Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 30, 2024, 12:51:08 πμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 ... 29
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αναγνωριση κεφαλων  (Αναγνώστηκε 95855 φορές)
0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Ιούνιος 16, 2016, 11:56:56 πμ »

Φίλε Helios που να δεις του Νάλτσα... Κλείσιμο ματιού
Να ενημερώσω το φίλο tats,αλλά και να τον προειδοποιήσω- Χαμόγελο- ότι οι φωτογραφίες που έχουν οι παλιές μελέτες είναι λίγο αποκαρδιωτικές,λίγο καλύτερα τα πράγματα με την μελέτη 1933
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Ιούνιος 16, 2016, 12:20:48 μμ »

Για μενα το μεγαλο προβλημα που εχουν αυτες οι μελετες ειναι οτι ειναι γραμμενες σε γλωσσα καθαρευουσα η δε ξερω πως τη λενε τελοσπαντων, με συνεπεια 2 πραγματα. Πρωτον να ειναι δυσαναγνωστες και δευτερον , οι ορισμοι των χρωματισμων, ακομα και για μενα που τα χρωματα ειναι η ειδικοτητα μου να με μπερδευουν. Τι θα πει πυρροχρουν και υποπυροχρουν χρωμα?  Μου θυμιζει το μπορντοροδοκοκκινο της Μοιραρακη. Πρεπει επιτελους να γινει μια συγχρονη μελετη , με σαφης ορισμους. Τι θα πει αργιλοσιτοχρουν? Και ας υποθεσουμε ακομα οτι αντε και μεταφραστηκαν στη νεοελληνικη , και το καστανοερυθρο εγινε καφεκοκκινο. Αν δε σου δειξει καποιος το ΙΔΙΟ το γραμματοσημο, τοτε ακομα και το καφεκοκκινο ειναι ενας γενικος ορισμος. Ειδικα στις κεφαλες Ερμη υπαρχουν παρα πολλες αποχρωσεις και στην ιδια αποχρωση. Αν παραλληλα, εκει που λεει καφεκοκκινο δε σου δειξει καποιος το καφεκοκκινο της πχ 80-86 σε αντιπαραβολη με ενα ΑΛΛΟ καφεκοκκινο πχ της 72-76, τοτε δεν εχουν νοημα να τα διαβαζεις απο τους καταλογους.
Συνεπως, εγω ειμαι 100% υπερ να διαβασει καποιος τις μελετες γιατι ειναι μια βαση πολυ σημαντικη, αλλα χωρις παραλληλα να δεις και το γραμματοσημο και να καταλαβεις τι σημαινει πχ δικτυωτος χαρτης, τοτε στη θεωρια ολα αυτα ειναι ενα κενο γραμμα.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
tats16
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 844


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Ιούνιος 16, 2016, 01:10:02 μμ »

Φιλοι μου , μιας και απ ότι βλεπω γνωρίζετε ήδη τα περισσότερα για τα μεγαλα κεφαλια και εφόσον έχετε ελευθερο χρόνο για ψάξιμο και μελέτη , θα σας προτεινα να δειτε και τις πλάκες των penny red 1841 και μεταγενεστερων.... ( από κάποιο σημειο και μετα - πλάκες 46 και οι επομενες - η δυσκολια ισως ξεπερναει και τις ΜΚΕ )
Καταγράφηκε
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Ιούνιος 16, 2016, 03:02:50 μμ »

Ωραία ιδέα κιόλας για ψάξιμο ,μάλλον σε παλιότερες Φιλοτέλειες ,για να αναρτήσω την καύση των αποθέτων 1933,αξίες και ποσότητες.

 Έκπληξη
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Ιούνιος 20, 2016, 03:17:25 μμ »

Μια εκτιμηση ακομα αν γινεται! Ευχαριστω εκ των προτερων! Μου κανει για 62-67 αλλα με προβληματιζει η σφραγιδα 1875 σε ΚΕΦΑΛΛΗΝΙΑ ΑΡΓΟΣΤΟΛΙ, ισως να τους ειχανε μεινει βεβαια φυλλα διλεπτα εκεινης της περιοδου.

Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Ιούνιος 20, 2016, 10:05:10 μμ »

...όπως είχαν μείνει σε όλα τα ταχ.γραφεία,εξάλλου τα δίλεπτα ήταν για τα έντυπα και τις εφημερίδες και με τη σκέψη για τον αναλφαβητισμού της εποχής...
Τώρα,κάποιο στοιχεία,χρώματισμός,άψογη εκτύπωση,δηλ.ανθέμια ,μαίανδροι,εξωτ.γραμμή περιθωρίου,συντείνουν στο να συμφωνήσει κάποιος ότι είναι 1862-67,το μόνο που με προβληματίζει,που αυτό είναι απόρροια της ελλιπής μου απασχόλησης με την συγκεκριμένη αξία,είναι ή απουσία στιγμάτων χρώματος από την εικόνα,χαρακτηριστικό γνώρισμα των συνεχών στις ποιό πολλές αξίες....
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Ιούνιος 21, 2016, 12:31:42 μμ »

Νεα παραλαβη χεχε....οι ερωτησεις ειναι οι εξης. Στο πρωτο εικοσαλεπτο 75-80, πιστευετε οτι υπαρχει ελαφρα διπολεκτυπωση των Α.Ε. και αν αυτο εχει επιπτωση στην τιμη? Μια εκτιμηση για το δευτερο εικοσαλεπτο  αν και ειμαι σιγουρος οτι ειναι 62-67. Και κατι για την κατασταση του, γι αυτο το εβγαλα και σε διαφανεια, σα να βλεπω μια λεπτυνση, αλλα ειναι ικανη να ριξει δραματικα την αξια?



Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Ιούνιος 21, 2016, 01:41:46 μμ »

Τι ωραία που περνάμε, με ΜΚΕ ,καλοκαιριάτικα και με καύσωνα... Χαμόγελο
Το πρώτο,αυτές είναι συνηθισμένες διπλοεκτυπώσεις ΑΕ,ειδικά σε αυτή την έκδοση ,ίσως με μια μικρή προσαύξηση στην τιμή του,στο 10%
Το άλλο έχει σοβαρό πρόβλημα στο 0 του πρώτου 20 και αυτό το κάνει αυτομάτως β'διαλογής...
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Ιούνιος 21, 2016, 02:03:02 μμ »

Τι ειναι αυτο? Σα να εχει φθαρει το χαρτι εκει?
Και ενα τελευταιο...meshed paper? Εχει δικτυωμα στη διαφανεια..



Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Ιούνιος 21, 2016, 10:01:14 μμ »

Εννοώ το μηδέν στο αριστερό ''20'' φαίνεται η ζημία και από την μπροστινή πλευρά και από πίσω έχει διαφάνεια,άρα είναι τρύπα,άρα αγαπητέ heretic second choise...
Τώρα,το γραμμ δεν ξέρουμε ότι είναι δικτυωτό,αυτό πάντα στο φως,οι ΑΕ συμφωνούν,πλην όμως το γραμμ.έχει σφάλmα πλάκας 'λευκή γραμμή διατρέχει την πάνω επιγραφή'' pos.22,23,24,25,26,27,28,29....
Για το επιφανιακό δικτύωμα,φαίνεται στο αριστερο πάνω βάθος μεταλλίου και είναι μερικό ''ψαθωτό βάθος''...μεγάλη ιστορία αυτό το θέμα...!
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Ιούνιος 21, 2016, 10:28:11 μμ »

Η αληθεια ειναι οτι δεν ειναι ακριβως τρυπα, εχει ξεφτισει λιγο το χαρτι και εχει μια μικρη διαφανεια. Εγω πιο πολυ εβλεπα διαφανεια στην πισω πλευρα πανω. Τελοσπαντων, με τις διαφανειες δε ξερω τι θεωρειται λεπτυνση και τι οχι καμια φορα, αν δηλαδη καποιες ειναι φυσιολογικες απο το χαρτι. Εχω παρει κομματια σε δημοπρασια που δε τις αναφερει καθολου.
Θα βγαλω και μια φωτο σε διαφανεια απο το εικοσαλεπτο το τελευταιο, σε διαφανεια φαινεται αρκετα εντονο δικτυωμα αλλα το χαρτι μου παει προς κρεμ λιγο. Το σφαλμα πλακος το διεκρινα αλλα δε ξερω αν εχει να κανει με την αξιολογηση. Εσυ που εισαι σχετικος μπορεις να με διαφωτισεις σε αυτο το θεμα.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Ιούνιος 22, 2016, 10:40:49 πμ »

Η αληθεια ειναι οτι δεν ειναι ακριβως τρυπα, εχει ξεφτισει λιγο το χαρτι και εχει μια μικρη διαφανεια. Εγω πιο πολυ εβλεπα διαφανεια στην πισω πλευρα πανω. Τελοσπαντων, με τις διαφανειες δε ξερω τι θεωρειται λεπτυνση και τι οχι καμια φορα, αν δηλαδη καποιες ειναι φυσιολογικες απο το χαρτι. Εχω παρει κομματια σε δημοπρασια που δε τις αναφερει καθολου.
Θα βγαλω και μια φωτο σε διαφανεια απο το εικοσαλεπτο το τελευταιο, σε διαφανεια φαινεται αρκετα εντονο δικτυωμα αλλα το χαρτι μου παει προς κρεμ λιγο. Το σφαλμα πλακος το διεκρινα αλλα δε ξερω αν εχει να κανει με την αξιολογηση. Εσυ που εισαι σχετικος μπορεις να με διαφωτισεις σε αυτο το θεμα.

Ο Καραμίτσος από το 2007 και έπειτα ,στους καταλόγους του,αλλά και στις δημοπρασίες, του έχει αναδείξει το θέμα των plate flaws σε μια περίοπτη θέση.
Στους καταλόγους έχει συγκεντρώσει τα σφάλματα με βάση τη μελέτη Ασημακόπουλου στα βασικά,τα οποία τα κοστολογεί με συντελεστή,και στις δημοπρασίες τα έχει σαν ειδική ενότητα μετά από την τελευταία ενότητα της αλλάγης χρωματισμών 1882
Στο προκείμενο, το γραμμ. σου το κοστολογεί X2 την τιμή του
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Ιούνιος 22, 2016, 10:51:29 πμ »

Η αληθεια ειναι οτι η αγορα δεν αξιολογει τα plate flaws παντα στο διπλασιο συντελεστη , αυτο εχω καταλαβει εγω παντως, ειναι και θεμα ποιο ακριβως ειναι το σφαλμα. Για καποια σφαλματα πλακος , ειδικα του δεκαλεπτου και εικοσαλεπτου που ειναι τα πιο πολλα, η αγορα τα αποτιμα σχετικα χαμηλα, και λογικο ειναι διοτι οταν το φυλλο εχει 40-50 τετοια , τοτε χανουν την ιδιαιτεροτητα τους. Εξαιρεση βεβαια ειναι καποια πιο 'κραχτα' να το πω και ετσι, οπως το σφαλμα στο μονολεπτο της θεσης 44, το σφαλμα στο 30λεπτο κλπ..Στην ενοτητα αυτη με τα σφαλματα εχω παρει αρκετες φορες μερος, και αυτο ηταν και το τελευταιο μου αποκτημα.
https://www.karamitsos.com/auctionLot.php?auction=552&lot=322396&view=all
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Ιούνιος 22, 2016, 11:47:23 πμ »

Η αληθεια ειναι οτι η αγορα δεν αξιολογει τα plate flaws παντα στο διπλασιο συντελεστη , αυτο εχω καταλαβει εγω παντως, ειναι και θεμα ποιο ακριβως ειναι το σφαλμα. Για καποια σφαλματα πλακος , ειδικα του δεκαλεπτου και εικοσαλεπτου που ειναι τα πιο πολλα, η αγορα τα αποτιμα σχετικα χαμηλα, και λογικο ειναι διοτι οταν το φυλλο εχει 40-50 τετοια , τοτε χανουν την ιδιαιτεροτητα τους. Εξαιρεση βεβαια ειναι καποια πιο 'κραχτα' να το πω και ετσι, οπως το σφαλμα στο μονολεπτο της θεσης 44, το σφαλμα στο 30λεπτο κλπ..Στην ενοτητα αυτη με τα σφαλματα εχω παρει αρκετες φορες μερος, και αυτο ηταν και το τελευταιο μου αποκτημα.
https://www.karamitsos.com/auctionLot.php?auction=552&lot=322396&view=all
Καλορίζικος ο lot,ωραία και σχετικά εύκολη συλλογή είναι να βρείς το pos.44 και στις άλλες 4 +1 αποχρώσεις της έκδοσης και με την σχετική υπεραξία που θα έχει η συγκέντρωση αυτή.
Οπως έχω πει θα ξεκινήσω ποσταρίσματα με το θέμα των σφαλμάτων πλακός,γιατί είναι η κύρια συλλογή μου,απλως θέλει λίγο χρόνο.
Τώρα για το πλήθος των σφαλμάτων,ε,όχι και τόσο πολλά,μόνο 2 το πολύ 3 σφάλματα μπορεί να επαναλαμβάνονται,δηλ. στα 150 γραμμ να υπάρχουν π.χ. στο 20λ. 8 θέσεις με ''λεπτυσμένο κύκλο'' ή 12-14 με ''φαρδιά περιθώρια'',η αναφορά σου σε 40-50 σφάλματα πρέπει να είναι συνολικά σε όλο το φύλλο όλα τα σφάλματα
Σε αυτή την περίπτωση στην τελευταία έκδοση του 5λ. μπορεί να υπάρχουν και 70-80 σφάλματα στο φύλλο-και εννοείτε ότι είναι ένα πεδίο, που μπορεί να έχουν περάσει 150+ χρόνια από την έκδοσή των γραμμ.,το οποίο δεν έχει εξερευνηθει στο σύνολό του.
Σφάλμα-θέση στο φύλλο-εξέλιξη ανα της εκδόσεις,το ερευνητικό τρίπτυχο,που απασχολεί τους μελετητές-παράδειγμα έχω ανακαλύψει σφάλμα,θέση,και μου μένει να προσδιορίσω την παρουσία του στις εκδόσεις.
Σε αυτή την περίπτωση το στέλνω με φωτος στην Φιλοτέλεια και βέβαια με την έρευνα να μη έχει ανακοινωθεί παλιότερα από άλλο μελετητή
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Ιούνιος 22, 2016, 11:57:26 πμ »

Και επίσης να προσθέσω,σχετικά με την οικονομική παράμετρο,συλλέγω plate flaws από το 1998 με μιά συλλογή από τον Βλαστό.
Στα σχεδόν είκοσι χρόνια βλέπω μια καμπύλη ανοδική στις τιμές,π.χ. το Lot που απέκτησες θα στοίχιζε πριν από 10-12 χρόνια 12 με 15 ευρώ και όχι 25 που σου κατοχυρώθηκε-που σημαίνει ότι είχε και άλλη προσφορά αφου ξεκίσησε από τα 20 ευρώ.
Σε αυτό έπαιξε ρόλο η ανάδειξη από τον Καραμήτσο,όπως αναφέρω παραπάνω,η κυκλοφορία  του βιβλίου του Ασημακόπουλου στα Ελληνικά αλλά και η πανέξυπνη κίνηση του Καραμήτσου να τον στείλει δωρεάν στους πελάτες του και βέβαια η παρουσίαση της πολυβραβευμένης συλλογής του Ασημακόπουλου στη έκθεση Φιλοτέλεια 2005
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 ... 29
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences