Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Ιούνιος 28, 2024, 03:57:50 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Σας παρουσιαζω μια αποφαση του Εβαυ  (Αναγνώστηκε 5454 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
dimitris41
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1286



Προφίλ
« στις: Μάρτιος 12, 2016, 06:24:12 πμ »

Σας παρουσιαζω μια αποφαση του Εβαυ ενος καλου μου φιλου που πουλαει περιστασιακα και δεν επεσε θυμα απο εναν αμερικανο αγοραστη για μολις 50$....
ο αγοραστης ισχυριζοταν οτι δεν το ελαβε... τριχες δηλαδη...

"eBay Customer Support has reviewed the case and made a final decision.
We decided not to issue the buyer a refund. You don't need to do anything else for this case. The hold on this PayPal transaction has been removed. This case is closed.

Decision:
This case has been decided in your favor. The hold on this PayPal transaction has been removed.

Comments:
We received tracking information from you before or at the time the buyer opened the case that shows the item was delivered to the buyer's address. You don't need to do anything else. Because we decided in your favor, this case, any feedback left, and all detailed seller ratings left, will not affect your seller performance. In addition, any feedback left for this transaction will be removed. Note: It may take up to 24 hours for these updates to reflect in your Seller Dashboard.

You can also view the details of this case in the Resolution Center."
Καταγράφηκε
Toni-g
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3010


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 12, 2016, 08:01:16 πμ »

Ωραίος :Dκαλα ειμαι σιγουρος οτι και συ θα εβαλες το χεράκι σου και θα βοηθήσες  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
dimitris41
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1286



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 12, 2016, 11:49:39 πμ »

Καλημέρα..  Ναι Τόνι μου  όπου μου ζητάτε βοήθεια είμαι πρόθυμος επί μια εβδομάδα συνεργάστηκαμε στενά με το eBay.
Καταγράφηκε
belpedro
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 972


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 12, 2016, 11:56:44 πμ »

Να ρωτησω ο παραλυπτης σε ποια χωρα ηταν?
απ'οσο ξερω μπορει Αμερικη να στελνουμε συστημενο αλλα η παρακολουθηση της αποστολης χανεται απο τη στιγμη που περασει τα συνορα.
Καταγράφηκε
dimitris41
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1286



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 12, 2016, 12:01:07 μμ »

ΗΠΑ φίλε μου.  Για αυτό συνεργάστηκαμε στενά.  Ο απατεώνες  Αμερικανός αυτό που λες εκμετάλλευτικε αλλά έπεσε στους μαστορες!!! 
Καταγράφηκε
belpedro
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 972


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 12, 2016, 12:08:15 μμ »

ΗΠΑ φίλε μου.  Για αυτό συνεργάστηκαμε στενά.  Ο απατεώνες  Αμερικανός αυτό που λες εκμετάλλευτικε αλλά έπεσε στους μαστορες!!! 

Ωραιος !!!! για κανε μια ενημερωση πως ξεπερνιεται το ζητημα?
Καταγράφηκε
dimitris41
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1286



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 12, 2016, 12:15:55 μμ »

Εκτός την επικοινωνία με εμαιλ μιλήσαμε και μέσω Skype με το eBay  με πολύ οικονομική χρέωση.  Το eBay επικοινώνησε τηλεφωνικος με την usps και έτσι του την στησαμε.  Περίμενε να κάνει αξίωση επιστροφής μόλις έκανε σε 5 λεπτά μας δικαίωσε!!!
Καταγράφηκε
corvus
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 241

The Empire is Law. The Law is sacred.


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 19, 2016, 12:42:23 πμ »

Δεν μου εχει τυχει ποτε αντιστοιχη κατασταση (ως πωλητης), αλλα αν βγαλεις απλα μια φωτο της αποδειξης ΕΛΤΑ η οποια εχει τον αριθμο tracking και οι ιδιοι δουν στο usps.com (ή απλα επικοινωνησουν με τα ταχυδρομεια τους οπως θελουν) οτι το συστημενο εφτασε δεν ξεμπερδεψες? Πρεπει να τους μιλησεις και στο skype κλπ κλπ? Τοσο περιπλοκο γινεται?
Καταγράφηκε

Long forgotten, forged anew
dimitris41
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1286



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 19, 2016, 12:59:50 πμ »

φιλε μου με την λογικη του ebay δεν παιζει κανεις.... καλιο γαιδουροδενε παρα γαιδουρογυρευε!!!
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 19, 2016, 01:16:36 πμ »

 Εφοσον ανοιξει ο αγοραστης item not received case και ζητησει, αφου την εχει ανοιξει, να παρεμβει και να αποφασισει το ebay, ο πωλητης κανει απλως upload στην case σκαναρισμενη την αποδειξη που ταχυδρομησε το συστημενο ,που αναγραφει και το ονομα παραληπτη και τον αριθμο τρακινγκ (που ηδη εχει φορτωσει στην πωληση οταν  εστειλε το αντικειμενο.).

 Το ebay απλως βλεπει οτι εχει οντως παραδοθει (σε ενα απο τα πολλα σαιτ που φαινεται η πορεια των γραμματων που εχουν αριθμο τρακινγκ) και αποφασιζει υπερ του πωλητη.
 Αυτο ειναι ολο.

 Η usps λογω βλαβης δεν δειχνει στο σαιτ της την παραδοση για συστημενα απο Ελλαδα, αλλα το ebay το ξερει και κοιτα στο  σαιτ των ΕΛΤΑ εαν φαινεται παραδομενο η οχι.
 Ολα τα τηλεφωνηματα και τα μηνυματα κλπ με το ebay πριν ο αγοραστης αναβαθμισει την case δεν ειναι καθολου απαραιτητα, απλως εαν δεν σου εχει ξανατυχει, προσπαθεις να καλυφθεις οσο γρηγοροτερα γινεται.

 Μου εχουν τυχει 2 παρομοιες περιπτωσεις,που ανοιξαν αρχικα case, αλλα οταν εστειλα μηνυμα στους "πονηρους"  αγοραστες οτι το δεμα φαινεται παραδομενο στο σαιτ των ΕΛΤΑ, κανεις τους δεν τολμησε να αναβαθμισει την case στο ebay, και ετσι εκλεισαν αυτοματα μετα απο 30 μερες.
 
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
dimitris41
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1286



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 19, 2016, 01:22:20 πμ »

Στην συγκεκριμένη περίπτωση του είχε παραδώσει και δεν φαινόταν πουθενά. Την ημέρα που το παρέλαβε άνοιξε απατεωνηστη case!! 
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 19, 2016, 01:27:11 πμ »

Δεν φαινοταν λογω της βλαβης που εχει εδω και μηνες η usps.
Ειδε αυτος στο σαιτ της usps, αφου το πηρε, οτι δεν φαινεται τιποτα και ανοιξε την case.
Ομως δεν ηξερε οτι 2-3 μερες μετα την παραδοση το αργοτερο, φαινεται παραδομενο στο σαιτ των ΕΛΤΑ... Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
dimitris41
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1286



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 19, 2016, 01:28:03 πμ »

Δεν φαίνεται μέχρι και σήμερα πουθενά!!
Καταγράφηκε
dimitris41
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1286



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 19, 2016, 01:30:57 πμ »

Τέλος πάντων όλα καλά αλλά για φανταστείτε να σου έχει πάρει ακρίβα πράγματα και να τραβάς τα μαλια σου μετά!!
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 19, 2016, 01:33:00 πμ »

Πρεπει να εχω στειλει πανω απο δεκα νομισματα με συστημενο Αμερικη τους τελευταιους μηνες που υπαρχει το θεμα και ολα γραφουν οτι παραδοθηκαν στο σαιτ των Ελτα.
Τωρα  γιατι το δικο σου δεν φαινεται, εντυπωση μου κανει.
Παντως ακρη εβγαλαν με την usps οι του ebay, γιατι ειναι εν γνωσει τους πλεον το θεμα με το σαιτ της.(για γραμματα απο ελλαδα, ιταλια και μερικες αλλες χωρες)
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences