Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 10:50:55 πμ
Σελίδες: 1 ... 12 13 [14] 15 16 ... 34
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Δίευρα 2017  (Αναγνώστηκε 106057 φορές)
0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
chronos
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 274


Προφίλ
« Απάντηση #195 στις: Μάρτιος 06, 2017, 10:19:29 μμ »

Οι coincards είναι ίδιες στο σχεδιασμό, στα γαλλικά και φλαμανδικά, εκτός από το κείμενο και είναι συσκευασμένα ακριβώς αντίθετα (το πίσω μέρος του ενός είναι η άλλη όψη του άλλου).
Ακριβώς όπως και τα προηγούμενα χρόνια.
Επίσης θα εκδοθούν 5.000 νομίσματα σε κασετίνα και ποιότητα proof.


Αν καταλαβαίνω σωστά, εννοείς ότι θα εκδοθεί μία coincard, στην οποία η μία όψη θα είναι στα γαλλικά (αυτή με την παλιά γκραβούρα) και η άλλη όψη θα είναι στα ολλανδικά (αυτή με το διάστημα). Σωστά;

Παρατηρείτε κάτι πάνω στο νόμισμα; Ο τίτλος "200 χρόνια Πανεπιστημίου Λιέγης" είναι γραμμένος στα γαλλικά και στα ΑΓΓΛΙΚΑ!!! Όχι στα ολλανδικά! Δεν το έχω ξαναδεί αυτό!

Πάντως τα υπόλοιπα βελγικά πανεπιστήμια πρέπει να διαμαρτυρηθούν, που εκδίδονται στα ταπεινά, λαϊκά, φτηνά μασουράκια τράπεζας για μαζική κατανάλωση! Είναι ανώτερης κάστας, δηλαδή, αυτοί στη Λιέγη από αυτούς στη Γάνδη; χαχα!
Καταγράφηκε
chronos
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 274


Προφίλ
« Απάντηση #196 στις: Μάρτιος 06, 2017, 10:25:46 μμ »

Ο,τι κάνει και με την Ανδόρα! Πάει και ο Φεβρουάριος του 2017 και ακόμη περιμένουμε του 2016.  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Κυκλοφορεί και μια καινούρια ημερομηνία για τα αναμνηστικά τής Ανδόρρα 2016: 10 Μαρτίου 2017! Ο καθένας, μου φαίνεται, πετάει ό,τι μπούρδα του κατέβει στο κεφάλι! Έχω την εντύπωση ότι οι έμποροι πιέζουν να καθυστερήσει η έκδοσή τους, προκειμένου να πουλήσουν κι άλλα κομμάτια στις προπωλήσεις, που τα δίνουν κατά κανόνα σε υψηλότερες τιμές!
Καταγράφηκε
Vangeliz
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 933


Προφίλ WWW
« Απάντηση #197 στις: Μάρτιος 07, 2017, 02:04:56 πμ »

Οι coincards είναι ίδιες στο σχεδιασμό, στα γαλλικά και φλαμανδικά, εκτός από το κείμενο και είναι συσκευασμένα ακριβώς αντίθετα (το πίσω μέρος του ενός είναι η άλλη όψη του άλλου).
Ακριβώς όπως και τα προηγούμενα χρόνια.
Επίσης θα εκδοθούν 5.000 νομίσματα σε κασετίνα και ποιότητα proof.


Αν καταλαβαίνω σωστά, εννοείς ότι θα εκδοθεί μία coincard, στην οποία η μία όψη θα είναι στα γαλλικά (αυτή με την παλιά γκραβούρα) και η άλλη όψη θα είναι στα ολλανδικά (αυτή με το διάστημα). Σωστά;

Σωστά... το ίδιο έγινε και με όλα τα προηγούμενα. Δεν ξέρω αν το έκαναν στη τύχη (όπως πιάσουν το νόμισμα) ή αν το έκαναν συνειδητά.

Παρατηρείτε κάτι πάνω στο νόμισμα; Ο τίτλος "200 χρόνια Πανεπιστημίου Λιέγης" είναι γραμμένος στα γαλλικά και στα ΑΓΓΛΙΚΑ!!! Όχι στα ολλανδικά! Δεν το έχω ξαναδεί αυτό!

Πάντως τα υπόλοιπα βελγικά πανεπιστήμια πρέπει να διαμαρτυρηθούν, που εκδίδονται στα ταπεινά, λαϊκά, φτηνά μασουράκια τράπεζας για μαζική κατανάλωση! Είναι ανώτερης κάστας, δηλαδή, αυτοί στη Λιέγη από αυτούς στη Γάνδη; χαχα!

Η Λιέγη είναι στην περιοχή του Βελγίου που μιλάνε Γαλλικά.
Η Γάνδη στην περιοχή που μιλάνε Ολλανδικά (Φλαμανδικά) για αυτό και το νόμισμα για τη Γάνδη είναι στα Ολλανδικά.
Για τα Αγγλικά δεν ξέρω με ποια λογική...
Επίσης και της Γάνδης έχει το ίδιο τιράζ 200.000 κομμάτια και μόνο σε coincard, BU set και Proof.
Δεν θα βγουν καθόλου σε μασούρια.
Καταγράφηκε

Το προφίλ μου στο colnect.
https://colnect.com/en/collectors/collector/BadVariemai
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #198 στις: Μάρτιος 07, 2017, 03:59:51 πμ »

Αν καταλαβαίνω σωστά, εννοείς ότι θα εκδοθεί μία coincard, στην οποία η μία όψη θα είναι στα γαλλικά (αυτή με την παλιά γκραβούρα) και η άλλη όψη θα είναι στα ολλανδικά (αυτή με το διάστημα). Σωστά;...
Οχι. Μιλώ για 2 coincards, με το νόμισμα στη μία αντεστραμμένο. Οπως και τα προηγούμενα χρόνια.

...Παρατηρείτε κάτι πάνω στο νόμισμα; Ο τίτλος "200 χρόνια Πανεπιστημίου Λιέγης" είναι γραμμένος στα γαλλικά και στα ΑΓΓΛΙΚΑ!!! Όχι στα ολλανδικά! Δεν το έχω ξαναδεί αυτό!...
Εγώ δεν βλέπω αγγλικά, παρά μόνο ολλανδικά. (και φοράω και γυαλιά, (σε έξοδα με βάζεις)

...Πάντως τα υπόλοιπα βελγικά πανεπιστήμια πρέπει να διαμαρτυρηθούν, που εκδίδονται στα ταπεινά, λαϊκά, φτηνά μασουράκια τράπεζας για μαζική κατανάλωση! Είναι ανώτερης κάστας, δηλαδή, αυτοί στη Λιέγη από αυτούς στη Γάνδη; χαχα!
Νομίζω και της Γάνδης, με τον ίδιο τρόπο θα εκδοθεί.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #199 στις: Μάρτιος 07, 2017, 11:48:46 πμ »

Εγώ δεν βλέπω αγγλικά, παρά μόνο ολλανδικά. (και φοράω και γυαλιά, (σε έξοδα με βάζεις)

Πάνω στο νόμισμα, σύντροφε. :-)))
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #200 στις: Μάρτιος 07, 2017, 12:15:10 μμ »

Εγώ δεν βλέπω αγγλικά, παρά μόνο ολλανδικά. (και φοράω και γυαλιά, (σε έξοδα με βάζεις)

Πάνω στο νόμισμα, σύντροφε. :-)))
Σ΄ευχαριστώ σύντροφε. Με γλύτωσες από έξοδα.  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #201 στις: Μάρτιος 07, 2017, 12:54:12 μμ »

Ξέχασα να πω ότι χαράκτης είναι ο Luc Luyckx, του Βασιλικού Νομισματοκοπείου του Βελγίου, ο οποίος έχει χαράξει και την κοινή όψη των νομισμάτων, που ισχύει για όλες τις χώρες της Ευρωζώνης.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #202 στις: Μάρτιος 07, 2017, 07:55:15 μμ »

Ο Άγιος Μαρίνος ξεκίνησε να χρεώνει τις πιστωτικές κάρτες για τις παραγγελίες του 2017.  Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός

Και συνεχίζει να τις χρεώνει ακάθεκτος για όλα τα νομίσματα του 2017.

ΑΨΟΓΑ

Καταγράφηκε

athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #203 στις: Μάρτιος 07, 2017, 08:05:45 μμ »

Οταν η κάρτα είναι γεμάτη, Διονύση, αυτά συμβαίνουν. Μη ξεχνάς το ίδιο συνέβη πέρυσι και σε μένα με το Βατικανό.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #204 στις: Μάρτιος 07, 2017, 08:15:54 μμ »

Το ΑΨΟΓΑ το εννοώ, μια χαρά όλα
Καταγράφηκε

athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #205 στις: Μάρτιος 07, 2017, 08:35:41 μμ »

Ευχάριστο αυτό. Διευκρίνισέ μου κάτι, σχετικά με τα αναμνηστικά δίευρα. Στην τιμή των 25€ που αναφέρει το φυλλάδιο που διένειμε, περιλαμβάνονται τα μεταφορικά;
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
hlias99
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 27


Προφίλ
« Απάντηση #206 στις: Μάρτιος 07, 2017, 08:53:13 μμ »

Θέλω να παραγγείλω κι εγώ του Άγιου μαρίνου τα νομίσματα αλλά οταν μπααίνω στην ιστοσελίδα του με τους κωδικού μου δεν υπάρχουν τα νομίσματα του 2017 που γράφετε εσείς. τι λάθος κάνω?
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #207 στις: Μάρτιος 07, 2017, 08:56:09 μμ »

Προς το παρόν δεν κάνεις λάθος. Αυτοί δίνουν στα μέλη τους μόλις βγει το νόμισμα, χωρίς να σε ρωτήσουν, εφόσον έχεις δώσει αριθμό πιστωτικής ή έχεις χρήματα στο λογαριασμό σου τόσα, όσα χρειάζονται.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #208 στις: Μάρτιος 07, 2017, 09:01:28 μμ »

Στα 25 ευρώ φυσικά και περιλαμβάνονται τα ταχυδρομικά για ένα νόμισμα, παραπάνω δεν δίνουν ούτε με χίλια παρακάλια.
Καταγράφηκε

athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #209 στις: Μάρτιος 07, 2017, 09:34:44 μμ »

Thanks a lot!
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
Σελίδες: 1 ... 12 13 [14] 15 16 ... 34
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences