Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 30, 2024, 11:12:45 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Turkey Hayriye Altin KM# 638  (Αναγνώστηκε 7787 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
nikos064
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 15


Deus vult.


Προφίλ
« στις: Ιούνιος 09, 2016, 11:51:06 πμ »

Γεια σας, χρειάζομαι βοήθεια για δύο Hayriye Altin KM# 638 του 1223//21 & 1223//23. Ο κατάλογος του Krause αναφέρει βάρος 1.73g., ο κατάλογος του τούρκου λέει 1,73-1,84gr. Τα δικά μου, αγορασμένα από κοσμηματοπωλείο της Σητείας πριν μερικά χρόνια, είναι το ένα (το//23) 1,80γρ. και το άλλο (το//21) 1,28γρ. Το ένα λοιπόν σωστό. Το άλλο εκτός ορίων. Δικαιολογεί η τρύπα και η φθορά τόσο μεγάλο έλλειμμα βάρους; Μάλλον όχι, άλλωστε έχουν και τα δύο τρύπα. Βρήκα στο ebay ένα από Κύπρο και λέει βάρος 1,29g. Ποικιλία, πλαστό ή κάτι άλλο; Καμιά ιδέα κανείς;
Καταγράφηκε

Quidquid latine dictum sit, altum videtur.
Explicit hoc totum. Da mihi potum!
SilverSurfer
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 85


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 09, 2016, 11:59:12 πμ »

Καλησπέρα!Οπως είναι οι φωτογραφίες το πρώτο ειναι 1,28 και το δεύτερο 1,80??
Καταγράφηκε
nikos064
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 15


Deus vult.


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 09, 2016, 12:03:36 μμ »

Καλησπέρα!Οπως είναι οι φωτογραφίες το πρώτο ειναι 1,28 και το δεύτερο 1,80??

Ναι.
Καταγράφηκε

Quidquid latine dictum sit, altum videtur.
Explicit hoc totum. Da mihi potum!
SilverSurfer
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 85


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 09, 2016, 01:16:25 μμ »

Κατά την άποψη μου το πρώτο  είναι πλαστό...αν προσέξεις τις λεπτομέρειες,έχουν πολύ μεγάλη διαφορά με ένα αυθεντικό...το 2ο φαίνεται για γνήσιο... Πρόσεξε τις διαφορές εδώ κι ειδικά κάτω από το κέντρο στο κλαδί που έχει...
http://en.numista.com/catalogue/pieces36328.html
Καταγράφηκε
ts1k
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 398


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 09, 2016, 01:31:29 μμ »

Πάντως και μεταξύ τους τα νομίσματα που εχεις ανεβάσει έχουν μεγάλες διαφορές... Θεωρητικά το πρώτο το πιθανότερο να είναι πλαστο, χωρίς να γνωρίζω βέβαια αν για το συγκεκριμένο έχουν βγει κόπιες.. Αλλά χρυσό χωρίς κόπιες, δύσκολο.
Καταγράφηκε
nikos064
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 15


Deus vult.


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 09, 2016, 03:27:54 μμ »

Λογικά είναι έτσι όπως το λέτε. Πρέπει να είναι κόπια εποχής. Να έχει άραγε καθόλου χρυσό μέσα; Πάντως σας ευχαριστώ.
Καταγράφηκε

Quidquid latine dictum sit, altum videtur.
Explicit hoc totum. Da mihi potum!
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 09, 2016, 08:42:18 μμ »

φιλε Νικο καλησπερα επειδη δεν εχω πολυ χρονο ετσι με το ματι θα σου πω χωρις να κοιταξω τι και πως οτι το 21 ειναι πλαστο εποχης ,ενδεχεται να εχει χρυσο μεσα να το τσεκαρεις σε χρυσοχοο πρεπει να ειναι 14αρι,αυριο με το καλο που θα εχω χρονο θα τα ξαναπουμε,απο Σητεια εισαι;;καλο βραδακι απο Αγιο Νικολαο Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
nikos064
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 15


Deus vult.


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 10, 2016, 09:39:26 πμ »

φιλε Νικο καλησπερα επειδη δεν εχω πολυ χρονο ετσι με το ματι θα σου πω χωρις να κοιταξω τι και πως οτι το 21 ειναι πλαστο εποχης ,ενδεχεται να εχει χρυσο μεσα να το τσεκαρεις σε χρυσοχοο πρεπει να ειναι 14αρι,αυριο με το καλο που θα εχω χρονο θα τα ξαναπουμε,απο Σητεια εισαι;;καλο βραδακι απο Αγιο Νικολαο Κλείσιμο ματιού

Καταγωγή από Σητεία. Ένα άλλο ερώτημα είναι, αυτά και κάποια άλλα που έχω, έχουν ημερομηνίες εκεί γύρω στο 1830. Αυτά να κυκλοφορούσαν ή ήταν ο μισθός των μεμέτηδων και κάποιος προπάππους μας στόλισε την μάχαιρά του;
Καταγράφηκε

Quidquid latine dictum sit, altum videtur.
Explicit hoc totum. Da mihi potum!
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 10, 2016, 02:25:27 μμ »

φιλε Νικο καλησπερα επειδη δεν εχω πολυ χρονο ετσι με το ματι θα σου πω χωρις να κοιταξω τι και πως οτι το 21 ειναι πλαστο εποχης ,ενδεχεται να εχει χρυσο μεσα να το τσεκαρεις σε χρυσοχοο πρεπει να ειναι 14αρι,αυριο με το καλο που θα εχω χρονο θα τα ξαναπουμε,απο Σητεια εισαι;;καλο βραδακι απο Αγιο Νικολαο Κλείσιμο ματιού

Καταγωγή από Σητεία. Ένα άλλο ερώτημα είναι, αυτά και κάποια άλλα που έχω, έχουν ημερομηνίες εκεί γύρω στο 1830. Αυτά να κυκλοφορούσαν ή ήταν ο μισθός των μεμέτηδων και κάποιος προπάππους μας στόλισε την μάχαιρά του;
Πολλα φιλε σεναρια ειναι πιθανα,παντως το κυριως νομισμα συνναλλαγης στα μερη μας ηταν τα Οθωμανικα τα χρονια που αναφερεσαι και σε μπακιρια και σε ασημενια και σε χρυσα και μαλιστα το ποιο εμπιστο ,υπηρχαν βεβαια πολλες κοπιες που ουτε οι ιδιοι δεν τις ξεχωριζαν σε πολλα,μαλιστα τα πρωοθουσαν οι κατα τοπους μεμετηδες που λες,οποτε αφου τα εσπρωχναν αυτοι δεν υπηρχε υποψια για ΄΄πλαστο΄΄ και αν εβγαινε και κανεις να το ισχυριστει ΄΄ε μπακαλουμ΄΄ Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
nikos064
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 15


Deus vult.


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 10, 2016, 05:00:44 μμ »

φιλε Νικο καλησπερα επειδη δεν εχω πολυ χρονο ετσι με το ματι θα σου πω χωρις να κοιταξω τι και πως οτι το 21 ειναι πλαστο εποχης ,ενδεχεται να εχει χρυσο μεσα να το τσεκαρεις σε χρυσοχοο πρεπει να ειναι 14αρι,αυριο με το καλο που θα εχω χρονο θα τα ξαναπουμε,απο Σητεια εισαι;;καλο βραδακι απο Αγιο Νικολαο Κλείσιμο ματιού

Καταγωγή από Σητεία. Ένα άλλο ερώτημα είναι, αυτά και κάποια άλλα που έχω, έχουν ημερομηνίες εκεί γύρω στο 1830. Αυτά να κυκλοφορούσαν ή ήταν ο μισθός των μεμέτηδων και κάποιος προπάππους μας στόλισε την μάχαιρά του;
Πολλα φιλε σεναρια ειναι πιθανα,παντως το κυριως νομισμα συνναλλαγης στα μερη μας ηταν τα Οθωμανικα τα χρονια που αναφερεσαι και σε μπακιρια και σε ασημενια και σε χρυσα και μαλιστα το ποιο εμπιστο ,υπηρχαν βεβαια πολλες κοπιες που ουτε οι ιδιοι δεν τις ξεχωριζαν σε πολλα,μαλιστα τα πρωοθουσαν οι κατα τοπους μεμετηδες που λες,οποτε αφου τα εσπρωχναν αυτοι δεν υπηρχε υποψια για ΄΄πλαστο΄΄ και αν εβγαινε και κανεις να το ισχυριστει ΄΄ε μπακαλουμ΄΄ Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Αγαπητέ Μάρκο, η αλήθεια είναι ότι όταν τα αγόρασα δεν είχα στο μυαλό μου την αξία τους σαν νομίσματα αλλά την ιστορική τους αξία. Στα πέντε συνολικά, τα δύο είναι κόπιες, Το ένα είναι αιγυπτιακό και τα τέσσερα είναι τρυπημένα. Πράγμα που σημαίνει ότι κάποια στιγμή χρησιμοποιήθηκαν για διακόσμηση. Εκείνη την εποχή είναι ακριβώς μετά την επανάσταση του 21, τη μάχη της Κριτσάς, τη σφαγή στη Μίλατο, οπότε οι χριστιανοί ήταν σε δεινή κατάσταση και το πιο πιθανό είναι να στόλιζαν τον φερετζέ καμιάς χανούμισσας, αλλά όπως το είπες είναι πολλά τα σενάρια.
Καταγράφηκε

Quidquid latine dictum sit, altum videtur.
Explicit hoc totum. Da mihi potum!
mikekon
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 751



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 10, 2016, 08:02:24 μμ »

Πάντως και γνήσια. Με τρύπα  πάνε μέταλλο
Καταγράφηκε
nikos064
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 15


Deus vult.


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 10, 2016, 09:29:40 μμ »

Πάντως και γνήσια. Με τρύπα  πάνε μέταλλο

Ισχύει, αλλά εξαρτάται και από την σπανιότητα. Το συγκεκριμένο έχει περίπου 40 ευρώ μέταλλο. Δες εδώ το ίδιο με τρύπα http://db.stevealbum.com/php/search2c.php?item=145493.
Καταγράφηκε

Quidquid latine dictum sit, altum videtur.
Explicit hoc totum. Da mihi potum!
mikekon
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 751



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 16, 2016, 08:46:51 πμ »

Ισχύει  σε περιπτώσεις  με πολύ δύσκολα  κομμάτια  .πχ  μια δραχμή τρυπια  1851 με μια 1833 έχουν τεράστια  διαφορά  αλλά εδώ νομίζω  ότι  στην σελίδα που έβαλες είναι  υπερτιμολογημενο
Καταγράφηκε
Manos1234
Επισκέπτης
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 16, 2016, 09:41:38 πμ »

μεγαλες ζημιες ρε παιδια με τις τρυπες τι σκατα τα χαλουσανε δεν ειχαν μυαλο??
Καταγράφηκε
nikos064
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 15


Deus vult.


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 17, 2016, 10:04:42 πμ »

Ισχύει  σε περιπτώσεις  με πολύ δύσκολα  κομμάτια  .πχ  μια δραχμή τρυπια  1851 με μια 1833 έχουν τεράστια  διαφορά  αλλά εδώ νομίζω  ότι  στην σελίδα που έβαλες είναι  υπερτιμολογημενο

O Steve Album θεωρείται αυθεντία στα ισλαμικά, έτσι διαβάζω τουλάχιστον. Αυτό εδώ τι να πεί; http://www.ebay.com/itm/TURKEY-AH1223-21-GOLD-HAYRIYE-ALTIN-NGC-AU-DETAILS-VERY-RARE-OTTOMAN-EMPIRE-/331870630871?hash=item4d4507f3d7:g:IWQAAOSwyQtVzQGb
Καταγράφηκε

Quidquid latine dictum sit, altum videtur.
Explicit hoc totum. Da mihi potum!
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences