Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 01, 2024, 07:03:35 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: λιρες  (Αναγνώστηκε 17806 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
stratis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7


Προφίλ
« στις: Απρίλιος 22, 2010, 06:47:02 μμ »

καλησπερα ..θα ηθελα να μαθω για αυτες τις λιρες την αξια τους αν τυχον ειναι πλαστες
http://yfrog.com/85imgeqjx

φιλικα στρατις
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 22, 2010, 10:01:58 μμ »

Οπτικα φαινονται ενταξει αγαπητε φιλε!! Αν θες να δεις περισσοτερα κανε κλικ εδω http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=58.0
και εδω http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=57.0
Η λιρα του 1909 δεν διακρινετε που τυπωθηκε... Αν εχει πανω C δλδ Ottawa, Canada η αξια της ειναι αρκετα μεγαλυτερη απο των υπολοιπων στον ΣΥΛΛΕΚΤΙΚΟ ΚΥΚΛΟ ΤΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ!! Το τονιζω με κεφαλαια διοτι στην Ελλαδα εχουν ολες ιδια τιμη εκτος απο αυτες που ειναι Θυρεος.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
stratis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 23, 2010, 08:12:16 πμ »

καλημερα..ευχαριστω για της πληροφοριες herakliotis...εκτιμηση για την αξια τους πως μπορω να μαθω?Απορία
επειδη οπως ειπες στην ελλαδα τις αγοραζουν ολες με την ιδια τιμη
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 23, 2010, 08:49:49 πμ »

Στην Τραπεζα της Ελλαδος υπαρχει μια ψαλιδα μεταξυ της αγορας και της πωλησης της ταξεως του 20% !!Αυτο ειναι το επισημο εμπορικο κερδος. Με λιγα λογια αν μπεις στην σελιδα της τραπεζας θα δεις οτι χθες αγοραζε την λιρα (οποιαδηποτε ημερομηνια, παλια-καινουρια κοπη) 194,35 και πουλουσε επι 20%(περιπου) = 232,81!! Παλαιοτερα το εμπορικο κερδος που ειχαν οριση ηταν πολυ λιγοτερο.... Δλδ αγοραζε με 150 πχ πουλουσε 167!! Τα τελευταια χρονια μεγαλωσε τοσο το εμπορικο της κερδος!!
Τωρα στην περιπτωση σου αν καταφερεις και βρεις αγοραστη στα 220 δλδ 13 ευρω κατω απο εκει που πουλαει η τραπεζα να εισαι πολυ ευχαριστημενος!!
Γενικα να ξερεις οτι επειδη η εποχη αυτη ειναι πολυ σκληρη, πολυ χαλια οικονομικα , ολοι κοιτανε να εκμεταλευτουν καταστασεις και να αγορασουν οσο μπορουν πιο φτηνα!! Χτες μιλουσα με εναν γνωστο μου απο μια διπλανη πολη εδω στο Ηρακλειο και μου ειπε χαρακτιριστικα < Γιωργο εγω εχω το χρημα εγω κανονιζω την τιμη!! Δεν καιγομαι εγω αυτοι καιγονται!!Οποιος θελει λοιπον εγω αγοραζω με 175!! >
Οπως καταλαβαινεις φιλε απο τον παραπανω διαλογο ζουμε σε καιρους που ο ενας παει να εκμεταλευτη τον αλλον!!
Οταν λοιπον με ρωτανε ποσο να πουλησω , ποσο να αγορασω κτλ κτλ ουσιαστικα δεν μπορω να εκφερω γνωμη παρα μονο σε καποια κοντινα μου και αγαπητα προσωπα, διοτι απο την φυση μου εγω τα πραγματα τα εβλεπα και τα βλεπω παντα με ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΜΑΤΙ και δεν μπορω να δεχτω το ---> Ο θανατος σου η ζωη μου!!
Λεω λοιπον ποσο πουλα και ποσο αγοραζει η τραπεζα και μετα ας κρινει ο καθενας ποσο θα πουληση ή ποσο θα αγορασει!! 
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
stratis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 23, 2010, 02:30:20 μμ »

καλησπερα..πανω κατω σε αυτη την τιμη ειχα καταληξη..αλλα με προβληματησες με την λιρα 1909.. περιπου ποσο μπορει να πιασει αν την κανω δημοπρασια??

φιλικα
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 23, 2010, 02:40:26 μμ »

Εντελως ακυκλοφορητη κανει 500 λιρες Αγγλιας!! Αλλα ειπαμε πρεπει να εχει το C !!Εσενα εχει το C? ? Βρισκετε εκει ακριβως που σου εκανα τον Μαυρο κυκλο στην φωτογραφια....
Αλλα απο πειρας λεω οτι τετοιες λιρες δεν υπαρχουν στην Ελλαδα και ολη η κουβεντα ειναι φιλοσοφικου χαρακτηρα.... Αν κανεις εχει λιρα σπανιοτητα στα χερια του ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΙΚΑ ας παιξει και κανενα λοττο , κανενα τζοκερ ....  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
stratis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 23, 2010, 04:21:29 μμ »

Δυστιχος δεν εχει τιποτα,κανενα γραμμα   Κλάμα...οποτε δεν τιθετε θεμα σπανιοτητα απο οτι καταλαβα..
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 23, 2010, 04:35:02 μμ »

Το ηξερα εξ αρχης αυτο Στρατη!!! Δυστηχως σπανιοτητες στην Ελλαδα δεν υπαρχουν....Αλλα και να υπηρχαν μονο στο εξωτερικο αναγνωριζετε η αξια τους και η συλλεκτικοτητα τους!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 23, 2010, 04:36:58 μμ »

Για να μην ανοιγω νεο θεμα συνεχιζω στο παρον μια και το θεμα μας ειναι ιδιο..
Νεο μελος στην σελιδα μας μου εστειλε πριβε το ακολουθο μυνημα---->
Χαιρετε απο περιεργια μπηκα στο site θελοντας να ρωτησω γιατι ειδα την εξης δημοπρασια και απορησα επειδη εχω 2 τετοιες λιρες υπαρχει περιπτωση να πετυχω τετοια τιμη στην Ελλαδα?
http://cgi.ebay.com/1876-S-Gold-Sovereign-Victoria-YH-Sydney-Dragon-Reverse-/370239634774?cmd=ViewItem&pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item5634007d56#ht_4807wt_1166

Εσεις τί θα απαντουσατε στον φιλο μας??
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 23, 2010, 06:14:02 μμ »

Αμα ειχε αυτο το κομματι σ αυτη την υπεροχη κατασταση θα μπορουσε να τα πιασει αυτα τα χρηματα.Θα επρεπε ο προπαππους του να ηταν συλλεκτης και να την εβαζε στην συλλογη του.Αντιστοιχως συλλεκτες θα επρεπε να ηταν και ο παππους του και ο πατερας του.Ετσ λοιπον σαν συλλεκτες θα γνωριζαν πως παινεται ενα νομισμα και δε θα του εκαναν περαιτερω κακο.Επειδη ομως στην Ελλαδα τιθονταν θεμα επιβιωσης και συλλεκτες δεν υπηρχαν ειναι ανθρωπινως αδυνατο να συνεβαινε αυτο.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 23, 2010, 06:16:09 μμ »

Εμενα απο τα χερια μου εχουν περασει μερικες λιρες και σας ομολογω οτι ποτε δεν περασε σπανιοτητα χωρις να την εχω ακριβοπληρωσει.Ας απαντησει και ο Γιωργος στα τοσα χρονια που ασχολειται αν κατα τυχη επεσε στα χερια του καμμια σπανιοτητα.? Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 23, 2010, 07:55:23 μμ »

Πολυ σωστα και ευστοχα τα σχολια σου Αναργυρε!! Μεγαλη σημασια παιζει η κατασταση του νομισματος!! Παρακατω σας δειχνω την συγκεκριμενη λιρα και πως κοστολογητε f και πως  vf !! Δειτε το εδω http://www.goldsovereigns.co.uk/1876sovereignyhstgeorge.html
Οι λιρες που εχει το μελος μας αραγε σε τι κατασταση ειναι?? Αν δεν ξερει να διακρινει τις καταστασεις ας μας βγαλει καθαρες φωτογραφιες τις λιρες του μια μια και θα του πουμε απο εδω τι κατασταση ειναι!
Οσο για την ερωτηση σου <<Εμενα απο τα χερια μου εχουν περασει μερικες λιρες και σας ομολογω οτι ποτε δεν περασε σπανιοτητα χωρις να την εχω ακριβοπληρωσει.Ας απαντησει και ο Γιωργος στα τοσα χρονια που ασχολειται αν κατα τυχη επεσε στα χερια του καμμια σπανιοτητα.?>> αυτο που μπορω να σου απαντησω Αναργυρε ειναι οτι ποτε σπανια κομματια χρυσης λιρας δεν βρεθηκαν μεσα σε παρτιδες που μου πουλησαν διαφορα ατομα σε ολα αυτα τα χρονια της ενασχολησης μου!!Το θεωρω φυσιν αδυνατον να υπαρχει σπανιοτητα στο αποθεμα καποιου που τους τις αφησε ο πατερας του , ο παπους του κτλ κτλ!!Το ειπα και παραπανω οτι αν κατσει καποιου τετοια περιπτωση ας παιξει και κανενα τυχερο παιγνιδι διοτι τον κυνηγα η τυχη!!
Αυτο ομως που ειπα παραπανω θα το ξαναπω ξανα ειναι οτι στην Ελλαδα κανενας δεν δινει λεφτα για συλλεκτικη λιρα!! Της εχουμε χωρισει σε θυρεους και Αη Γιωργηδες!! Εχεις Αη γιωργη οποιαδηποτε ημερομηνια , οποιοδηποτε νομισματοκοπειο?? Κανει 220 ευρω περιπου.... Εχεις Θυρεο? Κανει 240-250 ευρω!! Ετσι πουλουντε οι χρυσες λιρες στην Ελλαδα Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 23, 2010, 08:03:20 μμ »

Και για να το σχολιασουμε λιγο την δημοπρασια αυτη http://cgi.ebay.com/1876-S-Gold-Sovereign-Victoria-YH-Sydney-Dragon-Reverse-/370239634774?cmd=ViewItem&pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item5634007d56#ht_4807wt_1166
εγω προσωπικα την χρυση λιρα αυτη δεν την βλεπω unc (ακυκλοφορητη) την βλεπω xf++ (σχεδον ακυκλοφορητη?? ) και η τιμη που την ζηταει ο πωλητης παρα πολυ υψηλη!! Γιαυτο και υπαρχει ακομα η δημοπρασια και θα υπαρχει για καιρο ακομα πιστευω!! Αν ηταν ευκαιρια ηδη θα την ειχε παρει καποιος!! Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι ζηταει παρα πολλα!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
annihilator
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 23, 2010, 08:14:07 μμ »

καταρχην ευχαριστω για την άμεση αριστη και επιστημονικη αντιμετωπιση του θεματος και εμενα μου εκανε εντυπωση η υψηλη τιμη παροτι αρχαριος τελειως,απλα μου εδωσαν καποιες λιρες ως δωρο.Συντομα θα σας εχω φωτογραφιες ωστε να αποφασισετε,σαν τεχνικος υπολογιστων  μαρεσει και εμενα να εμβαθυνω και εγω στα πραγματα οχι απαραιτητα για να βγαλω περισσοτερα χρηματα.Απλα λογω της ημερας δεν προλαβαινω να ποσταρω φωτο αλλα συντομα.Χαιρομαι που εχετε και SMF φορουμ ειναι πολυ καλο.
Θελω να πω επισης πως πηγα σημερα στην ΤΤΕ και εκει ακουσα τον ταμια να λεει 5 λιρες 194 6 λιρες ελιποβαρεις 188 και 1 πλαστη σε εναν πελατη,οποτε ουτε καν ασχοληθηκα να του δειξω τις δικες μου.Δεν εμπιστευομαι κανεναν απο το δημοσιο.
Στην Ομονοια μου εδιναν 190! και ενας μονο στην Αθηνας μου ειπε 195 για σημερα αυριο μου λεει δεν ξερουμε.
Οποτε αποφασισα να μην βιαστω θα τις φωτογραφισω και θα τις δωσω χωρις να αισθανομαι οτι με επιασαν κοτσο,ειδικα στο κοτσο της Βικτωριας χεχε.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 23, 2010, 08:32:40 μμ »

Αν ενδιαφερεσε να τις πουλησεις το καλυτερο θα ειναι να τις βαλεις εδω στο κατω μερος της σελιδας θα βρεις ενα θεμα να λεει ΠΩΛΗΣΕΙΣ !!Βαλε φωτο με το mail ή το τηλεφωνο σου και ειμαι βεβαιος οτι μελη της σελιδας μας θα σου δωσουν πολυ παραπανω απο 195 !!Τονιζω δε αυτο που αναγραφετε και στους ορους χρησης του φορουμ οτι το σαιτ δεν φερνει καμια ευθηνη αν κατι παει στραβα μεταξυ σας!! Βοηθαμε να γνωριστητε μεταξυ σας μεσα απο το φορουμ, αλλα δεν ξερουμε κανεναν προσωπικα και δεν εκφερουμε καμια γνωμη!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences