Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 05:19:11 πμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 6
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΠΕΝΤΟΛΙΡΟ ΜΑΚΑΡΙΟΥ  (Αναγνώστηκε 44330 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Ιούλιος 25, 2010, 01:47:12 μμ »

Εγω αν βρω σε σενα θα τα φερω γιωργο μην ανησυχεις!  Κλείσιμο ματιού  ααα τωρα που το λετε την προηγουμενη εβδομαδα πηγα να δω μια συλλογη σε χερια ασχετου ασχετης για την ακριβεια και ειχε ενα ασημενιο τετοιο ακυκλοφορητο μεσα σε ζελατινα μαζι με μια πιαστρα 1887 σε VF+ και διαφορα αλλα ελληνικα νομισματα καποια εκ τον οποιων αξιολογα. εγω βεβαια ειχα ματια μονο για 3 καλες νυχτεριδες που ειχε και πικραθηκα ταμαλα οταν μου ειπε οτι δεν ενδιφερετε να τα πουλησει  Απορία Απορία Απορία
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Ιούλιος 25, 2010, 04:20:11 μμ »

απο τριπλετες ασημενια αγαπητε ''Κωνσταντινε'' συγνωμη Θωμα ηθελα να πω, γινεται της εκδιδομενης γυναικος το σιδηρουν κιγκληδωμα.
Ο Διονυσης πουλαει στο 124 τις τριπλετες στα σελοφαν 80 ευρω.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Ιούλιος 25, 2010, 04:38:28 μμ »

απο τριπλετες ασημενια αγαπητε ''Κωνσταντινε'' συγνωμη Θωμα ηθελα να πω, γινεται της εκδιδομενης γυναικος το σιδηρουν κιγκληδωμα.
Ο Διονυσης πουλαει στο 124 τις τριπλετες στα σελοφαν 80 ευρω.
Με ογδοντα δυο και πενηντα λεπτα ευρω εγω αγαπητε φιλε τα παιρνω απο την Κυπρο μεσα σε κασετινα η οποια γραφει <Αναμνηστικα Νομισματα Μακαριου>
Δεν ξερω αν ειναι εποχης ή μεταχρονολογημενη αλλα δεν παυει να εχεις τα νομισματα και την κασετινα τους!!
Αρα του δικου σου μας πεφτουν λιγο ακριβουτσικα Κλείσιμο ματιού
Αλλιως ειναι χυμα αλλιως ειναι οπως στην φωτογραφια δεν νομιζεις??
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
chrysos
Επόπτες
Χάλκινο μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 437


Παλιά Καραβάνα


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Σεπτέμβριος 02, 2010, 04:42:21 μμ »

Το μυστήριο με το 5λιρο του Μακάριου λύθηκε, τελικά είναι μετάλλιο αυτό αναφέρετε στο βιβλίο του KRAUSE Unusual World Coins (Επισυνάπτω Φώτο της σελίδας) Τώρα γιατί χρησιμοποιούν τον όρο 5 POUNDS, αυτό συμβαίνει διότι η Κύπρος υπήρξε Βρετανική αποικία και ως εκ τούτου χρησιμοποιούσε το Βρετανικό νομισματικό σύστημα.  Στις 2 βάσεις που διατηρεί η Βρετανία στη Κύπρο μπορούσε κάποιος να το εξαργυρώσει σαν 5 χρυσές λίρες.   

Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Σεπτέμβριος 02, 2010, 06:58:09 μμ »

Αυτο το θεμα δεν θα εχει τελιωμο! Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταρχην κυριε Νικο ευχαριστουμε που το βρηκατε στον KRAUSE διοτι πολλοι λενε , (ειπωθηκε και στο συγκεκριμενο αρθρο νομιζω)  λενε λοιπον οτι ουτε ο KRAUSE δεν τα εχει μεσα!!
Τον συγκεκριμενο καταλογο δεν τον εχω στα χερια μου .... αλλα σαν τιτλο εχει KRAUSE Unusual World Coins Μεταφραση <τα ασυνηθιστα νομισματα του κοσμου>
Αρα μας μιλαει για νομισματα και οχι για μεταλλια μεσα..... Στριφογύρισμα ματιών
Δευτερον λετε οτι ειναι μεταλλια !! Αυτο το γραφει πουθενα ο καταλογος ??
Διοτι αν βγαλετε το πορισμα οτι ειναι μεταλλια απο το <MEDALILIC  ISSUES>
αυτο μας δειχνει πια ειναι η περιστροφη του νομισματος!!
Το γνωστο σε ολους μας medal alignment <σχεδιο μεταλλιου> ή το coin alignment <σχεδιο νομισματος> !!
Διοτι αν στηριζεστε στο σχεδιο κοπης (το οποιο ειναι medal alignment) και λετε οτι ειναι μεταλλια
να σας θυμισω οτι τα περισσοτερα νομισματα την νεωτερης Ελλαδας ειναι και αυτα κομενα σαν medal alignment !! Μηπως ειναι και αυτα μεταλλια??
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
chrysos
Επόπτες
Χάλκινο μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 437


Παλιά Καραβάνα


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Σεπτέμβριος 02, 2010, 08:17:05 μμ »

Αγαπητέ Γιώργο, συμπτωματικά ανακάλυψα αυτόν τον κατάλογο με τα ασυνήθιστα νομίσματα του κόσμου, και θεώρησα σκόπιμο να το ανακοινώσω,
Επίσης εάν διαβάσεις το παρακάτω άρθρο τα ίδια αναφέρει.

Cyprus Sovereigns
We show photographs of the 1966 sovereign and half sovereign. Although the designs at first sight appear identical, the full sovereign has its mintmark below the portrait on the obverse, while the half sovereign has its mintmark on the reverse, below the eagle, in place of a second pair of tail feathers.
As noted above, these are regarded as medallic issues. They possibly had no legal tender status at the time of issue. We note that in Krause's Unusual World Coins book, that these are described as "Archbishop Makarios Fund Issues".
Krause also describes both coins as proofs, and shows no ordinary non-proof issues, however, the two coins we have shown appear to be non-proof specimens.

www.taxfreegold.co.uk/cyprus.html


Τώρα εσείς που έχετε τους χρυσούς Μακάριους βρέστε την άκρη !!!
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Σεπτέμβριος 02, 2010, 08:32:00 μμ »

Κυριε Νικο καλα κανατε και το δειξατε αυτο που βρηκατε!! Και το αρθρο που βαλατε παρακατω πιστευω οτι τα ιδια λεει οταν αναφερετε οτι δεν αποτελουν νομιμο χρημα!!
Κανεις δεν ειπε οτι ειναι νομισμα κυκλοφοριας!! Αναμνηστικα νομισματα ειναι!!
Και οπως εσεις ο ιδιος εχετε επισυμανει σε αλλο σας αρθρο (στις Ορολογιες ή καταστασεις νομισματων νομιζω) οπως το εχετε επισυμανει ΜΕΓΑΛΗ ΜΕΡΙΔΑ συλλεκτων δεν αναγνωριζουν τα αναμνηστικα νομισματα σαν ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ αλλα τους κολουν ταμπελες του τυπου <ψευδονομισμα ή μεταλλια> .
Ενταξει, ο καθενας πιστευει οτι θελει!! Εγω χαιρομε που ο KRAUSE τα εχει στα νομισματα (εστω και ασυνηθιστα Μεγάλο χαμόγελο ) και που η NGC τα αναγνωριζει σαν πεντε λιρες, μια λιρα, μιση λιρα!!
Αυτα τα δυο ηχηρα παραδειγματα εμενα μου αρκουν για το τι θεση εχουν στην συλλογη μου Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
casper5
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Νοέμβριος 08, 2010, 07:57:18 μμ »

ΓΕΙΑ ΣΑΣ

ΈΧΩ ΣΤΗΝ ΚΑΤΟΧΉ ΜΟΥ ΣΕΙΡΑ  3 ΜΕΤΑΛΛΊΩΝ PROOF ΜΕ ΑΡΙΘΜΌ 2892 ΤΙΣ ΣΥΛΛΟΓΉΣ  ΑΡΧΙΕΠΊΣΚΟΠΟΣ ΜΑΚΑΡΙΟΣ 1977 24 ΚΑΡΑΤΊΩΝ ΜΠΟΡΕΊ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΉΣΕΙ  ΛΈΓΟΝΤΑΣ ΜΟΥ ΠΟΣΟ ΚΑΝΕΙ???
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ


Το κειμενο σας μπηκε σε αυτοματο μεταφραστη και μεταφραστικε!!
Σας παρακαλουμε απο εδω και περα να γραφετε με μικρα Ελληνικα!! Ειναι μεσα στους ορους του φορουμ!!
herakliotis
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 08, 2010, 08:19:56 μμ από herakliotis » Καταγράφηκε
apollo.ra
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 84


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Νοέμβριος 18, 2010, 01:50:56 μμ »

Επισης, μου ειπε ο πωλητης οτι ο συγκεκριμενος κυριος εχει στην κατοη του ενα χρυσο μεταλλιο μακαριου, ολοιδιο με το μεντολιρο, αλλα οι αναγλυφες παραστασεις (η προτομη του μακαριου, ο δικεφαλος αετος) ειναι πιο διογκωμενες, οπως ολα τα μεταλλια. Μου ειπε οτι ειναι παρα πολυ σπανιο, τιραζ περιπου 200 τεμαχια και το ειχε προς πωληση (δεν τολμησα να ρωτησω τιμη, ισως και επειδη δεν με ενδιαφερουν τα μεταλλια)

Φίλε Silektra αν μπορείς να μάθεις τιμή για το συγκεκριμένο μετάλλιο όπως και για τα 5λιρα από τον ίδιο στείλε μου ένα προσωπικό μήνυμα,
Ευχαριστώ,
Μιχάλης
Καταγράφηκε
kypronumis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 738


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Νοέμβριος 19, 2010, 02:13:34 πμ »

Η πρώτη κοπή του μεταλλίου / νόμισματος ήταν το 1966 και το τιράζ ήταν 1500 τεμάχια 500 από αυτα πωληθηκαν στο εξωτερικό και 1000 στην Κύπρος. Επιπλέον, το νόμισμα είχε κοπεί και πάλι το 1975 σε περιορισμένο αριθμό (200) και είναι αριθμημένο στην περιφερεια
Καταγράφηκε
conqueror06
Επισκέπτης
« Απάντηση #40 στις: Νοέμβριος 28, 2010, 03:31:05 μμ »

Φίλε silektra το κομμάτι που χτύπησες είναι από τα πιο αξιόλογα κατά τη γνώμη μου, μπράβο σου!
Καταγράφηκε
Κώστας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 238



Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Δεκέμβριος 11, 2010, 07:40:10 μμ »

Οσο αφορα τωρα τα νομισματα του Μακαριου βγηκαν με τα Αγγλικα προτυπα της Χρυσης Αγγλικης Λιρας...

Είσαι σίγουρος Γιώργο ?
Νομίζω ότι το μονό δεν είναι όσο η λίρα αλλά μικρότερο (21 mm).
http://www.taxfreegold.co.uk/cyprus.html

Θα μπορούσε κάποιος που το έχει να γράψει όλα τα τεχνικά χαρακτηριστικά του μονού και να βάλει και 2 καλές φωτογραφίες του για να δω κάποιες λεπτομέρειες ώστε να το συγκρίνω με το δικό μου ?
Καταγράφηκε

"Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα..."
kypronumis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 738


Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Δεκέμβριος 12, 2010, 12:11:32 πμ »

Ισως αυτες να βοηθησουν

διαμετρος -22μμ
βαρος -7.9729γρ
καθαροτητα -0,9166
ποσοτητα -50.000
τιμη εκδοσης -6 λιρες
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 12, 2010, 12:26:56 πμ από kypronumis » Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Δεκέμβριος 12, 2010, 10:34:30 πμ »

Η λιρα που μας εβαλε ο φιλος Γιαννης απο την Κυπρο ειναι σωστη σε ολα της Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Κώστας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 238



Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Δεκέμβριος 12, 2010, 04:50:46 μμ »

Αυτή είναι ? Πως την βλέπετε ?
Βάρος & διάμετρος είναι σωστά πάντως.

(μην ζητήσετε την άλλη πλευρά γιατί τώρα δεν μπορώ να την φωτογραφίσω)
Καταγράφηκε

"Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα..."
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 6
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences