Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 08:37:13 μμ
Ψηφοφορία
Ερώτηση: Τι θα κάνατε εσείς στην περίπτωση αυτή;
Θα στέλνατε το μετάλλιο στο 1/10 της αξίας αδιαμαρτηρητα - 9 (52.9%)
Ακύρωση συναλλαγής με επιστροφή χρημάτων - 8 (47.1%)
Σύνολο ψηφοφόρων: 17

Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 4 μετάλλια-παράσημα και μια καρφίτσα?  (Αναγνώστηκε 11095 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Dr.Christos
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 248


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Μάιος 27, 2016, 12:31:51 μμ »

αφού βρήκαμε ευκαιρία να φιλοσοφήσουμε, ας το κάνουμε.
Μπορεί να μην είναι ηθικό να μην στείλεις το νόμισμα, είναι όμως ηθικό να εκμεταλλεύεται την άγνοιά σου εις βάρος σου κάποιος τρίτος;
Στην θέση σου θα του έλεγα πως παρανόησα την πραγματική αξία του αντικειμένου αλλα την έμαθα ΠΡΙΝ να είναι πολύ αργά και θα του ζητούσα να μου συμπληρώσει μερική απο την αξία του, επιπλέον, για να είμαστε όλοι ευχαριστημένοι.


Ας φιλοσοφήσουμε λοιπόν  Σαρκασμός
Έχω την αίσθηση ότι σε παρεμφερή ζητήματα, είναι ίδιον της ανθρώπινης φύσης να ταυτιστούμε πριν αναλύσουμε. Είτε με την έννοια του αγοραστή είτε με του πωλητή, ως υποσυνείδητη διεργασία (λόγω βιωμάτων, συνήθειας, θέσης κοκ).
Έτσι, κάποιος μπορεί να προβάλλει περισσότερο την ηθική διάσταση (ταύτιση με τον αγοραστή που θεωρεί ηθικό να εκμεταλλευτεί την άγνοια του πωλητή αλλά ανήθικη την άσκηση του δικαιώματος της υπαναχώρησης από την αρχική συμφωνία) και κάποιος περισσότερο με τον πωλητή και τη συνυφασμένη έννοια του κέρδους που ενυπάρχει στην πρόθεση πώλησης, θεωρώντας τις κινήσεις που εξυπηρετούν τη μεγέθυνσή του αυτονόητες..

Τίθεται ζήτημα ηθικής ή σεβασμού των κανόνων σε μια αγοραπωλησία που σκοπός είναι το κέρδος;
Διότι αν δεν είναι ο σκοπός το κέρδος και προβάλλεται η ηθική διάσταση στην καταχώρησή σου στο ebay φίλε Ανδρέα, σε μέμφομαι που δεν το τιμολόγησες στο κόστος.

Αν πάλι είναι ζήτημα αγοραπωλησίας, δεν έχουμε παρά να στραφούμε στους κανόνες που διέπουν τη συναλλαγή.
Έκανες μια υποεκτίμηση του αντικειμένου προς πώληση και έλαβες την τιμή που ζητούσες. Όλα καλά έως εδώ. (ακολουθούν ρητορικής φύσεως ερωτήματα) Έχεις το δικαίωμα υπαναχώρησης από την αρχική σου συμφωνία; Κι αν ναι ποιό είναι το τίμημα; Σε εξυπηρετεί η υπαναχώρηση βάσει του τιμήματος; Κάνεις την επιλογή σου..

Προσωπικώς, διατηρώ την αίσθηση ότι αμφότερα τα μέρη της συναλλαγής (αγοραστής και πωλητής) κινήθηκαν με γνώμονα το κέρδος στα πλαίσια μια αγοραπωλησίας και την απάντηση θα την βρούμε στους όρους της συναλλαγής που ήταν a priori γνωστές (υποθέτω) και στους δύο.

Ο πωλητής δύναται να υπαναχωρήσει πληρώνοντας το τίμημά του και ο αγοραστής δύναται να είναι δυσαρεστημένος ασκώντας το δικαίωμά του στην κόκκινη..

Προτείνω δε, το μαζικό report στον έμπορο που ενημέρωσε.. Αυτός δημιούργησε το πρόβλημα στα 2 μέρη της συναλλαγής και το έκανε αμιγώς για την εξυπηρέτηση του δικού του κέρδους  Γλώσσα
Καταγράφηκε
geopapai
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 901


Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #31 στις: Μάιος 27, 2016, 12:33:50 μμ »

Το "σωστό" είναι σχετικό...

Ναι το ebay σε αφήνει να ακυρώσεις μία πώληση κλπ... με κάποιες κυρώσεις (σχετικά ανώδυνες), όπως αρνητική αξιολόγηση, άλλα και οικονομική επιβάρυνση (πχ προμήθεια) κλπ, κλπ....

Ο πωλητής λοιπόν μπορεί να κάνει ότι θέλει εφόσον ΠΡΙΝ σταλεί το αντικείμενο, και να επιστρέψει το ποσό στον αγοραστή. Ουσιαστικά ο αγοραστής δεν χρεώθηκε τίποτε (εκτός από τα υπογλώσσια).

Από την άλλη, ο αγοραστής που καταλαβαίνει ότι κάποιος τον "ρίχνει" γιατί ξαφνικά ξύπνησε, μπορεί με την σειρά του εκτός από την αρνητική αξιολόγηση να ζητήσει "τα ρέστα" από το ebay, και να καταγγείλει τον πωλητή - και καλά θα κάνει.

Προσωπικά, αν το μετάλλιο το δώσεις εκτός ebay, οκ και μπράβο (με ότι ρίσκο συνεπάγεται), αν θες να το ξαναβάλεις ebay πρόσεχε (και καλύτερα μην το βάλεις), γιατί με το που θα το ανέβαζες εγώ αν ήμουν ο αγοραστής θα σε έσκιζα...
Καταγράφηκε

Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr
www.watchbox.gr
SilverSurfer
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 85


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Μάιος 27, 2016, 12:35:32 μμ »


Προτείνω δε το μαζικό report στον έμπορο που ενημέρωσε.. Αυτός δημιούργησε το πρόβλημα στα 2 μέρη της συναλλαγής και το έκανε αμιγώς για την εξυπηρέτηση του δικού του κέρδους  Γλώσσα

+1  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Μάιος 27, 2016, 01:14:33 μμ »

Ανδρεα για να σε βοηθησω να σου πω ότι εάν ψαξεις αναλυτικα τους ορους του ebay θα δεις ότι απαγορευεται οποιαδήποτε συναλλαγή εκτος σαιτ μεταξυ χρηστων η οποια θα γινει κατοπιν επικοινωνιας μεσω email ( ebay ) χωρις την μεσολαβηση - προμηθεια πωλησης της εταιριας κλπ ....
Να εισαι προσεκτικος σε τετοια θεματα ...πριν λιγες μερες ενας αμερικανος μου εστειλε μηνυμα για κατι militaria που εβαλα σε δημοπρασια με αρκετα χαμηλη τιμη γραφωντας μου σε μηνυμα :
 * αγαπητε κυριε γεια σας ...είμαι συλλεκτης στρατιωτικών ειδων του δευτερου παγκοσμιου πολεμου εδώ και μερικες δεκαετιες και εντυπωσιαστηκα όταν ειδα τις δημοπρασίες σας με τα militaria ...
Επιθυμώντας να αγορασω τα ειδη που εχετε τα οποια δειχνουν μεγαλο ενδιαφερον θα κανω καποια bids ( χτυπήματα ) με στοχο την αγορα τους ...
Ελπιζω να μην εχετε πρόβλημα με την εταιρεια όμως γιατι γνωρίζω ότι τα ειδη που φερουν σηματα των Nazi - ss διώκονται από το ebay και ακυρώνονται ...
ευχαριστω ...κυριος ταδε *
Μετα από λιγη ωρα που του εστειλα απαντηση και ένα ευχαριστω ...μου ηρθε μηνυμα από το ebay ότι μου εκαναν report για απαγορευμένα αντικείμενα ..και μου τις κατεβασαν μονοι τους !!!
Καταλαβες πιστευω τι εννοω ... εμπιστοσυνη πουθενα φιλε .
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 27, 2016, 02:08:11 μμ από HARRISGREECE » Καταγράφηκε
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Μάιος 27, 2016, 01:19:56 μμ »

αφού βρήκαμε ευκαιρία να φιλοσοφήσουμε, ας το κάνουμε.
Μπορεί να μην είναι ηθικό να μην στείλεις το νόμισμα, είναι όμως ηθικό να εκμεταλλεύεται την άγνοιά σου εις βάρος σου κάποιος τρίτος;
Στην θέση σου θα του έλεγα πως παρανόησα την πραγματική αξία του αντικειμένου αλλα την έμαθα ΠΡΙΝ να είναι πολύ αργά και θα του ζητούσα να μου συμπληρώσει μερική απο την αξία του, επιπλέον, για να είμαστε όλοι ευχαριστημένοι.


Ας φιλοσοφήσουμε λοιπόν  Σαρκασμός
Έχω την αίσθηση ότι σε παρεμφερή ζητήματα, είναι ίδιον της ανθρώπινης φύσης να ταυτιστούμε πριν αναλύσουμε. Είτε με την έννοια του αγοραστή είτε με του πωλητή, ως υποσυνείδητη διεργασία (λόγω βιωμάτων, συνήθειας, θέσης κοκ).
Έτσι, κάποιος μπορεί να προβάλλει περισσότερο την ηθική διάσταση (ταύτιση με τον αγοραστή που θεωρεί ηθικό να εκμεταλλευτεί την άγνοια του πωλητή αλλά ανήθικη την άσκηση του δικαιώματος της υπαναχώρησης από την αρχική συμφωνία) και κάποιος περισσότερο με τον πωλητή και τη συνυφασμένη έννοια του κέρδους που ενυπάρχει στην πρόθεση πώλησης, θεωρώντας τις κινήσεις που εξυπηρετούν τη μεγέθυνσή του αυτονόητες..

Τίθεται ζήτημα ηθικής ή σεβασμού των κανόνων σε μια αγοραπωλησία που σκοπός είναι το κέρδος;
Διότι αν δεν είναι ο σκοπός το κέρδος και προβάλλεται η ηθική διάσταση στην καταχώρησή σου στο ebay φίλε Ανδρέα, σε μέμφομαι που δεν το τιμολόγησες στο κόστος.

Αν πάλι είναι ζήτημα αγοραπωλησίας, δεν έχουμε παρά να στραφούμε στους κανόνες που διέπουν τη συναλλαγή.
Έκανες μια υποεκτίμηση του αντικειμένου προς πώληση και έλαβες την τιμή που ζητούσες. Όλα καλά έως εδώ. (ακολουθούν ρητορικής φύσεως ερωτήματα) Έχεις το δικαίωμα υπαναχώρησης από την αρχική σου συμφωνία; Κι αν ναι ποιό είναι το τίμημα; Σε εξυπηρετεί η υπαναχώρηση βάσει του τιμήματος; Κάνεις την επιλογή σου..

Προσωπικώς, διατηρώ την αίσθηση ότι αμφότερα τα μέρη της συναλλαγής (αγοραστής και πωλητής) κινήθηκαν με γνώμονα το κέρδος στα πλαίσια μια αγοραπωλησίας και την απάντηση θα την βρούμε στους όρους της συναλλαγής που ήταν a priori γνωστές (υποθέτω) και στους δύο.

Ο πωλητής δύναται να υπαναχωρήσει πληρώνοντας το τίμημά του και ο αγοραστής δύναται να είναι δυσαρεστημένος ασκώντας το δικαίωμά του στην κόκκινη..

Προτείνω δε, το μαζικό report στον έμπορο που ενημέρωσε.. Αυτός δημιούργησε το πρόβλημα στα 2 μέρη της συναλλαγής και το έκανε αμιγώς για την εξυπηρέτηση του δικού του κέρδους  Γλώσσα
είσαι ο μόνος γιατρός που βγάζω τα γράμματά του και πάλι ομως δυσκολεύομαι να σε καταλάβω. Μου αρέσει το πλούσιο λεξιλόγιό σου και θα σε παρακαλούσα να γράφεις περισσότερο γιατι με βοηθάει να γίνω καλύτερος.
Να με συμπαθάτε για το άσχετο ποστ κι ελπίζω να είναι η τελευταία φορά που ζητάω βοήθεια απο γιατρό.
Καταγράφηκε
Dr.Christos
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 248


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Μάιος 27, 2016, 01:36:35 μμ »


είσαι ο μόνος γιατρός που βγάζω τα γράμματά του και πάλι ομως δυσκολεύομαι να σε καταλάβω. Μου αρέσει το πλούσιο λεξιλόγιό σου και θα σε παρακαλούσα να γράφεις περισσότερο γιατι με βοηθάει να γίνω καλύτερος.
Να με συμπαθάτε για το άσχετο ποστ κι ελπίζω να είναι η τελευταία φορά που ζητάω βοήθεια απο γιατρό.

Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια και δεν μπορώ να μην σχολιάσω την οξύτητα πνεύματος που διακρίνει κάθε σου τοποθέτηση. Θα αντιπρότεινα σε εσένα να γράφεις συχνότερα γιατί μας κάνεις όλους καλύτερους  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
ouzaki
Επισκέπτης
« Απάντηση #36 στις: Μάιος 27, 2016, 01:48:13 μμ »

.......πωλητής έβαλε αγγελία στο γερμανικό  ebay αγροτικό μηχάνημα για
συγκομιδή ζαχαρότευτλου αξίας 60.000€ me τιμή εκκίνησης 1€ .
η δημοπρασία τελείωσε στα 51 € .

του πωλητή του φάνηκαν λίγο λίγα τα 51€ και λέει του αγοραστή
ότι το μηχάνημα δόθηκε σε ξάδελφο του μπατζανάκη του
και δεν είναι πλέον στην κατοχή του,
aρα άκυρη η συμφωνία αγοραπωλησίας
που επίσημα επικυρώνεται και από το ebay.

ο αγοραστής του λέει αυτό είναι πρόβλημα σου
και να μου βρεις το ίδιο μηχάνημα της αγγελίας η να με
αποζημιώσεις με την αξία του μηχανήματος της αγγελίας.

ο πωλητής του λέει ...μπα δεν νομίζω και
μην με πρήζεις και έχω και άλλες δουλειές.

ο αγοραστής, γάτα με πέταλα,  πάει δικαστήριο .

απόφαση δικαστηρίου : αποζημίωση 59.949 € για τον αγοραστή
Landgericht Köln (Az.: 28 O 567/05, Urteil vom 24.05.2006)
--------------
υπάρχουν και άλλα πολλά παραδείγματα που λύση
δεν έδωσε το ebay  ούτε to paypal αλλά το   δiκαστήριο.

   
Καταγράφηκε
Dr.Christos
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 248


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Μάιος 27, 2016, 02:04:51 μμ »

.......πωλητής έβαλε αγγελία στο γερμανικό  ebay αγροτικό μηχάνημα για
συγκομιδή ζαχαρότευτλου αξίας 60.000€ me τιμή εκκίνησης 1€ .
η δημοπρασία τελείωσε στα 51 € .

του πωλητή του φάνηκαν λίγο λίγα τα 51€ και λέει του αγοραστή
ότι το μηχάνημα δόθηκε σε ξάδελφο του μπατζανάκη του
και δεν είναι πλέον στην κατοχή του,
aρα άκυρη η συμφωνία αγοραπωλησίας
που επίσημα επικυρώνεται και από το ebay.

ο αγοραστής του λέει αυτό είναι πρόβλημα σου
και να μου βρεις το ίδιο μηχάνημα της αγγελίας η να με
αποζημιώσεις με την αξία του μηχανήματος της αγγελίας.

ο πωλητής του λέει ...μπα δεν νομίζω και
μην με πρήζεις και έχω και άλλες δουλειές.

ο αγοραστής, γάτα με πέταλα,  πάει δικαστήριο .

απόφαση δικαστηρίου : αποζημίωση 59.949 € για τον αγοραστή
Landgericht Köln (Az.: 28 O 567/05, Urteil vom 24.05.2006)
--------------
υπάρχουν και άλλα πολλά παραδείγματα που λύση
δεν έδωσε το ebay  ούτε to paypal αλλά το   δiκαστήριο.

   


Πολύ ενδιαφέρουσα παράθεση! Προφανώς μιλάμε για αγοραπωλησία μεταξύ Γερμανών, στο Γερμανικό ebay.. Έχεις υπόψη τί γίνεται με το international ebay; Ποιά είναι τα αρμόδια δικαστήρια;
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Μάιος 27, 2016, 03:11:07 μμ »

 Αγωγες διασυνοριακες ειναι πανακριβες σε εξοδα και κανεις δεν τις κανει, τουλαχιστον οχι για διαφορες μικροτερες  των αρκετων χιλιαδων ευρω.

 Κοιταξτε.
 Καθημερινα στο ebay κλεινουν δημοπρασιες η πωλουνται αντικειμενα πολυ κατω του πραγματικου κοστους τους.
 Εξαλλου οι περισσοτεροι που δραστηριοποιουνται εκει, αυτο ψαχνουν, να παρουν φτηνα κατι.
 Στην συντριπτικη πλειοψηφια των περιπτωσεων, οταν μιλαμε για 50-100-200 ευρω διαφορα οι πωλητες στελνουν τα αντικειμενα, ειτε επειδη αισθανονται δεσμευμενοι απο τους ορους του "παιχνιδιου" που συμμετεχουν, ειτε για πιο πεζους λογους, να μην χαλασουν δηλαδη τις αξιολογησεις τους, που ειναι, ουσιαστικα, η φημη τους.
 Και εαν δεν ειναι αλεξιπτωτιστες που θελουν να πουλησουν μονο δυο-τρια πραγματακια, αλλα πωλητες συστηματικοι, τα στελνουν και για μεγαλυτερες διαφορες, γιατι η φημη ειναι σημαντικη.
 Εαν, ας πουμε, ενας υπαλληλος ενος μεγαλου νομισματα κανει λαθος και βαλει κατι που κανει 1000 στα 200, ο νομισματας θα το στειλει.(το τι θα κανει του υπαλληλου, αλλο θεμα).

 Τωρα, μιας και εδω μιλαμε για μεγαλη διαφορα, ο καθενας νομιζω ζυγιζει τα πραγματα και πραττει οπως νομιζει.
 Δεν πολυεχει νοημα να το κουβεντιαζουμε απο "ηθικης" πλευρας, το ποιος πηγε να πιασει ποιον κοροιδο κλπ, ουτε να τα εκλογικευουμε,  μιας και απο αυτη την σκοπια το θεμα ειναι ξεκαθαρο, το buy it now ειναι μια δεσμευτικη συμφωνια και το "αδικο" το εχει αυτος που την παραβαινει.
 Τωρα θα μου πεις, εσυ τι θα εκανες?
 Απλα δεν θα εβαζα τιμη buy it now σε αντικειμενο που δεν ηξερα καλα, θα το αφηνα δημοπρασια, με μια ελαχιστη ισως τιμη που θα μου εβγαζε ικανοποιητικο κερδος, και οτι γινει απο εκει και πανω.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Μάιος 27, 2016, 03:22:04 μμ »

Προ ολιγου καιρου ειχα ακριβως τη ιδια κουβεντα στο φορουμ και υποστηριζα οτι υπαρχουν συγκεκριμενες τιμες και καποιοι λεγανε το αντιθετο. Δεν ειδα να με υποστηριζουν βεβαια τοτε αλλα να που οταν την παθαινουμε μετα τρεχουμε και δε φτανουμε.
Αν θελετε λοιπον κυνικοτητα στα συλλεκτικα, τοτε εγω δεν εχω κανενα προβλημα. Ο καθενας ας φαει τον αλλο.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Μάιος 27, 2016, 04:07:40 μμ »

Συμφωνω απολυτα με το σκεπτικο του δημητρη !
Σωστος πωλητης είναι αυτος που τηρει απαραβατα τους ορους του ebay το οποιο μην ξεχναμε ότι τον φιλοξενει και του δινει ανα πασα στιγμη την δυνατοτητα : να επιλεξει - να διαφημισει - να προωθησει - πουλησει οτιδήποτε εχει σε οποιαδήποτε τιμη και με ποικίλους τροπους ....
H * φημη * όπως πολύ σωστα αναφερθηκε είναι ισως ενας από τους παραγοντες κλειδιά για να μπορεσει καποιος να σε * εμπιστευτεί * και να δωσει τα ζεστα του χρηματα προκειμενου να αγορασει την πραματεια σου .
Οποτε θα πρεπει αμφότεροι να σεβομαστε ο κάθε ενας ολους τους υπολοιπους ( ebay - αγοραστης - πωλητης ) για μια υγιης και δικαια συναλλαγή !!!
Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Μάιος 27, 2016, 06:50:42 μμ »

Εγω θα το εδινα παντως ,ε μακακιες πλερωνονται και θα ηταν ενα καλο μαθημα για το μελλον,απλα επειδη αναφερθηκε απο προηγουμενους οτι και ο αγοραστης φερθηκε η φερεται πονηρα ας μου απαντησει καποιος σε ενα ρητορικο ερωτημα.Βγαζω μια δραχμη του 1910 η οποια αξια της ειναι 20ε και κλεινη 80ε πρεπει εγω σαν  πωλητης να  γυρισω τα 60ε πισω;;φυσικα και οχι ,το εμποριο ειναι εμποριο δεν ειναι τα καλα και τα συμφεροντα παντα με την μερια μας.Ανδρεα φυσικα προσωπικα φιλε ειμαι εξω απο τον χορο και δεν μπορω να βρεθω στην θεση σου αυτη την στιγμη αλλα συμφωνω με τον Χαρη οταν κανεις κατι καλο σου γυρναει πισωσυντομα.Το οτι πιαστηκες να μην πω απο τον ιδιο σου τον εαυτο σε κανει να νοιωθεις ποιο πολυ εγωισμο και σε θολωνει στην σκεψη.Προσωπικα κατι μου ετυχε παρομοιο και δεν ηξερα και δεν ειχα και περιθωριο να μαθω τι και πως και το παρατησα,καλυτερα να κοιμαμαι ησυχος παρα ναμε τρωνε οι σκεψεις.
Τα βιαστηκα .......ια βγανουν κουζουλα κοπελια λεμε στην Κρητη Σαρκασμός ,την αλλη φορα να προσεχεις πολυ Φιλί
υ.γ Εχει δικιο και ο νεστορ εξηγησε ακριβως στον αγοραστη τι και πως και πες του εσυ τι θα εκανες στην θεση μου ;;προτεινε του επισης να κοπει στην μεση το καρπουζι και να μεινετε και οι δυο ικανοποιημενοι,φιλε αν δεν ηταν ο εμπορος εσυ θα του ειχες βαλει και κορδελα και θα ηταν ηδη εκει και ισως καπου καποτε να μαθαινες τι ειναι,προτεινω και εγω μαζικο ριπορτ στον εμπορο αυτος φταιει για ολα Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Μάιος 27, 2016, 07:11:14 μμ »

Φφφφ.... έχω μια βδομάδα ακαπνός... έτρεχα όλη μέρα για ΔΟΥΛΕΙΕΣ κ τώρα επιτέλους έφθασα στην θάλασσα...μετά από 400κμ... γράφω  από κινητό κ δυσκολεύομαι... απλά θέλω να σας ευχαριστήσω όλους για τον  χρόνο κ την διάθεση να κρίνετε θετικά η αρνητικά την όλη κατάσταση... και αυτό είναι χρήσιμο για όλους μας.... κάποιοι μου είπαν ΠΩΣ δεν ήταν απαραίτητο να το αναφέρω δημόσια... άλλα νομίζω ότι αυτό είναι το μεγαλύτερο κέρδος που μπορούμε να έχουμε σαν κοινότητα...
Θα μπορούσα να επιχηρηματολογησω υπέρ ΤΗΣ άποψης μου άλλα δεν θα το κάνω. Απλά όσοι με ξέρουν καλά ξέρουν ότι δεν έχω αδικήσει ποτέ κανέναν σκόπιμα... και πολλές φορές αμφισβητώ τον ίδιο μου τον εαυτό...
Ποτέ δεν  θα έλεγα ότι χάθηκε κάτι που έκλεισε χαμηλά σε μια ΔΗΜΟΠΡΑΣΙΑ..
Νομίζω στην τελευταία τοποθέτηση του Χάρου είναι όλη η ουσία...
Και ένας εμπειρροτατος φίλος μου είπε... μην γελιεσαι του την επαιξες... άλλα δικαίως.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #43 στις: Μάιος 27, 2016, 07:52:17 μμ »

εγώ το κάθω θέμα για ηθική ανάλυση και με ενδιαφέρει η γνώμη σας, κυρίως σε αυτό το κομμάτι...

...

Ίσως απλά χρειάζομαι να το εξορθολογίσω στο μυαλό μου για να αισθάνομαι εγώ καλά, αλλά πραγματικά πιστεύω ότι δεν αδίκησα κανέναν...


Παράθεση
Συζητησεις περι ρατσισμου ιδεολογιας και συναισθηματων δεν αφορουν το παρον Φορουμ.

Γιαυτο το λογο τον παρον θεμα κλειδωνει.


http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=24598.msg314910#msg314910

Καλά θυμόμουν ότι κάτι είχε γραφτεί σχετικά.
Καταγράφηκε
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Μάιος 27, 2016, 08:08:58 μμ »

ο Αντόνιο, Σακ, δεν μπορεί να το κλειδώσει, πλέον, οπότε, μπορείς να εκφέρεις την γνώμη σου ελεύθερα κι ανερυθρίαστα (πριν μας πάρουν μυρωδιά  Σαρκασμός  )
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences