Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 01:14:34 μμ
Σελίδες: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 11
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Διακοπή καπνίσματος...  (Αναγνώστηκε 50260 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #90 στις: Ιούνιος 28, 2016, 11:34:57 μμ »

 Απ` το στόμα μου το πήρες΄... Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα Σαρκασμός
Καταγράφηκε
gerta
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 993


Προφίλ
« Απάντηση #91 στις: Ιούνιος 28, 2016, 11:36:03 μμ »

Απ` το στόμα μου το πήρες΄... Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα Σαρκασμός
Σαρκασμός Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός
Καταγράφηκε

"ΟΙΑ ΗΩ Ω ΥΙΕ ΑΕΙ ΕΙ"
tzitzifiongos
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 252


Προφίλ
« Απάντηση #92 στις: Ιούνιος 28, 2016, 11:39:29 μμ »

Μπράβο τζιτζιφιόγκο και κοπέλα του τζιτζιφιόγκου, με εσάς τους δύο και με εμένα και τους υπόλοιπούς εντός και εκτός είμαστε 11 άτομα που κόψαμε το κάπνισμα από τότε που ξεκίνησε αυτό το ποστ.... Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Well done...

Να αφιερώσω το ένα κομματάκι από τον νέο δίσκο των RHCP στον φίλο μου τον Sac, που καπνίζει σαν μαύρος, και θα του στείλω κάποια στιγμή το βιβλίο Δώρο...

Αλλά και γενικώς...

www.youtube.com/watch?v=Q0oIoR9mLwc

Το κομματάκι τα σπάει... Dark Necessities




Άντε να γίνουμε πολλοί  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #93 στις: Ιούνιος 28, 2016, 11:42:05 μμ »

Στέκι Αντικαπνιστών Συλλεκτών να γίνουμε  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Νομιζεις...
ΠΑΦ-ΠΟΥΦ, ΠΑΦ-ΠΟΥΦ.... Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Αγαπητέ μου δεν αναφερόμαστε σε εσένα. Εσένα δεν μπορεί κανείς να σε πάρει χάροντα. Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός
Οι συλλογές μας σε σένα θα καταλήξουν κάποτε.
(με όλο το θάρρος).
Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Άνεση Άνεση Άνεση Άνεση
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #94 στις: Ιούνιος 28, 2016, 11:47:43 μμ »

Στέκι Αντικαπνιστών Συλλεκτών να γίνουμε  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Νομιζεις...
ΠΑΦ-ΠΟΥΦ, ΠΑΦ-ΠΟΥΦ.... Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Αγαπητέ μου δεν αναφερόμαστε σε εσένα. Εσένα δεν μπορεί κανείς να σε πάρει χάροντα. Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός
Οι συλλογές μας σε σένα θα καταλήξουν κάποτε.
(με όλο το θάρρος).
Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Άνεση Άνεση Άνεση Άνεση
Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #95 στις: Ιούνιος 29, 2016, 12:09:11 πμ »

είμαστε 11 άτομα που κόψαμε το κάπνισμα

Θα στήσουμε κανά διπλό; (Ο haros έξω φιλαρούχας, που λέγαμε και στα νιάτα μας...)

Ξέχασα, το ποδόσφαιρο είναι επαγγελματικό. :-((
Καταγράφηκε
gerta
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 993


Προφίλ
« Απάντηση #96 στις: Ιούνιος 29, 2016, 12:13:39 πμ »

είμαστε 11 άτομα που κόψαμε το κάπνισμα

Θα στήσουμε κανά διπλό; (Ο haros έξω φιλαρούχας, που λέγαμε και στα νιάτα μας...)

Ξέχασα, το ποδόσφαιρο είναι επαγγελματικό. :-((
Εγώ λέω κάνα τσίπουρο.
Κανονικά με 2 45λεπτα.  Σαρκασμός
Καταγράφηκε

"ΟΙΑ ΗΩ Ω ΥΙΕ ΑΕΙ ΕΙ"
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #97 στις: Ιούνιος 29, 2016, 01:54:53 πμ »

Αντρέα, θα σε βρίσω...

Έκατσα και είδα το βίντεο, αφού θυμήθηκα ότι σου το είχα υποσχεθεί, μέχρι το 53:28 (από 1:06:03).
Αφενός είχα φρικάρει για 53 λεπτά και είκοσι οκτώ δευτερόλεπτα, γιατί ο τύπος δεν παρουσίαζε την "κεντρική ιδέα" της μεθόδου του. Όταν λέω ότι είχα φρικάρει, εννοώ ότι με είχανε πιάσει τα νεύρα μου σε τέτοιο βαθμό, που "έπαιζα" με ό,τιδήποτε υπήρχε πάνω στο τραπέζι (μολύβια, τσιγάρα), πιέζοντας τον εαυτό μου να αντέξω. Αφού κάπνισα δύο τσιγάρα, πήγα και έφερα και οδοντογλυφίδες... για να αντέξω, επαναλαμβάνω.

Εδώ, αισθάνομαι την ανάγκη να υπενθυμίσω ότι οι δάσκαλοί μας έλεγαν και μας ξανάλεγαν ότι στην πρώτη ακριβώς παράγραφο πρέπει να αναφέρουμε "τόπο, χρόνο και κεντρική ιδέα", ώστε ο άλλος να ξέρει εξαρχής τι προσπαθούμε να πούμε.

Το έκοψα στο 53:28 εξαιτίας της ρατσιστικής κορώνας "Pity them (the smokers). They will envy you."

(Κεφαλαία):ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΣ ΝΑ ΣΥΖΗΤΗΣΩ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΑΠΟΨΗ ΣΕΒΕΤΑΙ ΤΗΝ ΑΝΤΙΘΕΤΗ. ΑΛΛΑ ΜΕ ΡΑΤΣΙΣΤΙΚΕΣ ΘΕΩΡΙΕΣ ΣΕ ΒΑΡΟΣ ΤΩΝ ΚΑΠΝΙΣΤΩΝ (Η ΟΠΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ), ΔΕΝ ΞΑΝΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ._ (τελεία και παύλα)

---------------------------------

@gerta
Και το τσίπουρο παίζει.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #98 στις: Ιούνιος 29, 2016, 02:19:42 πμ »

Να προσθέσω και ένα παράδειγμα, για να γίνω σαφέστερος. Κάπου εμφανίζετια κάποιος να βγαίνει έξω στη βροχή να καπνίσει.

Αφού του ζήτησες να μην καπνίσει μέσα στο σπίτι, το σωστό είναι να του βρεις αδιάβροχο και μπουφάν και να βγεις κι σύ έξω να του κάνεις παρέα και όχι να του γυρίσεις την πλάτη. Δεν θα χάσουμε την ανθρωπιά μας και την ευγένειά μας για να κόψουμε το τσιγάρο.

ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!

-------------------------

Επίσης, αν ο γκόμενός σου ή η γκόμενά σου θέλει να πάει στην άλλη άκρη της πόλης για να βρει τσιγάρα και ευγενικό και έξυπνο είναι να πας κι εσύ μαζί. Ευκαιρία να μείνετε και λίγο μόνοι και... να κουτουπωθείτε...
(Ειδικά τη γκόμενα είσαι υποχρεωμένος να τη συνοδέψεις. Και πονηρά και ξεπονηρά)
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #99 στις: Ιούνιος 29, 2016, 02:57:27 πμ »

Μετά απο ενάμισι ποτήρι Στολίτσναγια (gerta, στην υγεια σου), ξαναπαίρνω αμπάριζα.

Αντρέα, έχω κράξει πολλές τον "χαζοφασισμό" και όλα τα σχετικά, και εδώ μέσα και όπου αλλού τον βρίσκω. Δηλαδή την αποδοχή ακραίων απόψεων που... αυτός που τις αποδέχεται δεν καταλαβαίνει ότι είναι ακραίες...

Και ξαφνικά μας προκύπτει ένας κάποιος Άλαν Καρ, να μας "εμφυσίσει" ρατσιστικές απόψεις, με αφορμή τη διακοπή του καπνίσματος. Άντε και κόψαμε το τσιγάρο. Με αντάλλαγμα τι; Την εξοικείωση με τον ρατσισμό;

Αυτός βγάζει φράγκα (και όχι φράνκα) από αυτό που κάνει. Η "εξοικείωση" με τον ρατσισμό, όμως, μένει...
"Εξοικείωση με τον ρατσισμό" εννοώ, βέβαια, ότι τη "λογική" του τύπου "ΟΚ, αν είναι για κάποιον σοβαρό λόγο, π.χ. να κόψουμε το κάπνισμα, δεν πειράζει να γίνουμε και λίγο ρατσιστές...", "δεν είναι απαραίτητο να αποφεύγεις τον ρατσισμό σαν τον διάβολο το λιβάνι, που και που μπορείς να φέρεσαι και λίγο ρατσιστικά" κλπ...

(Οποιεσδήποτε ανορθογραφίες και σαρδάμ οφείλονται στη βότκα.)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 29, 2016, 03:09:06 πμ από sac » Καταγράφηκε
gerta
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 993


Προφίλ
« Απάντηση #100 στις: Ιούνιος 29, 2016, 05:48:54 πμ »

Sac welcome.
 Κλείσιμο ματιού Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

"ΟΙΑ ΗΩ Ω ΥΙΕ ΑΕΙ ΕΙ"
Stratis76
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 601


Προφίλ
« Απάντηση #101 στις: Ιούνιος 29, 2016, 08:57:09 πμ »

Έλεος...
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #102 στις: Ιούνιος 29, 2016, 11:36:11 πμ »

Έλεος...

Ως καπνιστής, έχω μάθει να σέβομαι όσους δεν καπνίζουν, καθώς και τα παιδιά κλπ. Απαιτώ αντίστοιχα να με σέβονται και οι μη καπνίζοντες. Δεν μπορεί ένας κάποιος Άλαν Καρ να παρουσιάζει τους καπνιστές ως "δυστυχησμένους" και "κακομοίρηδες" και δεν ξέρω τι άλλο.

Οι καπνιστές δεν έχουν κανέναν λόγο να αισθάνονται "πολίτες β' κατηγορίας", δεν έχουν κανέναν λόγο να αισθάνονται "μειονεκτικά" απέναντι σε οποιονδήποτε και σίγουρα δεν έχουν κανέναν λόγο να "ζηλεύουν" όσους δεν καπνίζουν ή όσους σταμάτησαν να καπνίζουν. Κανένας φούφουτος δεν έχει δικαίωμα να προπαγανδίζει τέτοια πράγματα. Και μάλιστα για οικονομικό ώφελος.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 29, 2016, 11:58:53 πμ από sac » Καταγράφηκε
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #103 στις: Ιούνιος 29, 2016, 04:40:47 μμ »

 Γιώργο καταρχήν σε ευχαριστώ πολύ που έκανες τον κόπο να αφιερώσεις 53:28 από τον πολύτιμο χρόνο σου για να δεις το βίδεο ή το περισσότερο αυτού... Και ελπίζω να σου άρεσε και το κομματάκι που σου αφιέρωσα, οι στίχοι του έχουν νόημα... Σαρκασμός

 Ο Καρ δυστυχώς μας άφησε χρόνους... Τζάνκυ ήταν και αυτός, 30 χρόνια εξαρτημένος από την νικοτίνη... Πάλευε  και όταν τελικά τα κατάφερε αφιέρωσε την ζωή του στο να βοηθήσει τους άλλους να απεξαρτηθούν... Τα 350 ευρώ που παίρνει ο έχων το φραντζαιζ στην Αθήνα είναι λίγα αφού για την συντριπτική πλειοψηφία η απόσβεση γίνεται σε διάστημα μόλις 2 μηνών... Στριφογύρισμα ματιών

 Δεν θέλω να πείσω σώνει και καλά κανέναν για κάτι, δεν μου αρέσει ο ρατσισμός  >:(από όπου κι αν προέρχεται και σαφώς υπάρχει αντικαπνιστικός ρατσισμός και πάρα πολύ δεν σέβονται το δικαιωμα του άλλου στο κάπνισμα και στην ελευθερία της επιλογής...

Όμως είναι πραγματικά επιλογή το τσιγάρο? Ή μήπως είναι μια πανίσχυρη εξάρτηση που μας "παραμυθιάζει" και μας κάνει να εκλογικεύουμε τα πάντα ?

Γιατί αν είναι μια πολύ ισχυρή εξάρτηση τότε δεν είναι επιλογή, είναι ανάγκη! Σε αυτή την περίπτωση ο καπνιστής πρέπει να αντιμετωπιστεί σαν ασθενής.

Μιλώντας για μένα θα πω ότι το τσιγάρο ήταν ίσως η μεγαλύτερη προσωπική ήττα της ζωής μου... 23 χρόνια καπνίσματος 2,3 και τεσσάρων πακέτων την ημέρα... Το σκέφτομαι και με πιάνει πονοκέφαλος.
Τσιγάρα, τασάκια, στάχτες παντού... Στο αυτοκίνητο, στο σπίτι, παντού παντού....
Όλη μου η ζωή ήταν συνεχές κάπνισμα με μικρά διαλείμματα που έτρωγα, η έκανα καμιά μικροδουλειά  και αμέσως πάλι κάπνισμα, κάπνισμα, κάπνισμα...

Άσε στην άκρη τα περί ρατσισμού και απάντησε μου ειλικρινά σε εμένα και στον εαυτό σου, αν δεν είχες ξεκινήσει να καπνίζεις όταν ξεκίνησες και έχοντας πλέον την εμπειρία του καπνίσματος τόσα χρόνια,   θα το ξανάρχιζες φίλε μου Γιώργη?
 Φιλί



 

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 29, 2016, 05:20:13 μμ από lucky_louk » Καταγράφηκε
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #104 στις: Ιούνιος 29, 2016, 05:08:42 μμ »

και οι ινδιάνοι κάπνιζαν κι εξαφανίστηκαν. Νομίζω εδώ οτι χωράει και η έννοια φασισμός, καθ' ότι, είναι και οι μοναδικοί που υπέστησαν ολοκαύτωμα.


ΥΓ: η πίπα της Ειρήνης αποδείχθηκε κουραφέξαλο εκτός κι αν εννοούσαν κάτι άλλο.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 11
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences