντηση #29 στις: Μάιος 28, 2012, 03:59:28 μμ »

Στν φιλη σου την Εβελινα φανηκε ακριβος. Κοιτα Δημο ειλικρινα δεν με νοιαζει και δεν ασχολουμαι πλεον. Εγω εδω μεσα για νομισματα εχω μπει για να μαθω 5 πραγματα για να φτιαξω μια ομορφη συλλογη απο Ελληνικα νομισματα για τον γιο μου να του την δωσω οταν μεγαλωσει. ΟΥΤΕ ΠΟΥΛΩ ΟΥΤΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΩ ειτε νομισματα ειτε σταυρους ειτε διαμαντια ειτε φιλολογικα βιβλια. Αποψη μου ειναι οτι το επαγγελμα του κοσμηματοπωλη ειναι πολυ πολυ δυσκολο και πανω απο ολα επικινδυνο, κινδυνευεις ανα πασα στιγμη και εισαι στοχος λογω επαγγελματος εχει τεραστιο αγχος και στον κοσμο επικρατει η αποψη οτι τσεκουρωνουν και τον κοσμακη. Τελος δεν ασχολουμαι ουτε εχω διαθεση να σχολιασω.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences