Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 10:07:18 μμ
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Συγκρίσεις 20λέπτων αναγνωρίσεις/κατατάξεις  (Αναγνώστηκε 62058 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #60 στις: Μάρτιος 29, 2017, 08:26:04 μμ »

Ακόμα καλύτερα:

Καταγράφηκε
Varg83
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 122



Προφίλ
« Απάντηση #61 στις: Μάρτιος 29, 2017, 09:06:47 μμ »

Το έχω και εγώ το βιβλίο Σαρκασμός Σαρκασμός
Δεν προσδιορίζει πόσα χιλιοστά. Μάλιστα το λέει πως η διαφορά ύψους είναι μεταβλητή. Άρα......
Λογικά θεωρείται ανισόπεδοι Α.Ε.
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #62 στις: Μάρτιος 29, 2017, 09:15:37 μμ »

Και τα γραμμ.του Κούνδουρου δεν είναι τόσο ωραία σαν το δικό σου Κλείσιμο ματιού
Πάντως καλύπτετε ο μεγάλος μελετητής με το ότι γράφει τη λέξη ''δυσδιάκριτο'',το αντικείμενο της συζήτησής μας,δηλ.για το αν είναι ανισόπεδοί,που τελικά μάλλον θα συμφωνήσω και εγώ πως είναι.
Καταγράφηκε
Varg83
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 122



Προφίλ
« Απάντηση #63 στις: Μάρτιος 29, 2017, 09:32:04 μμ »

Εγώ βρήκα και τη θέση!! Η γραμμή κάτω στο μάτι που είναι κοντή συμφωνεί με τη θέση 45 που αναφέρεται για τους ανισόπεδους Α.Ε.
Για το χρώμα μάλλον μου φαίνεται μπλε-γκρι (Hellas 31a).
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #64 στις: Μάρτιος 29, 2017, 10:06:50 μμ »

Αν σου πω τώρα συγκρινα τις φωτο,μέρα με νύχτα, απο κινητο? και σκάνερ που ανέβασες.
Στο ένα θα έλεγα πως δεν υπάρχει τέτοια  νούμερο σαν απόχρωση αλλά απο το σκάνερ δείχνει αλλιώς.θα μπορούσε να είναι και το Σεβρών,δεν έχω την εμπειρία απο τη συγκεκριμένη-σπάνια-απόχρωση,είναι αρκετα καλή εκτύπωση,δεν ξέρω αν το Σεβρών έχει ακόμα πιο επιμελημένη εκτύπωση,θα συμβουλευτώ καταλόγους παλιότερων δημοπρασιών το βράδυ και θα το δω
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #65 στις: Μάρτιος 30, 2017, 10:48:45 πμ »

...και είδα ότι πρέπει να είμαστε πολύ προσεχτικοί με αυτή τη περίπτωση.Η μελέτη 1933 {όπως και εγώ θυμόμουν χθες και γι'αυτο ''κόμπιασα'' και δεν αποδέχτηκα αμέσως το ότι είναι Σεβρών}γράφει για ζωηρό,φωτεινό,εκτύπωσης σχεδόν παρισινού αντίτυπου,και απόχρωσης μπλέ σε τόνο πιο βαθύ.Μιλάει για πολύ καλοεκτυπωμένες γωνίες με αμυδρά λευκαζων σημεία και ασφαλώς οι γραμμές σκίασης είναι σε σημεία διακοπτόμενες.
Αυτά γράφει ο Κωνσταντινίδης και αυτά ήξερα και εγώ γαλουχημένος με τους καταλόγους και τις δημοπρασίες Βλαστου.
Εδώ όμως έχουμε 2017 και αν συζητάγαμε προ δεκαετίας θα έγραφα απο χθες ότι είναι το 31c με μια καλή εκτύπωση.Επειδή όμως έχουμε τις νεώτερες απόψεις, που πλεον έχουν επικρατήσει ,από τους Τσεριώτη-Κούνδουρο-Καραμήτσο,και δέχονται την απόχρωση γκρι-μπλέ για το συγκεκριμένο,εδώ εγώ προσωπικά θα ζητούσα μια γνώμη παραπάνω εκτός απο το ''στέκι''....
Καταγράφηκε
Varg83
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 122



Προφίλ
« Απάντηση #66 στις: Μάρτιος 30, 2017, 09:50:21 μμ »

Έχεις δίκιο. Είναι από τις φορές που η δια ζώσης επαφή δεν μπορεί να αντικατασταθεί από το διαδίκτυο. Μάλλον επειδή μένω Χανιά θα απευθυνθώ στον Καϊτατζίδη που μένει και αυτός εδώ αλλιώς αν δεν προλάβω, στην ΕΦΕ. Για αυτό ρώτησα σε άλλο topic αν θα είναι ανοιχτά τη Μ. Τετάρτη.   
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #67 στις: Μάρτιος 31, 2017, 12:58:49 μμ »

Μα καλα τι τι θες την ΕΦΕ {που μπορει την ημέρα που θα πας να μην παρισταται κάποιος ειδικός-που ειδικό θέλεις} αφου έχεις τον expert Καϊτατζίδη  Χαμόγελο
Εκτος και αν είναι οικονομικό το θέμα και γίνει σαν πραγματογνωμοσύνη....
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 31, 2017, 08:54:41 μμ από LHH » Καταγράφηκε
Varg83
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 122



Προφίλ
« Απάντηση #68 στις: Μάρτιος 31, 2017, 02:42:20 μμ »

Ειναι καθαρα θεμα χρονου και timing. Βεβαια μπορω να περιμενω κ μετα το Πασχα.
Καταγράφηκε
Varg83
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 122



Προφίλ
« Απάντηση #69 στις: Απρίλιος 29, 2017, 10:21:04 πμ »

Για το τέλος της υπόθεσης άφησα τα 20λ.
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #70 στις: Μάιος 03, 2017, 12:38:47 μμ »

Πρώτο και τρίτο καθαρισμένων
Δεύτερο συνεχόμενων
Εβδομο διχτυωτό
Τέταρτο, πέμπτο και έκτο εκ πρώτης όψης φαίνονται και αυτά διχτυωτά,μπορέι όμως το τέταρτο και πέμπτο να είναι 1871,λύνετε όμως με το που φανούν μπροστά στο φως αν έχουν το γνωστό χαρτί
Καταγράφηκε
Varg83
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 122



Προφίλ
« Απάντηση #71 στις: Μάιος 06, 2017, 04:54:15 μμ »

Τελικά γίνεται λίγο πανικός με τα νο. 4, 5 και 6. Μάλλον πάνε για δικτυωτά. Αυτό όμως που με απασχόλησε σήμερα και το έλεγξα ήταν το τρίτο που σωστά ανέφερε ο LHH είναι καθαρισμένων.  Το ενδιαφέρον είναι ο αριθμός ελέγχου που είναι ανισόπεδος αλλά τα στίγματα μελάνης, τα οποία είναι αρκετά, δε συμφωνούν με τις θέσεις που αναφέρονται στο βιβλίο του Κούνδουρου. Τα στίγματα συνηγορούν στη θέση 39 αλλά στον Κούνδουρο αυτή η θέση δεν αναφέρεται. Να αναφέρω πως η υψομετρική διαφορά  είναι ίδια με το παράδειγμα 38.7γ στο βιβλίο.
Καταγράφηκε
Varg83
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 122



Προφίλ
« Απάντηση #72 στις: Μάιος 06, 2017, 05:20:34 μμ »

Και με ανεστραμμένο ''0'' , όπως και το πρώτο από τα εφτά.
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #73 στις: Μάιος 06, 2017, 09:23:58 μμ »

Αγαπητέ μου varg μήπως κρατάς λίγο στραβα το χάρακα?
αφού πρέπι να είναι ίσες αποστάσεις απο την κορυφή του γραμμ.η τοποθέτησή του...αν γίνει αυτο δεν βλέπω ανισόπεδους ΑΕ,βλέπω όμως υποψία μεγαλύτερης απόστασης μεταξύ των ψηφίων.
Βέβαια ξεγελάει το μάτι το ανάποδο ''0'' αλλά για μέτρα το,τώρα απο μνήμης δεν θυμάμαι τα χιλιοστα,νομίζω 2,1
Καταγράφηκε
Varg83
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 122



Προφίλ
« Απάντηση #74 στις: Μάιος 06, 2017, 09:48:18 μμ »

Από όσο καταλαβαίνω, ο ανισόπεδος ΑΕ σχετίζεται με το ότι η βάση π.χ. του ''2'' είναι σε διαφορετικό ύψος από το ''0''. Άρα σαν οδηγό έχουμε τη βάση του ''2'', το ίδιο φαίνεται και στο παράδειγμα 38.7 γ του Κούνδουρου. Αντικειμενικά λοιπόν, αν ο ΑΕ έχει τυπωθεί όχι παράλληλα με το χαρτί αλλά λίγο λοξά τότε και ο χάρακας που θα πρέπει να ακολουθεί τη βάση πρέπει να μπει έτσι. Αυτό μου λέει η λογική. Μάλιστα το σφάλμα αυτό (μόνο όμως ανισόπεδους ΑΕ) το έχω και σε μια από τις σωστές θέσεις, τη 16. 
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences