Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 04:18:21 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Κυπριακα Χαρτονομισματα Specimens  (Αναγνώστηκε 73195 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
kypronumis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 738


Προφίλ
« στις: Μάιος 01, 2012, 08:02:49 μμ »

Μονο για ενημερωση αφου ειναι απο τα σπεσιμενς που δεν συναντούμε συχνα. Δεν γνωριζω και περισσοτερα στοιχεια αλλα αν μαθω θα επανελθω...
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 01, 2012, 10:38:39 μμ »

Πολυ ομορφα Γιαννη!!
Τυχεροι οποιοι εχουν τετοια χαρτονομισματα στα χερια τους!!

Υ.Γ Ενω ολα εχουν 000001 αριθμο ενα ειναι τελειως μηδενικο!! Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 05, 2012, 12:48:00 πμ »

Φιλε Γιαννη (αν ειδα καλα;Κλείσιμο ματιού, καλημερα!

Πανεμορφα τα  χαρτονομισματα τα που εβαλες μεσα.. αλλα εχω την εντυπωση οτι δεν ειναι δοκιμια Specimen!!!

πιστευω οτι ειναι κατι αλλο.... μαλλον καλυτερο!!!

δεν ειμαι ειδημων στα κυπριακα χαρτονομισματα.. αν και μου αρεσουν πολυ.. και προσπαθω να βρω καποια φτηνα...

εν πασα την περιπτωση... θα σου πω το σκεπτικο μου...

τα σπεσιμεν... ειτε το γραφουν πανω ειτε ειναι το χαρτονομισμα διατρητο... με την λεξη specimen... ή εχει τρυπες στα σημεια υπογραφων κτλ...

τα δικα σου δεν εχουν κατι τετοιο... δεν φερουν υπογραφες και δεν εχουν ημερομηνια...

εχουν ομως αλλα στοιχεια που ισως να μας λενε την ιστορια τους!!!

οπως εχεις δει.. οι χρωματισμοι αλλαζουν απο αυτα που βγηκαν το 1961.....αν οχι σε ολα... σχεδον σε ολλα!

αλλαζει το σχεδιο... αλλα σε γενκες γραμμες... εχει να κανει με την σειρα του 1961....

επισεις και βασικοτερο... δεν γραφει ουτε το Κεντρικη τραπεζα Κυπρου ουτε το Κυπριακη δημοκρατια που ειχαν στην αρχη τα χαρτονομισματα!!! τι γραφουν αυτα;;;; Κυβερνησις Κυπρου! δηλαδη.... μια μεταφραση απο τα χαρτονομισματα της αγγλικης κατοχης της Νησου... που εγραφαν Goverment of Cyprus....

ολα αυτα συντελουν στο να πιστευω οτι ειναι οχι δοκιμια χαρτονομισματων οπως τα ξερουμε εμεις... (για να δουν το χαρτονομισμα διαφορες αρχες.. και να το ξερουν κτλ), αλλα ειναι μια προσπαθεια για να βγει χαρτονομισμα στην κυπρο... με την αποχωρηση των αγγλων! ειναι σχεδια λοιπον που μαλλον δεν περασαν αλλα πανω σε αυτα εμπνευστηκε η πρωτη σειρα των χαρτονομισματων της Κυπρου!!!

ισως ειχε γινει καποιος διαγωνισμος.. ισως ειναι δοκιμια σχεδιων καποιας τυπογραφικης εταιρειας του εξωτερικου... για να παρει την δουλεια....

τωρα.. μπορει να εγινε διαγωνισμος και να υπηρχαν καποιοι περιορισμοι... στο τι να χρησιμοποιηθει... ή... να εγιναν μετα καποιες αλλαγες για να μην υπαρχει προβλημα... και φτασαμε στην σειρα που ειχε επισημα η κυπρος!

μη ξερωντας τη να γραψει πανω... τραπεζα; δημοκρατια.. (ισως ακομα δεν ειχε ανακυριχθει επισημα η κυπρος σαν δημοκρατια...ή δεν ηξεραν τι θα γινει...), και κρατησαν πανω το συνηθες... κυβερνησις Κυπρου!

αρα εικαζω οτι ειναι φτιαγμενα στα μεσα του 1960... ή αρχες αυγουστου...ή κοντα πολυ στις 16 του μηνα.. που εγινε η ανεξαρτησια...

αν ειναι ψαξε το προς τα εκει... και ελπιζω να ειμαι σωστος! Κλείσιμο ματιού

τωρα... βλεπω 000001 και 000000..... αναρωτιεμαι λογο του οτι αναγραφοταν 3 γνωσσες... και τοτε.. ελληνοκυπριοι και τουρκοκυπριοι ηταν μαζι... και στην κυβερνηση.. λαλα και οι αγγλοι ειχαν ακομα λογο... αν κοπηκαν 3 σειρες..... (ή και παραπανω.. για να εχουν και αλλοι μεγαλοι.. των 3 πλευρων προς εξεταση, μελετη και εγγριση ή απορριψη των σχεδιων και των γραφων πανω τους..), για τις 3 πλευρες...  ελληνοκυπριων, τουρκοκυπριων και βρετανων...

παντως ειναι πραγματικα υπεροχα και αν τα εχεις... ΕΥΓΕ!!!! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
dimitris41
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1286



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 05, 2012, 12:57:21 πμ »

πισω οψη υπαρχη?
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 05, 2012, 01:05:43 πμ »

ξεχασα να πω... δες και το εμβλημα της κυπρου... ειναι διαφορετικο... απο της πρωτης σειρας... στα τελευταια νομισματα και χαρτονομισματα εγινε ενα παραπλησιο εμβλημα της Κυπρου! εδιαφερον αυτο!!

φιλε γιαννη.. θα σου πω μια μικρη ιστορια.... γιατι μου αρεσουν πολυ τα κυπριακα νομισματα και χαρτονομισματα...

εγινα συλλεκτης... χαρις σε 2 νομισματα της κυπρου... που ηταν και τα πρωτα μου... οταν τα εδωσε μια κυπρια στην μητερα μου για εμενα! τα νομισματα (5 μιλσ) δεν ηταν κατι ιδιαιτερο νομισματικα... αλλα ειναι ο ανεκτιμητος θυσαυρος μου!

ημουν 3 χρονων... πισω στο 1978... και πηγαιναμε για το νησι της μητερας μου...την Λερο... για Χριστουγεννα... νομιζω το πλοιο λεγοταν Μιμικα...(αλλα δεν ειμαι σιγουρος..)

παραμονη χριστουγεννων και αν και 3 χρονων... αρχισα να λεω τα καλαντα.... τα ελεγα κανονικα.. μη νομιζεται...  πριν παω νηπειο.. διαβαζα τα μεγαλα γραμματα σε εφημεριδες... εβλεπα και καταλαβαινα στην τηλεοραση... αστα να πανε... χαχαχα

λοιπον... μεσα στο πλοιο δουλευε ενας ξαδερφος... με πηρε και γυρασαμε ολο το πλοιο! ημουν το μονο παιδι μεσα!!! εφτασα μεχρι και τον καπετανιο.. και το τι χρημα μαζεψα... δεν λεγετε!!!

μια κυρια καθοταν διπλα στην μητερα μου και επιασαν την κουβεντα... ηταν απο την κυπρο! πηγαινε να δει καποιον συγγενη.... σε καποιο νησι... δεν θυμαμαι...

ανοιξε λοιπον το πορτοφολι της και εδωσε στην μητερα μου 2 νομισματα χαλκινα των 5 μιλσ.. (με το πλοιο..) να την θυμομαστε.. και για εμενα... να μου τα δωσει η μαμα μου οταν μεγαλωσω λιγο....

η μητερα μου τα κρατησε.... και οταν πηγα 8.. μου τα εδωσε! ηταν τα πρωτα μου νομισματα και μου αρεσαν τοσο που αρχισα να μαζευω... και εγινα συλλεκτης! δεν ειμαι κανενας μεγαλος συλλεκτης.. δεν μπορω οικονομικα... αλλα η αγαπη μου για αυτα... και την ιστορια που κουβαλανε... ειναι μεγαλη!

τα νομισματα τα εχω ακομα!! δεν τα αλλαζω με τιποτα στον κοσμο! ειλικρινα!!! αντιπροσωπευουν για εμενα τα παντα! την αρχη της συλλογης μου... αλλα και εκεινη την μοναδικη στιγμη!

δεν θυμαμαι την κυρια... ουτε πως ηταν... ουτε το ονομα της... ουτε η μητερα μου την θυμαται...
αλλα εκεινη η στιγμη γραφτηκε μεσα σε αυτους τους μικρους ψυχρους και αψυχουν μεταλλικους δισκους... που απο τοτε... σαν να πηραν λιγο απο την μαγεια της στιγμης... και την φυλανε ακομα... μαζι με τις αναμνησεις και την μοναδικη ιστορια που εχουν πια....

παντα θα εχω ενα καλο λογο για εκεινη την κυρια!!!! να ειναι καλα οπου και να ειναι.... και την ευχαριστω πολυ!!!!
Καταγράφηκε
dimitris41
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1286



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 05, 2012, 01:10:15 πμ »

πολλες φορεw τα δοκιμια ειναι πολυ ωραιοτερα απο αυτα που επιλεχτικαν να κυκλοφορισουν.... εγω ειμαι συλλεκτης specimen.... δοκιμια! τα βρισκω εξερετικα και πολυ ενδιαφεροντα!!!
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 05, 2012, 01:11:50 πμ »

δεν εχει κι αδικο.... στα δοκιμια... το σχεδιο ειναι και καλλιτερο και καθαροτερο πολλες φορες...

στην σειρα αυτη... το 250 μιλσ μου εκλεψε την καρδια! πανεμορφο!!!!
Καταγράφηκε
dimitris41
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1286



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 05, 2012, 01:15:34 πμ »

αν θελετε να δειτε υπεροχα δοκιμια ελληνικων χαρτονομισματων καθως και μακετες μια βολτιτσα στο μουσειο τησ τραπεζης τησ ελλαδος θα σας ενθουσιαση πιστευω.....
Καταγράφηκε
kypronumis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 738


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 05, 2012, 09:31:43 πμ »

Εχεις δικαιο δεν ειναι σπεσιμενς, το εχω διατυπωσει λαθος. Ειναι προσχεδια που απορριφθηκαν για κυκλοφορια, δοκιμια βασικα για να δουν τους χρωματισμους και την γενικη εικονα και αυτα ειναι απο αυτα που απορριφθηκαν. Χρονολογια πρεπει να ειναι τελη 1960 αρχες 1961 αφου στα προσχεδια εμφανιζεται το εμβλημα με το περιστερι και απο κατω αν προσεξεις καλα εμφανιζεται η χρονολογια 1960 χρονολογια ανεξαρτησιας αρα ητανε προσπαθεια της Κυπριακης Κυβερνησις καθ'εαυτο να τυπωσει τα πρωτα δικα της χαρτονομισματα
Καταγράφηκε
SYMEOU13
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1858


"Dust in the wind"


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 27, 2012, 07:15:03 μμ »

Πραγματι ειναι πανεμορφα χαρτονομισματα αλλα προσφατα μιλουσα με καποιον για το θεμα ο οποιος μου ειπε οτι ολα τα specimens η δοκιμια ηταν προσχεδια η σε δοκιμαστικη βαση χαρτονομισματα τα οποια δεν κυκλοφορησαν ποτε. Ειναι πραγματι κατι διαφορετικο απο αυτα που κυκλοφορησαν αλλα σχεδον ολα ειναι σε unc. καταστασεις και πανακριβα. Μπορουμε να τα συγκρινουμε αυτα με ενα unc. χαρτονομισμα π.χ 5λιρο του 1958,1960 Ελισαβετ η unc. 5λιρο του Γεωργιου του 5 η 6 τα οποια βρισκονταν σε κυκλοφορια για τοσα χρονια? Και ποσα απο αυτα υπαρχουν σε τετοια κατασταση? Φυσικα ο καθενας ασχολειται με αυτο που του αρεσει Χαμόγελο
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 06, 2013, 01:06:04 μμ »

Καλά τα λέει ο SYMEOU13 πανέμορφα αλλά και πανάκριβα  χαρτονομίσματα δοκίμια...θέλει γερή τσέπη το συγκεκριμένο άθλημα.Στην επόμενη δημοπρασία νομισμάτων-χαρτονομισμάτων του Δεκεμβρίου ο Καραμήτσος έχει κάμποσα τέτοια κομμάτια...γύρευε ποια συλλογή έγινε φτερό και πούπουλο.
Καταγράφηκε
kypronumis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 738


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 31, 2013, 06:05:24 πμ »

δυο ακομη

Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 31, 2013, 08:56:21 πμ »

Προσωπικά, τα συγκεκριμμένα δεν με ελκύουν. Προτιμώ τα κυκλοφορίας σε unc, αλλά δυστυχώς οι τιμές σε πολλά σπό αυτά ακόμη δαγκώνουν ...
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
kypronumis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 738


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 01, 2014, 03:31:32 μμ »

ειναι ενδαφεροντα σαν σχεδια αλλα ουτε εμενα με ελκυουν τα trials και specimens. Τα εβαλα για εγκυκλοπαιδικους λογους. Κι εγω unc κυκλοφοριας κανω αλλα εχεις δικαιο καποια δυσκολα ειναι πανακριβα.
Καταγράφηκε
kypronumis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 738


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 01, 2016, 10:41:33 πμ »

Ακομα λιγα για αρχειο και"μάτι"
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences