Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 30, 2024, 05:11:57 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Συλλογές Γραμματοσήμων....  (Αναγνώστηκε 7512 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
DleogR
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 213


Προφίλ
« στις: Απρίλιος 25, 2016, 10:55:13 μμ »

Επειδή είδα πιο κάτω και έχετε κάνει μια ολόκληρη συζήτηση πάνω στην συλλογή γραμματοσήμων θα ήθελα και εγώ να προσφέρω κάποια πράγματα στην συζήτηση η οποία έχει κλειδώσει και γιαυτό γράφω σε νέο θέμα.
Πρώτα απ όλα απ ότι διάβασα και οι δυο με την σειρά σας έχετε από κάποιο δίκιο αλλά για μένα το γραμματόσημο θέλει προφανώς κάποιο χρήμα σαν όλα τα συλλεκτικά αλλά δεν είναι τόσο το χρήμα όσο η μάθηση και η εμπειρία πάνω στο αντικείμενο.
Έχω φίλο που έχει μια απο τις μεγαλύτερες παγκόσμιες συλλογές στην Ελλάδα για να μην πω στην Ευρώπη έχοντας δαπανήσει ένα τεράστιο ποσό χωρίς ώμος να γνωρίζει τα γραμματόσημα.
Έχω επίσης φίλο και κουμπάρο μου που αγοράζοντας έναν φάκελο 20 ευρό από συλλέκτη στο μοναστηράκι τον πούλησε στο EBay 1200 eyro.
Έχω επίσης φίλο κάποιον που έχει κάνει μια περίφημη συλλογή για την ταχυδρομική ιστορία του Βόλου με πολύ λίγα χρήματα και άπειρη γνώση. Συλλογή βραβευόμενη σε πολλές εκθέσεις.
Και έρχομαι στο προκείμενο ....
Ποιος σας είπε ρε παλικάρια ότι καλή συλλογή είναι να έχουμε ένα κράτος πλήρες ?
Ποιος επίσης σας είπε ότι ένα παρισινό μονόλεπτο κάνει 10 20 η 100 ευρό ? Εννοώ αν δεν το πάρεις από κάποια δημοπρασία που τις ποιο πολλές φορές το παίρνεις από εκεί για να έχεις το guarandee και επειδή δεν ξέρεις να ξεχωρίσεις το παρισινό από των συνεχών.
Για εμένα λοιπόν το γραμματόσημο είναι κυρίως μάθηση, μετά γνωριμίες και πολύ μετά χρήμα.
Όταν μάθεις τα ίδια τα γραμματόσημα και οι σωστές συναλλαγές θα σου επιτρέψουν να μεγαλώσεις την συλλογή σου και να διαπρέψεις σε αυτό που ξεκίνησες να κάνεις.
Οι γνωριμίες θα σε φέρουν κοντά με αυτό που θέλεις να αποκτήσεις είτε για λόγους συλλογής είτε για να πάρεις κάτι που θα σου φανεί χρήσιμο στο να το ανταλλάξεις με κάτι που θέλει ο γνωστός σου συλλέκτης που με την σειρά του έχει αυτό που εσύ χρειάζεσαι.
Τέλος το χρήμα θα σε βοηθήσει στο να το αποκτήσεις αλλά μην ξεχνάς.... το χρήμα είναι κάτι που μπορείς να το αποκτήσεις με την γνώση... η γνώση όμως δυστυχώς δεν αγοράζετε !

Φιλικά προς όλους τους συλλέκτες.
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 25, 2016, 11:01:33 μμ »

+1
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 25, 2016, 11:20:12 μμ »

Λετε οι περισσοτεροι οτι μια καλη συλλογη δε θελει απαραιτητα χρημα αλλα γνωση.
Απο οτι καταλαβα, με λιγα λογια δηλαδη λετε οτι η γνωση θα μας βοηθησει να εκμεταλλευτουμε εναν αδαη για να του φαμε τζαμπα τα γραμματοσημα.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
DleogR
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 213


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 25, 2016, 11:47:07 μμ »

Γιαυτό λέω ότι γραμματόσημα = γνώση.
Δεν τρως από κανέναν αδαή την περιουσία του. Απλά αγοράζεις κάτι από κάποιον που δεν γνωρίζει στην τιμή που σου κάνει και του κάνει επίσης.
Αυτό δεν συνιστά εκμετάλλευση ! Η αν θέλεις αν αυτό είναι εκμετάλλευση τότε εκμετάλλευση είναι τα πάντα σε αυτή την ζωή... ΠΧ ένα πινέλο στα χέρια σου δεν κάνει τίποτα παραπάνω από 1 ευρό ενώ στα χέρια ενός μάστορα κάνει κάποιες χιλιάδες ευρό στην διάρκεια τις ζωής του.
Εσύ λοιπόν αγοράζεις κάτι που μπορείς να μεταπουλήσεις επειδή έχεις τις διασυνδέσεις ενώ εκείνος όχι.
Πιστεύεις ότι πρέπει να του μάθεις την τέχνη σου ?  Έκπληξη
Φίλε Βαγγέλη απίστευτο τα άρθρο στον ιστοτοπο σου με τίτλο Sovereign Military Order of Malta !!
Απλά έμαθα πράγματα για άλλη μια φορά στην ζωή μου. Εύγε !!!
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 26, 2016, 07:15:32 πμ »

Το πινελο 1 ευρο κανει και για μενα, 1 ευρο κανει και για το μαστορα αν παμε να το αγορασουμε. Το δεκαδραχμο των Ολυμπιακων αγωνων ομως , αν εσυ το παρεις απο καποιον αδαη που πουλαει την περιουσια του πατερα του επειδη τα βρηκε σε ενα συρταρι, κανει 3 χιλιαρικα. Αν εσυ του το φας με 100 ευρω τον εχεις κλεψει. Αν ηθικα δε σε νοιαζει και το βραδυ κοιμηθεις σαν πουλακι δε μου κανει καμια εντυπωση γιατι ετσι κανουν οι περισσοτεροι στο χωρο.
Αλλο πραγμα να παρω κατι που βγηκε σε δημοσια δημοπρασια, κατι το οποιο η αγορα το εκτιμαει τωρα χαμηλα και αυριο μεθαυριο ανεβει (οπως ειναι με τις μετοχες) και αλλο πραγμα να εκμεταλλευτεις μια γριουλα η εναν ασχετο με συλλογη που τα βρηκε στο παταρι του, η 2η περιπτωση για μενα ειναι καθαρα κλοπη.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 26, 2016, 08:12:03 πμ »

Οι μοναδικες επίσημες τιμές των νομισμάτων, χαρτονομισμάτων γραμματοσήμων κλπ είναι οι τιμές ονομαστικής αξίας που αναγράφονται επάνω στα ίδια τα αντικείμενα και αφορούν τις τιμές αγοράς του αντικειμένου όταν αυτό βρίσκεται σε νόμιμη κυκλοφορία απο τις αρχές που το εκδίδουν.
Οι τιμές που αργότερα διαμορφώνονται στο εμπόριο για τα αντικείμενα αυτά, ως συλλεκτικά είδη πλέον, διαμορφώνονται ελεύθερα και βάσει συμφωνίας απο τους ενδιαφερόμενους. Κοινώς, η τιμή στην συλλεκτική αγορά ενός αντικειμένου είναι αυτή που γουστάρει να το πουλήσει αυτός που το κατέχει, την στιγμή που βρίσκεται αγοραστής που γουστάρει να πληρώσει το ποσό αυτό που ο πωλητής ζητάει. Αυτά λέμε οι νόμοι. Το αν αυτά θα ερμηνευτούν ως "ηθικά", "ανήθικα" ή και "αδιάφορα" για τον καθένα (για εμένα πχ είναι εντελώς αδιάφορα) αυτό αφορά τον καθένα ξεχωριστά και αποτελούν σκέψεις, φιλοσοφίες του καθε ενός, άσχετες με την πραγματικότητα του εμπορίου. Προσωπικά δεν προσπάθησα να κλέψω ποτέ και κανέναν, αντίθετα, πολλές φορές πληρώνω και με το παραπάνω αυτό που γουστάρω να αποκτήσω, όπως επίσης έχω βοηθήσει άπειρες φορές άλλους στην αξιολόγηση των αντικειμένων τους όταν μου ζητήθηκε και μόνο, βοηθώντας τους να τα αξιολογήσουν σωστά. Γιαυτο και πάντα αποφεύγω να αγοράζω αντικείμενα απο άσχετους στο χώρο καθώς εκείνοι συχνά έχουν την καχυποψία πως όλοι πάνε να τους κλέψουν. Απέχω απο τέτοιες παρέες κυρίως επειδή "όποιος κάτσει με στραβό, το πρωί αλληθωρίζει".  Χαμόγελο

Ξέρω ανθρώπους που πατούν αλλους. Δεν με αφορά και δεν μπορώ να κάνω κάτι για αυτο, προσωπικά με αφήνει και λίγο αδιάφορο για να πώ την πλήρη αλήθεια...
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 26, 2016, 08:35:59 πμ από Helios » Καταγράφηκε

mikekon
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 751



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 26, 2016, 08:20:26 πμ »

Λετε οι περισσοτεροι οτι μια καλη συλλογη δε θελει απαραιτητα χρημα αλλα γνωση.
Απο οτι καταλαβα, με λιγα λογια δηλαδη λετε οτι η γνωση θα μας βοηθησει να εκμεταλλευτουμε εναν αδαη για να του φαμε τζαμπα τα γραμματοσημα.

+1
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 26, 2016, 08:21:20 πμ »

Οι συλλεκτες ας πανε με το νομο. Το εργο βεβαια το εχω δει πολλες φορες με τους νεοελληνες που οταν ειναι να εκμεταλλευτουν καποιον πανε με το γραμμα του νομου ενω οταν το κρατος τους βαζει κανενα φορο παραπανω βγαινουν ολοι σε απεργιες και κλαινε. Με το νομο λοιπον. Η εμπορικη συναλλαγη μεταξυ 2 ατομων χωρις παραστατικα ειναι παρανομη, ασχετα αν παρατυπα γινεται παντου. Στις καθολα νομιμες συναλλαγες μεταξυ συλλεκτικων καταστηματων και κοινου, ή μεσω οικο δημοπρασιων και κοινου, οι τιμες ειναι πολυ συγκεκριμενες και τις εχει διαμορφωσει η συλλεκτικη αγορα με το περασμα των χρονων.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 26, 2016, 08:35:52 πμ »

Μ αρεσει που καποιος μπορει να διορθωσει το κειμενο του αφου δει τις παρακατω απαντησεις και αλλαξει το νοημα του γραπτου του. Ας κανει γι αυτο το θεμα κατι η διαχειριση του φορουμ. Αν καποιος θελει να κανει τετοιου ειδους διορθωσεις καλο θα ειναι να τις δημοσιευει πιο κατω απο τις επομενες απαντησεις για ευνοητους λογους. Θετω το θεμα στη διαχειριση αν με διαβαζουν τωρα και περιμενω μια απαντηση.


« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 26, 2016, 07:03:05 μμ από iapwnas » Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 26, 2016, 08:53:14 πμ »

Κάνεις λάθος Δημήτρη. Το software επιτρέπει τις διορθώσεις των κειμένων να γίνονται για κάποιο χρονικό διάστημα μετά το ποστάρισμα και η δυνατότητα αυτή χρηςιμοποίειται απο την πλευρά μου (και πολλών αλλων) σε ολα τα μέρη που διαδικτυακά συμμετέχω, ελληνικά και ξένα, κυρίως για αλλαγές στην ορθογραφία, και ναι, για την συμπλήρωση κενών ή θεμάτων που προκύπτουν μετέπειτα και αφού έρθουν στο μυαλό μου.
Θα έχεις προσέξει πως κάνω μεγάλα ποσταρίσματα. Προσωπικά προτιμώ να κάνω ένα μεγάλο ποστάρισμα παρά πολλά μικρά. Αναγακάζομαι λοιπον συχνά να προσθέτω στα κείμενα μου, οσο το software μου το επιτρέπει.
Μπήκα στην διαδικασία να στο εξηγήσω παρόλλο που δεν θα έπρεπε καθώς δεν υποχρεούμαι. Μόλις τωρα με ανάγκασες να κάνω άλλο ενα άχρηστο ποστάρισμα που δεν προσφέρει τιποτα. Ελπίζω πως δεν θα χρειαστει σε λιγάκι να προσθέσω κάτι και σε αυτό το ποστάρισμα.. Χαμόγελο ΥΓ. Θα έπρεπε κανονικά να απαιτήσω να μου ζητήσεις συγνώμη για την ερμηνεία που αυθαίρετα έδωσες στην πρακτική μου αυτή.
Καταγράφηκε

Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 26, 2016, 08:57:06 πμ »

Καλά τα λέμε αλλά και αυτός που λέμε οτι βρήκε το δεκάδραχμο στο συρτάρι του πατέρα του. Δεν πρέπει να ενδιαφερθεί και ο ίδιος να μάθει αν κάνει 3 χιλιάρικα ή 100 ευρώ γιατί υπάρχει και η άλλη μεριά να νομίζει οτι κάνει 200χιλιάρικα.

Προφανώς δε λεω οτι πρέπει να διαβάσει όλη τη βιβλιογραφία για τα ολυμπιακά αλλά να μάθει να ρωτήσει και να ψάξει μπορεί και αν κάνει 3 χιλιάρικα θα βρεθεί ο αγοραστής -  συλλέκτης να το πάρει και να τα δώσει.



Ευχαριστώ Δημήτρη για τα καλά σου λόγια.
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 26, 2016, 09:10:17 πμ »

Να σου ζητησω συγνωμη κιολας? Εσυ πρεπει να μου ζητησεις συγνωμη γιατι βλεποντας τις απαντησεις που κανω επεμβαινεις στο προηγουμενο ποστ σου εξωραιζοντας τα λεγομενα σου ενω η απαντηση η δικη μου αφορα το 1ο σου ποστ χωρις τις επεμβασεις. Δεν διορθωσες κανενα ορθογραφικο λαθος αλλα προσθεσες 7-8 σειρες, με αποτελεσμα η απαντηση η παρακατω η δικη μου να απανταει μονο στο μισο σου κειμενο και να αλλοιωνεται η ροη του διαλογου. Εν πασει περιπτωσει ειναι δημοσιος διαλογος και κρινομαστε και οι 2. Δεν ασχολουμαι ξανα μαζι σου και θα θελα να κανεις και εσυ το ιδιο μιας και οι αποψεις μας και η εν γενει φιλοσοφια μας απεχουν ετη φωτος.
Valeroi, η αποψη μου ειναι οτι ειναι εκμεταλλευση, ειναι καθαρα γνωμη μου και κρινομαι γι αυτο. ΠΑΝΤΑ σ αυτο το φορουμ μιλαω ΓΕΝΙΚΑ και δε φωτογραφιζω κανεναν, εκτος και αν τον αναφερω ονομαστικα που σχεδον ποτε δε το κανω.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 26, 2016, 09:24:40 πμ »

Δημήτρη, η πλήρης αλήθεια (και λυπάμαι που στο γράφω) είναι πως συνήθως (επαναλαμβάνω, συνήθως, οχι πάντα) τα ποσταρίσματα σου δεν τα διαβάζω καν, αφού συνήθως γράφεις πράγματα που δεν απευθύνονται σε εμένα, για να το θέσω κομψά. Δεν στο έγραψα πρίν για να μην προσβληθείς, στο γράφω τώρα, και μόνο επειδή συνεχίζεις να με προκαλείς.
Η προσφορά του καθενός μας τριγύρω είναι πασίγνωστη και φυσικά ο καθε ένας κρίνεται. Δεν ειναι ανάγκη να χαλάμε τις καρδιές μας.  Χαμόγελο Καλή συνέχεια!  Χαμόγελο
ΥΓ. (Άλλη φορά όταν θα θέλεις να απαντήσεις σε ποστάρισμα μου να περιμένεις τυχών διορθώσεις μου πρίν απαντήσεις, εναλλακτικά κάνε και δευτερο ποστάρισμα επάνω στις προσθήκες που ενδέχεται εγω να κάνω στο αρχικό μου κείμενο. Δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο για να σε βοηθήσω επάνω σε αυτό και σίγουρα δεν πρόκειται εγω να αλλάξω τον τρόπο που γράφω και εκφράζομαι στα κοινωνικά δίκτυα απλα και μονο επειδή εσύ ετσι γουστάρεις).
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 26, 2016, 09:47:57 πμ από Helios » Καταγράφηκε

heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 26, 2016, 10:00:24 πμ »

Διευκρινηση προς τον Valeroi, επειδη δε το απαντησα πριν, αυτος που ζηταει 200 ευρω για κατι που κανει 1 (συνηθως το συναντουμε σε τυπους  που βρισκουν χαρτονομισματα 1000δρχ 1926,1939 κλπ) ειναι εξισου γελοιος. Η διαφορα ειναι οτι δε νομιζω να υπαρχει κανεις που να εχει τσιμπησει απο τετοια αγγελια. Φυσικα και ειμαι υπερ της γνωσης 1000 φορες αλλα θα ελεγα για 'αμυντικους΄σκοπους, για να προφυλαχθουμε, οχι για 'επιθετικους' σκοπους, δηλαδη να εκμεταλλευτουμε τον αλλο. Η περιπτωση που λες ειναι η ιδια που λεω αλλα στην αναποδη περιπτωση, η ουσια ομως ειναι οτι το ενα μερος εχει γνωση που ο αλλος δε κατεχει και προσπαθει να του φαει ανηθικα (χωρις εισαγωγικα) την περιουσια του.
 
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 26, 2016, 01:32:05 μμ »

Heretic ναι γενικά μιλάμε στην αρχή της κουβέντας άλλα όσο εξελίσσετε η κουβέντα μας μπαίνουν αναγκαστικά και τα παραδείγματα.

Δε ξέρω πόσο ηθική και ανίθηκη είναι μια συναλλαγή που και τα δύο μέρη συμφωνούν σε μια τιμή αλλά υπάρχουν συναλλαγές και συναλλαγές όπως αυτές που είπαμε πιο πάνω. Αλλά απο την στιγμή που συμφωνούν και οι δύο τα υπόλοιπα νομίζω δεν μετράνε.

Υπάρχουν συλλογές ή μάλλον συλλογάρες που μαζεύτηκαν με κόπο και μεράκι και έπεσαν απο το πουθενά με κληρονομιά  σε συγγενείς και φίλους οι οποίοι απο το πουθενά τις πούλησαν ακόμα και για λίγα ευρώ και καρπώθηκαν απο το πουθενά αυτα τα έστω και λίγα ευρω. Που αρχίζει και σταματάει η ηθική σε αυτό?

Είναι άλλοι που φρόντησαν τη συλλογή τους να τις εκποιήσουν σε έναν οίκο πριν πέσουν συγγενείς και φίλοι και βλέπουμε μια στο τόσο κάτι καταλόγους δημοπρασιών που είναι για τη βιβλιοθήκη μας.

Όλα σχετικά είναι και εξαρτάτε μέσα μας πως αισθανόμαστε με το κάθε τι.
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences