Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 05:43:39 πμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 ... 10
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Μια γριά μαϊμού του 1855  (Αναγνώστηκε 29212 φορές)
0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #30 στις: Μάιος 27, 2016, 07:11:53 πμ »

Ο χαρακτηρισμός κατά μια έννοια για το αν είναι πλαστό ή όχι ένα νόμισμα δεν είναι θέμα γενικής θεωρίας αλλά κάτι που πρέπει να βασίζεται σε πολύ συγκεκριμένα χαρακτηριστικά του εξεταζόμενου νομίσματος και για τον αν διαφέρει ή όχι από τα στάνταρτ του κάθε τύπου αλλά και αν έχει ή δεν έχει καταγραφεί στην βιβλιογραφία σαν ποικιλία.

Άρα, απόψεις του στυλ "δεν είναι πλαστό λόγω τύπου" δεν πρέπει να μας εφησυχάζουν, η τεχνολογία των κιβδηλοποιών έχει προχωρήσει, ως εκ τούτου επιβάλλεται μεγάλη προσοχή και συνεχή ενημέρωση.
Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3538


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Μάιος 27, 2016, 07:48:30 πμ »

Καλημερα Μιχαλη

Η αληθεια βρισκεται στην μεση
Οτιδηποτε διαφορετικο δεν ειναι πλαστο

SVcollector  Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα

Copyright
Καταγράφηκε

Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #32 στις: Μάιος 27, 2016, 07:50:03 πμ »

Μ'αρέσεις!!  Φιλί Φιλί


Kαλημέρα Χρήστο
Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Μάιος 27, 2016, 08:48:53 πμ »

Επιτρεψτε μου να αμφιβαλλω για αυτο που βλεπω.Ειναι ενα πραγμα που ασχολουμαι χρονια πολλα και αυτο δεν παιζει.Φυσικα καποιος που ειναι απειρος να τσιμπαει αλλα για μενα δεν παιζει με τιποτα.
Πες μου που εισαι να ερθω να σε πλακωσω.
Δηλαδη τι αλλο πρεπει να δεις για να πεις αυτο που φαινεται ολοκαθαρα.Δεν εχει και καποιο σημαδι πανω της που να ταιριαζει ολα ειναι λαθος
Καταγράφηκε
evan
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 68

The early bird catches the worm


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Μάιος 27, 2016, 08:51:11 πμ »

Καλησπέρα

Όταν κοιτάμε ένα νόμισμα συλλεκτικό για την γνησιότητα του σίγουρα το ριμ είναι από τα πρώτα σημάδια περί πλαστότητας

Στην συγκεκριμένη λίρα το ριμ σίγουρα φαίνεται χοντροκομμένο αλλά δεν θεωρώ ότι είναι πλαστή

Υπάρχουν θεωρίες όπως το νόμισμα να ήταν σε μενταγιόν και να υπάρχει περιμετρικό πατίκωμα με αποτέλεσμα το σημερινό δείγμα

Μπορεί να υπήρχε κάποιο μητρικό σφάλμα ή κάποιος να επενέβη στο νόμισμα με κάποιο τρόπο ώστε να δημιούργησε το ριμ

Για μένα είναι γνήσιο αλλά το θέμα που ανοίχτηκε είναι πολύ ωραίο

Καλημέρα σε όλους, απ'ότι βλέπω ανέβασα τις θερμοκρασίες !  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Παραθέτω την άποψη του Χρήστου γιατί οι παρατηρήσεις του έχουνε βάση. Θα προσπαθήσω να την φωτογραφήσω ξανά με μια original σε VF-XF κατάσταση πλάι - πλάι για καλύτερη εκτίμηση. Θα δουμε και το ριμ από πλάι. (μάλλον έπεσε σέγα)

ΥΓ. Περιμένετε αύριο, τον προλαβαίνω πριν φύγει και έκλεισα ραντεβού να το ξαναφωτογραφήσω !
Καταγράφηκε
evan
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 68

The early bird catches the worm


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Μάιος 27, 2016, 08:58:07 πμ »

Δημήτρη (ελπιδοφόρε) πές μας περισσότερα για τα συγκεκριμένα πτώματα ! Να κρατάς και φωτό στο μέλλον !
Καταγράφηκε
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Μάιος 27, 2016, 09:35:03 πμ »

Δημήτρη (ελπιδοφόρε) πές μας περισσότερα για τα συγκεκριμένα πτώματα ! Να κρατάς και φωτό στο μέλλον !
Τι να σου πώ Βαγγέλη, απορώ που παλαιοί συλλέκτες έχουν τους θυρεούς στο απυρόβλητο όταν όλες οι άλλες σχεδόν έχουν κοπιαριστεί τι ιδιαίτερο λοιπόν έχουν οι θυρεοί και δεν υπάρχουν κόπιες,απλά αυτό που έπρεπε να λένε όλοι οι σχετικοί είναι ότι έχουν πολύ μικρότερες πιθανότητες.
Του 56 που ανέφερα την έκανα παραβολή με μία άλλη του 56 τέλειος σχεδιασμός απλά είχε μόνο 2 ελαττώματα α) η οδόντωση εφευγε αμέσως από το τρίτο δόντι και β) ό ήχος της ήταν σαν τενεκές ξεγάνωτος. Μεγάλο χαμόγελο
Το μόνο που θα έλεγα είναι ότι στις εταιρείες πιστοποίησης στο μόνο που τους βγάζω το καπέλο είναι στην αξιόλογηση της αυθεντικότητας, και μόνο παρακαλώ στα αυτοκρατορικά κυκλοφορίας νομίσματα π.χ. Αμερικάνικα -Αγγλίας - Γαλλίας κ.λ.π. σε όλα τα άλλα όπως βαθμός - cleaning - damage - tooled - από κόσμημα κ.λ.π. έχω αμφιβολίες τεκμηριωμένες που πλήρωσα για να μάθω στην πορεία μου.
Αρα λοιπόν με αφήνουν αυτά παντελώς αδιάφορο σαν συλλέκτη γιατί αυτό που με ενδιαφέρει είναι καθαρά το αυθεντικό και η πληρότητα της υπόθεσης άσχετα τι γράφουν τα ταμπελάκια.
Κάποια στιγμή θα κάνω αναφορά τεκμηριωμένη αποκλειστικά και μόνο για τους νέους συλλέκτες και ο καθένας άς βγάλει τα συμπεράσματά του.
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Μάιος 27, 2016, 10:45:24 πμ »

Επιτρεψτε μου να αμφιβαλλω για αυτο που βλεπω.Ειναι ενα πραγμα που ασχολουμαι χρονια πολλα και αυτο δεν παιζει.Φυσικα καποιος που ειναι απειρος να τσιμπαει αλλα για μενα δεν παιζει με τιποτα.
Πες μου που εισαι να ερθω να σε πλακωσω.
Δηλαδη τι αλλο πρεπει να δεις για να πεις αυτο που φαινεται ολοκαθαρα.Δεν εχει και καποιο σημαδι πανω της που να ταιριαζει ολα ειναι λαθος

Σπίτι ειμαι έλα για καφέ και με πλακωνεις μετά. Έλα να σου δείξω κάτι γνησιους θυρεούς ακυκλοφορητους  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
evan
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 68

The early bird catches the worm


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Μάιος 27, 2016, 10:54:20 πμ »

Οχι ξύλο μεταξύ μας !  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Δημήτρη ευχαριστώ για τις πληροφορίες, προφανώς οι δικές σου κόπιες θα ήταν εμφανισιακά καλύτερες απ'αυτήν για να μοιάζουν με τις γνήσιες, αύριο θα επανέλθω με καλύτερες πιστεύω φωτό.
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Μάιος 27, 2016, 10:57:23 πμ »

Επιτρεψτε μου να αμφιβαλλω για αυτο που βλεπω.Ειναι ενα πραγμα που ασχολουμαι χρονια πολλα και αυτο δεν παιζει.Φυσικα καποιος που ειναι απειρος να τσιμπαει αλλα για μενα δεν παιζει με τιποτα.
Πες μου που εισαι να ερθω να σε πλακωσω.
Δηλαδη τι αλλο πρεπει να δεις για να πεις αυτο που φαινεται ολοκαθαρα.Δεν εχει και καποιο σημαδι πανω της που να ταιριαζει ολα ειναι λαθος

Σπίτι ειμαι έλα για καφέ και με πλακωνεις μετά. Έλα να σου δείξω κάτι γνησιους θυρεούς ακυκλοφορητους  Μεγάλο χαμόγελο
Να παρω και χρηματα μαζι μου;
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Μάιος 27, 2016, 12:07:02 μμ »

Οχι μόνο γυαλια ηλιου Σαρκασμός
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Μάιος 27, 2016, 12:11:54 μμ »

Οχι μόνο γυαλια ηλιου Σαρκασμός
Να τον πιεις μονο σου τον καφε  Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα
Καταγράφηκε
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #42 στις: Μάιος 27, 2016, 12:21:24 μμ »

Δημήτρη (ελπιδοφόρε) πές μας περισσότερα για τα συγκεκριμένα πτώματα ! Να κρατάς και φωτό στο μέλλον !
Τι να σου πώ Βαγγέλη, απορώ που παλαιοί συλλέκτες έχουν τους θυρεούς στο απυρόβλητο όταν όλες οι άλλες σχεδόν έχουν κοπιαριστεί τι ιδιαίτερο λοιπόν έχουν οι θυρεοί και δεν υπάρχουν κόπιες,απλά αυτό που έπρεπε να λένε όλοι οι σχετικοί είναι ότι έχουν πολύ μικρότερες πιθανότητες.
Ο Chards είσαι?  Έκπληξη Έκπληξη

Are Some Dates Safe?

No, although there are dates which should cause greater alertness, there can never be any dates of any coin, which can be guaranteed not to have been forged. You may think that this is stating the obvious, but you would be amazed how frequently we get asked the obvious!


https://goldsovereigns.co.uk/fakes.html 


 Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα
Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Μάιος 27, 2016, 12:41:03 μμ »

Οχι μόνο γυαλια ηλιου Σαρκασμός
Να τον πιεις μονο σου τον καφε  Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα

 Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Μάιος 27, 2016, 08:05:59 μμ »

Εγω θυμαμαι επανειλλημενα μελος που εχει ασχοληθει οσο κανεις αλλος εδω μεσα  με τα χρυσα , να εχει ρωτησει αν ποτε κανεις σας εχει δει πλαστο  θηρεο.
 Ποτε δεν πηρε απαντηση και δεν  εγινε καποια νυξη για τετοιο θεμα.
Απο δω εχουν περασει δεκαδες μην πω εκατονταδες κοπιες διαφορων ημερομηνιων.........

Εγω προσωπικα δεν εχω στηλει ποτε θηρεο για κουτι.

Τελικα εχει κανεις καμια φωτο με ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ πλαστο νομισμα ,που να εχει σταλει για πιστοποιηση και να γυρισε ως fake;; Υπαρχει πουθενα επισημη αναφορα ή οχι;;
Στο απυροβλητο δεν αφηνουμε τιποτα. Αποδειξεις ομως χρειαζονται και οχι θεωριες.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 ... 10
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences