Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 07:53:20 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 60 τορνέζια  (Αναγνώστηκε 4063 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
νικοκλης
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 83


Άριστος τρόπος του αμυνεσθαι το μη εξομοιούσθαι.


Προφίλ
« στις: Ιούνιος 08, 2016, 03:11:22 μμ »

πως το βλέπετε???
Καταγράφηκε

Ορθόν ούν είναι χρη, ουχί ορθούμενον.
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 08, 2016, 07:35:56 μμ »

καλησπερα φιλε σαν κατασταση εννοεις η σαν χρηματικη αξια;;
Καταγράφηκε
νικοκλης
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 83


Άριστος τρόπος του αμυνεσθαι το μη εξομοιούσθαι.


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 08, 2016, 07:40:47 μμ »

σαν κατάσταση
Καταγράφηκε

Ορθόν ούν είναι χρη, ουχί ορθούμενον.
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 08, 2016, 07:55:39 μμ »

σαν κατασταση φιλε καποιος κατεμε βεβαια επιχειρησε να το καθαρισει με πολυ βαναυσο τροπο και του αφησε χερλαινς,μιλαμε για ενα νομισμα 500χρονων βεβαια το οποιο διατηρουσε μεχρι την παρεμβαση του κανιβαλου ολα τα ομορφα στοιχεια,ακομα και τωρα αν παρατηρησεις ειδικα στην ονομαστικη αξια φαινονται καθαρα ολες οι λεπτομερειες του (αστερια-γραμματα-μαργαριτες) εκει που εχει παθει περισσοτερη ζημια ειναι απο μπροστα που ενδεχομενως εχει και διαβρωση αλλα ποιο πολυ πιστευω αρχισε και καθαριζε βαναυσα την μερια με το λιονταρι και καταλαβε τι εκανε και αποφασισε ποιο ελαφρια πισω.Να το χαιρεσαι φιλε δεν θα σου πω τιμη μου αρκει που βλεπω εστω και ταλαιπωρημενα τις λεπτομερειες του,μπορει να ειναι πολυ χαμηλης καταστασης αλλα στα ματια μου ειναι πανεμορφο Φιλί
Καταγράφηκε
νικοκλης
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 83


Άριστος τρόπος του αμυνεσθαι το μη εξομοιούσθαι.


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 08, 2016, 08:06:59 μμ »

να σου πω την αλήθεια το σκέφτηκα και γω για το καθάρισμα ....αν ήταν όντως καθαρισμένω θ α χε αυτό το χρώμα??? ( ρωτάω για να μαθαίνουμε και τίποτα)  επιπλέον όπως είπες είναι 500 ετών και δεν διατηρήθηκε και πολύ καλά...τα χαιρλινες πιο πολύ με γρατζουνιές μου κάνουν ( εκτός αν τρίφτηκε με σίρμα) και αν θες πες μου και μια εκτίμηση τιμής ......για να δω αν το πήρα καλά
παρόλα τα μειονεκτήματα είναι πανέμορφο τόσο και δικά μου μάτια
Καταγράφηκε

Ορθόν ούν είναι χρη, ουχί ορθούμενον.
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 08, 2016, 08:28:53 μμ »

φιλε οταν γραφω χερλαινς εννοω το ιδιο  πραγμα αυτο εδω μπορει να εγινε και με οδοντοβουρτσα,τωρα στο χρωμα επειδη δεν το βλεπω καλα θα σε ρωτησω εσενα που το εχεις στο χερι πως το βλεπεις;;εχει κοκκινο σημαδι καμμια επιφανεια;;(για το χρωμα που λες υπαρχουν πολλες εξηγησεις,λαδι,βαζελινη και πολλα αλλα)Τωρα για τιμη θα ου πω απο 40ε εως 80ε ειναι ενα ευρος τιμης που παιζουν ,εκει μπορει να μιλησουν και αλλα παιδια γιατι ισως κανω λαθος
υ.γ Δεν υπαρχει νομισμα αποψη μου βεβαια τοσων αιωνων που να μην εχει μειονεκτημα-τα.
Καλοριζικο φιλε εκλεισες μια τρυπα στα ενετικα και μαλιστα ενα νομισμα που καποιοι το θεωρουν ευκολο ειδικα σε χαμηλες καταστασεις αλλα δεν ειναι παντα ετσι,welcome to the club  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Σημειολογικα κυκλοφορησε το 1625-1629 στo Βασιλειο της Κρητης(Regno Di CANDIA) απο τον Δογη της Βενετιας Giovanni Corner γραμμενο στα Ελληνικα ,προσπαθωντας η Γαληνοτατη να κανει τους κατοικους του Νησιου να εμπιστευθουν τα ενετικα νομισματα τα οποια ειχαν περασει πολλες τασεις απαξιωσεις και οχι αδικα βεβαια μια και πολλες περιοδους η νομισματικη ροη απο την Μητροπολη δεν ηταν αυτη που επρεπε με αποτελεσμα να υπαρχουν (λαικα) τσοντες νομισματα για να παει παραπερα (σεσινια επισημασμενα-καβαλινες κτλ)Η Κρητη αποτελουσε για τους Ενετους ενα μεγαλο προπυργιο γαι το εμποριο τους ,ηταν ενα τεραστιο διακομιστηκο κεντρο το οποιο απεφερε τεραστια κερδη και οχι μονο αλλα αποτελουσε και στρατηγικα κομβικης σημασιας μερος.Ηταν τοση η αγαπη αλλα και η σημασια που εδινε η Γαληνοτατη για την Κρητη την οποια χαιδευτικα ανεφεραν ως την ψυχη της Βενετιας(Candia anima di Venezia).Ενα αλλο γεγονος που μαρτυρα την σημασια της Κρητης για τους Ενετους ειναι οτι εφαρμοσαν ακριβως το ιδιο διοικητικο μοντελο με την Μητροπολη πραγμα που δεν επραξαν πουθενα αλλου στις κτησεις τους.
Γιαυτο σου λεω φιλε Νικοκλη στα ματια τα δικα μου ολα ειναι πανεμορφα και ειδικα το δικο σου,καλοριζικο Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
νικοκλης
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 83


Άριστος τρόπος του αμυνεσθαι το μη εξομοιούσθαι.


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 08, 2016, 08:49:05 μμ »

Χαχα σε ευχαριστώ φίλε και λογω σχολής μόλις άρχισα να ασχολούμαι με τα νομίσματα τα συγκεκριμένα μου κέντρισαν το ενδιαφέρον!!!! Το νιώθεις οταν το κρατάς στα χέρια σου....αυτο ακριβώς 500 χρόνια ιστορίας Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Ορθόν ούν είναι χρη, ουχί ορθούμενον.
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences