Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 20, 2024, 02:47:36 πμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Κάτάργέίστέ μια συλλεκτική κατηγορία  (Αναγνώστηκε 11355 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
stin31
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 429

αν ξυπνήσεις μονομιάς, θα `ρθει ανάποδα ο ντουνιάς


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 06, 2016, 11:28:46 πμ »

Ο καθένας το βλέπει όπως θέλει.Θα τα πούμε αν επαναληφθεί η ιστορία.
Αν επαναληφθεί η ιστορία, σίγουρα δε θα φταίνε τα συλλεκτικά αλλα τα καθάρματα που μας κυβερνούν σήμερα..
Καταγράφηκε
mikekon
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 751



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 06, 2016, 11:28:53 πμ »

Το ######  που πήρε τον σταυρό  αυτόν το κέρδισε επειδή  ήλθε εδώ βίασε  γυναίκες και παιδιά  σκότωσε  έγκυες και γέρους κι έκλεψε  ότι βρήκε..το μόνο  συλλεκτικό  που θα  ήθελα  είναι  το λάρυγγα του φόρμόλή
Καταγράφηκε
mikekon
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 751



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 06, 2016, 11:30:33 πμ »

Ο καθένας το βλέπει όπως θέλει.Θα τα πούμε αν επαναληφθεί η ιστορία.
Αν επαναληφθεί η ιστορία, σίγουρα δε θα φταίνε τα συλλεκτικά αλλα τα καθάρματα που μας κυβερνούν σήμερα..
Κι αυτό  που το έχει σπίτι  του και άθελά του  περνά το  μυνημα  στα παιδιά του ότι για να έχει  ο μπαμπάς  σπίτι  κάτι  των ναζί  εε δεν έκαναν  και τίποτα  τρομερό
Καταγράφηκε
ΜΙΔΑΣ
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1367


Τυραννίς χρήμασι ...


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 06, 2016, 11:31:44 πμ »

Δυστυχώς ξεχνάμε.
Καταγράφηκε
gerta
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 993


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 06, 2016, 11:32:28 πμ »

Δεν συμφωνω και το θεωρω μαλιστα υπερβολικο. Δεν εχει καμμια σχεση το αντικειμενο με την ιδεολογια. Το οτι καποιος συλλεγει μιλιταρια γερμανικα δεν σημαινει οτι ασπαζεται τις ιδεες του ναζισμου. Αν εγω μαζευω νομισματα 3 ου ραιχ τοτε ειμαι ναζιστης;
100%
Καταγράφηκε

"ΟΙΑ ΗΩ Ω ΥΙΕ ΑΕΙ ΕΙ"
mikekon
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 751



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 06, 2016, 11:33:42 πμ »

Δυστυχώς ξεχνάμε.
+!1
Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 06, 2016, 11:40:08 πμ »

Ο καθένας το βλέπει όπως θέλει.Θα τα πούμε αν επαναληφθεί η ιστορία.
Αν επαναληφθεί η ιστορία, σίγουρα δε θα φταίνε τα συλλεκτικά αλλα τα καθάρματα που μας κυβερνούν σήμερα..
+++++ 1287374746777876387263728151
Αν και εγω πιστευω οτι η Ιστορια δεν σταματαει και δεν σταματησε τοτε αλλα αυτο οπως ειπε σωστα ο φιλος Μιχαλης δεν ειναι το ζητουμενο στο θεμα καταργησης γιατι θα αρχισουμε ολοι να λεμε το μακρυ μας και το κοντο μας,για συλλεκτισμο αναφερθηκε και συλλεκτικα απανταω τα Κορεατικα μεταλλια που πηραν Ελληνες να τα μαζευουμε;;;;
Καταγράφηκε
Tzo Fistikis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 134


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 06, 2016, 11:48:56 πμ »

Οποιος πητε μεταλιο σε οποιαδηποτε χωρα το πηρε και οποτεδηποτε το πηρε γιατι σκοτωσες καμποσους. Η ναζι πηραν μεταλιο γιατι σκοτωναν ελληνες και αλλους λαους. Οι σημαχοι γιατι σκοτωναν ναζι (και αμαχους μη κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας). Οι αμερικανοι γιατι σκοτωσαν 4000000 βιτναμεζους οι ρωσσοι γιατι σκοτωναν αλλους λαους και παει λεγοντας. Δεν πηρε κανενας μεταλιο γιατι φυτεψε δεντρα. Συγμωμη αν φαινομαι προσβλητικος αλλα πιστευω οτι πρεπει να ειμαστε ρεαλιστες. Η συλλογη ειναι συλλογη.

Περα απο συλλεκτης ειμαι και μοντελιστης και μου αρεσουν τα βομβαρδιστικα του β παγκοσμιου. Ξερετε ποσο σπαστικο το βλεπω να φτιαχνω ενα συμμαχικο και να εχει ολα τα εμβλημματα κανονικα και να φτιαχνω και ενα γερμανικο και να λειπει η σβαστιγκα απο το καθετο σταθερο; ξερετε ποσο υποκριτικο μου φαινετε αυτο για ενα χομπι που οσοι το κανουν λατρεβουν την αεροπλοια και οχι τις ιδεολογιες; ο καθενας μαζευει οτι θελει. Αν δεν αρεσουν τα militaria σε καποιον αθτο αφορα αυτον. Ουτε εμενα μ αρεσουν μου ειναι αδιαφορα.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 06, 2016, 11:55:44 πμ »

Τα σιοβετικα που πηραν οι αριστεροι που σκοτωναν κοσμο με τα κονσερβοκουτια τα μαζευουμε;
Το γυριζουμε στην πολιτικη που δεν βγαζει πουθενα.
Καταγράφηκε
iceman
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 331



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Ιούνιος 06, 2016, 11:58:32 πμ »

Εγώ νομίζω πως αυτά είναι υπερβολές. Μπορεί να βρει κάποιος 1000 πράγματα για οτιδήποτε συλλεκτικό.
Να καταργήσουμε και τα ευρώ σαν κατηγορία γιατί αποτελούν το σύγχρονο μέσον κατοχής. χάρη στο ευρώ έχουμε πλέον οικονομική κατοχή στη χώρα μας και μας κάνουν άλλοι κουμάντο. Επίσης να καταργήσουμε γενικά τα μετάλλια και τα παράσημα γιατί αυτοί που τα πήραν σκότωσαν κόσμο, παιδιά ή παππούδες κάποιων άλλων. Δηλαδή δεν μας πειράζει σε εκείνη την περίπτωση? Μόνο αυτοί που σκότωσαν δικούς μας έκαναν φόνο?  Επίσης να καταργήσουμε όλα τα συλλεκτικά που έχουν πάνω τους σταυρό κλπ για να μην προσβάλλονται οι αλλόθρησκοι του φόρουμ. Επίσης να μην ανεβαίνουν στο φόρουμ φωτο απο τα νομίσματα της επταετίας γιατί πολλοί είχαν γονεις και παππούδες που βασανίστηκαν και εξορίστηκαν εκείνη την περίοδο. κλπ κλπ κλπ.....
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2582


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Ιούνιος 06, 2016, 12:03:44 μμ »

Τα κρεματόρια στην Γερμανια υπάρχουν και διατηρούντα για να μην ξεχνάμε. Μια συλλογή από παράσημα και όχι μονο ( κουτιά από δηλητηριώδη αέρια , η ότι άλλο )πιστεύω ότι πρέπει να  υπάρχουν τέτοιες συλλογές. Το να τα καταστρέψουμε όλα η να τα διαγράψουμε υπάρχει κίνδυνος να τα ξεχάσουμε . Αρκεί η συλλογή να είναι στα πλαίσια του συλλέγειν και όχι στου θαυμασμού ….δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεται πιο είναι το σκεπτικό μου, αλλά μια συλλογή μπορεί να είναι από οτιδήποτε…
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Ιούνιος 06, 2016, 12:06:48 μμ »

Τα κρεματόρια στην Γερμανια υπάρχουν και διατηρούντα για να μην ξεχνάμε. Μια συλλογή από παράσημα και όχι μονο ( κουτιά από δηλητηριώδη αέρια , η ότι άλλο )πιστεύω ότι πρέπει να  υπάρχουν τέτοιες συλλογές. Το να τα καταστρέψουμε όλα η να τα διαγράψουμε υπάρχει κίνδυνος να τα ξεχάσουμε . Αρκεί η συλλογή να είναι στα πλαίσια του συλλέγειν και όχι στου θαυμασμού ….δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεται πιο είναι το σκεπτικό μου, αλλά μια συλλογή μπορεί να είναι από οτιδήποτε…
+1 Λιγη σοβαροτητα δεν βλαπτει. Άνεση
Καταγράφηκε
Tzo Fistikis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 134


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Ιούνιος 06, 2016, 12:10:46 μμ »

Τα κρεματόρια στην Γερμανια υπάρχουν και διατηρούντα για να μην ξεχνάμε. Μια συλλογή από παράσημα και όχι μονο ( κουτιά από δηλητηριώδη αέρια , η ότι άλλο )πιστεύω ότι πρέπει να  υπάρχουν τέτοιες συλλογές. Το να τα καταστρέψουμε όλα η να τα διαγράψουμε υπάρχει κίνδυνος να τα ξεχάσουμε . Αρκεί η συλλογή να είναι στα πλαίσια του συλλέγειν και όχι στου θαυμασμού ….δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεται πιο είναι το σκεπτικό μου, αλλά μια συλλογή μπορεί να είναι από οτιδήποτε…

Συμφωνω και επαυξανω. ουσιαστικα και τα μουσεια συλλεκτες δεν ειναι; σε οποιο στρατιωτικο.μουσειο κι αν εχω παει ανα τον κοσμο εχει ενα καρο ναζιστικα μεσα. Πληρως διατηριμενες στολες παρασημα οπλα κυλ. Στο στρατιωτικο μουσειο στην αγγλια που δεν θυμαμαι την περιοχη δυστηχως στην πτςρυδα του ολοκαυτοματος εχει τραγικα εκθεματα. Απο σαπουνια (ναι αυτα τα σαπουνια) μπαρες χρυσου απο το γνωστο πρωτογενες υλικο μεχτι οτι αλλο μπορειτε να φανταστιτε. Με το να τα στειλουμε ολα στη ληθη γιατι δε μας αρεσουν ειναι πιο ευκολο να ξεχαστουν και να αναζοπυρωθουν.
Καταγράφηκε
stin31
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 429

αν ξυπνήσεις μονομιάς, θα `ρθει ανάποδα ο ντουνιάς


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Ιούνιος 06, 2016, 12:15:54 μμ »

Εγώ θα πω πως οι και καλά "αντιφασιστικές" υστερίες περι καταργήσεων, είναι πιο αντιδημοκρατικές και επικύνδηνες σε μια εποχή που καταργούνται πολλά πράματα προς δήθεν σεβασμού κάποιον άλλον..
Απο τα σχολεία προσευχές, απο τα κυλικεία τρόφιμα και άλλα πολλά για σεβασμό των μουσουλμάνων.. Στη χώρα μας είδαμε το παλαβό να θέλουν να καταργήσουν τα υποκοριστικά πριγκηπόπουλο-βασιλόπουλο στα παιδιά μας..
Στη Νορβηγία καταργείται το μπικίνι για να μη προκαλεί και άκουσον άκουσον στη Σουηδία καταργούν το φύλο των παιδιών βάζοντας τα απο το δημοτικό να επιλέξουν τι φύλο θα ήθελαν να είναι! Αν λοιπόν αυτα σας φαίνονται δημοκρατικά και σας πειράζουν τα μιλιτάρια, συγνώμη που θα το πώ φίλοι μου αλλα ορισμένοι έχετε καταργήσει τη λογική..
Καταγράφηκε
ts1k
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 398


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Ιούνιος 06, 2016, 12:23:53 μμ »

Νομίζω ότι το ποστ του φίλου είναι ατυχέστατο..Δεν χρειάζεται να ειπωθούν περισσότερα... Καλό είναι να κλειδώσει, γιατί έχει πάρει ήδη το δρόμο της πολιτικής συζήτησης.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences