Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 11:17:34 πμ
Σελίδες: 1 ... 25 26 [27] 28 29
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αναγνωριση κεφαλων  (Αναγνώστηκε 95800 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #390 στις: Φεβρουάριος 07, 2017, 10:00:23 μμ »

Και παρεμπιπτώντος πολύ καλή σφραγίδα Κάστρο Ανδρού,με τιμή γύρω στα 50ε,αν τα θυμάμαι καλά απ'έξω Χαμόγελο
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #391 στις: Φεβρουάριος 07, 2017, 10:50:21 μμ »

Ευχαριστω Πανο, ημουν μεταξυ συνεχων και καθαρισμενων, αλλα με προβληματιζαν οι ΑΕ που ειναι σκουροι μπλε, ενω στα περισσοτερα που εχω του 62-67 ειναι ουρανι-θαλλασι-ανοιχτο μπλε τελοσπαντων. Αυτα που εχουν σκουρους ΑΕ ειναι και τα ιδια το αναλογο χρωμα ενω αυτο το γραμματοσημο οχι. Απο τα παραξενα των κεφαλων.
Ναι ειναι καλη η σφραγιδα γι αυτο και το αγορασα το συγκεκριμενο Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
pklink
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 59


Προφίλ
« Απάντηση #392 στις: Μάρτιος 14, 2017, 09:32:03 μμ »

Μια άποψη παρακαλώ,
Φαίνεται ότι είναι στα "ξυρισμένα" ή όχι;


https://goo.gl/w9qw2v

https://goo.gl/OyFl9O

Ευχαριστω
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #393 στις: Μάρτιος 14, 2017, 09:51:17 μμ »

Το γραμμ.ανήκει στις εκδόσεις 1871,grey blue,δυστυχώς,αν είναι δικό σου,είναι κομμένη η εξωτερική γραμμή περιθωρίου κάτω αριστερα και έτσι είναι touched
Καταγράφηκε
pklink
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 59


Προφίλ
« Απάντηση #394 στις: Μάρτιος 14, 2017, 09:57:15 μμ »

Αυτό σημαίνει -50% περίπου
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 14, 2017, 10:32:00 μμ από pklink » Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #395 στις: Μάρτιος 14, 2017, 10:51:15 μμ »

Οπως γράφει και το τόπικ των καταστάσεων/τιμολογήσεων:

''Τρία κανονικά περιθώρια και ένα που κόβετε το περιθώριο μέχρι και την εξωτερική χρωματιστή γραμμή του όλου περιγράμματος του γραμμ.,το λεγόμενο και ''touched'' ή ''πιάνει'' ή ''ακουμπάει'' στη εμπορική ορολογία
Τιμή σε αυτό το παράδειγμα λόγω των τριών κανονικών περιθωρίων στο 15%''
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #396 στις: Μάρτιος 16, 2017, 05:58:59 μμ »

2 κεφαλες σημερα, βασικα θα θελα λιγο το σχολιο σας...Το ζευγαρι ειναι 5λεπτο 80-86, αλλα το πρωτο γραμματοσημο εχει μια χαρακτηριστικη εκτυπωση, εχω βγαλει φωτο και απο πισω και σε διαφανεια, μου φαινεται αρκετα παραξενο.
Η 2η κεφαλη ειναι ενα 20λεπτο 75-80 και θα θελα να ρωτησω 2 πραγματα. Πρωτον αν αυτο το background μπορει να θεωρηθει quadrille και δευτερον τι σε τι κατασταση πιστευετε οτι ειναι το γραμματοσημο.







Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #397 στις: Μάρτιος 16, 2017, 11:04:27 μμ »

Λοιπόν αγαπητε΄Δημήτρη,το 5λ έχει απλά μια εκτυπωτική ποικιλία,κάτι ''κάθησε'' στη εκτυπωτική πλάκα ή στο κύλινδρο ή ακόμα και στο χρωστήρα,μάλλον κάποιο σκουπιδάκι,και γι.αυτό το αποτέλεσμα αυτό,το οποίο είναι παρεμπιπτώντος είναι εντυπωσιακό!
Στο 20λ.με την όποια πείρα που εχω απο τα 30λ 1876 Αθηνων και έτσι όπως μου φαίνεται στη καλή φωτό που ανέβασες,ναι,θα έλεγα ότι στο αριστερο μέρος του μεταλλίου έχουμε εμφάνιση ψαθωτού βάθους,αλλά και ,λιγότερο, στο δεξι.
Εχουμε και έκδοση που σημειώνονται τέτοιες περιπτώσεις...
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #398 στις: Μάρτιος 16, 2017, 11:19:21 μμ »

Ευχαριστω Πανο για την απαντηση! Η αληθεια ειναι πως στο 20λεπτο ειμαι ετσι κ ετσι, αλλα ειναι ωραιο γραμματοσημο ουτως η αλλως. Μια οριζοντια γραμμη σαν σπασιμο της πρωην γομμας στο πισω μερος πανω με χαλαει λιγο, δε ξερω αν αυτο κανει το γραμματοσημο β διαλογης.
Οι ΜΚΕ παντα εχουν κατι ξεχωριστο για καθε γραμματοσημο τελικα..
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #399 στις: Μάρτιος 18, 2017, 10:44:45 μμ »

Πωπω! Έχω 5-6 β' διαλογής και κανένα δεν είναι έτσι, μάλλον πρόκειται όντως για quadrille, πολύ ωραίο κομμάτι!!! Μπράβο!!!
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #400 στις: Μάρτιος 21, 2017, 06:50:04 μμ »

3 νεες κεφαλες σημερα! 3 40λεπτα τα οποια εχω την εντυπωση οτι ειναι 62-67 αλλα παιζει και η υποθεση της 67-69. Και αυτο επειδη με προβληματιζουν οι σχετικα βαρεις ΑΕ.
Τι λετε?











Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #401 στις: Μάρτιος 21, 2017, 10:14:39 μμ »

Ετσι όπως τα βλέπω,συμφωνώ στην άποψή σου ότι ανήκουν στις συνεχόμενες και αυτό γιατί:
-στο πρώτο γραμμ.έχουμε συγχεόμενες γραμμές σκίασης και στο μάγουλο αλλά και πίσω από τον αυχένα,συν στίγματα χρώματος  στη επιγραφή επάνω και βέβαια ΑΕ με διαφορά σκίασης
-το δεύτερο κλασικός χρωματισμός γκρι-μωβ των συνεχόμενων,+ ΑΕ ακόμα πιο σαφής
-το τρίτο*,ενώ έχει βαρείς ΑΕ,στη εμπρόσθια όψη έχουμε πολύ βαριά εκτύπωση μάλλον των τελών 1866,πριν από τον μερικό καθαρισμό των πλακών που έγινε αρχές του '67,είναι και πλήρες μελανώματος το βάθος μεταλλίου,χωρίς τα χαρακτηριστικα λευκά στίγματα των ''καθαρισμένων''

*δεν ξέρω αν είναι η φωτο σου αλλά ο χρωματισμός είναι πολύ ενδιαφέρον,ένα βήμα πριν το σπάνιο groseille,καθώς και αυτό όπως έχω δει σε φωτό{που να το΄χω Χαμόγελο} είναι και αυτό βαριάς εκτύπωσης
Καταγράφηκε
pklink
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 59


Προφίλ
« Απάντηση #402 στις: Μάρτιος 22, 2017, 02:00:21 πμ »

Αλήθεια οι ΑΕ στο τελευταίο προσομοιάζουν αρκετά με των καθαρισμένων πλακών.
Το δεύτερο πολύ ωραίο, συνεχόμενων, γιατί όχι Μαϊου ?
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #403 στις: Μάρτιος 22, 2017, 10:54:36 πμ »

Γιατί αγαπητέ μου pklink
-απόχρωση,τα πρωην ''Μαϊου'' νυν πρώτα τραβήγματα συνεχόμενων είναι μωβ,πιο βαθύ ,πιό ανοιχτο ,αλλά μωβ.
-ακριβώς οι ΑΕ είναι ο λόγος*,καθώς στα ''Μαϊου'' είναι σχεδόν ανεπαίσθητοι
-θα μας πει και ο heretic αλλά δεν μου φαίνετε το πολύ ισχυρο ανάγλυφο που πρέπει να υπάρχει
-δεν υπάρχει η διακοπή στις γραμμές σκίασης του μάγουλου,που φαίνετε σαν ''γραμμή''

*το γραμμ.θα μπορούσε κάποιος να το μπερδέψει και λόγω ΑΕ αλλά και χρωματισμου για κακέκτυπο,όμως η σαφής εκτύπωση σταματάει κάθε σκέψη...
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #404 στις: Μάρτιος 22, 2017, 11:13:36 πμ »

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις! Επιπροσθετα βαζω και μια φωτο για το 3ο γραμματοσημο, διπλα διπλα με το πρωτο και ενα ακομα που εχω για το χρωμα..
Αναγλυφο το 2ο δεν εχει ισχυρο, νομιζω ειναι ξεκαθαρα Συνεχων..


Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Σελίδες: 1 ... 25 26 [27] 28 29
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences