Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 23, 2024, 09:38:33 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ιδέες για δαχτυλίδι  (Αναγνώστηκε 4529 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
evelina
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 58



Προφίλ
« στις: Μάιος 05, 2012, 07:27:34 μμ »

Μπορω να σας δειξω μια πετρα που εχω και να μου δωσετε ιδεες τι θα μπορουσε να φτιαχτει σε χρυσο δαχτυλιδι ; (ελπιζω να εχω τραβηξει σωστα τις φωτογραφιες)
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 05, 2012, 08:37:38 μμ »

To συγκεκριμενο σχημα κοπης λεγετε στην αργκο και δακρυ ή κανω λαθος?
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
evelina
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 58



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 05, 2012, 09:03:33 μμ »

Μάλιστα. Κι εμένα έτσι μου είπαν πως λέγεται.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 06, 2012, 08:08:07 πμ »

φιλη εβελινα,επρεπε να το βαλεις στην αλλη πλευρα,που μετρα εκατοστα,και οχι ιντσες,του μετρου.παντως συγκριτικα, βλεπω οτι ειναι περιπου 1,5ποντους,αρκετα καλο μεγεθος για δακτυλιδι,και εντυπωσιακο!!!προσοχη στο δεσιμο,αν ειναι καλη η πετρα,αν και βλεπω ωρισμενες γρατζουνιες?αμεθυστος ειναι?σε χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
Cornelius
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 351


A man's gotta do what a man's gotta do


Προφίλ WWW
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 06, 2012, 08:47:53 πμ »

Ναι το πιο πιθανο η πετρα να ειναι αμεθυστος Γιαννη, παρολο που με οποιαδηποτε πετρα το σωστο ειναι να μπορουμε να την δουμε απο κοντα και να εξεταστει. Ειναι δακρυ (pear shape). Το φοντο ειναι ελαφρως μωβ αρα πιθανον να δινει και χρωμα στην πετρα. Τωρα για δακτυλιδι Εβελινα μου εξαρταται απο το προσωπικο σου γουστο και τα χρηματα που διαθετεις. Εμενα πχ δεν μου αρεσουν καθολου δακτυλιδια με αυτου του ειδους το κοψιμο πετρας, θα ηταν ισως καλυτερο να την εκανες ενα ωραιο μενταγιον απλο με 4 δοντια να το κρατανε. Ας πει και ο Δημος την γνωμη του.Παναγιωτης
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 06, 2012, 12:23:51 μμ »

και εγω της γνωμης του παναγιωτη ειμαι, φιλη εβελινα.συνηθως οι κοπες σε αυτο το σχημα, πανε με ολοκληρο σετ,για να ταιριαζει το δακτυλιδι και ειδικα η πετρα, με ολα τα υπολοιπα, που φορα συνηθως μια κυρια.παντως σιγουρα το δικο σου στυλ ειναι το ζητουμενο? σε χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
dimoς
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 153



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 06, 2012, 03:03:34 μμ »

evalina, τη πέτρα πράγματι στην δουλεία μας τη λένε "δάκρυ" ή "πουάρ". Στα αγγλικά όπως σου είπε και ο Cornelius λέγεται "pear" και στα γαλλικά "poire" (πουάρ). Βέβαια και οι δύο λέξεις σημαίνουν αχλάδι και όχι δάκρυ. Κατά τα άλλα, σε αυτό το χρώμα πέτρας εμένα θα μου ταίριαζε κίτρινος χρυσός. Σου δείχνω δύο δείγματα, τα οποία είναι 18Κ με μπριγιαντάκια (αν τελικά θέλεις δαχτυλίδι, αν άλλαξες γνώμη πες μας). Αλλά εσύ θα πρέπει να μας πεις, τι θέλεις; 14Κ, 18Κ, πέτρες, χωρίς πέτρες κτλ. Βασικά, πόσα χρήματα θέλεις να διαθέσεις.



Υ.Γ. Τι μέτρο είναι αυτό, evelina; Ο φίλος σου μπετατζής είναι; Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

<Κάνω δίαιτα 30 μέρες. Μέχρι στιγμής, έχω χάσει 15 μέρες>
Cornelius
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 351


A man's gotta do what a man's gotta do


Προφίλ WWW
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 06, 2012, 03:27:34 μμ »

Παντως το δακτυλιδι που εφτιαξες Δημο με τον αμεθυστο ειναι πολυ ωραιο και ας μην συμπαθω ιδιατερα τα δακτυλιδια με δακρυ.Αποψη μου ειναι αν Εβελινα θελεις δακτυλιδι αυτο ειναι εξαιρετικη επιλογη. Παναγιωτης
Καταγράφηκε
evelina
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 58



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 06, 2012, 06:42:30 μμ »

Θα συμφωνήσω με τον Παναγιώτη. Το δαχτυλίδι το κίτρινο με τον αμέθυστο και τα μπριγιαντάκια μ' αρέσει και μένα πάρα πολύ. Δήμο, σε 18Κ το θέλω, ακριβώς όπως το βλέπω. Άμα μπορείς στείλε μου π.μ. πόσο μπορεί να μου κοστίσει ένα τέτοιο δαχτυλίδι.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences