Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 06:45:38 μμ
Σελίδες: 1 ... 17 18 [19] 20 21 ... 29
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αναγνωριση κεφαλων  (Αναγνώστηκε 95763 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #270 στις: Σεπτέμβριος 10, 2016, 01:53:18 μμ »

Καλησπέρα και από μένα
Λόγω άριστης εκτύπωσης.απόχρωσης,χρώματος χαρτιού το γραμμ.κινείται στις εκδόσεις μεταξύ επιμελημένη-α'συνεχόμενων-πρώτο τράβηγμα συνεχόμενων.
Σαν να ξεκινάει η γνωστή γραμμή που τέμνει την παρειά,γνώρισμα των επιμελημένων μονόλεπτων,αλλά απ΄'την άλλη και το φρύδι είναι ένα δυνατο σημείο που συνηγορεί υπερ αυτής της έκδοσης
Αλήθεια από ανάγλυφο πως πάει?
Και όσο αφορα το χαρτί,αναφέρονται σε όλες τις μελέτες ύπαρξη ημιδιαφανούς ψιλού χαρτιού,μπορεί να είναι μια ανάλογη περίπτωση-με την προστιθέμενη σπανιότητα
Καταγράφηκε
vasias
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 15


Προφίλ
« Απάντηση #271 στις: Σεπτέμβριος 11, 2016, 03:31:48 μμ »

Ευχαριστώ για τις γνώμες σας πάνω στο μονόλεπτο που έδειξα. Το γραμματόσημο φαίνεται να έχει ένα κάποιο ανάγλυφο, αλλά όχι ιδιαίτερα εντυπωσιακό. Και πάλι όμως δεν ξέρω αν στη διαπίστωση του έστω περιορισμένου ανάγλυφου με εξαπατά η γενική κατάσταση του χαρτιού: το εμφανές "λάσπωμα" - "λάδωμα" ή απλά η ακαθαρσία που υπονοεί ο salonico.
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #272 στις: Σεπτέμβριος 11, 2016, 09:25:35 μμ »

Θα μπορούσαμε,ταξιδεύοντας νοερά στο χρόνο,να προσπαθήσουμε να δούμε την ιστορια αυτού του γραμμ.
Αποκολλημένο από φάκελλο ή αγορασμένο από το ταχ.γραφείο,γιατί δεν είμαι σίγουρος ότι είναι σφραγισμένο...
Η πρώτη περίπτωση,ή πιο πιθανή,σαν αναδιπλούμενη επιστολή,ίσως σημαντικού περιεχομένου,γι'αυτό και η φύλαξη σε κάποιο συρτάρι για πόσο χρόνια?20?30?σίγουρα αρκετα για να έρθει σε επαφή η επιφάνεια της επιστολής με άλλες επιστολές και σίγουρα διαβασμένη αρκετές φορές και όχι πάντα με τα καθαρότερα χέρια...
Κάποια στιγμή,μετα από θανατούς,ίσως σε κάποιο άδειασμα σπιτιού,έπεσε στα χέρια κάποιου παλαιοπώλη και έπειτα σε κάποιου συλλέκτη που αυτός αποκολλησε το γραμμ από το φάκελλο,έβαλε τη σαρνιέρα του και το έβαλε κάπου στα 1900 στο τετράδιό του που του χρησιμευε σαν πρωτόγονο κλασερ.Εκει ποιός ξέρει μπορει να το έβλεπαν φίλοι,τα παιδιά ίσως,και πάντα εκτεθειμένο στα χέρια τους,ίσως και ακουμπώντας το.
Ε,μετά η ιστορία παίρνει μια πιο βατη τροπή για μας,δηλ,στα χρόνια του 40'-50' πήρε τη θέση σε μια συλλογή σε κανονικό άλμπουμ,περνωντας ίσως και από τη βιτρίνα κάποιου καταστήματος με ότι συνεπάγεται...
Η άλλη περίπτωση ακολουθεί εν πολλοίς την ίδια διαδρομή με τη διαφορά ότι ό πρώτος που το πήρε στα χέρια του μια μέρα του 1862,το έκανε για συλλεκτικούς λόγους ή ίσως κάποιο γραφείο που είχε αλληλογραφία και έπαιρνε αρκετα για τις ανάγκες του.Σίγουρα θα είχε καλύτερη πορεία ,πλην όμως επειδή ήταν ασφράγιστο σίγουρα πλύθηκε με κάτι ίσως και όχι νερό και στέγνωσε μπορει και μέσα σε μια εφημερίδα!

Τελείωνοντας,το γραμμ.από την στιγμή που έχει πολύ χαμηλο ανάγλυφο ο συγγραφέας των διάφορων μελετών το ταξινομεί πάντα στα επιμελημένα...
Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #273 στις: Σεπτέμβριος 12, 2016, 01:11:15 μμ »

Ενδέχεται το μονόλεπτο να ήταν επικολλημένο σε εφημερίδα της εποχής. Το οτι πάρα πολλά μονόλεπτα ΜΚΕ βρίσκονται ασφράγιστα χωρίς γόμμα οφείλεται κατα πολύ στο οτι συχνότατα παρέβλεπαν να ακυρώσουν τα τέλη των εντύπων.
Καταγράφηκε

Midili
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 110



Προφίλ
« Απάντηση #274 στις: Σεπτέμβριος 12, 2016, 02:12:54 μμ »

Μπαίνοντας και εγώ στη κουβέντα περι 40λ-σιγά μη δεν έμπαινα  Σαρκασμός- στη παραπάνω συζήτηση βάζετε σαν ενιαία έκδοση 1861-62,πράγμα που δεν είναι σωστό ,γιατί άλλα τα της α΄εκδοσης,που ομολογουμένως είναι σαφώς με πιο ευδιάκριτα χαρακτηριστικά και άλλα της β',που έχουν σαφώς πιο δύσκολη ταξινόμηση.
Εύκολα μπερδεύεται κάποιος,με τα έκδοσης 1864 40λ,τα έντονου ανάγλυφου Α' έκδοσης συνεχόμενων,καθώς επίσης και στο θέμα των ΑΕ τους,που οι λεπτές γραμμές τους εύκολα ξεγελάνε σαν συνεχόμενων,
LHH τι χαρακτηριστικό στην ποιότητα εκτύπωσης έχουν τα 40λεπτα της έκδοσης 1864 και μπορεί καποιος να τα μπερδέψει με τα της Β Αθηνών ?
Καταγράφηκε
heraldic40
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 139


Προφίλ
« Απάντηση #275 στις: Σεπτέμβριος 14, 2016, 12:16:15 μμ »

Χαιρετω τους φιλους! Μια βοηθεια για τα παρακατω?Αρχιζω και συμμαζευω καπως κομματια απο διαφορα αλμπουμ που εχω και ομολογω σε καποια συναντω δυσκολιες.
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #276 στις: Σεπτέμβριος 14, 2016, 12:55:29 μμ »

Θα πω τα πιο ευκολα..το 20λεπτο ειναι συνεχων 62-67 κατα πασα πιθανοτητα με τις οξειδωμενες γωνιες και τα 80λεπτα ειναι επισης συνεχων 62-67. Για τα μονολεπτα χρειαζονται κοντινες και καθαρες φωτογραφιες
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #277 στις: Σεπτέμβριος 14, 2016, 01:41:25 μμ »

midili
Θα ομολογήσω ότι ήμουν λίγο υπερβολικός,όσο αφορά την σύγκριση επιμελημένης και έκδοσης συνεχόμενων 1864-εδώ έκανα λάθος τα γραμμ.του τραβήγματος αυτού είναι τα στακτοπορφυρά,grey mauve,τα μωβ που αναφέρομαι είναι τα έκδοσης 1863,τα mauve on blue.
Σίγουρα,και αυτό θα φανεί, γίνεται πιο δύσκολο αν συγκρίνεις επιμελημένα με τα πρώτης έκδοσης συνεχόμενων-τα Μαϊου- και αυτά σε σύγκριση με τα ΄1863 και πάνω σε αυτό ανέφερα την άποψή μου


Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #278 στις: Σεπτέμβριος 14, 2016, 01:48:07 μμ »

heraldic
όπως τα είπε ο heretic-αλήθεια που χάθηκες?-και όσο αφορά τα μονόλεπτα έχω την εντύπωση ότι πρέπει να είναι πλαστά,καλά αλλά πλαστά-έχουν και κακές στικτές σφραγιδες...
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #279 στις: Σεπτέμβριος 14, 2016, 01:59:51 μμ »

Αυτος ο George Buhler το βλεπω πολυ στην πισω οψη, εχω και εγω κανα 2 τετοια, ηταν κανενας συλλεκτης γνωστος?
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #280 στις: Σεπτέμβριος 14, 2016, 02:19:27 μμ »

@heraldic40,
τα 2 πρώτα είναι πλαστούλια μάλλον, τα εχει παρουσιάσει και ο Fanchini (βλ.6ο αρχείο, σελ.31)
http://www.philatelie-epernay.fr/La-grosse-tete-d-Hermes-de-Grece

Καταγράφηκε
heraldic40
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 139


Προφίλ
« Απάντηση #281 στις: Σεπτέμβριος 14, 2016, 05:19:52 μμ »

Ok,αφου η κλιση ειναι προς τα πλαστα, δεκτο.Ανεβαζω και μια καλυτερη φωτο,για επιβεβαιωση.
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #282 στις: Σεπτέμβριος 14, 2016, 08:37:10 μμ »

Αυτος ο George Buhler το βλεπω πολυ στην πισω οψη, εχω και εγω κανα 2 τετοια, ηταν κανενας συλλεκτης γνωστος?

σίγουρα θα είναι καλά γραμμ.αυτά που έχειςγιατί αυτός πρέπει να είναι εμπειρογνωμων,και να δίνει πιστοποιητικά,κάπου έχω διαβάσει γι'αυτόν...
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #283 στις: Σεπτέμβριος 14, 2016, 08:39:42 μμ »

heraldic
Αφού σου γράφει και ο salonico.εξάλλου οι σφραγίδες κάνουν μπαμ! ότι είναι πλαστές δεν είναι τυχαίο ότι δεν φαίνονται οι αριθμοι των γραφείων
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #284 στις: Σεπτέμβριος 14, 2016, 08:47:33 μμ »

Φθηνα ειναι by the way, θυμαμαι ενα 40λεπτο 80-86..το αλλο δε το θυμαμαι, θα το κοιταξω, παντως μου εκανε εντυπωση
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Σελίδες: 1 ... 17 18 [19] 20 21 ... 29
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences