Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 07:39:09 πμ
Σελίδες: 1 2 3 [4]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Συναλλαγματική Καποδίστρια ?  (Αναγνώστηκε 15004 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #45 στις: Δεκέμβριος 19, 2015, 09:40:21 μμ »

Για εμενα φταιει ο Χρηστος επειδη σημερα εκανε την αλλαγη στη σελιδα, ενω επεμενα να γινει Κυριακη!  Σαρκασμός Καλοριζικο στο νεο κατοχο λοιπον! Τελικα ειναι γνησιο αποτι ειδαμε... Κανενας δεν τοποθετηθηκε πανω σε αυτο πριν κλεισει...  Χαμόγελο  Αν δεν λυπωμουν τα χρηματα θα του εδινα παραπανω αποτι εδωσα! Ουτε εγω συλλεγω τετοια αλλα δεν περνανε και καθε μερα!
Κωστα αντε να περιμενουμε 7-8 χρονια να κοπει και αλλο απο το μπλοκακι  Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #46 στις: Δεκέμβριος 19, 2015, 09:48:44 μμ »

Αυτό το γραμμάτιο-υποσχετική της Ελληνικής Πολιτείας το ήθελα σαν ιστορικό κομμάτι να το βάλω στην συλλογή μου, αφού γνωρίζω ότι δεν έχω πολλές πιθανότητες να το ξαναβρώ εύκολα! Να το βρω πότε; και αν θα βγει ξανά σε κάποια δημοπρασία!!! μετά από πόσα χρόνια; ... Αυτό απευθυνόταν φυσικά στους Έλληνες πολεμιστές της επανάστασης του 1821, που τους δίνονταν (υπόσχονταν δηλαδή η νεοσύστατη Ελληνική πολιτεία) σαν αποζημίωση με τις (πολλές φορές μη ακόμα) απελευθερωθείσες εθνικές γαίες.
Καταγράφηκε
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #47 στις: Δεκέμβριος 19, 2015, 09:49:19 μμ »

H 'κρυφη" (που λεει και ο Χανιωτης) που παρακολουθει τωρα την κουβεντα θα το πηρε.... Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Ποια είναι αυτή η κρυφή; ...  Απορία Α! ο Θοδωρής; μου είπε όχι και τον πιστεύω τουλάχιστον έχει λόγο! γιατί να μου πει ψέματα; ...


Εγω είμαι φανερη βρε δεν ειμαι κρυφη... Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Δεκέμβριος 19, 2015, 09:50:57 μμ »

Μπορω να γινω κρυφος? Άνεση
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #49 στις: Δεκέμβριος 19, 2015, 09:53:17 μμ »

Για εμενα φταιει ο Χρηστος επειδη σημερα εκανε την αλλαγη στη σελιδα, ενω επεμενα να γινει Κυριακη!  Σαρκασμός Καλοριζικο στο νεο κατοχο λοιπον! Τελικα ειναι γνησιο αποτι ειδαμε... Κανενας δεν τοποθετηθηκε πανω σε αυτο πριν κλεισει...  Χαμόγελο  Αν δεν λυπωμουν τα χρηματα θα του εδινα παραπανω αποτι εδωσα! Ουτε εγω συλλεγω τετοια αλλα δεν περνανε και καθε μερα!
Κωστα αντε να περιμενουμε 7-8 χρονια να κοπει και αλλο απο το μπλοκακι  Σαρκασμός

Τελικά και εσύ το χτύπησες βρε Κρητικιά μουσίτσα; από την αρχή είχα πει ότι είναι γνήσιο! και είναι πως να το κάνουμε δηλαδή; !!!  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο στο μεταξύ φαντάζεστε να βγει σε πώληση σε λίγες μέρες εδώ ή στο άλλο φόρουμ; ή σε δημοπρασία κάποιου γνωστού οίκου; ...
Καταγράφηκε
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #50 στις: Δεκέμβριος 19, 2015, 10:00:05 μμ »

Μπορω να γινω κρυφος? Άνεση

Μόνο κρυφή μπορεις... Γλώσσα
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
vaggos
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 342


Προφίλ
« Απάντηση #51 στις: Δεκέμβριος 19, 2015, 10:00:32 μμ »

Γιατί Μπάμπη αμφισβήτησε κανείς την γνησιότητα του?
Καταγράφηκε
vangelis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Always look on the bright side of life


Προφίλ WWW
« Απάντηση #52 στις: Δεκέμβριος 19, 2015, 10:02:21 μμ »

Δεν εχω κρατησει τιμη για αυτο που εδειξα του 2007  Λύπη
Καταγράφηκε

giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #53 στις: Δεκέμβριος 19, 2015, 10:02:41 μμ »

Μπορω να γινω κρυφος? Άνεση

Μόνο κρυφή μπορεις... Γλώσσα
+1 Δεν βαριεσαι,κατι είναι και αυτό. Άνεση
Καταγράφηκε
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #54 στις: Δεκέμβριος 19, 2015, 10:05:12 μμ »

Για εμενα φταιει ο Χρηστος επειδη σημερα εκανε την αλλαγη στη σελιδα, ενω επεμενα να γινει Κυριακη!  Σαρκασμός Καλοριζικο στο νεο κατοχο λοιπον! Τελικα ειναι γνησιο αποτι ειδαμε... Κανενας δεν τοποθετηθηκε πανω σε αυτο πριν κλεισει...  Χαμόγελο  Αν δεν λυπωμουν τα χρηματα θα του εδινα παραπανω αποτι εδωσα! Ουτε εγω συλλεγω τετοια αλλα δεν περνανε και καθε μερα!
Κωστα αντε να περιμενουμε 7-8 χρονια να κοπει και αλλο απο το μπλοκακι  Σαρκασμός

Τελικά και εσύ το χτύπησες βρε Κρητικιά μουσίτσα; από την αρχή είχα πει ότι είναι γνήσιο! και είναι πως να το κάνουμε δηλαδή; !!!  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο στο μεταξύ φαντάζεστε να βγει σε πώληση σε λίγες μέρες εδώ ή στο άλλο φόρουμ; ή σε δημοπρασία κάποιου γνωστού οίκου; ...

Αν  ανακαλύψω αλλο θα στο παρω να ηρεμησουμε.
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #55 στις: Δεκέμβριος 19, 2015, 10:11:04 μμ »

Και να σκεφτείς πριν δυο χρόνια στο Μόναχο στην έκθεση με τα γραμματόσημα είχα βρει ένα και νόμιζα ήταν πλαστό και δεν το πήρα. Χαμόγελο
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #56 στις: Δεκέμβριος 19, 2015, 10:38:17 μμ »

Τέλος ρε παιδιά, όποιος το πήρε καλορίζικο!
Πάντως για το θέμα θα σας πω μια μικρή ιστορία. Πριν χρόνια είχα πετύχει ένα διπλό άκοπο Καποδιστριακό γραμμάτιο. Είπα του ιδιοκτήτη "πόσο το δίνεις;" μου είπε μια τιμή (1500 ευρώ) του είπα θα το σκεφτώ.Λίγες μέρες αργότερα μιλάμε ξανά για να το πάρω με ανταλλαγή και μετρητά (που είχαμε στο μεταξύ μιλήσει) και μου είπε ξαφνικά μια άλλη τιμή (2500 ευρώ!).Αύξηση 1000 ευρώ μέσα σε 4 ημέρες! Τότε του είπα τρελός παπάς σε βάφτισε! τι τα έκανε δεν ξέρω ... Εκείνο που ξέρω είναι ότι από τότε μου έκατσε να βρω ένα έστω και μόνο Καποδιστριακό ντοκουμέντο, γραμμάτιο, συναλλαγματική ή ότι άλλο τέλος πάντων ...
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #57 στις: Δεκέμβριος 19, 2015, 11:32:30 μμ »

Γιατί Μπάμπη αμφισβήτησε κανείς την γνησιότητα του?

Ε! ναι Βαγγέλη ... αλλά δεν μπορώ να πω εδώ δημοσίως ...  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #58 στις: Δεκέμβριος 19, 2015, 11:50:00 μμ »

Μια ζωη σε αυτον το χωρο μπάμπη Ανόητοι άνθρωποι κάνουν τους έξυπνους...μην δινεις σημασια.
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #59 στις: Μάρτιος 20, 2016, 04:45:57 μμ »

Παιδια θα ανεβασω καποιες πληροφοριες για το συγκεκριμενο ντοκουμεντο που βρηκα και ανεβαζω καπως περιληπτικα (που να συμπεριλαβω ολες τις πληροφοριες)

Τον Ιουνιο του 1831 ο Κυβερνητης για να μην φορτωσει με νεους φορους τον απλο λαο αποφασιζει την εκτυπωση χαρτονομισματων συνολικης αξιας 3.000.000 φοινικων.

Την 11 Ιανουαριου 1832 αποφασιστικε η μειωση του ποσου των χαρτονομισματων σε 1.000.000 επειδη ως αναφερεται <<η τιμη των χαρτονομισματων τουτων δεν επετυχε την κοινην υποληψην>>

Την 27 Ιανουαριου 1832 περιορισε το ποσο ακομη περισσοτερο σε 500.000 φοινικες και ορισε ταυτοχρονα οτι οι συναλαγες με τα χαρτονομισματα θα γινονται μονο με τα δημοσια ταμεια.

Σε ψηφισμα λοιπον (δεν αναφερεται ακριβης ημερομηνια) αναφερεται η ανταλαγη των χαρτονομισματων τουτων με τα παροντα ντοκουμεντα, τα οποια αντισοιχουν σε μεταλικους φοινικες που αναγραφωνται επανω τους.

Η κυβερνηση λοιπον δεσμευεται να εκποιησει δια δημοπρασιας (δεν μπορω να βρω την διαδικασια) καθολην την επικρατεια φθαρτα κτηματα οπως αμπελωνες, σταφιδαμπελωνες, ελαιωνες, καρπιμα δεντρα και αλωνια.

Λογικα λοιπον αυτη ηταν η χρηση τους και γιαυτο και τα δυο που εχω δει συμπληρωμενα εχουν "στρογγυλο" αριθμο #500 φοινικες.

Οι πληροφοριες ειναι ολες απο την μνημειωδη εκδοση του υπουργειου οικονομικων 1932 και αναφερονται στις σελιδες 12,13,14 και 113,114,115. Αν καποιος εχει να προσθεσει καποια πληροφορια θα ηθελα να διαβασω!
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
Σελίδες: 1 2 3 [4]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences