Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 05:06:33 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΕΛΛΑΣ ΟΜΟΛΟΓΟ [ΑΝΤΑΡΤΙΚΟ 5 ΟΚΑΔΕΣ 1944]  (Αναγνώστηκε 8760 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 09, 2016, 06:10:02 μμ »

Η σφραγίδα του εν λόγω ομολόγου είναι εκείνη του Γενικού Στρατηγείου Π.Ε.Ε.Α.
Με την σφραγίδα αυτήν την οποία σφραγίστηκαν αρκετά ομόλογα.
Το κείμενο της είναι το εξής : ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΛΑΙΚΟΣ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΤΙΚΟΣ ΣΤΡΑΤΟΣ (Ε.Λ.Α.Σ.) ΓΕΝΙΚΟΝ ΣΤΡΑΤΗΓΕΙΟΝ 1943
Αρκετά απο τα ομόλογα που φέρουν την συγκεκριμένη σφραγίδα δεν φέρουν α.α.
Το ομόλογο φαίνεται γνήσιο.


Ότι λάμπει δεν είναι χρυσός...Προσωπικά απο το ίντερνετ δεν θα το αγόραζα ΜΟΝΟ  αν το εξέταζα στο χέρι.

+1 συμφωνω απολυτα με τον θοδωρη ....... Προσωπικα το "φαινετε γνησιο" δεν καλυπτει κανεναν!

Εγώ έγραψα "φαίνεται", με αλφα-γιώτα. Εσύ το γράφεις "φαίνετε", με εψιλον. Σε παρακαλώ, μην αλλάζεις τα γραφόμενα μου. Αφού μπαίνεις στην διαδικασία να σχολιάσεις τα γραφόμενα μου, κανε το τουλάχιστον σωστά.  Χαμόγελο
Παιδιά, αποχωρώ απο την ηλίθια αυτήν κουβέντα. Δεν μου προσφέρει απολύτως τιποτα.
Καταγράφηκε

partsa
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 581



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 09, 2016, 06:31:53 μμ »

+1 συμφωνω απολυτα με τον θοδωρη ....... Προσωπικα το "φαινετε γνησιο" δεν καλυπτει κανεναν!

Εσένα δηλαδή τι θα σε κάλυπτε; Απο μια φωτογραφία μπορείς να είσαι 1000% σίγουρος; Μάλλον πρώτη φορά το βλέπεις στο Στέκι να λέει καποιος σε μια εκτίμηση οτι "φαίνεται για γνήσιο". Όπως είπε ο Νίκος και όπως έχω γράψει κι εγώ παραπάνω, απο την φώτο φαίνεται γνήσιο. Τελεία. Γιατί πρέπει να μαμηθεί πάλι ένα θέμα ως συνήθως και να μη μιλησουμε μια φορά συλλεκτικά;
Καταγράφηκε
Impact
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 152


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 09, 2016, 09:16:42 μμ »

+1 συμφωνω απολυτα με τον θοδωρη ....... Προσωπικα το "φαινετε γνησιο" δεν καλυπτει κανεναν!

Εσένα δηλαδή τι θα σε κάλυπτε; Απο μια φωτογραφία μπορείς να είσαι 1000% σίγουρος; Μάλλον πρώτη φορά το βλέπεις στο Στέκι να λέει καποιος σε μια εκτίμηση οτι "φαίνεται για γνήσιο". Όπως είπε ο Νίκος και όπως έχω γράψει κι εγώ παραπάνω, απο την φώτο φαίνεται γνήσιο. Τελεία. Γιατί πρέπει να μαμηθεί πάλι ένα θέμα ως συνήθως και να μη μιλησουμε μια φορά συλλεκτικά;

Δεν εχει σημασια τι με καλυπτει εμενα, διοτι η προσωπικες μου αποψεις ειναι στοχευμενες ΜΟΝΟ επι του θεματος οχι προσωπικα οκ!
......... αλλα εφοσον ειπες οτι "οπως εχω γραψει παραπανω" τοτε πες μας λοιπον περισοτερα τι ειναι αυτο που σε κανει να πιστεψεις οτι απο την φωτο "φαινεται γνησιο", δωσε μας περισοτερα στοιχεια, δειγματα ?!! Πως εκανες εσυ τη συγκιση μεταξυ πλαστα και γνησια...... ειδικα τα συγκεκριμενα? για πες ?!
........και το θεμα θα κρατηθει σε συλλεκτικο επιπεδο...... μην ανησυχεις!
Καταγράφηκε
partsa
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 581



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 09, 2016, 09:50:50 μμ »

αλλα εφοσον ειπες οτι "οπως εχω γραψει παραπανω" τοτε πες μας λοιπον περισοτερα τι ειναι αυτο που σε κανει να πιστεψεις οτι απο την φωτο "φαινεται γνησιο", δωσε μας περισοτερα στοιχεια, δειγματα ?!! Πως εκανες εσυ τη συγκιση μεταξυ πλαστα και γνησια...... ειδικα τα συγκεκριμενα? για πες ?!
........και το θεμα θα κρατηθει σε συλλεκτικο επιπεδο...... μην ανησυχεις!

Είπα οτι απο την φώτο φαίνεται γνήσιο γιατί είναι ακριβώς ίδιο με το δικό μου που το χω πάρει απο τον Καραμήτσο ο οποίος αποκλείεται να πουλάει μαϊμούδες.
ΑΠΟ ΤΗ ΦΩΤΟ είπα κατά 99,9%. Αν το πιάσω στο χέρι, με την αφή και με τη μυρωδιά θα μπορώ να πω 100% αν είναι γνήσιο ή όχι.
Δεν είναι επιστήμη, ούτε το παίζω ειδικός.
Καταγράφηκε
partsa
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 581



Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 09, 2016, 09:51:40 μμ »

ορίστε και τα δείγματα
Καταγράφηκε
Impact
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 152


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 09, 2016, 10:23:54 μμ »

Οκ αγαπητε μου partsa, το δικο σου ειναι και πολυ κατασταση, πολυ ομορφο!

οποτε, Κυριε Λευτερη να σου ευχηθω καλοπουλητο!
Καταγράφηκε
vangelis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 654


Always look on the bright side of life


Προφίλ WWW
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 10, 2016, 05:49:56 μμ »

Απο μια φωτογραφια οσο και να θελουμε 100% δεν μπορουμε να ειμαστε σιγουροι για τη γνησιοτητα ενος χαρτοσνομισματος. Εκ πρωτης οψης μοιαζει καλο, αλλα μονο στο χερι αν το δουμε μπορουμε να βεβαιωθουμε. Εχουν πραγματι εκτυπωθει πλαστες οκαδες (οπως και Ζαγορες) δεν ξερω ομως αν εγιναν στη Λαμια ή αλλου.
Παραθετω ενα τετοιο πλαστο. Απο τη φωτογραφια φαινεται μια χαρα, αν ομως με μια λουπα δειτε μια λευκη περιοχη του θα δειτε τις χρωματιστες τελιτσες απο τον εγχρωμο εκτυπωτη inkjet.




Καταγράφηκε

Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 10, 2016, 06:42:31 μμ »

Το έχεις δημοσιεύσει και παλιότερα το κομμάτι αυτό Βαγγέλη.
Στις περίπτωσεις που το πλαστό δεν αποτελεί δημιούργημα εκ του μηδενός αλλα προέρχεται απο γνήσιο με την μορφή αντιγράφου του, μόνο η αντιπαραβολή του ύποπτου (πλαστού;) με ενα πανομοιότυπο του (γνήσιο;) μπορεί να αποτελέσει απόδειξη για πλαστογραφία. Στις περιπτώσεις των αριθμημένων και σφραγισμένων οκάδων κάτι τέτοιο μπορεί να πέσει ευκολότερα στην αντίληψη μας.

Προηγουμένως όμως έγινε λόγος για μή αριθμημένες πλαστές οκάδες και μάλιστα με ονομασία προέλευσης, την Λαμία. Έγινε επίσης εντελώς αδικαιολόγητος και μή τεκμηριωμένος λόγος για "περίεργη σφραγίδα" στο ομόλογο που άνοιξε το θέμα.
Εγώ θα περιμένω με υπομονή να ακούσω αναλυτικά και τεκμηριωμένα το γιατί η σφραγίδα του ομολόγου κρίθηκε ως "περίεργη", θα περιμένω να ΔΩ τις πλαστές αυτές οκάδες λαμιακής προέλευσης, τις τεκμηριωμένες αποδείξεις για την πλαστότητα τους και κυρίως το πως αυτές σχετίζονται με το ομόλογο που ξεκίνησε το θέμα αυτό, αποτελώντας λόγο για την αμφισβήτηση της γνησιότητας του.
Μέχρι όλα αυτα να παρουσιαστούν και να αναλυθούν σωστά και τεκμηριωμένα, εγώ θα συνεχίσω να θεωρώ το όλο θέμα μια συνηθισμένη κουβέντα καφενείου, απο τις πολλές που (δυστυχώς) διαβάζουμε τριγύρω. Όχι τίποτα άλλο, απλά εάν βρισκόμαστε σε κάποιου είδους καφενείο όπου πετούνται κουβέντες απλά και μόνο για το θεαθήναι να το ξέρουμε, ωστε να απέχουμε απο τέτοιου είδους "συζητήσεις" καθώς δεν ταιριάζουν σε όλους μας.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 10, 2016, 07:39:16 μμ από Helios » Καταγράφηκε

Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences